April 14-16, 2023
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA PSAC MAC Empire 8 AARTFC NEICAAA DIII New England SUNYAC Liberty League IC4A/ECAC

Men 1500m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jack Huber Senior Albany Running Exchange 2:43.50 3:27.87 3:53.56 4:07.58
2 Rob Lohr FR-1 Aquinas 3:59.85 3:19.87 3:55.14 3:31.63
3 Matt Chaikowsky SO-2 RIT 2:57.43 2:57.43 3:56.57 4:53.35
4 Travis Lahr JR-3 Rider 4:32.16 3:25.90 3:56.66 2:57.50
5 Ryan Massie SO-2 Ohio Northern 4:27.97 3:19.20 3:57.14 2:46.00
6 Tim Barry SO-2 Suffolk 2:53.22 4:25.76 3:57.28 5:01.35
7 Calvin Schneck   PRTC 4:52.34 4:52.34 3:57.67 4:07.18
8 Matt Wehrle SR-4 Shippensburg 3:24.70 4:33.73 3:58.02 4:31.35
9 Brayden Graham SO-2 Bloomsburg 2:46.74 5:07.27 3:58.19 3:51.05
10 Riley Jackson JR-3 Youngstown St. 4:24.67 4:07.98 3:58.44 4:15.13
11 Ryan Wolfe FR-1 Shippensburg 5:05.28 4:58.13 3:58.50 4:29.51
12 Adam Hill JR-3 Oakland 3:01.32 4:29.59 3:58.57 3:51.42
13 Danah Phillips SR-4 West Liberty 4:01.28 4:10.84 3:58.89 4:27.56
14 Daniel Malatesta FR-1 Lehigh 3:47.09 3:27.97 3:59.04 4:30.12
15 Dan Hardesty SR-4 Ferris State 3:08.99 4:01.62 3:59.22 4:39.89
16 Jayson Chichelli FR-1 Siena 3:04.20 2:59.42 3:59.22 2:54.63
17 Miguel Daez JR-3 Franciscan (Ohio) 4:59.14 4:08.89 3:59.31 4:37.60
18 Liam Meginniss FR-1 UMBC 4:40.02 5:03.95 3:59.33 3:37.79
19 Mason Jobe JR-3 California (Pa.) 4:23.33 4:59.24 3:59.39 3:06.73
20 John Burke SR-4 Detroit Mercy 4:18.56 3:40.25 3:59.40 5:06.44
21 Chase Hensinger FR-1 Shippensburg 3:13.93 3:57.02 3:59.41 3:23.50
22 Cameron Szabo SR-4 Cortland St. 4:47.42 5:01.79 3:59.51 3:23.59
23 John Kettula SO-2 York (Pa.) 4:28.37 3:45.24 3:59.61 2:50.13
24 Noah Greski SO-2 Siena 2:59.95 3:16.75 3:59.93 4:23.93
25 Rowan Cassidy FR-1 Johns Hopkins 3:52.83 3:40.83 4:00.03 3:38.43
26 Johann Matzal JR-3 Buffalo 4:00.51 5:00.64 4:00.51 2:53.17
27 Andrew Myers SO-2 Johns Hopkins 5:03.32 4:00.73 4:00.73 2:53.33
28 Carl Tyce SR-4 DeSales 4:29.73 4:22.51 4:00.83 5:13.08
29 Brennan Wellock FR-1 Shippensburg 4:12.98 3:10.34 4:00.93 5:03.58
30 Josh Otten FR-1 Detroit Mercy 5:10.83 3:36.86 4:00.95 3:07.95
31 Cliff Carty SO-2 Maryland 3:36.99 4:30.02 4:01.09 3:51.45
32 Elliott Lipe JR-3 Northwood 3:41.94 4:06.06 4:01.23 4:03.65
33 Port Habalar SO-2 Kutztown 4:18.41 4:40.14 4:01.50 4:23.24
34 William Bittrich SR-4 Bryant 4:50.06 5:02.14 4:01.71 3:32.71
35 Parker Jarratt SO-2 Bloomsburg 4:50.28 4:28.51 4:01.90 2:59.01
36 Ronan McDonald JR-3 Canisius 3:13.52 3:32.88 4:01.90 3:06.27
37 Manamanya Opiew JR-3 Malone 4:04.35 4:57.58 4:01.93 3:20.81
38 Ryan Corbitt SR-4 Slippery Rock 4:09.36 3:13.68 4:02.09 3:03.99
39 Thomas Foulkes FR-1 UMBC 5:00.25 3:42.76 4:02.13 3:11.29
40 Andrew Wehrle JR-3 Lock Haven 3:01.63 5:12.40 4:02.17 3:54.91
41 Curtis Joppeck SO-2 Mount Union 5:14.99 4:02.30 4:02.30 4:31.38
42 Jeff Joseph SO-2 Mount Union 3:06.89 3:45.72 4:02.71 3:09.32
43 Patrick Healy SR-4 Nazareth 4:29.42 3:57.87 4:02.72 3:23.89
44 Ian Wiesinger SO-2 Marist 3:43.36 2:59.66 4:02.78 3:19.08
45 Thomas Arnold FR-1 Lehigh 3:31.24 4:19.80 4:02.80 3:19.10
46 Leo Zaccaria SR-4 Rider 3:21.74 4:29.80 4:03.06 4:51.68
47 Noah Griffith SO-2 Ferris State 4:32.42 5:13.77 4:03.23 3:55.94
48 Daniel Myers SO-2 Elizabethtown 3:12.21 4:34.93 4:03.30 4:59.26
49 Griffin Weiner SR-4 Rochester 2:50.40 3:46.38 4:03.42 3:22.04
50 Ben Colli FR-1 Duquesne 3:22.06 3:53.71 4:03.44 2:57.72
51 Julian Paul SO-2 Washington & Jefferson 4:18.14 3:51.35 4:03.52 4:57.10
52 John Flynn, Jr SO-2 Saint Francis 4:15.78 3:24.63 4:03.60 4:15.78
53 Harry Tomasi SR-4 Cortland St. 4:25.81 4:57.51 4:03.86 3:19.97
54 Trey Rhinehart SO-2 Misericordia 2:53.23 4:30.82 4:03.98 4:18.62
55 Lance Nicholls FR-1 Johns Hopkins 5:04.98 3:29.83 4:03.98 3:34.71
56 Richard Moore SR-4 Canisius 4:48.05 5:10.02 4:04.11 4:11.44
57 Brendan Cave JR-3 UMBC 4:57.84 4:18.78 4:04.13 4:35.87
58 Connor Verrett JR-3 Washington and Lee 4:55.49 4:01.76 4:04.20 3:54.44
59 Jack Hislop SO-2 SUNY Geneseo 3:42.31 4:01.85 4:04.29 4:16.51
60 Ben Moseman FR-1 Dickinson 3:37.65 3:54.77 4:04.55 3:59.66
61 Jaxon Bunting SO-2 Roberts Wesleyan 3:08.33 4:51.05 4:04.58 4:24.15
62 Trevor Carson JR-3 Duquesne 5:15.67 5:03.43 4:04.70 4:41.41
63 Jack Barnhisel FR-1 Duquesne 4:36.75 5:06.14 4:04.91 3:57.57
64 Evan Weaver SR-4 Indiana (Pa.) 3:28.88 5:09.64 4:05.74 5:17.01
65 Evan Owens FR-1 RIT 4:20.55 4:30.38 4:05.80 3:58.43
66 Matthew Tschantz FR-1 Mount Union 4:03.65 3:04.59 4:06.11 4:15.96
67 Josh Deremer SO-2 DeSales 3:12.07 3:21.92 4:06.24 4:03.78
68 Thomas Peladeau   Team Quebec 3:36.71 3:12.09 4:06.26 3:17.01
69 Clayton Santiago SR-4 Cortland St. 3:24.77 4:58.52 4:06.71 3:59.31
70 Joel Beckwith FR-1 Indiana (Pa.) 2:55.28 3:44.66 4:06.87 3:12.56
71 Riley Fenoff SR-4 Franklin Pierce 5:21.32 4:24.48 4:07.17 3:00.44
72 Brendan Dearie SO-2 Marist 4:44.36 5:18.98 4:07.27 3:05.46
73 Landon Schreib SO-2 Roberts Wesleyan 4:24.91 3:20.54 4:07.58 5:07.00
74 Micah McCulley SO-2 SUNY Geneseo 4:47.59 4:05.44 4:07.92 2:58.51
75 Hunter Longo FR-1 Wagner 4:40.16 5:12.40 4:07.93 4:27.77
76 Luke Malena   UNAT-Gannon 5:00.08 3:40.72 4:08.00 3:20.88
77 Nolan Meincke SO-2 Dickinson 3:01.07 5:22.44 4:08.03 4:10.51
78 Sam Moffat SO-2 Indiana (Pa.) 4:28.24 4:23.28 4:08.37 4:23.28
79 Ethan Ginyard JR-3 Loyola (Md.) 4:10.89 4:13.37 4:08.40 4:10.89
80 Joey Cintavey JR-3 Shippensburg 3:18.80 5:03.16 4:08.49 2:56.43
81 Josh Felo SO-2 Indiana Wesleyan 2:58.99 4:30.97 4:08.59 5:20.69
82 Paul Ames SR-4 Catholic 3:26.50 3:26.50 4:08.79 3:36.45
83 Alex Whatley SR-4 Ithaca 3:32.02 4:41.86 4:09.43 3:12.07
84 Bryan Kerchner FR-1 Moravian 3:19.78 3:49.75 4:09.72 3:52.24
85 Ben Mickool FR-1 Ithaca 3:12.56 3:37.56 4:10.07 3:15.06
86 Marco Cardone JR-3 Indiana (Pa.) 4:07.78 5:05.35 4:10.28 4:37.81
87 Dan Gibney SO-2 Indiana (Pa.) 4:36.04 3:38.32 4:10.94 3:10.72
88 Jake Farrell SO-2 Moravian 3:18.34 4:31.15 4:11.06 4:31.15
89 Daniel Hilmer SO-2 Bucknell 3:48.65 4:36.39 4:11.26 4:56.49
90 Mateo Labelle Cossios   Team Quebec 5:16.91 3:36.30 4:11.51 3:11.15
91 Matt Sandifer SO-2 Johns Hopkins 4:22.06 4:24.58 4:11.98 4:34.66
92 Collin Rice JR-3 Canisius 2:57.11 4:45.91 4:13.01 3:07.23
93 Sam Cottrell SR-4 Fredonia 3:36.30 3:18.49 4:14.47 4:42.47
94 Jake Sinclair SO-2 Washington & Jefferson 4:42.63 3:10.97 4:14.62 3:33.88
95 Adam Klenovich FR-1 Robert Morris 5:24.03 3:29.22 4:15.14 4:43.21
96 Brody Jones FR-1 Canisius 4:10.58 4:00.35 4:15.69 5:27.29
97 Adam Lechleitner SO-2 Indiana (Pa.) 3:12.37 4:21.62 4:16.49 4:57.53
98 Justin DePinto JR-3 Maryland 4:45.53 3:10.35 4:17.23 4:24.95
99 Michael Conover SR-4 St. Peter's 5:18.52 3:01.28 4:18.96 4:16.37
100 Phillip Reguinho JR-3 St. Peter's 4:50.27 5:08.91 4:26.30 4:31.63
101 Brendan Heaney SO-2 St. Peter's 5:08.54 4:51.24 4:48.35 5:57.56
Men 1500m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
17 Miguel Daez JR-3 Franciscan (Ohio) 3:59.31
18 Liam Meginniss FR-1 UMBC 3:59.33
35 Parker Jarratt SO-2 Bloomsburg 4:01.90
39 Thomas Foulkes FR-1 UMBC 4:02.13
60 Ben Moseman FR-1 Dickinson 4:04.55
73 Landon Schreib SO-2 Roberts Wesleyan 4:07.58
76 Luke Malena   UNAT-Gannon 4:08.00
78 Sam Moffat SO-2 Indiana (Pa.) 4:08.37
82 Paul Ames SR-4 Catholic 4:08.79
87 Dan Gibney SO-2 Indiana (Pa.) 4:10.94
93 Sam Cottrell SR-4 Fredonia 4:14.47
95 Adam Klenovich FR-1 Robert Morris 4:15.14
99 Michael Conover SR-4 St. Peter's 4:18.96
100 Phillip Reguinho JR-3 St. Peter's 4:26.30
Men 1500m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
19 Mason Jobe JR-3 California (Pa.) 4:54.45 3:18.70 3:59.39 4:59.24
30 Josh Otten FR-1 Detroit Mercy 3:58.54 5:10.83 4:00.95 4:08.18
44 Ian Wiesinger SO-2 Marist 3:02.09 5:03.48 4:02.78 3:21.51
45 Thomas Arnold FR-1 Lehigh 5:10.79 4:58.65 4:02.80 5:03.50
52 John Flynn, Jr SO-2 Saint Francis 3:19.76 4:37.71 4:03.60 4:54.76
57 Brendan Cave JR-3 UMBC 4:09.02 3:15.31 4:04.13 4:21.22
61 Jaxon Bunting SO-2 Roberts Wesleyan 3:03.44 4:53.50 4:04.58 5:17.96
67 Josh Deremer SO-2 DeSales 4:03.78 3:19.46 4:06.24 3:56.39
70 Joel Beckwith FR-1 Indiana (Pa.) 4:41.44 5:13.53 4:06.87 4:06.87
71 Riley Fenoff SR-4 Franklin Pierce 4:46.72 4:07.17 4:07.17 3:22.68
74 Micah McCulley SO-2 SUNY Geneseo 4:42.63 3:28.26 4:07.92 4:52.55
83 Alex Whatley SR-4 Ithaca 4:06.94 4:26.89 4:09.43 5:01.81
85 Ben Mickool FR-1 Ithaca 5:17.59 3:47.57 4:10.07 3:57.57
89 Daniel Hilmer SO-2 Bucknell 3:03.42 3:56.19 4:11.26 2:55.89
92 Collin Rice JR-3 Canisius 4:35.78 3:24.94 4:13.01 5:08.68
97 Adam Lechleitner SO-2 Indiana (Pa.) 4:42.14 4:11.36 4:16.49 4:06.23
98 Justin DePinto JR-3 Maryland 5:29.26 3:36.08 4:17.23 4:42.96
101 Brendan Heaney SO-2 St. Peter's 5:48.91 5:34.49 4:48.35 6:03.33
Men 1500m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Ryan Wolfe FR-1 Shippensburg 3:58.50 3:29.88 4:41.43 4:03.27
21 Chase Hensinger FR-1 Shippensburg 3:59.41 2:54.77 4:25.75 3:37.87
24 Noah Greski SO-2 Siena 3:59.93 2:47.96 3:11.95 3:47.94
25 Rowan Cassidy FR-1 Johns Hopkins 4:00.03 3:14.43 4:43.24 2:52.83
29 Brennan Wellock FR-1 Shippensburg 4:00.93 2:53.47 3:29.61 3:12.75
37 Manamanya Opiew JR-3 Malone 4:01.93 4:38.22 4:50.32 4:50.32
51 Julian Paul SO-2 Washington & Jefferson 4:03.52 4:40.05 4:03.52 4:20.57
55 Lance Nicholls FR-1 Johns Hopkins 4:03.98 3:20.07 4:40.58 3:07.87
66 Matthew Tschantz FR-1 Mount Union 4:06.11 3:04.59 2:57.20 5:10.10
79 Ethan Ginyard JR-3 Loyola (Md.) 4:08.40 3:51.02 3:48.53 3:48.53
81 Josh Felo SO-2 Indiana Wesleyan 4:08.59 5:05.77 5:03.28 3:51.19
84 Bryan Kerchner FR-1 Moravian 4:09.72 4:09.72 4:59.67 4:37.19
88 Jake Farrell SO-2 Moravian 4:11.06 4:33.66 5:18.85 4:43.70
94 Jake Sinclair SO-2 Washington & Jefferson 4:14.62 5:23.37 4:34.99 4:22.26
Men 1500m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Rob Lohr FR-1 Aquinas 3:52.79 3:50.44 3:33.98 3:55.14
23 John Kettula SO-2 York (Pa.) 5:06.70 3:40.45 3:40.45 3:59.61
27 Andrew Myers SO-2 Johns Hopkins 4:29.62 2:58.14 3:53.51 4:00.73
28 Carl Tyce SR-4 DeSales 5:05.86 2:58.22 4:49.00 4:00.83
32 Elliott Lipe JR-3 Northwood 4:01.23 3:39.52 3:20.22 4:01.23
36 Ronan McDonald JR-3 Canisius 4:50.28 4:33.35 3:44.97 4:01.90
38 Ryan Corbitt SR-4 Slippery Rock 2:49.47 4:38.41 4:06.94 4:02.09
43 Patrick Healy SR-4 Nazareth 2:54.76 3:11.75 3:45.73 4:02.72
48 Daniel Myers SO-2 Elizabethtown 3:56.01 2:55.18 4:47.10 4:03.30
59 Jack Hislop SO-2 SUNY Geneseo 5:00.48 3:05.66 4:38.49 4:04.29
65 Evan Owens FR-1 RIT 4:15.64 4:42.67 4:18.09 4:05.80
72 Brendan Dearie SO-2 Marist 4:27.06 3:05.46 3:32.66 4:07.27
75 Hunter Longo FR-1 Wagner 4:20.33 4:07.93 3:00.99 4:07.93
91 Matt Sandifer SO-2 Johns Hopkins 3:29.15 5:12.46 4:44.74 4:11.98
Men 1500m Run Unseeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Matt Wehrle SR-4 Shippensburg 3:58.02 2:58.52 2:46.62
20 John Burke SR-4 Detroit Mercy 3:59.40 2:47.58 3:57.01
34 William Bittrich SR-4 Bryant 4:01.71 3:13.37 3:39.96
40 Andrew Wehrle JR-3 Lock Haven 4:02.17 3:01.63 3:40.38
41 Curtis Joppeck SO-2 Mount Union 4:02.30 3:40.50 4:28.96
49 Griffin Weiner SR-4 Rochester 4:03.42 5:16.45 3:02.57
53 Harry Tomasi SR-4 Cortland St. 4:03.86 4:33.13 4:03.86
54 Trey Rhinehart SO-2 Misericordia 4:03.98 3:12.75 3:32.27
58 Connor Verrett JR-3 Washington and Lee 4:04.20 3:49.55 4:45.72
62 Trevor Carson JR-3 Duquesne 4:04.70 5:03.43 4:46.30
64 Evan Weaver SR-4 Indiana (Pa.) 4:05.74 5:19.47 3:55.91
69 Clayton Santiago SR-4 Cortland St. 4:06.71 3:42.04 4:48.65
77 Nolan Meincke SO-2 Dickinson 4:08.03 4:40.28 3:08.51
86 Marco Cardone JR-3 Indiana (Pa.) 4:10.28 3:15.22 4:25.30
Men 1500m Run Unseeded Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Riley Jackson JR-3 Youngstown St. 3:27.45 4:31.83 3:58.44 3:10.76
14 Daniel Malatesta FR-1 Lehigh 4:18.17 4:30.12 3:59.04 3:20.80
15 Dan Hardesty SR-4 Ferris State 3:44.87 4:04.01 3:59.22 3:23.34
16 Jayson Chichelli FR-1 Siena 5:06.21 4:39.89 3:59.22 2:47.46
31 Cliff Carty SO-2 Maryland 3:08.05 3:10.47 4:01.09 3:05.64
33 Port Habalar SO-2 Kutztown 5:04.29 3:56.67 4:01.50 4:54.63
46 Leo Zaccaria SR-4 Rider 3:36.33 5:11.12 4:03.06 4:05.49
47 Noah Griffith SO-2 Ferris State 5:11.34 3:04.86 4:03.23 3:29.18
56 Richard Moore SR-4 Canisius 4:45.61 3:34.82 4:04.11 3:59.23
63 Jack Barnhisel FR-1 Duquesne 4:00.02 4:39.20 4:04.91 3:33.08
80 Joey Cintavey JR-3 Shippensburg 3:36.19 4:38.31 4:08.49 4:35.83
90 Mateo Labelle Cossios   Team Quebec 5:26.97 4:19.06 4:11.51 4:36.67
96 Brody Jones FR-1 Canisius 4:48.93 3:01.54 4:15.69 3:22.00
Men 1500m Run Unseeded Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jack Huber Senior Albany Running Exchange 2:43.50 2:48.17 2:48.17 3:53.56 3:39.55 4:09.91
3 Matt Chaikowsky SO-2 RIT 3:49.48 3:16.36 4:22.60 3:56.57 2:50.33 4:39.16
4 Travis Lahr JR-3 Rider 4:29.80 2:48.03 3:59.03 3:56.66 3:21.17 4:17.96
5 Ryan Massie SO-2 Ohio Northern 4:46.94 4:20.86 4:06.63 3:57.14 5:03.54 4:16.12
6 Tim Barry SO-2 Suffolk 4:32.88 3:52.54 4:30.50 3:57.28 5:01.35 2:57.96
7 Calvin Schneck   PRTC 4:23.82 3:05.39 3:55.30 3:57.67 3:14.89 3:29.15
9 Brayden Graham SO-2 Bloomsburg 3:36.76 4:22.01 4:29.16 3:58.19 3:36.76 4:55.36
12 Adam Hill JR-3 Oakland 3:37.10 2:47.00 4:12.89 3:58.57 4:24.82 3:06.09
13 Danah Phillips SR-4 West Liberty 3:08.73 3:23.06 3:11.12 3:58.89 3:49.34 4:08.45
22 Cameron Szabo SR-4 Cortland St. 5:01.79 3:30.77 3:16.40 3:59.51 3:45.14 3:47.54
26 Johann Matzal JR-3 Buffalo 4:05.32 4:43.81 3:26.84 4:00.51 5:10.26 4:48.62
42 Jeff Joseph SO-2 Mount Union 3:04.46 4:10.00 4:48.83 4:02.71 2:57.18 3:23.88
50 Ben Colli FR-1 Duquesne 5:16.48 3:29.36 3:36.67 4:03.44 4:03.44 3:51.27
68 Thomas Peladeau   Team Quebec 3:39.18 2:54.85 3:14.55 4:06.26 3:51.49 3:58.88