April 14-16, 2023
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC MAC Empire 8 AARTFC NEICAAA DIII New England SUNYAC Liberty League IC4A/ECAC

Men 5000m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Seth Macura SO-2 Walsh 11:48.60 14:56.96
2 Jason Putnam   Pacers/GRC New Balance 13:38.99 14:59.99
3 Ethan Barker SO-2 Aquinas 13:22.07 15:01.20
4 Thomas Novy SO-2 Suffolk 18:35.20 15:06.66
5 Dominik Lisicky FR-1 Rider 11:11.47 15:07.38
6 Stephen Ulrich FR-1 Mount Union 13:36.75 15:07.49
7 Tanner Walter JR-3 Lock Haven 18:02.19 15:09.40
8 Kevin Wagner JR-3 Shippensburg 19:36.72 15:12.18
9 Matthew Jacob SR-4 Binghamton 13:05.50 15:13.37
10 Kyle Roth JR-3 Ohio Northern 17:03.90 15:14.19
11 Caleb Mandel   UNAT-Gannon 17:13.50 15:14.60
12 Jared Swartz JR-3 Ohio Northern 15:33.41 15:15.10
13 Josiah Hicks FR-1 Malone 16:29.40 15:16.11
14 Robert Allen FR-1 West Liberty 15:25.29 15:16.12
15 Camden Spring JR-3 Loyola (Md.) 10:41.74 15:16.77
16 Sam Fowler JR-3 Lafayette 11:28.27 15:17.69
17 Brian McGarrity SO-2 East Stroudsburg 13:00.07 15:17.73
18 Michael Gavio SO-2 Bloomsburg 16:15.11 15:19.91
19 Caleb Kasper SO-2 Houghton 19:38.06 15:20.36
20 Matt Reimann JR-3 Nazareth 16:17.59 15:22.25
21 Ethan Byrnes SR-4 Wayne State (Mich.) 15:32.37 15:23.13
22 Landon Boyle FR-1 East Stroudsburg 14:39.44 15:25.72
23 Thomas Bricker FR-1 Misericordia 18:41.29 15:26.68
24 Nate Harding JR-3 Shippensburg 13:45.87 15:27.94
25 Tucker Markko SR-4 Malone 11:18.34 15:29.23
26 Eric Alu SR-4 Edinboro 10:50.63 15:29.46
27 Spencer May FR-1 St. Lawrence 15:29.79 15:29.79
28 Matt Parker SR-4 Walsh 12:42.71 15:30.13
29 Connor Clemens JR-3 Aquinas 16:00.79 15:32.80
30 Andrew Rosenblatt FR-1 Binghamton 18:39.99 15:33.32
31 Gabriel Bussieres   CAUL 13:32.73 15:34.17
32 Patrick Klinger SO-2 Fredonia 15:52.98 15:34.29
33 Bryce Ryder SO-2 Marywood 13:15.54 15:35.93
34 Mike Maglione SR-4 Franklin & Marshall 18:05.74 15:35.98
35 Clayton Blose   Lost Boys Track Club 19:03.22 15:37.06
36 Matthew Coleman SO-2 St. Lawrence 18:45.35 15:37.79
37 Zachary Laird SR-4 Bucknell 14:32.94 15:38.64
38 Brendan Cairney SO-2 Ferris State 17:53.12 15:41.33
39 Ely Personius   UNAT-Gannon 15:13.28 15:41.52
40 Brandon Fleschut SO-2 Marywood 12:33.76 15:42.19
41 Ryan Shulman FR-1 Misericordia 12:44.22 15:43.48
42 Joseph Cardillo FR-1 Marywood 18:27.46 15:46.54
43 Colin Young SO-2 St. Lawrence 19:15.00 15:46.72
44 Brock Pennington SO-2 Washington & Jefferson 18:11.45 15:49.08
45 Matt Schieber JR-3 Aquinas 14:15.03 15:50.03
46 Alex Uhrik   Unattached 14:44.90 15:51.50
47 Thomas Lee SO-2 Marywood 19:22.40 15:52.78
48 Isaac Valderrabano JR-3 York (Pa.) 13:40.48 15:54.04
49 Ciaran Fisher   Unattached 14:58.75 15:56.11
50 Matthew Serrano FR-1 St. Lawrence 13:05.54 15:57.97
51 Davis Trump FR-1 DeSales 19:11.46 15:59.55
52 Alfonso Knoll JR-3 Franklin & Marshall 20:47.89 15:59.91
53 David Wootten SO-2 Mansfield 14:54.17 16:01.47
54 Thomas Hunyadi Freshman Unattached 16:50.64 16:02.51
55 Caden Dufrene SO-2 Bloomsburg 14:10.31 16:06.26
56 Nathan Couse SR-4 Oswego State 19:34.07 16:18.39
57 August Kotula SO-2 St. Lawrence 20:34.66 16:35.69
  Anthony Petrillo SO-2 Maryland DNF DNF
  Isaac Menis Senior Unattached DNF DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Kevin Wagner JR-3 Shippensburg 15:12.18 19:09.35
9 Matthew Jacob SR-4 Binghamton 15:13.37 19:29.12
10 Kyle Roth JR-3 Ohio Northern 15:14.19 13:33.63
12 Jared Swartz JR-3 Ohio Northern 15:15.10 15:51.71
13 Josiah Hicks FR-1 Malone 15:16.11 19:14.30
14 Robert Allen FR-1 West Liberty 15:16.12 17:33.54
15 Camden Spring JR-3 Loyola (Md.) 15:16.77 19:15.13
16 Sam Fowler JR-3 Lafayette 15:17.69 16:21.93
19 Caleb Kasper SO-2 Houghton 15:20.36 13:57.53
21 Ethan Byrnes SR-4 Wayne State (Mich.) 15:23.13 17:04.68
23 Thomas Bricker FR-1 Misericordia 15:26.68 14:03.28
28 Matt Parker SR-4 Walsh 15:30.13 18:08.26
31 Gabriel Bussieres   CAUL 15:34.17 17:54.30
32 Patrick Klinger SO-2 Fredonia 15:34.29 17:26.41
38 Brendan Cairney SO-2 Ferris State 15:41.33 12:14.24
40 Brandon Fleschut SO-2 Marywood 15:42.19 11:18.38
41 Ryan Shulman FR-1 Misericordia 15:43.48 14:56.31
43 Colin Young SO-2 St. Lawrence 15:46.72 19:33.94
48 Isaac Valderrabano JR-3 York (Pa.) 15:54.04 12:43.24
49 Ciaran Fisher   Unattached 15:56.11 13:32.70
50 Matthew Serrano FR-1 St. Lawrence 15:57.97 18:12.09
51 Davis Trump FR-1 DeSales 15:59.55 12:18.86
52 Alfonso Knoll JR-3 Franklin & Marshall 15:59.91 16:47.91
54 Thomas Hunyadi Freshman Unattached 16:02.51 14:16.64
55 Caden Dufrene SO-2 Bloomsburg 16:06.26 11:55.04
56 Nathan Couse SR-4 Oswego State 16:18.39 15:39.26
57 August Kotula SO-2 St. Lawrence 16:35.69 18:15.26
Men 5000m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Seth Macura SO-2 Walsh 13:27.27 13:54.18 15:32.84 14:56.96 14:56.96 13:54.18
2 Jason Putnam   Pacers/GRC New Balance 12:18.00 14:32.99 17:50.99 14:59.99 12:00.00 11:33.00
3 Ethan Barker SO-2 Aquinas 13:31.08 13:04.05 10:48.87 15:01.20 17:43.42 18:01.44
4 Thomas Novy SO-2 Suffolk 14:30.40 14:21.33 17:04.53 15:06.66 11:29.07 12:50.67
5 Dominik Lisicky FR-1 Rider 19:12.38 11:47.76 15:16.46 15:07.38 15:07.38 16:19.97
6 Stephen Ulrich FR-1 Mount Union 16:38.24 19:12.52 10:53.40 15:07.49 11:47.85 19:30.67
7 Tanner Walter JR-3 Lock Haven 13:02.09 16:49.44 15:00.31 15:09.40 19:24.04 12:25.71
11 Caleb Mandel   UNAT-Gannon 15:05.46 16:09.48 18:08.38 15:14.60 12:20.83 10:40.22
17 Brian McGarrity SO-2 East Stroudsburg 16:40.33 13:09.25 11:28.30 15:17.73 11:55.83 17:35.39
18 Michael Gavio SO-2 Bloomsburg 16:51.91 14:15.52 10:53.14 15:19.91 18:33.10 13:29.52
20 Matt Reimann JR-3 Nazareth 11:22.47 11:40.91 17:03.70 15:22.25 14:36.14 18:08.26
22 Landon Boyle FR-1 East Stroudsburg 17:53.84 11:34.29 16:58.30 15:25.72 10:57.27 12:57.61
24 Nate Harding JR-3 Shippensburg 12:13.08 14:22.99 14:04.43 15:27.94 18:14.97 15:00.11
25 Tucker Markko SR-4 Malone 15:19.94 13:37.73 18:44.37 15:29.23 15:29.23 18:16.50
26 Eric Alu SR-4 Edinboro 16:06.64 12:32.87 10:50.63 15:29.46 17:21.00 13:56.52
27 Spencer May FR-1 St. Lawrence 12:51.73 18:07.86 11:18.75 15:29.79 12:23.84 16:25.58
29 Connor Clemens JR-3 Aquinas 10:52.96 11:48.93 17:43.40 15:32.80 11:20.95 12:16.92
30 Andrew Rosenblatt FR-1 Binghamton 14:55.99 16:29.32 14:18.66 15:33.32 17:53.32 18:02.66
33 Bryce Ryder SO-2 Marywood 19:20.56 14:58.50 18:24.40 15:35.93 11:13.87 12:56.83
34 Mike Maglione SR-4 Franklin & Marshall 11:51.35 20:07.42 15:17.26 15:35.98 14:11.75 19:48.70
35 Clayton Blose   Lost Boys Track Club 17:20.14 12:10.91 18:16.36 15:37.06 14:31.47 17:38.88
36 Matthew Coleman SO-2 St. Lawrence 17:49.08 18:26.60 16:34.06 15:37.79 16:52.82 13:54.64
37 Zachary Laird SR-4 Bucknell 18:08.83 11:25.21 16:44.35 15:38.64 15:10.48 13:08.46
39 Ely Personius   UNAT-Gannon 13:39.13 16:47.43 13:20.30 15:41.52 13:20.30 15:41.52
42 Joseph Cardillo FR-1 Marywood 17:11.73 16:33.87 12:18.31 15:46.54 12:37.24 12:56.17
44 Brock Pennington SO-2 Washington & Jefferson 14:52.14 17:14.50 20:14.83 15:49.08 19:08.39 20:24.32
45 Matt Schieber JR-3 Aquinas 15:59.53 11:33.53 17:25.04 15:50.03 16:18.53 19:38.04
46 Alex Uhrik   Unattached 11:25.08 19:58.89 11:25.08 15:51.50 16:10.53 20:17.92
47 Thomas Lee SO-2 Marywood 13:48.92 16:11.84 12:32.70 15:52.78 11:35.53 20:00.51
53 David Wootten SO-2 Mansfield 13:08.41 16:39.93 18:44.92 16:01.47 19:23.38 17:08.78
  Anthony Petrillo SO-2 Maryland DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Isaac Menis Senior Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF