April 14-16, 2023
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA PSAC MAC Empire 8 AARTFC NEICAAA SUNYAC IC4A/ECAC

Women 5000m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cera Gaston JR-3 Alvernia 18:05.78 20:26.94 16:38.92 18:27.50 22:04.66 14:39.49
2 Casey Curran FR-1 Bryant 18:19.19 13:44.40 23:04.98 15:23.32 23:15.98 13:11.42
3 Ashley Hockstok SO-2 Ohio Northern 18:20.12 13:01.09 15:02.10 21:38.15 20:54.14 13:01.09
4 Myra Naqvi SO-2 Dickinson 18:21.33 22:45.65 15:03.09 13:23.97 22:12.61 14:30.05
5 Molly Hopple FR-1 Youngstown St. 18:21.95 18:55.01 18:43.99 21:29.29 20:12.15 13:24.43
6 Hannah Mack SO-2 Maryland 18:24.13 21:20.79 19:52.46 16:00.60 13:48.10 19:19.34
7 Megan Lysek-Hagy Sophomore Unattached 18:25.58 20:16.14 19:31.92 23:13.03 17:08.19 15:39.75
8 Sophia Knerr SO-2 Kutztown 18:26.07 18:03.95 14:11.68 17:19.71 18:26.07 19:43.50
9 Kennedy Rader FR-1 Ohio Northern 18:27.49 17:32.12 18:16.42 23:15.44 15:19.22 14:23.85
10 Rachel Domaracki SO-2 Houghton 18:30.48 22:23.68 21:17.06 18:19.38 15:21.70 13:52.86
11 Jennifer Zambuto SR-4 Roberts Wesleyan 18:34.10 13:11.01 17:38.40 19:18.67 12:59.87 17:27.26
12 Carly Shea   Unattached 18:34.55 18:45.70 24:08.92 17:49.97 17:27.68 19:41.43
13 Sammy Jo Barnes JR-3 Dickinson 18:37.41 14:42.76 13:13.37 18:59.76 18:59.76 16:56.85
14 Kristen Clodgo SO-2 Washington and Lee 18:38.20 19:45.30 23:40.12 18:49.39 13:25.11 15:39.29
15 Khalifah Tracey JR-3 Cortland St. 18:38.75 23:40.82 22:22.50 18:16.38 19:23.50 15:06.19
16 Adrienne Martin JR-3 Cortland St. 18:43.37 13:40.06 17:02.27 14:13.77 23:12.98 21:43.11
17 Rachel Tucci JR-3 Adelphi 18:44.56 17:14.60 15:55.88 21:55.74 17:59.58 17:48.34
18 Kaitlin Murray SR-4 Detroit Mercy 18:45.37 21:00.42 14:49.05 17:26.60 16:30.33 13:19.02
19 Claudia Dolan SR-4 Maryland 18:47.56 15:58.43 19:32.67 14:28.23 20:51.60 18:25.01
20 Greta Flanagan SO-2 SUNY Geneseo 18:47.79 14:28.40 22:33.35 24:14.85 17:06.29 22:55.91
21 Devin Reilly SO-2 Cortland St. 18:47.86 23:41.11 18:36.59 19:44.26 19:55.54 24:26.22
22 Julia Dill FR-1 Robert Morris 18:53.34 19:50.01 19:50.01 18:08.01 13:58.68 24:22.01
23 Sara Leavens JR-3 Marist 18:57.55 17:03.80 21:02.68 15:55.55 18:57.55 21:48.19
24 Ellie Decker SO-2 Oswego State 19:07.21 21:47.82 21:01.94 24:28.43 22:33.71 15:29.24
25 Lizzie Brown SO-2 Siena 19:09.00 24:19.23 24:42.21 23:33.27 20:17.94 21:15.39
26 Allison Plassio JR-3 Point Park 19:17.14 21:59.14 21:36.00 19:51.86 19:05.57 16:58.29
27 Katie Ericson JR-3 Maryland 19:43.41 19:07.91 20:54.42 14:35.73 22:40.93 16:10.40
  Emily Hopkins FR-1 Scranton DNF DNF DNF DNF DNF DNF