April 14-16, 2023
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC MAC AARTFC NEICAAA SUNYAC Liberty League IC4A/ECAC

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ward Ries SR-4 Edinboro 6:37.61 8:57.30 10:39.39
2 Ezra Ruggles JR-3 SUNY Geneseo 10:19.69 8:58.86 6:17.21
3 Ian Sherlock SO-2 Shippensburg 8:34.87 9:01.96 8:13.19
4 Josh Lewis JR-3 Penn State 9:03.54 9:03.54 10:08.77
5 Elijah Sech SR-4 Carnegie Mellon 9:41.94 9:03.87 9:58.26
6 Jonthomas Bierman JR-3 Oneonta 9:42.99 9:04.85 7:48.58
7 Richie Johnston SO-2 Hillsdale 11:25.64 9:08.51 11:03.70
8 David Durdaller JR-3 Carnegie Mellon 6:59.09 9:11.43 10:50.69
9 Marty Dolan JR-3 Binghamton 6:26.35 9:11.92 9:06.40
10 Noah Griffin JR-3 Lebanon Valley 9:51.97 9:13.24 7:28.13
11 Mitchel Dunham JR-3 Walsh 7:50.88 9:13.97 7:17.64
12 Noah Martin SR-4 Bucknell 9:37.43 9:15.22 8:41.91
13 Ben Hardy JR-3 Aquinas 7:36.78 9:17.05 8:38.06
14 Matthew Abell SO-2 St. Lawrence 10:40.63 9:17.07 8:54.79
15 Izaiha Browning SO-2 Wheeling 10:35.27 9:17.25 7:25.80
16 Alex Mitchell JR-3 Hillsdale 12:00.82 9:18.77 10:03.48
17 Tyler French SR-4 Lehigh 6:49.03 9:20.31 7:50.66
18 Anthony Hart SR-4 Case Western 10:00.92 9:21.60 11:19.54
19 Andrew Perreault SR-4 Canisius 10:18.74 9:22.49 6:39.37
20 Hunter Brignall JR-3 Cortland St. 12:00.26 9:22.70 11:43.38
21 Braden Vernot SO-2 Indiana Wesleyan 11:45.97 9:24.77 9:36.07
22 Daniel Czop SO-2 Marist 9:42.26 9:25.30 8:45.73
23 Chance Blackstone Senior UNB REDS 6:52.80 9:25.48 11:41.20
24 Carter Miller FR-1 Indiana Wesleyan 11:26.10 9:27.02 11:26.10
25 Brandon Wirth JR-3 Ferris State 11:05.01 9:28.38 8:08.81
26 Nicholas Brancato JR-3 Bryant 11:11.02 9:28.66 9:00.23
27 Sean Hamilton JR-3 Lafayette 6:38.89 9:29.83 8:32.85
28 Hunter Probert JR-3 Mount Union 9:48.00 9:30.87 10:10.83
29 Isaac Waffle JR-3 Hillsdale 11:19.93 9:31.37 7:54.24
30 Wesley Hollowell FR-1 Oakland 10:11.99 9:31.95 8:17.60
31 Lane Goble SO-2 Malone 10:23.46 9:31.98 7:08.99
32 Jannik Windelband SO-2 Point Park 9:21.88 9:33.34 11:10.81
33 Liam O'Reilly SR-4 Case Western 7:57.65 9:35.48 6:48.59
34 Riley Williamson SR-4 Lehigh 7:34.94 9:35.87 9:53.15
35 Mike Laskowski SO-2 Rider 8:39.42 9:37.13 11:26.79
36 Braden Schaser JR-3 Ohio Northern 9:25.92 9:37.47 11:15.64
37 Dillon VanDemortel SR-4 Brockport St. 11:33.64 9:38.03 7:13.53
38 Shane McKeon SR-4 Scranton 12:09.56 9:39.01 11:11.66
39 Michael McCann FR-1 Marywood 7:56.23 9:40.76 11:54.34
40 Max DiCerbo SO-2 Bucknell 9:17.69 9:40.92 10:04.16
41 Luke Stoeffler Freshman Unattached 9:00.51 9:41.19 8:37.26
42 Nathaniel Brunacini SR-4 Rochester 12:12.45 9:41.31 11:31.76
43 Anthony Toskin JR-3 Walsh 11:37.98 9:41.65 12:30.33
44 Peter Lantz JR-3 Allegheny 11:01.43 9:45.33 12:17.52
45 Alex Miller SO-2 Franklin & Marshall 10:45.11 9:46.46 11:43.76
46 Aden Dressler SO-2 Washington & Jefferson 9:06.24 9:47.35 11:44.82
47 Anthony Roselli SO-2 Alvernia 9:53.46 9:47.58 7:55.94
48 Matthew Mullen SO-2 Cortland St. 12:43.31 9:51.71 7:29.70
49 Nick DeFelice JR-3 Binghamton 12:09.03 9:57.56 12:50.86
50 Will Tripp JR-3 Dickinson 11:12.05 10:00.04 11:18.05
51 Kyle Campbell SR-4 Fredonia 8:46.01 10:04.60 7:45.55
52 Shane Houghton SR-4 Moravian 11:25.04 10:06.23 12:25.67
53 Patrick Russell FR-1 St. Lawrence 10:24.65 10:06.45 13:02.32
54 Christian Gingrich JR-3 Elizabethtown 8:25.72 10:09.30 10:15.40
55 Mack McKeever SO-2 UMBC 11:55.41 10:11.46 12:50.44
56 Matthew Gemma SR-4 Adelphi 7:56.00 10:18.18 8:02.18
57 Gavin Fitzgerald SO-2 Robert Morris 12:42.86 10:20.21 13:01.47
58 Brayden Boyd SO-2 Robert Morris 13:08.27 10:25.61 9:16.80
59 Max Hughes SR-4 Rochester 12:32.61 10:27.17 13:03.97
  Tommy Anderson JR-3 Siena DNF DNF DNF
  Nathaniel Schneider SO-2 West Liberty DNF DNF DNF
  Cade Eells SO-2 Nazareth DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
27 Sean Hamilton JR-3 Lafayette 7:01.68 6:55.98 9:29.83
35 Mike Laskowski SO-2 Rider 10:57.93 9:08.28 9:37.13
36 Braden Schaser JR-3 Ohio Northern 9:54.80 6:44.23 9:37.47
43 Anthony Toskin JR-3 Walsh 9:30.02 10:04.92 9:41.65
44 Peter Lantz JR-3 Allegheny 11:42.40 12:29.23 9:45.33
45 Alex Miller SO-2 Franklin & Marshall 10:27.52 9:28.87 9:46.46
47 Anthony Roselli SO-2 Alvernia 10:11.09 12:43.86 9:47.58
48 Matthew Mullen SO-2 Cortland St. 12:13.72 7:00.12 9:51.71
50 Will Tripp JR-3 Dickinson 12:36.05 12:42.05 10:00.04
51 Kyle Campbell SR-4 Fredonia 12:17.62 8:52.05 10:04.60
53 Patrick Russell FR-1 St. Lawrence 7:28.78 7:46.97 10:06.45
56 Matthew Gemma SR-4 Adelphi 8:14.55 13:05.09 10:18.18
  Nathaniel Schneider SO-2 West Liberty DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Mitchel Dunham JR-3 Walsh 9:13.97
22 Daniel Czop SO-2 Marist 9:25.30
25 Brandon Wirth JR-3 Ferris State 9:28.38
26 Nicholas Brancato JR-3 Bryant 9:28.66
28 Hunter Probert JR-3 Mount Union 9:30.87
29 Isaac Waffle JR-3 Hillsdale 9:31.37
31 Lane Goble SO-2 Malone 9:31.98
34 Riley Williamson SR-4 Lehigh 9:35.87
37 Dillon VanDemortel SR-4 Brockport St. 9:38.03
40 Max DiCerbo SO-2 Bucknell 9:40.92
42 Nathaniel Brunacini SR-4 Rochester 9:41.31
46 Aden Dressler SO-2 Washington & Jefferson 9:47.35
52 Shane Houghton SR-4 Moravian 10:06.23
55 Mack McKeever SO-2 UMBC 10:11.46
57 Gavin Fitzgerald SO-2 Robert Morris 10:20.21
58 Brayden Boyd SO-2 Robert Morris 10:25.61
59 Max Hughes SR-4 Rochester 10:27.17
Men's 3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Jonthomas Bierman JR-3 Oneonta 9:04.85
7 Richie Johnston SO-2 Hillsdale 9:08.51
10 Noah Griffin JR-3 Lebanon Valley 9:13.24
14 Matthew Abell SO-2 St. Lawrence 9:17.07
16 Alex Mitchell JR-3 Hillsdale 9:18.77
18 Anthony Hart SR-4 Case Western 9:21.60
21 Braden Vernot SO-2 Indiana Wesleyan 9:24.77
24 Carter Miller FR-1 Indiana Wesleyan 9:27.02
30 Wesley Hollowell FR-1 Oakland 9:31.95
32 Jannik Windelband SO-2 Point Park 9:33.34
33 Liam O'Reilly SR-4 Case Western 9:35.48
38 Shane McKeon SR-4 Scranton 9:39.01
39 Michael McCann FR-1 Marywood 9:40.76
41 Luke Stoeffler Freshman Unattached 9:41.19
49 Nick DeFelice JR-3 Binghamton 9:57.56
54 Christian Gingrich JR-3 Elizabethtown 10:09.30
  Cade Eells SO-2 Nazareth DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ward Ries SR-4 Edinboro 8:57.30 7:58.20 6:53.72 10:50.14
2 Ezra Ruggles JR-3 SUNY Geneseo 8:58.86 7:21.87 10:30.47 10:14.30
3 Ian Sherlock SO-2 Shippensburg 9:01.96 11:44.55 9:01.96 8:40.29
4 Josh Lewis JR-3 Penn State 9:03.54 9:47.03 6:53.09 11:30.30
5 Elijah Sech SR-4 Carnegie Mellon 9:03.87 7:58.61 6:53.35 10:25.45
8 David Durdaller JR-3 Carnegie Mellon 9:11.43 9:27.98 11:45.83 8:10.78
9 Marty Dolan JR-3 Binghamton 9:11.92 11:02.31 11:51.98 9:34.00
12 Noah Martin SR-4 Bucknell 9:15.22 11:34.03 11:06.27 9:20.78
13 Ben Hardy JR-3 Aquinas 9:17.05 7:31.21 10:35.04 11:41.89
15 Izaiha Browning SO-2 Wheeling 9:17.25 9:39.54 9:06.11 7:03.51
17 Tyler French SR-4 Lehigh 9:20.31 9:53.93 6:43.43 8:29.89
19 Andrew Perreault SR-4 Canisius 9:22.49 9:11.24 7:18.75 9:11.24
20 Hunter Brignall JR-3 Cortland St. 9:22.70 10:52.74 10:52.74 7:02.03
23 Chance Blackstone Senior UNB REDS 9:25.48 7:26.73 8:45.90 11:01.62
  Tommy Anderson JR-3 Siena DNF DNF DNF DNF