April 14-15, 2023
|
Tiffin - Tiffin, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B HCAC

Men's 5,000m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Nathaniel Osborne FR-1 Hillsdale 15:54.70 15:26.89 16:50.31 12:02.98
2 Gavin Lammers SO-2 Toledo 19:55.58 15:34.04 16:02.07 17:26.13
3 Zack Britton SO-2 Findlay 17:47.33 15:36.25 16:04.34 19:11.59
4 Kyle Woods FR-1 Walsh 17:20.12 15:37.04 14:40.82 19:31.30
5 Adam Klauck SR-4 Cedarville 17:50.99 15:39.46 15:01.89 16:17.04
6 Hunter Sidle FR-1 Bowling Green 14:34.59 15:40.41 20:13.13 18:57.90
7 Josh Risko FR-1 Bowling Green 12:15.26 15:42.63 13:49.52 12:05.83
8 Sam Holt JR-3 John Carroll 16:51.76 15:45.57 12:08.09 18:35.78
9 Samuel Swanger JR-3 Mount Vernon Nazarene 12:55.47 15:45.69 12:36.56 13:33.30
10 Gabe Shilling FR-1 Malone 12:27.61 15:46.34 13:24.39 12:08.69
11 Sean Roan FR-1 Findlay 15:46.91 15:46.91 11:12.31 11:21.78
12 Aidan Stone FR-1 John Carroll 17:33.60 15:49.19 18:11.57 12:29.86
13 Jacob Gerhardt FR-1 John Carroll 19:00.47 15:50.39 14:34.36 14:34.36
14 Noah Stephens JR-3 Mount Vernon Nazarene 15:05.16 15:52.80 11:06.96 11:26.02
15 Colin Moats JR-3 Findlay 19:38.42 15:58.06 15:00.58 19:38.42
16 Nathan Lozoya JR-3 Indiana Kokomo 19:45.42 16:03.75 20:33.60 16:03.75
17 Caleb Bigler SO-2 Hillsdale 16:44.73 16:06.08 19:19.30 14:00.49
18 Caleb Oser JR-3 Hillsdale 11:26.39 16:06.74 17:24.08 11:16.72
19 Evan Haemmerle Freshman Unattached 20:03.14 16:10.27 18:16.41 17:27.90
20 Emil Schlueter FR-1 Hillsdale 15:02.85 16:10.80 17:47.88 20:23.21
21 Christian Gagliardi JR-3 Bowling Green 16:41.90 16:12.71 16:22.44 13:17.63
22 Omar Vazquez JR-3 Bowling Green 19:18.39 16:13.43 14:06.89 15:05.29
23 David Perez FR-1 Lake Erie 19:18.61 16:13.62 18:59.14 12:58.90
24 Griffin Littler FR-1 Walsh 18:12.00 16:15.00 15:36.00 16:24.75
25 Andrew Spencer SO-2 Cedarville 15:57.91 16:17.45 12:42.42 11:43.77
26 Roy Langhals FR-1 Findlay 19:35.52 16:19.60 17:08.58 18:07.36
27 Chase Drange SO-2 Tiffin 17:28.13 16:28.80 20:55.78 21:05.67
28 Johnny Peters FR-1 John Carroll 14:44.98 16:34.36 18:23.74 16:14.48
29 Andrew Polcik FR-1 Lake Erie 18:30.83 16:40.74 16:00.71 15:10.68
30 Cyrus Felger SR-4 Indiana Kokomo 18:37.97 16:47.18 21:39.27 14:06.04
31 Liam Seiple JR-3 Bowling Green 20:48.43 16:54.98 15:03.34 14:22.74
32 Trenton Hole FR-1 Heidelberg 20:09.20 16:56.13 17:26.62 14:03.39
33 Braeden Jones FR-1 Tiffin 13:03.43 16:57.43 13:03.43 22:02.66
34 Braeden Horn SO-2 Bluffton 17:30.58 16:59.98 15:17.99 21:45.58
35 Alex Montross JR-3 Bluffton 19:31.34 17:07.49 14:23.10 21:44.92
36 Will Hanak JR-3 Cedarville 12:15.78 17:16.30 16:34.85 14:30.50
37 Garrett Robinson Doggett FR-1 Tiffin 12:25.91 17:45.58 12:25.91 22:11.98
38 Alex Carie SO-2 Indiana Kokomo 16:24.33 18:13.69 16:13.39 19:30.25
39 Daniel George FR-1 Cedarville 13:19.92 18:31.00 13:42.14 16:06.57
40 Shaun Yun SO-2 Cedarville 20:34.25 18:31.93 20:23.13 13:09.47
  Tommy Naiman SO-2 John Carroll DNF DNF DNF DNF
  Jaden Wimbush JR-3 Tiffin DNF DNF DNF DNF
  John Shoemaker SR-4 John Carroll DNF DNF DNF DNF
  Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo DNS DNS DNS DNS
  Caleb Yun FR-1 Cedarville DNS DNS DNS DNS
  Matthew Costanzo Junior Unattached DNS DNS DNS DNS
Men's 5,000m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nathaniel Osborne FR-1 Hillsdale 15:26.89 10:48.83 13:17.13 10:48.83 18:32.27 14:03.47
2 Gavin Lammers SO-2 Toledo 15:34.04 20:14.26 19:46.23 15:24.70 16:20.75 19:08.87
3 Zack Britton SO-2 Findlay 15:36.25 16:32.43 19:39.68 13:34.54 11:42.19 16:51.15
4 Kyle Woods FR-1 Walsh 15:37.04 19:03.19 19:21.93 14:31.45 15:08.93 12:10.90
5 Adam Klauck SR-4 Cedarville 15:39.46 13:27.94 12:31.57 15:30.07 16:17.04 15:11.28
6 Hunter Sidle FR-1 Bowling Green 15:40.41 13:28.76 14:06.37 12:51.14 13:00.54 15:49.82
7 Josh Risko FR-1 Bowling Green 15:42.63 16:29.77 16:29.77 13:30.67 13:21.24 15:04.93
9 Samuel Swanger JR-3 Mount Vernon Nazarene 15:45.69 14:01.67 13:52.21 20:01.03 14:30.04 17:20.26
10 Gabe Shilling FR-1 Malone 15:46.34 17:20.98 12:37.08 18:46.15 14:30.64 18:17.76
11 Sean Roan FR-1 Findlay 15:46.91 15:27.98 18:46.83 17:40.54 19:53.11 16:43.73
12 Aidan Stone FR-1 John Carroll 15:49.19 16:08.18 15:58.69 20:05.48 19:27.51 15:39.70
13 Jacob Gerhardt FR-1 John Carroll 15:50.39 18:03.45 15:02.87 17:53.94 19:38.49 18:31.96
15 Colin Moats JR-3 Findlay 15:58.06 16:26.81 11:39.39 19:48.00 11:10.65 18:40.93
19 Evan Haemmerle Freshman Unattached 16:10.27 11:28.90 18:55.22 18:26.11 12:56.22 13:15.63
20 Emil Schlueter FR-1 Hillsdale 16:10.80 17:47.88 11:48.69 14:04.60 19:15.26 20:23.21
22 Omar Vazquez JR-3 Bowling Green 16:13.43 15:15.03 13:57.15 18:10.25 16:23.17 13:57.15
23 David Perez FR-1 Lake Erie 16:13.62 15:24.94 18:20.19 14:46.00 17:12.04 13:28.11
30 Cyrus Felger SR-4 Indiana Kokomo 16:47.18 15:06.47 17:07.33 21:49.34 12:05.17 16:37.11
31 Liam Seiple JR-3 Bowling Green 16:54.98 19:17.08 20:17.98 14:02.44 20:07.83 14:22.74
35 Alex Montross JR-3 Bluffton 17:07.49 12:30.07 19:00.52 13:31.72 15:24.75 14:53.92
  Tommy Naiman SO-2 John Carroll DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 5,000m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Sam Holt JR-3 John Carroll 19:23.06 15:45.57 17:20.13 15:55.03 16:04.49 16:13.94
14 Noah Stephens JR-3 Mount Vernon Nazarene 11:26.02 15:52.80 12:13.66 20:29.12 13:01.30 19:31.95
16 Nathan Lozoya JR-3 Indiana Kokomo 20:33.60 16:03.75 19:35.78 11:43.54 13:29.55 17:49.77
17 Caleb Bigler SO-2 Hillsdale 18:31.00 16:06.08 19:19.30 15:27.44 19:48.28 11:25.92
18 Caleb Oser JR-3 Hillsdale 15:57.08 16:06.74 14:10.74 15:37.74 19:58.76 20:18.10
21 Christian Gagliardi JR-3 Bowling Green 18:38.62 16:12.71 13:07.90 15:33.81 20:45.07 13:37.08
24 Griffin Littler FR-1 Walsh 13:00.00 16:15.00 20:38.25 17:13.50 20:28.50 16:34.50
25 Andrew Spencer SO-2 Cedarville 17:55.20 16:17.45 21:00.91 17:16.10 16:07.68 18:24.52
26 Roy Langhals FR-1 Findlay 14:02.46 16:19.60 16:00.01 11:45.32 19:45.32 11:45.32
27 Chase Drange SO-2 Tiffin 17:18.24 16:28.80 19:56.45 14:40.04 17:57.80 17:18.24
28 Johnny Peters FR-1 John Carroll 13:05.55 16:34.36 16:04.53 19:03.52 15:14.82 14:44.98
29 Andrew Polcik FR-1 Lake Erie 20:20.91 16:40.74 17:10.77 20:20.91 12:30.56 17:30.78
32 Trenton Hole FR-1 Heidelberg 21:40.65 16:56.13 13:02.42 12:42.10 18:58.07 18:37.75
33 Braeden Jones FR-1 Tiffin 19:09.70 16:57.43 12:02.38 15:25.87 18:18.83 21:42.31
34 Braeden Horn SO-2 Bluffton 16:08.99 16:59.98 14:37.19 20:44.38 20:34.18 21:45.58
36 Will Hanak JR-3 Cedarville 15:01.58 17:16.30 17:37.03 19:51.75 17:47.39 19:41.39
37 Garrett Robinson Doggett FR-1 Tiffin 13:19.19 17:45.58 19:42.80 20:36.08 16:30.99 22:22.63
38 Alex Carie SO-2 Indiana Kokomo 20:46.81 18:13.69 16:35.26 15:51.51 16:35.26 22:47.12
39 Daniel George FR-1 Cedarville 16:51.01 18:31.00 13:31.03 22:46.53 23:19.86 16:39.90
40 Shaun Yun SO-2 Cedarville 17:36.34 18:31.93 15:45.14 20:56.48 23:54.39 18:31.93
  Jaden Wimbush JR-3 Tiffin DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  John Shoemaker SR-4 John Carroll DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Caleb Yun FR-1 Cedarville DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Matthew Costanzo Junior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS