April 1, 2023
|
St. Ambrose - Davenport, IA
ICON KEY: NAIA A NAIA B NJCAA DI NJCAA DIII

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Graham McAninch FR-1 DuPage 53.58 44.39 43.88 58.17 51.02
2 Carson Jensen   Iowa Track and Field Club 1:00.77 54.59 45.84 1:04.38 51.50
3 Ben Olson FR-1 Southwestern CC 51.00 51.00 57.70 58.73 51.51
4 Robert Norton SO-2 Southwestern CC 56.34 38.25 1:05.64 37.73 51.68
5 Jonathon Hackett FR-1 Southwestern CC 43.20 46.89 52.68 41.09 52.68
6 Derek Erdman SO-2 DuPage 44.98 48.68 53.44 37.04 52.91
7 Javon Bruce SO-2 Sauk Valley CC 1:05.08 59.79 43.92 1:00.32 52.91
8 Kobe Wyldon FR-1 Southeastern CC 42.60 58.98 43.69 1:08.81 54.61
9 Maxwell Stoos JR-3 St. Ambrose 47.13 59.74 57.00 49.87 54.80
10 Dominic Neely FR-1 St. Ambrose 46.21 1:11.52 41.81 40.16 55.01
11 Alex Mendez FR-1 DuPage 1:04.96 1:00.56 46.80 40.74 55.05
12 Justin Bowers FR-1 St. Ambrose 58.92 54.51 57.27 1:08.83 55.06
13 Owen McBride FR-1 Sauk Valley CC 1:09.55 46.19 1:07.33 39.51 55.64
14 Ryan Warrick FR-1 St. Ambrose 43.48 1:00.76 46.83 57.42 55.74
15 Steven Austin   Iowa Track and Field Club 1:02.62 44.65 54.51 52.77 57.98
16 Dawson Wherle FR-1 Southeastern CC 1:00.91 1:10.28 1:12.03 1:07.35 58.56
17 Harry Liobrera SO-2 DuPage 47.58 1:07.56 1:12.25 59.92 58.74
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Justin Bowers FR-1 St. Ambrose 1:00.57 42.40 55.06
14 Ryan Warrick FR-1 St. Ambrose 40.69 1:00.76 55.74
16 Dawson Wherle FR-1 Southeastern CC 1:02.08 1:06.18 58.56
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Derek Erdman SO-2 DuPage 52.91 1:02.97 44.98 1:03.50 47.09 48.15 1:04.03
9 Maxwell Stoos JR-3 St. Ambrose 54.80 40.01 1:07.41 40.01 1:09.05 55.90 1:04.67
10 Dominic Neely FR-1 St. Ambrose 55.01 40.16 52.81 46.21 39.06 45.66 1:02.17
11 Alex Mendez FR-1 DuPage 55.05 41.84 53.40 1:02.76 52.30 50.10 45.70
13 Owen McBride FR-1 Sauk Valley CC 55.64 49.52 1:03.99 41.18 1:02.88 53.42 50.64
15 Steven Austin   Iowa Track and Field Club 57.98 45.81 1:06.68 1:14.22 1:15.38 1:00.88 59.14
17 Harry Liobrera SO-2 DuPage 58.74 1:09.32 1:00.51 1:04.03 1:12.25 1:01.09 1:00.51
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Graham McAninch FR-1 DuPage 51.02 50.51
2 Carson Jensen   Iowa Track and Field Club 51.50 47.38
3 Ben Olson FR-1 Southwestern CC 51.51 59.24
4 Robert Norton SO-2 Southwestern CC 51.68 39.28
5 Jonathon Hackett FR-1 Southwestern CC 52.68 40.57
7 Javon Bruce SO-2 Sauk Valley CC 52.91 1:01.91
8 Kobe Wyldon FR-1 Southeastern CC 54.61 1:08.27