April 14-16, 2023
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA PSAC MAC Empire 8 AARTFC NEICAAA SUNYAC IC4A/ECAC

Women 5000m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cera Gaston JR-3 Alvernia 14:28.63 19:54.36 16:49.78 18:05.78 17:00.64 20:59.51 19:43.50
2 Casey Curran FR-1 Bryant 20:42.09 16:51.26 16:18.28 18:19.19 21:15.06 12:49.44 19:36.14
3 Ashley Hockstok SO-2 Ohio Northern 23:06.16 22:55.15 14:51.10 18:20.12 16:52.11 15:57.11 17:03.12
4 Myra Naqvi SO-2 Dickinson 20:44.51 18:43.36 19:38.43 18:21.33 22:34.64 19:38.43 14:30.05
5 Molly Hopple FR-1 Youngstown St. 15:03.60 18:55.01 13:57.49 18:21.95 23:52.54 17:04.82 19:28.07
6 Hannah Mack SO-2 Maryland 23:00.17 23:11.21 17:28.93 18:24.13 20:25.59 20:47.67 22:49.13
7 Megan Lysek-Hagy Sophomore Unattached 16:57.14 16:46.08 19:31.92 18:25.58 20:38.25 21:55.64 17:19.25
8 Sophia Knerr SO-2 Kutztown 21:56.23 14:33.80 15:06.98 18:26.07 14:33.80 16:46.53 18:26.07
9 Kennedy Rader FR-1 Ohio Northern 23:48.67 23:26.52 21:24.69 18:27.49 14:01.70 14:57.07 18:16.42
10 Rachel Domaracki SO-2 Houghton 20:32.64 20:32.64 13:30.65 18:30.48 18:41.59 21:28.16 19:59.32
11 Jennifer Zambuto SR-4 Roberts Wesleyan 14:29.00 13:11.01 16:20.41 18:34.10 19:07.53 13:44.44 20:03.23
12 Carly Shea   Unattached 18:34.55 19:41.43 15:36.23 18:34.55 17:38.83 19:30.28 17:05.39
13 Sammy Jo Barnes JR-3 Dickinson 20:40.33 17:52.72 17:08.02 18:37.41 18:59.76 17:08.02 22:54.42
14 Kristen Clodgo SO-2 Washington and Lee 14:54.56 13:47.47 23:06.57 18:38.20 14:32.20 23:06.57 19:00.57
15 Khalifah Tracey JR-3 Cortland St. 22:22.50 14:43.82 20:19.44 18:38.75 22:44.88 16:13.32 24:14.38
16 Adrienne Martin JR-3 Cortland St. 21:43.11 15:21.17 23:01.75 18:43.37 17:02.27 20:46.94 21:43.11
17 Rachel Tucci JR-3 Adelphi 16:07.13 20:03.28 15:55.88 18:44.56 21:44.49 23:14.46 15:22.14
18 Kaitlin Murray SR-4 Detroit Mercy 15:34.06 14:49.05 16:41.58 18:45.37 16:19.08 21:22.93 16:41.58
19 Claudia Dolan SR-4 Maryland 14:39.50 14:16.95 16:43.53 18:47.56 13:31.85 13:43.12 14:50.78
20 Greta Flanagan SO-2 SUNY Geneseo 13:32.01 21:59.52 14:28.40 18:47.79 15:58.63 17:28.85 23:29.74
21 Devin Reilly SO-2 Cortland St. 17:17.64 21:48.32 20:18.09 18:47.86 21:48.32 23:18.55 15:58.68
22 Julia Dill FR-1 Robert Morris 22:40.01 17:22.68 22:51.35 18:53.34 20:12.68 22:06.01 16:03.34
23 Sara Leavens JR-3 Marist 13:50.42 16:41.05 23:07.82 18:57.55 17:15.17 23:07.82 17:03.80
24 Ellie Decker SO-2 Oswego State 15:06.30 17:58.38 16:49.55 19:07.21 18:09.85 22:33.71 21:59.30
25 Lizzie Brown SO-2 Siena 17:48.57 14:21.75 18:34.53 19:09.00 23:56.25 19:43.47 16:16.65
26 Allison Plassio JR-3 Point Park 21:47.57 13:41.57 15:25.72 19:17.14 16:00.43 24:29.57 16:58.29
27 Katie Ericson JR-3 Maryland 19:43.41 21:29.92 19:31.58 19:43.41 17:33.24 22:40.93 22:17.26
  Emily Hopkins FR-1 Scranton DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF