April 14-16, 2023
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC MAC AARTFC NEICAAA SUNYAC Liberty League IC4A/ECAC

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ward Ries SR-4 Edinboro 8:57.30
2 Ezra Ruggles JR-3 SUNY Geneseo 8:58.86
3 Ian Sherlock SO-2 Shippensburg 9:01.96
4 Josh Lewis JR-3 Penn State 9:03.54
5 Elijah Sech SR-4 Carnegie Mellon 9:03.87
6 Jonthomas Bierman JR-3 Oneonta 9:04.85
7 Richie Johnston SO-2 Hillsdale 9:08.51
8 David Durdaller JR-3 Carnegie Mellon 9:11.43
9 Marty Dolan JR-3 Binghamton 9:11.92
10 Noah Griffin JR-3 Lebanon Valley 9:13.24
11 Mitchel Dunham JR-3 Walsh 9:13.97
12 Noah Martin SR-4 Bucknell 9:15.22
13 Ben Hardy JR-3 Aquinas 9:17.05
14 Matthew Abell SO-2 St. Lawrence 9:17.07
15 Izaiha Browning SO-2 Wheeling 9:17.25
16 Alex Mitchell JR-3 Hillsdale 9:18.77
17 Tyler French SR-4 Lehigh 9:20.31
18 Anthony Hart SR-4 Case Western 9:21.60
19 Andrew Perreault SR-4 Canisius 9:22.49
20 Hunter Brignall JR-3 Cortland St. 9:22.70
21 Braden Vernot SO-2 Indiana Wesleyan 9:24.77
22 Daniel Czop SO-2 Marist 9:25.30
23 Chance Blackstone Senior UNB REDS 9:25.48
24 Carter Miller FR-1 Indiana Wesleyan 9:27.02
25 Brandon Wirth JR-3 Ferris State 9:28.38
26 Nicholas Brancato JR-3 Bryant 9:28.66
27 Sean Hamilton JR-3 Lafayette 9:29.83
28 Hunter Probert JR-3 Mount Union 9:30.87
29 Isaac Waffle JR-3 Hillsdale 9:31.37
30 Wesley Hollowell FR-1 Oakland 9:31.95
31 Lane Goble SO-2 Malone 9:31.98
32 Jannik Windelband SO-2 Point Park 9:33.34
33 Liam O'Reilly SR-4 Case Western 9:35.48
34 Riley Williamson SR-4 Lehigh 9:35.87
35 Mike Laskowski SO-2 Rider 9:37.13
36 Braden Schaser JR-3 Ohio Northern 9:37.47
37 Dillon VanDemortel SR-4 Brockport St. 9:38.03
38 Shane McKeon SR-4 Scranton 9:39.01
39 Michael McCann FR-1 Marywood 9:40.76
40 Max DiCerbo SO-2 Bucknell 9:40.92
41 Luke Stoeffler Freshman Unattached 9:41.19
42 Nathaniel Brunacini SR-4 Rochester 9:41.31
43 Anthony Toskin JR-3 Walsh 9:41.65
44 Peter Lantz JR-3 Allegheny 9:45.33
45 Alex Miller SO-2 Franklin & Marshall 9:46.46
46 Aden Dressler SO-2 Washington & Jefferson 9:47.35
47 Anthony Roselli SO-2 Alvernia 9:47.58
48 Matthew Mullen SO-2 Cortland St. 9:51.71
49 Nick DeFelice JR-3 Binghamton 9:57.56
50 Will Tripp JR-3 Dickinson 10:00.04
51 Kyle Campbell SR-4 Fredonia 10:04.60
52 Shane Houghton SR-4 Moravian 10:06.23
53 Patrick Russell FR-1 St. Lawrence 10:06.45
54 Christian Gingrich JR-3 Elizabethtown 10:09.30
55 Mack McKeever SO-2 UMBC 10:11.46
56 Matthew Gemma SR-4 Adelphi 10:18.18
57 Gavin Fitzgerald SO-2 Robert Morris 10:20.21
58 Brayden Boyd SO-2 Robert Morris 10:25.61
59 Max Hughes SR-4 Rochester 10:27.17
  Tommy Anderson JR-3 Siena DNF
  Nathaniel Schneider SO-2 West Liberty DNF
  Cade Eells SO-2 Nazareth DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
27 Sean Hamilton JR-3 Lafayette 10:09.72 9:29.83 7:47.26 11:40.89 7:07.38
35 Mike Laskowski SO-2 Rider 11:09.47 9:37.13 11:26.79 9:42.91 10:23.30
36 Braden Schaser JR-3 Ohio Northern 7:24.66 9:37.47 11:56.07 7:41.98 8:05.08
43 Anthony Toskin JR-3 Walsh 9:06.76 9:41.65 8:43.49 11:37.98 12:18.70
44 Peter Lantz JR-3 Allegheny 7:42.41 9:45.33 11:18.99 12:23.37 10:20.45
45 Alex Miller SO-2 Franklin & Marshall 8:47.82 9:46.46 9:40.60 9:46.46 10:33.38
47 Anthony Roselli SO-2 Alvernia 7:20.69 9:47.58 9:18.21 8:54.70 9:00.58
48 Matthew Mullen SO-2 Cortland St. 9:39.88 9:51.71 7:59.29 11:38.22 11:14.55
50 Will Tripp JR-3 Dickinson 9:30.04 10:00.04 11:42.05 10:54.05 7:12.03
51 Kyle Campbell SR-4 Fredonia 10:28.79 10:04.60 8:46.01 8:27.87 9:16.24
53 Patrick Russell FR-1 St. Lawrence 10:54.97 10:06.45 10:00.39 10:48.91 7:10.58
56 Matthew Gemma SR-4 Adelphi 8:45.46 10:18.18 9:16.37 11:32.37 10:12.00
  Nathaniel Schneider SO-2 West Liberty DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Mitchel Dunham JR-3 Walsh 9:13.97 7:34.26
22 Daniel Czop SO-2 Marist 9:25.30 9:19.65
25 Brandon Wirth JR-3 Ferris State 9:28.38 7:29.02
26 Nicholas Brancato JR-3 Bryant 9:28.66 8:14.74
28 Hunter Probert JR-3 Mount Union 9:30.87 9:25.17
29 Isaac Waffle JR-3 Hillsdale 9:31.37 7:19.96
31 Lane Goble SO-2 Malone 9:31.98 8:00.47
34 Riley Williamson SR-4 Lehigh 9:35.87 6:54.63
37 Dillon VanDemortel SR-4 Brockport St. 9:38.03 11:27.86
40 Max DiCerbo SO-2 Bucknell 9:40.92 9:00.26
42 Nathaniel Brunacini SR-4 Rochester 9:41.31 11:20.14
46 Aden Dressler SO-2 Washington & Jefferson 9:47.35 8:07.50
52 Shane Houghton SR-4 Moravian 10:06.23 11:25.04
55 Mack McKeever SO-2 UMBC 10:11.46 8:58.09
57 Gavin Fitzgerald SO-2 Robert Morris 10:20.21 11:28.44
58 Brayden Boyd SO-2 Robert Morris 10:25.61 13:08.27
59 Max Hughes SR-4 Rochester 10:27.17 11:48.71
Men's 3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Jonthomas Bierman JR-3 Oneonta 6:54.09 9:21.20 6:59.54 7:26.78 8:32.16 9:04.85 10:15.68
7 Richie Johnston SO-2 Hillsdale 6:34.93 11:09.19 9:57.88 10:14.34 10:14.34 9:08.51 10:19.82
10 Noah Griffin JR-3 Lebanon Valley 8:34.52 8:34.52 7:39.19 6:54.93 8:34.52 9:13.24 7:39.19
14 Matthew Abell SO-2 St. Lawrence 12:04.20 10:35.06 9:00.36 7:08.95 11:41.91 9:17.07 7:53.51
16 Alex Mitchell JR-3 Hillsdale 9:02.01 9:41.12 10:03.48 7:49.37 8:39.66 9:18.77 7:32.61
18 Anthony Hart SR-4 Case Western 10:06.53 8:59.14 7:57.36 8:19.83 8:19.83 9:21.60 7:29.28
21 Braden Vernot SO-2 Indiana Wesleyan 8:05.71 6:52.29 8:39.59 11:51.61 9:53.01 9:24.77 8:28.30
24 Carter Miller FR-1 Indiana Wesleyan 7:39.29 12:05.79 7:56.30 9:21.35 7:56.30 9:27.02 11:54.45
30 Wesley Hollowell FR-1 Oakland 12:23.54 8:00.44 11:54.94 10:57.75 11:37.78 9:31.95 12:00.66
32 Jannik Windelband SO-2 Point Park 12:13.88 8:30.28 9:56.28 9:39.08 11:22.28 9:33.34 8:58.94
33 Liam O'Reilly SR-4 Case Western 8:26.43 8:43.69 7:28.88 10:10.01 12:16.62 9:35.48 7:51.90
38 Shane McKeon SR-4 Scranton 9:27.43 11:00.08 8:12.16 8:29.53 9:39.01 9:39.01 8:06.37
39 Michael McCann FR-1 Marywood 9:23.34 10:56.26 9:11.73 7:56.23 7:44.61 9:40.76 9:00.11
41 Luke Stoeffler Freshman Unattached 8:37.26 7:44.96 11:02.56 9:23.76 12:12.30 9:41.19 12:35.55
49 Nick DeFelice JR-3 Binghamton 10:39.39 8:45.86 12:44.88 10:39.39 12:56.83 9:57.56 12:20.98
54 Christian Gingrich JR-3 Elizabethtown 10:03.21 8:19.63 7:30.89 11:34.61 9:32.75 10:09.30 12:29.44
  Cade Eells SO-2 Nazareth DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ward Ries SR-4 Edinboro 8:57.30 9:08.05 8:35.81 10:34.02 11:27.75 10:50.14
2 Ezra Ruggles JR-3 SUNY Geneseo 8:58.86 7:54.20 7:59.59 9:41.97 10:35.86 7:21.87
3 Ian Sherlock SO-2 Shippensburg 9:01.96 8:56.54 9:39.90 8:13.19 10:34.10 8:18.61
4 Josh Lewis JR-3 Penn State 9:03.54 6:47.66 6:47.66 11:13.99 8:41.80 6:42.22
5 Elijah Sech SR-4 Carnegie Mellon 9:03.87 6:37.03 7:20.54 10:30.89 9:41.94 11:08.96
8 David Durdaller JR-3 Carnegie Mellon 9:11.43 10:50.69 11:12.75 7:43.21 7:15.63 9:50.03
9 Marty Dolan JR-3 Binghamton 9:11.92 7:54.66 10:45.75 11:29.90 9:00.89 11:51.98
12 Noah Martin SR-4 Bucknell 9:15.22 9:20.78 11:11.82 7:24.18 10:55.16 7:01.97
13 Ben Hardy JR-3 Aquinas 9:17.05 10:01.62 11:53.03 10:35.04 8:54.77 9:56.05
15 Izaiha Browning SO-2 Wheeling 9:17.25 9:56.26 9:22.83 6:30.08 10:18.55 10:07.41
17 Tyler French SR-4 Lehigh 9:20.31 7:17.05 7:39.46 10:38.76 8:07.47 7:17.05
19 Andrew Perreault SR-4 Canisius 9:22.49 11:54.37 6:33.75 7:52.50 6:33.75 11:37.49
20 Hunter Brignall JR-3 Cortland St. 9:22.70 9:56.47 10:41.48 10:18.97 7:47.05 7:47.05
23 Chance Blackstone Senior UNB REDS 9:25.48 10:50.31 10:22.03 10:39.00 11:58.16 10:50.31
  Tommy Anderson JR-3 Siena DNF DNF DNF DNF DNF DNF