April 14-16, 2023
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC MAC Empire 8 AARTFC NEICAAA DIII New England SUNYAC Liberty League IC4A/ECAC

Men 5000m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Seth Macura SO-2 Walsh 11:30.66 14:56.96 12:15.51
2 Jason Putnam   Pacers/GRC New Balance 13:47.99 14:59.99 17:41.99
3 Ethan Barker SO-2 Aquinas 17:07.37 15:01.20 14:07.13
4 Thomas Novy SO-2 Suffolk 11:29.07 15:06.66 15:52.00
5 Dominik Lisicky FR-1 Rider 18:08.86 15:07.38 12:14.98
6 Stephen Ulrich FR-1 Mount Union 11:20.62 15:07.49 10:35.25
7 Tanner Walter JR-3 Lock Haven 11:40.24 15:09.40 11:40.24
8 Kevin Wagner JR-3 Shippensburg 13:04.48 15:12.18 17:10.77
9 Matthew Jacob SR-4 Binghamton 13:05.50 15:13.37 16:53.84
10 Kyle Roth JR-3 Ohio Northern 19:39.31 15:14.19 14:37.63
11 Caleb Mandel   UNAT-Gannon 11:16.81 15:14.60 19:21.55
12 Jared Swartz JR-3 Ohio Northern 12:12.08 15:15.10 12:48.69
13 Josiah Hicks FR-1 Malone 16:01.92 15:16.11 14:02.83
14 Robert Allen FR-1 West Liberty 13:44.51 15:16.12 13:35.35
15 Camden Spring JR-3 Loyola (Md.) 16:11.78 15:16.77 14:21.77
16 Sam Fowler JR-3 Lafayette 14:40.99 15:17.69 10:51.56
17 Brian McGarrity SO-2 East Stroudsburg 16:31.15 15:17.73 19:43.88
18 Michael Gavio SO-2 Bloomsburg 11:11.54 15:19.91 11:39.14
19 Caleb Kasper SO-2 Houghton 15:47.97 15:20.36 14:06.74
20 Matt Reimann JR-3 Nazareth 12:54.69 15:22.25 12:36.25
21 Ethan Byrnes SR-4 Wayne State (Mich.) 13:23.13 15:23.13 10:55.43
22 Landon Boyle FR-1 East Stroudsburg 16:39.78 15:25.72 13:34.64
23 Thomas Bricker FR-1 Misericordia 17:45.69 15:26.68 18:22.75
24 Nate Harding JR-3 Shippensburg 13:45.87 15:27.94 18:05.69
25 Tucker Markko SR-4 Malone 12:41.97 15:29.23 14:52.06
26 Eric Alu SR-4 Edinboro 17:39.59 15:29.46 11:18.51
27 Spencer May FR-1 St. Lawrence 19:31.54 15:29.79 16:16.28
28 Matt Parker SR-4 Walsh 13:47.82 15:30.13 19:59.87
29 Connor Clemens JR-3 Aquinas 18:39.36 15:32.80 19:35.33
30 Andrew Rosenblatt FR-1 Binghamton 13:50.66 15:33.32 12:35.99
31 Gabriel Bussieres   CAUL 12:27.34 15:34.17 12:36.68
32 Patrick Klinger SO-2 Fredonia 17:26.41 15:34.29 12:08.75
33 Bryce Ryder SO-2 Marywood 20:07.35 15:35.93 13:43.62
34 Mike Maglione SR-4 Franklin & Marshall 19:20.62 15:35.98 18:15.10
35 Clayton Blose   Lost Boys Track Club 19:59.44 15:37.06 10:55.95
36 Matthew Coleman SO-2 St. Lawrence 19:32.24 15:37.79 10:56.46
37 Zachary Laird SR-4 Bucknell 11:06.44 15:38.64 15:10.48
38 Brendan Cairney SO-2 Ferris State 14:35.44 15:41.33 20:04.91
39 Ely Personius   UNAT-Gannon 16:47.43 15:41.52 19:27.49
40 Brandon Fleschut SO-2 Marywood 14:17.40 15:42.19 16:57.57
41 Ryan Shulman FR-1 Misericordia 11:28.74 15:43.48 15:24.61
42 Joseph Cardillo FR-1 Marywood 14:21.36 15:46.54 14:02.42
43 Colin Young SO-2 St. Lawrence 18:27.67 15:46.72 17:59.26
44 Brock Pennington SO-2 Washington & Jefferson 12:01.30 15:49.08 19:27.37
45 Matt Schieber JR-3 Aquinas 18:41.04 15:50.03 13:27.53
46 Alex Uhrik   Unattached 17:45.68 15:51.50 17:17.14
47 Thomas Lee SO-2 Marywood 18:06.17 15:52.78 16:02.31
48 Isaac Valderrabano JR-3 York (Pa.) 19:43.01 15:54.04 18:17.15
49 Ciaran Fisher   Unattached 18:19.53 15:56.11 19:16.90
50 Matthew Serrano FR-1 St. Lawrence 17:33.77 15:57.97 17:33.77
51 Davis Trump FR-1 DeSales 15:59.55 15:59.55 16:47.53
52 Alfonso Knoll JR-3 Franklin & Marshall 13:07.13 15:59.91 15:02.32
53 David Wootten SO-2 Mansfield 17:28.01 16:01.47 16:49.55
54 Thomas Hunyadi Freshman Unattached 19:05.39 16:02.51 18:17.27
55 Caden Dufrene SO-2 Bloomsburg 16:35.25 16:06.26 19:29.18
56 Nathan Couse SR-4 Oswego State 21:02.13 16:18.39 21:11.91
57 August Kotula SO-2 St. Lawrence 18:05.31 16:35.69 16:15.78
  Anthony Petrillo SO-2 Maryland DNF DNF DNF
  Isaac Menis Senior Unattached DNF DNF DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Kevin Wagner JR-3 Shippensburg 18:51.11 16:25.16 15:12.18 17:01.65
9 Matthew Jacob SR-4 Binghamton 17:48.65 19:47.39 15:13.37 16:44.71
10 Kyle Roth JR-3 Ohio Northern 19:11.88 16:27.33 15:14.19 12:47.92
12 Jared Swartz JR-3 Ohio Northern 11:44.63 17:04.92 15:15.10 19:03.88
13 Josiah Hicks FR-1 Malone 11:36.25 12:58.70 15:16.11 19:05.14
14 Robert Allen FR-1 West Liberty 13:26.19 16:11.09 15:16.12 17:51.86
15 Camden Spring JR-3 Loyola (Md.) 12:22.59 18:20.13 15:16.77 13:45.10
16 Sam Fowler JR-3 Lafayette 14:40.99 16:58.64 15:17.69 13:00.04
19 Caleb Kasper SO-2 Houghton 19:19.66 15:29.57 15:20.36 19:38.06
21 Ethan Byrnes SR-4 Wayne State (Mich.) 17:23.14 17:23.14 15:23.13 12:27.74
23 Thomas Bricker FR-1 Misericordia 12:49.15 17:17.89 15:26.68 17:45.69
28 Matt Parker SR-4 Walsh 12:42.71 13:29.22 15:30.13 17:12.45
31 Gabriel Bussieres   CAUL 11:31.29 13:51.42 15:34.17 13:32.73
32 Patrick Klinger SO-2 Fredonia 19:27.87 19:37.21 15:34.29 19:46.55
38 Brendan Cairney SO-2 Ferris State 14:26.03 12:23.65 15:41.33 14:44.85
40 Brandon Fleschut SO-2 Marywood 15:23.35 13:49.13 15:42.19 16:48.15
41 Ryan Shulman FR-1 Misericordia 19:29.92 12:53.66 15:43.48 13:40.83
43 Colin Young SO-2 St. Lawrence 11:02.71 13:24.72 15:46.72 12:18.45
48 Isaac Valderrabano JR-3 York (Pa.) 17:58.07 14:09.10 15:54.04 13:02.32
49 Ciaran Fisher   Unattached 12:54.45 13:32.70 15:56.11 15:36.99
50 Matthew Serrano FR-1 St. Lawrence 11:48.90 14:22.18 15:57.97 11:29.74
51 Davis Trump FR-1 DeSales 15:11.58 12:47.64 15:59.55 16:18.75
52 Alfonso Knoll JR-3 Franklin & Marshall 13:55.13 14:52.72 15:59.91 20:28.69
54 Thomas Hunyadi Freshman Unattached 17:19.51 16:41.01 16:02.51 13:57.39
55 Caden Dufrene SO-2 Bloomsburg 20:27.15 14:39.30 16:06.26 14:48.96
56 Nathan Couse SR-4 Oswego State 20:03.42 12:04.01 16:18.39 20:32.78
57 August Kotula SO-2 St. Lawrence 14:46.17 16:45.65 16:35.69 16:25.74
Men 5000m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Seth Macura SO-2 Walsh 14:56.96 17:47.39 14:03.15 13:45.21 16:44.60 18:23.26
2 Jason Putnam   Pacers/GRC New Balance 14:59.99 17:32.99 16:38.99 13:03.00 10:39.00 10:30.00
3 Ethan Barker SO-2 Aquinas 15:01.20 11:42.94 16:49.35 18:46.50 12:46.02 13:58.12
4 Thomas Novy SO-2 Suffolk 15:06.66 11:20.00 18:08.00 19:20.53 19:29.60 13:08.80
5 Dominik Lisicky FR-1 Rider 15:07.38 10:53.32 11:11.47 17:41.64 18:45.16 19:39.60
6 Stephen Ulrich FR-1 Mount Union 15:07.49 10:53.40 17:05.47 17:05.47 19:30.67 18:54.37
7 Tanner Walter JR-3 Lock Haven 15:09.40 17:34.91 13:29.37 10:45.68 17:53.10 11:49.34
11 Caleb Mandel   UNAT-Gannon 15:14.60 13:15.71 10:40.22 13:52.29 11:53.39 12:48.27
17 Brian McGarrity SO-2 East Stroudsburg 15:17.73 14:31.85 13:55.14 18:02.93 15:45.27 13:18.43
18 Michael Gavio SO-2 Bloomsburg 15:19.91 12:15.93 11:39.14 10:43.94 13:11.13 13:38.72
20 Matt Reimann JR-3 Nazareth 15:22.25 15:31.48 18:17.48 19:22.04 14:26.92 16:36.03
22 Landon Boyle FR-1 East Stroudsburg 15:25.72 15:53.50 11:15.78 19:26.41 15:34.98 17:35.32
24 Nate Harding JR-3 Shippensburg 15:27.94 12:03.80 19:19.93 18:05.69 14:13.71 17:47.14
25 Tucker Markko SR-4 Malone 15:29.23 17:48.62 14:24.19 10:50.47 17:11.45 11:18.34
26 Eric Alu SR-4 Edinboro 15:29.46 14:52.29 11:18.51 13:28.63 10:50.63 15:29.46
27 Spencer May FR-1 St. Lawrence 15:29.79 13:10.33 12:33.13 12:33.13 15:48.39 14:43.30
29 Connor Clemens JR-3 Aquinas 15:32.80 16:38.10 13:03.56 16:47.43 14:46.16 12:44.90
30 Andrew Rosenblatt FR-1 Binghamton 15:33.32 11:21.33 15:42.66 11:39.99 18:39.99 18:11.99
33 Bryce Ryder SO-2 Marywood 15:35.93 11:23.23 19:57.99 14:02.34 12:00.67 11:51.31
34 Mike Maglione SR-4 Franklin & Marshall 15:35.98 12:47.51 11:51.35 15:26.62 18:05.74 19:01.90
35 Clayton Blose   Lost Boys Track Club 15:37.06 17:57.62 14:59.58 11:14.69 13:44.62 12:01.54
36 Matthew Coleman SO-2 St. Lawrence 15:37.79 12:30.24 11:24.59 15:19.04 15:19.04 17:30.33
37 Zachary Laird SR-4 Bucknell 15:38.64 19:05.14 12:02.76 17:50.05 19:42.69 20:20.24
39 Ely Personius   UNAT-Gannon 15:41.52 12:23.80 19:46.32 19:08.66 13:10.88 18:12.17
42 Joseph Cardillo FR-1 Marywood 15:46.54 14:40.29 19:05.32 17:40.13 20:11.58 16:14.94
44 Brock Pennington SO-2 Washington & Jefferson 15:49.08 11:13.85 18:20.94 11:32.83 13:45.70 11:51.81
45 Matt Schieber JR-3 Aquinas 15:50.03 15:59.53 18:50.54 14:53.03 14:53.03 20:06.54
46 Alex Uhrik   Unattached 15:51.50 11:44.11 17:17.14 14:54.41 12:50.72 12:50.72
47 Thomas Lee SO-2 Marywood 15:52.78 18:53.81 13:48.92 18:06.17 11:45.06 14:36.56
53 David Wootten SO-2 Mansfield 16:01.47 15:13.40 12:20.34 14:34.94 14:06.10 12:58.79
  Anthony Petrillo SO-2 Maryland DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Isaac Menis Senior Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF