April 1, 2023
|
Heidelberg - Tiffin, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov HCAC

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jordan Dean SO-2 Ohio Northern 42.24 44.18 36.42 48.55 34.96 38.84
2 Marlon Brown FR-1 Defiance 41.35 55.80 1:04.77 49.82 53.31 54.31
3 Drevon Trapp FR-1 Tiffin 55.29 1:05.43 52.25 50.72 50.22 51.74
4 Blake Wilson SO-2 Ohio Dominican 1:06.46 1:04.90 51.92 51.92 55.04 50.37
5 Aly Diaby JR-3 Ohio Dominican 1:05.20 54.77 52.69 52.16 41.73 45.90
6 Ben Zimmerer FR-1 Ohio Northern 57.41 36.54 49.58 52.19 40.19 44.89
7 Jayden McConnell SO-2 Bluffton 43.03 47.23 1:02.97 52.47 1:02.97 55.62
8 Noel Spence Sophomore Unattached 48.57 1:00.18 53.32 52.79 57.02 1:03.88
9 David Gross JR-3 Ohio Northern 1:01.96 46.07 42.36 52.95 56.66 39.72
10 Kyle Manns SO-2 Bluffton 46.45 50.19 1:09.41 53.39 57.13 42.18
11 Russell Lough SO-2 Bluffton 1:07.35 56.13 47.57 53.45 1:04.14 47.57
12 Jaivien Steele FR-1 Ohio Dominican 38.50 54.54 52.94 53.47 44.92 44.38
13 William Stenson JR-3 Lake Erie 38.66 55.84 40.27 53.69 46.18 49.94
14 Micah Glus   Ohio State Running Club 1:09.91 46.25 55.92 53.77 44.63 49.47
15 Manny Codjoe SR-4 Ohio Dominican 1:09.96 1:07.80 59.73 53.81 53.81 1:01.35
16 Riley Beasley FR-1 Ohio Northern 54.49 1:05.28 42.62 53.95 1:00.43 1:03.67
17 Andrew Gaitten   Ohio State Running Club 56.69 43.20 1:10.19 53.99 46.44 41.04
18 Kelan Mayberry SO-2 Tiffin 51.85 1:01.58 59.96 54.01 1:01.04 1:00.50
19 Lucas Lynch SO-2 Tiffin 42.71 44.33 51.36 54.06 57.85 1:07.58
20 Sebastian Lacatus Sophomore Unattached 48.16 53.57 44.92 54.11 38.42 1:00.07
21 AJ Barber   Ohio State Running Club 1:05.50 41.48 1:06.05 54.58 49.13 40.39
22 Stephen Hanna FR-1 Lake Erie 1:03.01 38.69 47.54 55.27 45.33 1:06.88
23 Tajarie Arthurton SR-4 Tiffin 57.51 1:03.03 1:11.88 55.29 1:03.59 1:06.90
24 Joshua Forsythe SR-4 Lake Erie 46.45 45.89 51.42 55.29 47.55 44.24
25 Benjamin Seely FR-1 Ohio Dominican 1:12.99 1:11.30 57.27 56.14 1:00.07 1:07.37
26 Torrance Nichols SO-2 Ohio Northern 1:04.61 50.57 1:04.05 56.18 1:06.86 1:04.61
27 Alex Wood FR-1 Lake Erie 44.66 44.66 56.26 58.00 1:12.50 1:06.70
28 Race Schwartz   Ohio State Running Club 52.81 1:05.71 47.53 58.67 57.50 1:01.02
29 Ja'Ce Nutt SO-2 Bluffton 1:14.09 44.10 1:12.33 58.80 1:06.45 1:04.68
30 Payton Mikesell SO-2 Bluffton 54.68 44.85 1:00.82 1:01.43 57.75 1:02.05
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jordan Dean SO-2 Ohio Northern 55.84 1:03.12 43.70 48.55
2 Marlon Brown FR-1 Defiance 46.83 35.38 44.84 49.82
3 Drevon Trapp FR-1 Tiffin 37.03 1:02.90 36.02 50.72
5 Aly Diaby JR-3 Ohio Dominican 53.21 37.56 1:02.07 52.16
9 David Gross JR-3 Ohio Northern 1:06.72 1:06.72 38.13 52.95
11 Russell Lough SO-2 Bluffton 1:01.47 1:06.82 1:02.54 53.45
18 Kelan Mayberry SO-2 Tiffin 48.07 1:01.58 44.83 54.01
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Blake Wilson SO-2 Ohio Dominican 39.98 44.14 51.92 51.40 43.62 46.21
7 Jayden McConnell SO-2 Bluffton 41.98 1:04.54 52.47 42.50 1:04.54 59.82
8 Noel Spence Sophomore Unattached 38.54 49.63 52.79 50.15 38.54 43.29
13 William Stenson JR-3 Lake Erie 1:03.90 1:00.14 53.69 1:09.26 1:09.80 1:00.67
19 Lucas Lynch SO-2 Tiffin 55.15 54.60 54.06 43.79 56.23 46.50
20 Sebastian Lacatus Sophomore Unattached 40.59 40.59 54.11 1:02.23 40.05 49.24
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Ben Zimmerer FR-1 Ohio Northern 47.50 37.06 51.67 52.19 1:05.76
10 Kyle Manns SO-2 Bluffton 46.99 45.39 57.67 53.39 57.13
14 Micah Glus   Ohio State Running Club 1:07.22 1:07.75 39.26 53.77 1:08.29
15 Manny Codjoe SR-4 Ohio Dominican 39.82 45.74 45.20 53.81 59.20
17 Andrew Gaitten   Ohio State Running Club 54.53 57.77 59.93 53.99 56.15
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Jaivien Steele FR-1 Ohio Dominican 53.47 49.73 44.38 59.36
16 Riley Beasley FR-1 Ohio Northern 53.95 1:07.44 1:09.06 1:04.20
21 AJ Barber   Ohio State Running Club 54.58 50.22 44.21 1:03.86
22 Stephen Hanna FR-1 Lake Erie 55.27 1:09.09 1:01.91 45.88
24 Joshua Forsythe SR-4 Lake Erie 55.29 1:01.38 54.19 40.92
26 Torrance Nichols SO-2 Ohio Northern 56.18 1:10.79 1:07.42 1:13.04
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
23 Tajarie Arthurton SR-4 Tiffin 57.51 55.29
25 Benjamin Seely FR-1 Ohio Dominican 40.42 56.14
27 Alex Wood FR-1 Lake Erie 56.26 58.00
28 Race Schwartz   Ohio State Running Club 41.66 58.67
29 Ja'Ce Nutt SO-2 Bluffton 1:10.56 58.80
30 Payton Mikesell SO-2 Bluffton 1:19.25 1:01.43