May 12-14, 2023
|
Illinois State - Normal, IL

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Riley Wells JR-3 Illinois State 1:50.57 1:27.35 10
2 Chase Knoche SO-2 Northern Iowa 1:51.40 1:32.47 8
3 Joe Morrison SR-4 Illinois State 1:51.51 2:01.55 6
4 Wyatt Wyman SR-4 Indiana State 1:51.86 2:08.64 5
5 Ignacio Veloz Bonilla SR-4 Valparaiso 1:52.16 2:05.62 4
6 Josh Delgado SO-2 Southern Illinois 1:53.14 1:32.78 3
7 Jayden Dickson FR-1 Northern Iowa 1:53.19 1:52.06 2
8 Drake Hanson JR-3 Northern Iowa 1:54.46 2:05.91 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Wyatt Wyman SR-4 Indiana State 1:59.51 1:31.84 1:50.65 1:25.20 2:21.64 1:21.89 1:58.40
2 Riley Wells JR-3 Illinois State 1:46.85 2:19.13 1:51.30 2:01.32 1:40.17 1:32.38 1:33.50
3 Chase Knoche SO-2 Northern Iowa 2:05.78 1:54.65 1:51.31 2:14.69 1:57.99 1:39.07 1:37.96
4 Josh Delgado SO-2 Southern Illinois 1:35.46 1:56.55 1:51.00 1:53.22 2:17.64 1:42.12 2:20.97
5 Joe Morrison SR-4 Illinois State 1:41.37 1:32.46 1:51.39 2:05.87 1:32.46 2:14.79 2:24.81
6 Ignacio Veloz Bonilla SR-4 Valparaiso 2:10.79 2:11.90 1:51.78 1:42.84 2:24.20 1:21.60 2:11.90
7 Jayden Dickson FR-1 Northern Iowa 2:17.09 1:36.97 1:51.45 1:58.14 1:33.62 2:24.89 2:17.09
8 Drake Hanson JR-3 Northern Iowa 1:24.74 2:00.41 1:51.49 1:30.31 1:59.30 2:11.56 2:00.41
9 Kon Dut FR-1 Northern Iowa 1:49.28 1:39.25 1:51.51 1:25.87 1:42.59 1:28.10 1:34.79
10 Will Smith JR-3 Bradley 1:33.08 1:53.27 1:52.14 1:42.05 1:19.62 1:58.87 1:21.87
11 Seth Simonson SR-4 Drake 1:58.17 1:52.54 1:52.54 1:44.67 2:24.06 2:21.80 2:20.68
12 Micaiah Ellis FR-1 Northern Iowa 1:52.76 2:17.57 1:52.76 2:02.91 1:44.87 2:08.55 1:29.08
13 Napoleon Hernandez JR-3 Indiana State 2:19.94 1:49.22 1:53.77 2:13.11 1:41.26 2:18.80 2:27.91
14 Ivan Westcott SO-2 Bradley 2:03.23 1:27.86 1:54.10 2:12.36 1:32.43 2:04.37 1:43.84
15 Jack Burns JR-3 Drake 1:54.11 2:08.95 1:54.11 2:23.78 1:26.73 1:26.73 1:32.43
16 Yiech Pur Biel SR-4 Drake 1:22.18 2:12.41 1:54.14 1:59.85 1:35.88 2:02.13 2:23.82
17 Adam Oulgout SO-2 Evansville 2:14.97 2:18.40 1:54.38 1:42.95 1:47.52 1:58.96 1:55.53
18 Mason Jones JR-3 Bradley 2:29.67 1:33.26 1:55.13 1:43.62 2:03.19 1:30.96 1:51.68
19 Gavin Morrow SO-2 Belmont 1:36.76 2:07.86 1:55.19 1:50.59 1:22.94 1:51.74 1:33.31
20 Nehemiah Rivers JR-3 Illinois-Chicago 1:29.69 1:37.95 1:58.01 2:18.08 1:39.13 2:31.06 2:25.16
21 Zach Albrecht SR-4 Bradley 1:43.89 1:31.95 1:59.41 1:51.06 2:07.77 2:30.46 2:25.68
22 Joey Taylor FR-1 Evansville 2:14.48 1:56.47 2:00.07 1:54.07 1:54.07 1:30.06 1:56.47
23 Marek Potuznik FR-1 Valparaiso 1:36.54 2:40.91 2:03.77 2:08.72 1:26.64 2:26.05 1:36.54
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Chase Knoche SO-2 Northern Iowa 1:51.31 1:41.30 1:25.71
5 Joe Morrison SR-4 Illinois State 1:51.39 1:36.91 1:20.20
12 Micaiah Ellis FR-1 Northern Iowa 1:52.76 1:41.49 2:01.78
13 Napoleon Hernandez JR-3 Indiana State 1:53.77 2:00.60 2:22.22
14 Ivan Westcott SO-2 Bradley 1:54.10 2:15.78 2:08.94
15 Jack Burns JR-3 Drake 1:54.11 1:21.02 2:03.24
19 Gavin Morrow SO-2 Belmont 1:55.19 1:21.79 1:49.43
20 Nehemiah Rivers JR-3 Illinois-Chicago 1:58.01 2:12.18 1:50.93
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Riley Wells JR-3 Illinois State 1:51.30 1:57.98 1:23.48 2:03.55 2:10.22
6 Ignacio Veloz Bonilla SR-4 Valparaiso 1:51.78 1:36.13 2:08.55 1:27.19 1:59.61
10 Will Smith JR-3 Bradley 1:52.14 1:33.08 2:06.72 1:31.96 1:57.75
11 Seth Simonson SR-4 Drake 1:52.54 1:55.92 1:31.16 2:22.93 2:20.68
16 Yiech Pur Biel SR-4 Drake 1:54.14 1:39.31 1:49.58 1:41.59 1:45.01
21 Zach Albrecht SR-4 Bradley 1:59.41 1:51.06 2:35.24 1:25.98 1:42.70
22 Joey Taylor FR-1 Evansville 2:00.07 2:24.09 1:51.67 1:34.86 2:31.29
23 Marek Potuznik FR-1 Valparaiso 2:03.77 2:28.53 1:39.02 1:47.68 2:33.48
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Wyatt Wyman SR-4 Indiana State 1:50.65 2:17.21
4 Josh Delgado SO-2 Southern Illinois 1:51.00 2:19.86
7 Jayden Dickson FR-1 Northern Iowa 1:51.45 1:18.02
8 Drake Hanson JR-3 Northern Iowa 1:51.49 1:26.97
9 Kon Dut FR-1 Northern Iowa 1:51.51 2:19.39
17 Adam Oulgout SO-2 Evansville 1:54.38 2:26.41
18 Mason Jones JR-3 Bradley 1:55.13 1:28.65