April 14-16, 2023
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA PSAC MAC Empire 8 AARTFC NEICAAA DIII New England SUNYAC Liberty League IC4A/ECAC

Men 1500m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jack Huber Senior Albany Running Exchange 3:53.56 2:57.51
2 Rob Lohr FR-1 Aquinas 3:55.14 4:21.01
3 Matt Chaikowsky SO-2 RIT 3:56.57 4:08.40
4 Travis Lahr JR-3 Rider 3:56.66 3:06.97
5 Ryan Massie SO-2 Ohio Northern 3:57.14 4:56.43
6 Tim Barry SO-2 Suffolk 3:57.28 4:25.76
7 Calvin Schneck   PRTC 3:57.67 3:03.01
8 Matt Wehrle SR-4 Shippensburg 3:58.02 5:09.43
9 Brayden Graham SO-2 Bloomsburg 3:58.19 3:24.85
10 Riley Jackson JR-3 Youngstown St. 3:58.44 4:36.59
11 Ryan Wolfe FR-1 Shippensburg 3:58.50 4:36.66
12 Adam Hill JR-3 Oakland 3:58.57 4:36.75
13 Danah Phillips SR-4 West Liberty 3:58.89 4:44.28
14 Daniel Malatesta FR-1 Lehigh 3:59.04 4:18.17
15 Dan Hardesty SR-4 Ferris State 3:59.22 4:01.62
16 Jayson Chichelli FR-1 Siena 3:59.22 3:08.99
17 Miguel Daez JR-3 Franciscan (Ohio) 3:59.31 4:51.96
18 Liam Meginniss FR-1 UMBC 3:59.33 3:25.83
19 Mason Jobe JR-3 California (Pa.) 3:59.39 3:18.70
20 John Burke SR-4 Detroit Mercy 3:59.40 2:47.58
21 Chase Hensinger FR-1 Shippensburg 3:59.41 2:49.99
22 Cameron Szabo SR-4 Cortland St. 3:59.51 4:33.05
23 John Kettula SO-2 York (Pa.) 3:59.61 3:59.61
24 Noah Greski SO-2 Siena 3:59.93 2:57.55
25 Rowan Cassidy FR-1 Johns Hopkins 4:00.03 5:12.04
26 Johann Matzal JR-3 Buffalo 4:00.51 4:26.97
27 Andrew Myers SO-2 Johns Hopkins 4:00.73 4:46.47
28 Carl Tyce SR-4 DeSales 4:00.83 3:51.20
29 Brennan Wellock FR-1 Shippensburg 4:00.93 4:58.76
30 Josh Otten FR-1 Detroit Mercy 4:00.95 3:39.27
31 Cliff Carty SO-2 Maryland 4:01.09 3:05.64
32 Elliott Lipe JR-3 Northwood 4:01.23 3:12.99
33 Port Habalar SO-2 Kutztown 4:01.50 5:13.95
34 William Bittrich SR-4 Bryant 4:01.71 3:44.79
35 Parker Jarratt SO-2 Bloomsburg 4:01.90 3:37.71
36 Ronan McDonald JR-3 Canisius 4:01.90 3:13.52
37 Manamanya Opiew JR-3 Malone 4:01.93 5:09.67
38 Ryan Corbitt SR-4 Slippery Rock 4:02.09 5:12.30
39 Thomas Foulkes FR-1 UMBC 4:02.13 2:54.34
40 Andrew Wehrle JR-3 Lock Haven 4:02.17 5:12.40
41 Curtis Joppeck SO-2 Mount Union 4:02.30 4:26.53
42 Jeff Joseph SO-2 Mount Union 4:02.71 3:40.87
43 Patrick Healy SR-4 Nazareth 4:02.72 5:08.26
44 Ian Wiesinger SO-2 Marist 4:02.78 4:56.20
45 Thomas Arnold FR-1 Lehigh 4:02.80 2:54.82
46 Leo Zaccaria SR-4 Rider 4:03.06 3:12.02
47 Noah Griffith SO-2 Ferris State 4:03.23 4:59.18
48 Daniel Myers SO-2 Elizabethtown 4:03.30 4:32.50
49 Griffin Weiner SR-4 Rochester 4:03.42 3:48.82
50 Ben Colli FR-1 Duquesne 4:03.44 4:54.57
51 Julian Paul SO-2 Washington & Jefferson 4:03.52 4:10.83
52 John Flynn, Jr SO-2 Saint Francis 4:03.60 5:04.50
53 Harry Tomasi SR-4 Cortland St. 4:03.86 4:35.57
54 Trey Rhinehart SO-2 Misericordia 4:03.98 5:12.30
55 Lance Nicholls FR-1 Johns Hopkins 4:03.98 2:58.11
56 Richard Moore SR-4 Canisius 4:04.11 4:23.64
57 Brendan Cave JR-3 UMBC 4:04.13 4:52.96
58 Connor Verrett JR-3 Washington and Lee 4:04.20 3:12.92
59 Jack Hislop SO-2 SUNY Geneseo 4:04.29 3:32.54
60 Ben Moseman FR-1 Dickinson 4:04.55 4:38.79
61 Jaxon Bunting SO-2 Roberts Wesleyan 4:04.58 5:08.17
62 Trevor Carson JR-3 Duquesne 4:04.70 3:35.34
63 Jack Barnhisel FR-1 Duquesne 4:04.91 4:02.46
64 Evan Weaver SR-4 Indiana (Pa.) 4:05.74 5:12.09
65 Evan Owens FR-1 RIT 4:05.80 5:04.80
66 Matthew Tschantz FR-1 Mount Union 4:06.11 2:57.20
67 Josh Deremer SO-2 DeSales 4:06.24 4:06.24
68 Thomas Peladeau   Team Quebec 4:06.26 5:20.14
69 Clayton Santiago SR-4 Cortland St. 4:06.71 4:04.25
70 Joel Beckwith FR-1 Indiana (Pa.) 4:06.87 5:20.94
71 Riley Fenoff SR-4 Franklin Pierce 4:07.17 4:41.78
72 Brendan Dearie SO-2 Marist 4:07.27 4:12.22
73 Landon Schreib SO-2 Roberts Wesleyan 4:07.58 4:39.77
74 Micah McCulley SO-2 SUNY Geneseo 4:07.92 5:17.34
75 Hunter Longo FR-1 Wagner 4:07.93 5:09.92
76 Luke Malena   UNAT-Gannon 4:08.00 4:17.92
77 Nolan Meincke SO-2 Dickinson 4:08.03 4:42.76
78 Sam Moffat SO-2 Indiana (Pa.) 4:08.37 3:08.77
79 Ethan Ginyard JR-3 Loyola (Md.) 4:08.40 4:43.18
80 Joey Cintavey JR-3 Shippensburg 4:08.49 5:23.04
81 Josh Felo SO-2 Indiana Wesleyan 4:08.59 3:28.82
82 Paul Ames SR-4 Catholic 4:08.79 5:23.43
83 Alex Whatley SR-4 Ithaca 4:09.43 3:49.48
84 Bryan Kerchner FR-1 Moravian 4:09.72 4:02.23
85 Ben Mickool FR-1 Ithaca 4:10.07 3:22.56
86 Marco Cardone JR-3 Indiana (Pa.) 4:10.28 3:00.21
87 Dan Gibney SO-2 Indiana (Pa.) 4:10.94 3:30.79
88 Jake Farrell SO-2 Moravian 4:11.06 3:30.89
89 Daniel Hilmer SO-2 Bucknell 4:11.26 3:00.91
90 Mateo Labelle Cossios   Team Quebec 4:11.51 4:39.18
91 Matt Sandifer SO-2 Johns Hopkins 4:11.98 5:14.98
92 Collin Rice JR-3 Canisius 4:13.01 5:28.92
93 Sam Cottrell SR-4 Fredonia 4:14.47 4:57.73
94 Jake Sinclair SO-2 Washington & Jefferson 4:14.62 4:04.44
95 Adam Klenovich FR-1 Robert Morris 4:15.14 4:45.76
96 Brody Jones FR-1 Canisius 4:15.69 3:39.90
97 Adam Lechleitner SO-2 Indiana (Pa.) 4:16.49 4:34.45
98 Justin DePinto JR-3 Maryland 4:17.23 3:05.21
99 Michael Conover SR-4 St. Peter's 4:18.96 4:29.32
100 Phillip Reguinho JR-3 St. Peter's 4:26.30 5:24.89
101 Brendan Heaney SO-2 St. Peter's 4:48.35 5:46.02
Men 1500m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Miguel Daez JR-3 Franciscan (Ohio) 3:59.31 4:42.39 3:16.24 4:44.78 3:47.35
18 Liam Meginniss FR-1 UMBC 3:59.33 5:08.74 3:06.68 3:25.83 3:35.40
35 Parker Jarratt SO-2 Bloomsburg 4:01.90 4:52.70 4:33.35 3:59.49 4:35.77
39 Thomas Foulkes FR-1 UMBC 4:02.13 4:55.40 4:55.40 4:50.56 2:54.34
60 Ben Moseman FR-1 Dickinson 4:04.55 5:15.47 2:53.63 3:00.97 4:16.78
73 Landon Schreib SO-2 Roberts Wesleyan 4:07.58 3:50.25 4:47.20 4:07.58 3:57.68
76 Luke Malena   UNAT-Gannon 4:08.00 3:01.04 5:22.40 5:14.96 3:55.60
78 Sam Moffat SO-2 Indiana (Pa.) 4:08.37 4:43.15 5:05.50 3:13.73 2:53.86
82 Paul Ames SR-4 Catholic 4:08.79 4:56.06 5:03.53 5:03.53 3:11.57
87 Dan Gibney SO-2 Indiana (Pa.) 4:10.94 3:13.23 3:50.87 4:41.06 5:03.64
93 Sam Cottrell SR-4 Fredonia 4:14.47 4:11.93 4:39.92 5:25.73 5:25.73
95 Adam Klenovich FR-1 Robert Morris 4:15.14 4:40.66 4:04.94 5:31.69 3:01.15
99 Michael Conover SR-4 St. Peter's 4:18.96 3:03.87 3:47.89 4:18.96 4:18.96
100 Phillip Reguinho JR-3 St. Peter's 4:26.30 3:35.71 3:41.03 4:12.99 5:08.91
Men 1500m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
19 Mason Jobe JR-3 California (Pa.) 3:59.39 2:49.97 3:13.91 5:11.21
30 Josh Otten FR-1 Detroit Mercy 4:00.95 3:36.86 2:58.31 4:39.51
44 Ian Wiesinger SO-2 Marist 4:02.78 4:53.77 5:01.05 4:46.48
45 Thomas Arnold FR-1 Lehigh 4:02.80 3:38.52 5:05.93 3:31.24
52 John Flynn, Jr SO-2 Saint Francis 4:03.60 3:48.99 3:48.99 5:06.94
57 Brendan Cave JR-3 UMBC 4:04.13 3:10.43 3:42.16 5:02.73
61 Jaxon Bunting SO-2 Roberts Wesleyan 4:04.58 3:18.11 5:10.62 3:40.13
67 Josh Deremer SO-2 DeSales 4:06.24 5:17.65 3:02.22 4:43.18
70 Joel Beckwith FR-1 Indiana (Pa.) 4:06.87 4:11.81 4:53.78 4:19.22
71 Riley Fenoff SR-4 Franklin Pierce 4:07.17 3:57.29 5:01.55 4:51.66
74 Micah McCulley SO-2 SUNY Geneseo 4:07.92 2:56.03 3:28.26 4:20.32
83 Alex Whatley SR-4 Ithaca 4:09.43 5:19.27 5:16.78 3:17.05
85 Ben Mickool FR-1 Ithaca 4:10.07 3:30.06 3:47.57 2:57.55
89 Daniel Hilmer SO-2 Bucknell 4:11.26 4:41.42 5:04.03 4:26.34
92 Collin Rice JR-3 Canisius 4:13.01 2:59.64 4:13.01 4:35.78
97 Adam Lechleitner SO-2 Indiana (Pa.) 4:16.49 4:01.10 4:06.23 4:57.53
98 Justin DePinto JR-3 Maryland 4:17.23 5:13.82 5:03.54 3:43.79
101 Brendan Heaney SO-2 St. Peter's 4:48.35 3:59.33 5:25.84 3:47.80
Men 1500m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Ryan Wolfe FR-1 Shippensburg 3:58.50
21 Chase Hensinger FR-1 Shippensburg 3:59.41
24 Noah Greski SO-2 Siena 3:59.93
25 Rowan Cassidy FR-1 Johns Hopkins 4:00.03
29 Brennan Wellock FR-1 Shippensburg 4:00.93
37 Manamanya Opiew JR-3 Malone 4:01.93
51 Julian Paul SO-2 Washington & Jefferson 4:03.52
55 Lance Nicholls FR-1 Johns Hopkins 4:03.98
66 Matthew Tschantz FR-1 Mount Union 4:06.11
79 Ethan Ginyard JR-3 Loyola (Md.) 4:08.40
81 Josh Felo SO-2 Indiana Wesleyan 4:08.59
84 Bryan Kerchner FR-1 Moravian 4:09.72
88 Jake Farrell SO-2 Moravian 4:11.06
94 Jake Sinclair SO-2 Washington & Jefferson 4:14.62
Men 1500m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Rob Lohr FR-1 Aquinas 4:30.41 4:23.36 3:55.14 4:39.82
23 John Kettula SO-2 York (Pa.) 3:21.28 4:57.12 3:59.61 3:21.28
27 Andrew Myers SO-2 Johns Hopkins 5:00.92 2:48.52 4:00.73 4:19.99
28 Carl Tyce SR-4 DeSales 3:22.30 4:49.00 4:00.83 4:29.73
32 Elliott Lipe JR-3 Northwood 5:13.60 4:20.53 4:01.23 4:10.88
36 Ronan McDonald JR-3 Canisius 5:04.80 4:35.77 4:01.90 2:56.59
38 Ryan Corbitt SR-4 Slippery Rock 2:49.47 3:11.26 4:02.09 4:26.30
43 Patrick Healy SR-4 Nazareth 3:28.74 4:05.15 4:02.72 2:52.34
48 Daniel Myers SO-2 Elizabethtown 4:08.17 4:27.63 4:03.30 3:41.41
59 Jack Hislop SO-2 SUNY Geneseo 5:00.48 4:28.72 4:04.29 3:32.54
65 Evan Owens FR-1 RIT 4:05.80 2:59.44 4:05.80 5:07.25
72 Brendan Dearie SO-2 Marist 4:36.95 4:49.31 4:07.27 3:22.77
75 Hunter Longo FR-1 Wagner 4:42.64 3:18.35 4:07.93 4:02.98
91 Matt Sandifer SO-2 Johns Hopkins 3:06.47 4:27.10 4:11.98 3:06.47
Men 1500m Run Unseeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Matt Wehrle SR-4 Shippensburg 2:49.00 3:17.56 2:51.38 3:27.08 3:58.02 4:57.53 3:48.50
20 John Burke SR-4 Detroit Mercy 3:06.74 4:42.50 4:32.92 4:16.16 3:59.40 4:23.34 2:57.16
34 William Bittrich SR-4 Bryant 4:28.30 4:11.38 3:37.54 4:59.72 4:01.71 3:32.71 3:44.79
40 Andrew Wehrle JR-3 Lock Haven 3:45.22 4:43.34 2:49.52 3:40.38 4:02.17 2:51.94 3:06.47
41 Curtis Joppeck SO-2 Mount Union 4:19.27 4:16.84 2:59.31 3:35.65 4:02.30 3:45.34 4:28.96
49 Griffin Weiner SR-4 Rochester 3:36.65 5:16.45 4:39.94 3:07.44 4:03.42 4:56.98 3:46.38
53 Harry Tomasi SR-4 Cortland St. 4:11.18 4:11.18 4:16.06 5:07.27 4:03.86 3:34.60 3:07.78
54 Trey Rhinehart SO-2 Misericordia 3:20.07 2:58.11 4:21.06 5:07.42 4:03.98 4:18.62 4:28.38
58 Connor Verrett JR-3 Washington and Lee 4:31.07 3:39.78 4:21.30 3:49.55 4:04.20 4:43.28 4:16.41
62 Trevor Carson JR-3 Duquesne 4:14.49 3:28.00 4:09.60 4:21.83 4:04.70 3:57.36 3:03.53
64 Evan Weaver SR-4 Indiana (Pa.) 4:40.15 3:09.22 3:26.43 4:49.98 4:05.74 4:45.06 4:30.32
69 Clayton Santiago SR-4 Cortland St. 4:19.05 3:32.17 4:53.59 4:56.06 4:06.71 4:04.25 5:03.46
77 Nolan Meincke SO-2 Dickinson 2:53.62 5:00.12 4:12.99 3:18.43 4:08.03 4:50.20 4:22.92
86 Marco Cardone JR-3 Indiana (Pa.) 5:12.85 3:52.76 4:25.30 3:02.71 4:10.28 5:17.86 3:10.22
Men 1500m Run Unseeded Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Riley Jackson JR-3 Youngstown St. 4:36.59 3:29.83 3:51.29 3:58.44 3:36.98 3:29.83
14 Daniel Malatesta FR-1 Lehigh 3:49.48 4:15.78 5:08.37 3:59.04 3:54.26 5:10.76
15 Dan Hardesty SR-4 Ferris State 4:25.54 3:40.09 3:44.87 3:59.22 5:03.81 4:11.19
16 Jayson Chichelli FR-1 Siena 4:13.58 3:08.99 3:28.13 3:59.22 3:25.73 3:30.52
31 Cliff Carty SO-2 Maryland 4:58.96 4:37.26 5:03.78 4:01.09 2:56.00 3:08.05
33 Port Habalar SO-2 Kutztown 4:52.22 4:37.73 3:44.60 4:01.50 3:15.62 3:13.20
46 Leo Zaccaria SR-4 Rider 2:55.01 4:12.79 3:55.77 4:03.06 4:39.52 3:46.05
47 Noah Griffith SO-2 Ferris State 3:04.86 3:17.02 3:24.32 4:03.23 3:12.16 2:59.99
56 Richard Moore SR-4 Canisius 3:03.09 5:14.91 3:05.53 4:04.11 5:02.70 3:15.29
63 Jack Barnhisel FR-1 Duquesne 3:30.63 4:29.41 4:26.96 4:04.91 3:50.22 4:31.85
80 Joey Cintavey JR-3 Shippensburg 4:33.34 5:13.10 3:01.40 4:08.49 2:58.92 3:26.25
90 Mateo Labelle Cossios   Team Quebec 3:46.36 4:46.73 3:41.33 4:11.51 4:06.48 4:21.57
96 Brody Jones FR-1 Canisius 5:04.28 4:02.91 3:19.44 4:15.69 5:06.83 4:13.14
Men 1500m Run Unseeded Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jack Huber Senior Albany Running Exchange 2:57.51 3:53.56
3 Matt Chaikowsky SO-2 RIT 4:48.62 3:56.57
4 Travis Lahr JR-3 Rider 4:06.13 3:56.66
5 Ryan Massie SO-2 Ohio Northern 5:05.91 3:57.14
6 Tim Barry SO-2 Suffolk 2:50.85 3:57.28
7 Calvin Schneck   PRTC 4:57.09 3:57.67
9 Brayden Graham SO-2 Bloomsburg 5:04.89 3:58.19
12 Adam Hill JR-3 Oakland 3:18.02 3:58.57
13 Danah Phillips SR-4 West Liberty 3:27.84 3:58.89
22 Cameron Szabo SR-4 Cortland St. 3:23.59 3:59.51
26 Johann Matzal JR-3 Buffalo 4:07.73 4:00.51
42 Jeff Joseph SO-2 Mount Union 4:56.11 4:02.71
50 Ben Colli FR-1 Duquesne 3:34.23 4:03.44
68 Thomas Peladeau   Team Quebec 3:26.86 4:06.26