April 14-15, 2023
|
Wheaton College (Ill.) - Wheaton, IL
ICON KEY: NJCAA DIII

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Ellie Jankowski SR-4 Hope 4:41.96 4:44.80 3:39.30 8
2 Sophie Tedesco SO-2 U. of Chicago 5:08.14 4:45.31 4:56.73 6
3 Deyanneira Colon Maldonado SO-2 Aurora 4:44.76 4:47.63 3:55.86 4
4 Susannah Bennett SR-4 Wheaton (Ill.) 4:50.53 4:50.53 5:39.92 2
5 Olivia Quillan JR-3 Hope 5:32.47 4:51.64 4:31.23 1
6 Adriana Crabtree FR-1 Illinois Wesleyan 6:00.22 4:52.86 3:25.01 -
7 Leah Ulrich SR-4 U. of Chicago 4:44.12 4:52.90 3:45.54 -
8 Annalese Chudy SO-2 Illinois Wesleyan 5:54.49 4:52.96 5:42.77 -
9 Madison Stern FR-1 Hope 3:58.18 4:54.05 3:34.66 -
10 Cara Chittenden JR-3 U. of Chicago 4:42.45 4:54.21 3:37.72 -
11 Madison Etheridge SO-2 Aurora 3:32.63 4:55.31 5:45.52 -
12 Hope Clark JR-3 Wheaton (Ill.) 4:37.96 4:55.70 5:07.53 -
13 Janie DeGroot SO-2 Hope 4:41.70 4:56.52 5:52.86 -
14 Lillan Buzani SO-2 DuPage 4:09.23 4:56.70 4:21.10 -
15 Heleyna Tucker SR-4 Hope 5:38.41 4:59.47 4:47.50 -
16 Emily Scott JR-3 Hope 4:16.92 5:02.25 3:34.60 -
17 Callin Naddy SR-4 North Central (Ill.) 3:53.69 5:03.49 4:33.15 -
18 Kendyl Cardwell SO-2 U. of Chicago 4:33.51 5:03.89 4:39.58 -
19 Audrey White SO-2 Hope 4:30.92 5:04.40 5:22.67 -
20 Molly Durow FR-1 Hope 5:56.44 5:04.65 3:45.44 -
21 Julia Benes SO-2 North Central (Ill.) 3:39.54 5:04.91 5:29.31 -
22 Anna Duesenberg FR-1 Hope 5:20.43 5:05.17 6:03.16 -
23 Kennedy Kuhlmann SO-2 Hope 6:04.10 5:05.96 5:12.08 -
24 Louisa Brorson FR-1 Wheaton (Ill.) 3:40.73 5:06.57 4:23.65 -
25 Laura Taylor SO-2 Hope 3:59.43 5:06.96 5:10.03 -
26 Emmy Mussey SR-4 North Central (Ill.) 4:48.72 5:07.14 4:05.72 -
27 Natalie Conrad SO-2 Wheaton (Ill.) 5:18.43 5:09.15 4:47.51 -
28 Emma McGrath SO-2 Illinois Wesleyan 6:20.64 5:09.46 4:38.52 -
29 Casey De La Cruz JR-3 Augustana (Ill.) 6:02.76 5:10.05 5:44.16 -
30 Audrey Brunner FR-1 U. of Chicago 4:21.34 5:11.11 5:29.78 -
31 Annie Bieda SO-2 Elmhurst 6:01.98 5:12.05 5:33.90 -
32 Brooke Nazos FR-1 Illinois Wesleyan 6:36.36 5:12.09 6:14.51 -
33 Tia Hardt JR-3 Illinois Wesleyan 5:12.27 5:12.27 6:42.83 -
34 KC McQuaid SR-4 Aurora 4:29.30 5:13.14 4:57.49 -
35 Kelly Kibler SO-2 DuPage 6:17.92 5:14.93 3:53.05 -
36 N'Dya Fields FR-1 Aurora 6:25.73 5:16.17 5:00.37 -
37 Katie Cole JR-3 Hope 4:57.76 5:16.76 5:35.77 -
38 Ellie Coderre FR-1 Hope 5:25.92 5:19.53 6:20.24 -
39 Lauren Mack JR-3 Elmhurst 5:35.68 5:19.69 6:20.44 -
40 Madzia Myrda SR-4 North Central (Ill.) 4:25.54 5:19.92 5:55.12 -
41 Belle Adduci SO-2 DuPage 5:01.26 5:20.48 3:53.95 -
42 Michaela Kustra JR-3 Wheaton (Ill.) 5:59.61 5:21.08 4:36.13 -
43 Ellie DeFarno FR-1 Augustana (Ill.) 6:47.94 5:21.21 6:06.18 -
44 Gabriella Baltes FR-1 Illinois Tech 5:22.19 5:22.19 3:51.98 -
45 Shaley Gonzalez JR-3 Aurora 6:50.18 5:22.97 5:58.50 -
46 Malena Chiodi SR-4 Carthage 5:07.24 5:23.41 5:13.71 -
47 Emma DeJoy FR-1 Hope 5:01.35 5:24.03 4:38.67 -
48 Bailey Harris FR-1 Joliet Junior College 6:49.08 5:24.66 5:50.64 -
49 Alexis Deighan FR-1 Hope 6:01.14 5:25.35 6:59.71 -
50 Molly Roberts FR-1 Elmhurst 6:50.11 5:25.48 4:43.17 -
51 Elizabeth Jones SO-2 Elmhurst 4:40.88 5:26.60 6:54.79 -
52 Tala Yacoub SO-2 Elmhurst 4:44.67 5:27.20 7:05.36 -
53 Riley Wieringa SO-2 Elmhurst 4:41.52 5:27.34 6:59.00 -
54 Nile Doucette JR-3 Illinois Wesleyan 4:32.68 5:28.52 4:45.82 -
55 Lily Lebo FR-1 Wheaton (Ill.) 6:55.85 5:30.04 3:51.03 -
56 Katie Jerbi FR-1 Carthage 7:03.18 5:30.61 6:49.96 -
57 Claire Vellinga FR-1 Hope 5:17.44 5:30.66 5:33.97 -
58 Katie Nalley SO-2 Elmhurst 4:38.01 5:30.96 5:11.11 -
59 Liz Eck SO-2 Carthage 4:52.26 5:32.11 5:48.72 -
60 Angela Goduto SO-2 Aurora 6:51.99 5:32.25 6:55.32 -
61 Alyssa Roelli FR-1 Elmhurst 6:12.36 5:32.46 5:09.19 -
62 Isabella Brady SO-2 Hope 6:06.28 5:32.98 5:46.30 -
63 Rylee Noack FR-1 Augustana (Ill.) 5:46.76 5:33.42 6:53.44 -
64 Molly Glover SO-2 Elmhurst 7:14.57 5:34.28 4:20.74 -
65 Natalie Flores SO-2 Aurora 4:21.62 5:35.41 5:28.71 -
66 Leela Desharnais FR-1 Carthage 6:59.38 5:38.21 6:59.38 -
67 Natalie Wagner SO-2 Elmhurst 6:07.46 5:40.24 4:52.61 -
68 Rachel Brettin FR-1 Illinois Tech 7:24.46 5:44.54 5:20.43 -
69 Emma Gocken SO-2 Augustana (Ill.) 5:22.22 5:46.47 6:41.91 -
70 Elise Book FR-1 Wheaton (Ill.) 4:58.62 5:47.23 4:20.43 -
71 Valerie Lending FR-1 Illinois Tech 7:29.35 5:48.33 4:14.28 -
72 Erika Ver Beek FR-1 North Park 6:29.77 5:51.14 5:54.66 -
73 Greta Inskeep JR-3 Elmhurst 5:32.10 5:53.29 4:07.31 -
74 Alexis Rivas SO-2 Elmhurst 6:05.70 5:55.04 7:34.46 -
75 Katherine Kite JR-3 Elmhurst 6:56.68 5:56.13 6:42.43 -
76 Katy Liesen JR-3 Aurora 5:35.61 5:57.03 6:25.60 -
77 Jaidyn Sisler JR-3 Augustana (Ill.) 5:53.27 6:00.48 5:10.02 -
78 Cora Isaacson JR-3 North Central (Ill.) 7:02.02 6:03.81 6:25.64 -
79 Caroline Scott FR-1 Hope 7:50.54 6:04.76 5:39.23 -
80 Maddalynn Butler FR-1 Elmhurst 6:17.92 6:06.91 7:53.32 -
81 Stacy Roberts SR-4 Wheaton (Ill.) 4:32.43 6:13.18 6:05.72 -
82 Lauren Snelgrove FR-1 Elmhurst 8:09.62 6:16.63 6:09.10 -
83 Andrea Teubel JR-3 Illinois Wesleyan 5:42.85 6:20.94 6:01.90 -
84 Madison Negele SO-2 Illinois Wesleyan 8:10.61 6:29.37 6:44.95 -
85 Lauren Lilienthal SO-2 Illinois Wesleyan 6:20.02 6:53.06 7:30.24 -
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Ellie Jankowski SR-4 Hope 4:30.56 4:50.50 4:44.80 4:59.04 3:27.91 8
2 Sophie Tedesco SO-2 U. of Chicago 3:31.13 3:59.66 4:45.31 4:48.17 4:05.37 6
3 Deyanneira Colon Maldonado SO-2 Aurora 4:01.61 4:01.61 4:47.63 4:04.49 4:01.61 4
4 Susannah Bennett SR-4 Wheaton (Ill.) 6:17.69 4:41.82 4:50.53 4:15.67 4:15.67 2
5 Olivia Quillan JR-3 Hope 3:56.23 5:12.06 4:51.64 4:25.40 4:34.15 1
6 Adriana Crabtree FR-1 Illinois Wesleyan 5:28.01 3:57.22 4:52.86 5:07.51 3:33.79 -
7 Leah Ulrich SR-4 U. of Chicago 3:27.96 6:20.77 4:52.90 5:04.62 3:36.75 -
8 Annalese Chudy SO-2 Illinois Wesleyan 4:55.89 4:14.88 4:52.96 4:32.46 3:36.79 -
9 Madison Stern FR-1 Hope 5:32.28 6:16.39 4:54.05 5:52.86 4:42.29 -
10 Cara Chittenden JR-3 U. of Chicago 6:10.71 4:13.02 4:54.21 3:37.72 4:04.20 -
11 Madison Etheridge SO-2 Aurora 4:55.31 5:07.13 4:55.31 4:22.83 4:58.27 -
13 Janie DeGroot SO-2 Hope 4:00.19 4:03.15 4:56.52 5:02.45 5:55.83 -
14 Lillan Buzani SO-2 DuPage 5:56.04 5:17.47 4:56.70 4:30.00 5:38.24 -
15 Heleyna Tucker SR-4 Hope 4:38.51 5:44.39 4:59.47 3:50.60 5:41.40 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
12 Hope Clark JR-3 Wheaton (Ill.) 4:55.70 3:41.78 5:25.27 6:09.63 -
16 Emily Scott JR-3 Hope 5:02.25 5:05.28 5:11.32 5:59.68 -
17 Callin Naddy SR-4 North Central (Ill.) 5:03.49 6:31.51 6:31.51 6:22.40 -
18 Kendyl Cardwell SO-2 U. of Chicago 5:03.89 3:41.84 5:28.21 4:42.62 -
20 Molly Durow FR-1 Hope 5:04.65 4:55.51 4:03.72 4:49.42 -
21 Julia Benes SO-2 North Central (Ill.) 5:04.91 4:46.62 6:18.09 5:29.31 -
22 Anna Duesenberg FR-1 Hope 5:05.17 6:18.41 6:27.57 4:25.50 -
24 Louisa Brorson FR-1 Wheaton (Ill.) 5:06.57 4:11.39 4:54.31 6:26.28 -
25 Laura Taylor SO-2 Hope 5:06.96 6:29.84 5:59.15 4:33.20 -
26 Emmy Mussey SR-4 North Central (Ill.) 5:07.14 3:50.36 5:22.50 5:59.36 -
27 Natalie Conrad SO-2 Wheaton (Ill.) 5:09.15 4:35.15 4:44.42 6:17.17 -
28 Emma McGrath SO-2 Illinois Wesleyan 5:09.46 4:41.61 4:32.33 4:13.76 -
29 Casey De La Cruz JR-3 Augustana (Ill.) 5:10.05 5:34.86 5:37.96 3:52.54 -
30 Audrey Brunner FR-1 U. of Chicago 5:11.11 6:28.89 3:40.89 5:26.67 -
33 Tia Hardt JR-3 Illinois Wesleyan 5:12.27 4:53.54 6:45.95 4:09.82 -
38 Ellie Coderre FR-1 Hope 5:19.53 3:59.65 6:01.07 6:23.44 -
40 Madzia Myrda SR-4 North Central (Ill.) 5:19.92 5:39.12 4:09.54 4:47.93 -
55 Lily Lebo FR-1 Wheaton (Ill.) 5:30.04 6:12.95 5:06.94 5:20.14 -
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
23 Kennedy Kuhlmann SO-2 Hope 5:05.96 -
31 Annie Bieda SO-2 Elmhurst 5:12.05 -
32 Brooke Nazos FR-1 Illinois Wesleyan 5:12.09 -
34 KC McQuaid SR-4 Aurora 5:13.14 -
35 Kelly Kibler SO-2 DuPage 5:14.93 -
36 N'Dya Fields FR-1 Aurora 5:16.17 -
37 Katie Cole JR-3 Hope 5:16.76 -
41 Belle Adduci SO-2 DuPage 5:20.48 -
42 Michaela Kustra JR-3 Wheaton (Ill.) 5:21.08 -
43 Ellie DeFarno FR-1 Augustana (Ill.) 5:21.21 -
44 Gabriella Baltes FR-1 Illinois Tech 5:22.19 -
45 Shaley Gonzalez JR-3 Aurora 5:22.97 -
46 Malena Chiodi SR-4 Carthage 5:23.41 -
48 Bailey Harris FR-1 Joliet Junior College 5:24.66 -
49 Alexis Deighan FR-1 Hope 5:25.35 -
51 Elizabeth Jones SO-2 Elmhurst 5:26.60 -
58 Katie Nalley SO-2 Elmhurst 5:30.96 -
63 Rylee Noack FR-1 Augustana (Ill.) 5:33.42 -
67 Natalie Wagner SO-2 Elmhurst 5:40.24 -
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
19 Audrey White SO-2 Hope 5:19.62 5:37.89 6:05.28 5:04.40 -
39 Lauren Mack JR-3 Elmhurst 4:57.32 6:42.81 4:44.53 5:19.69 -
47 Emma DeJoy FR-1 Hope 5:33.75 4:25.71 5:59.68 5:24.03 -
50 Molly Roberts FR-1 Elmhurst 6:17.56 4:00.86 5:31.99 5:25.48 -
53 Riley Wieringa SO-2 Elmhurst 5:30.62 6:26.27 6:45.91 5:27.34 -
54 Nile Doucette JR-3 Illinois Wesleyan 6:44.08 4:35.96 4:49.10 5:28.52 -
57 Claire Vellinga FR-1 Hope 6:59.94 5:14.13 6:03.73 5:30.66 -
59 Liz Eck SO-2 Carthage 4:02.44 4:55.58 5:42.08 5:32.11 -
60 Angela Goduto SO-2 Aurora 4:09.19 6:48.67 6:58.64 5:32.25 -
61 Alyssa Roelli FR-1 Elmhurst 4:52.57 3:59.38 5:29.14 5:32.46 -
62 Isabella Brady SO-2 Hope 6:29.59 5:19.66 5:42.97 5:32.98 -
66 Leela Desharnais FR-1 Carthage 7:19.68 4:00.13 5:58.51 5:38.21 -
70 Elise Book FR-1 Wheaton (Ill.) 7:27.93 6:28.90 6:21.96 5:47.23 -
75 Katherine Kite JR-3 Elmhurst 7:32.29 6:53.11 6:38.87 5:56.13 -
81 Stacy Roberts SR-4 Wheaton (Ill.) 7:57.67 7:31.55 4:39.89 6:13.18 -
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
52 Tala Yacoub SO-2 Elmhurst 6:03.20 5:27.20 3:49.04 -
56 Katie Jerbi FR-1 Carthage 6:43.35 5:30.61 6:43.35 -
64 Molly Glover SO-2 Elmhurst 6:51.17 5:34.28 4:27.43 -
65 Natalie Flores SO-2 Aurora 4:38.39 5:35.41 6:05.60 -
68 Rachel Brettin FR-1 Illinois Tech 5:34.21 5:44.54 6:50.01 -
69 Emma Gocken SO-2 Augustana (Ill.) 5:18.76 5:46.47 7:23.49 -
71 Valerie Lending FR-1 Illinois Tech 6:16.20 5:48.33 5:55.30 -
72 Erika Ver Beek FR-1 North Park 4:19.85 5:51.14 5:23.05 -
73 Greta Inskeep JR-3 Elmhurst 6:07.43 5:53.29 6:53.35 -
74 Alexis Rivas SO-2 Elmhurst 4:12.08 5:55.04 4:58.24 -
76 Katy Liesen JR-3 Aurora 5:07.05 5:57.03 4:17.07 -
77 Jaidyn Sisler JR-3 Augustana (Ill.) 6:18.51 6:00.48 6:11.30 -
78 Cora Isaacson JR-3 North Central (Ill.) 6:22.00 6:03.81 5:45.62 -
79 Caroline Scott FR-1 Hope 7:17.72 6:04.76 7:46.90 -
80 Maddalynn Butler FR-1 Elmhurst 7:01.95 6:06.91 7:45.98 -
82 Lauren Snelgrove FR-1 Elmhurst 4:23.64 6:16.63 7:31.96 -
83 Andrea Teubel JR-3 Illinois Wesleyan 5:54.28 6:20.94 5:19.99 -
84 Madison Negele SO-2 Illinois Wesleyan 5:54.33 6:29.37 7:39.46 -
85 Lauren Lilienthal SO-2 Illinois Wesleyan 7:34.37 6:53.06 7:01.33 -