March 2- 4, 2023
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 4 x 800 Relay Finals

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME SC
1 Grace Bryan Hernandez, Dimitri Margaritidis, Tanner Sallee, Logan Rufenacht 5:40.28 8:28.15 7:33.70 5:35.74 10
2 Indiana Wesleyan David Bignell, Steven Ott, Weston Kundo, Charlie Young 6:04.35 5:27.91 7:35.43 9:47.51 8
3 Dordt Peyton Miller, Josiah Wittenberg, Trey Engen, Payton Mauldin 5:37.13 8:02.91 7:35.57 8:53.02 6
4 Marian (Ind.) Owen Pittman, Howard Hendricks, Drew Thornton, Maksims Sincukovs 7:31.88 6:23.41 7:36.44 8:26.65 5
5 Oklahoma City Tate Smithhart, Milan Todorovic, Fares Maarouf, Brendan Robeaux 7:42.70 6:43.14 7:38.11 5:57.33 4
6 Aquinas Rob Lohr, Zander Masten, Caleb Hodgkinson, Will Finch 5:34.59 8:54.41 7:44.70 8:49.76 3
7 Spring Arbor Tommee Smith, Jacob Singleton, Gary Richardson, Dean Reynolds 8:43.44 8:29.42 7:47.35 8:29.42 2
8 Westmont Ben Bodine, John Baker, Andres Leon, Adam King 7:47.92 8:48.75 7:47.92 8:53.43 1

Men's 4 x 800 Relay Preliminaries

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME
1 Grace Bryan Hernandez, Dimitri Margaritidis, Tanner Sallee, Logan Rufenacht 7:38.59
2 Dordt Peyton Miller, Josiah Wittenberg, Trey Engen, Payton Mauldin 7:40.98
3 Oklahoma City Tate Smithhart, Milan Todorovic, Fares Maarouf, Brendan Robeaux 7:43.35
4 Marian (Ind.) Tyler Thomas, Howard Hendricks, Owen Pittman, Drew Thornton 7:39.16
5 Spring Arbor Tommee Smith, Jacob Singleton, Gary Richardson, Dean Reynolds 7:41.55
6 Indiana Wesleyan David Bignell, Steven Ott, Weston Kundo, Charlie Young 7:43.40
7 Aquinas Rob Lohr, Zander Masten, Caleb Hodgkinson, Will Finch 7:40.10
8 Westmont John Baker, Andres Leon, Adam King, Jack Vanden Heuvel 7:42.33
9 Siena Heights Tyler Landis, Abdullah Nassr, Jacob Harberts, Cedric Grant 7:43.95
10 Eastern Oregon Caleb Brown, Hunter Nichols, James Thatcher, Jonny Wind 7:44.84
11 Lewis-Clark Kobe Wessels, Cooper Carlson, Conner May, Carter Gordon 7:44.98
12 Olivet Nazarene Brett Hulliberger, Chapman Neal, Erik Richter, Max Grant 7:45.83
13 Dakota State Curtis Johnson, Roger Oliete Tejedor, Daniel Green, Evan Slominski 7:47.30
14 Mount Vernon Nazarene Alexander Jenney, Isaac Ramseyer, Evan Hodkinson, Garrett Gemmaka 7:47.44
15 John Brown Drew Birnbaum, Andrew Janzen, Jadin Whiting, Matthew Cook 7:50.26
16 Kansas Wesleyan Ty Davidson, Will Griffith, Julian Avila, Giovanni Rios 7:53.82
17 Goshen Drew Hogan, Anthony Roberts, Kevin Liddell, Jordan Garlinger 7:54.82
18 The Master's Domenic Ghiorso, Jack Anderson, Nate Day, Daniel Rush 7:55.89
19 St. Francis (Ind.) Connor Jackson, Spencer Carpenter, Cole Sikorski, Remington Carpenter 7:57.61
19 MidAmerica Nazarene Anthony Carranza, Thomas Knudsen, Bret Bourquin, TJ Bessmer 7:57.61
21 Park U. Alexander Caines, Timothy Caines, Ethan Willmann, Tom Schroder 7:59.27
22 Benedictine (Kan.) Thomas Campbell, Avery Cozzi, Philip Joseph, Thaddeus Friess 8:03.44
23 Grand View Isaac Davis, Nicolas Thompson, Connor Keller, Brayan Silva 8:13.44
24 Lawrence Tech Noah Blandino, Chase Dietrich, Ben Dawson, Evan Wheeler 8:23.61
Men's 4 x 800 Relay Preliminaries Heat 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME
1 Grace Hernandez, Margaritidis, Sallee, Rufenacht 8:01.52 8:15.28 7:38.59
4 Marian (Ind.) Thomas, Hendricks, Pittman, Thornton 8:25.08 7:25.39 7:39.16
7 Aquinas Lohr, Masten, Hodgkinson, Finch 6:17.29 5:40.48 7:40.10
12 Olivet Nazarene Hulliberger, Neal, Richter, Grant 9:05.03 9:28.32 7:45.83
13 Dakota State Johnson, Oliete Tejedor, Green, Slominski 8:20.02 5:59.83 7:47.30
15 John Brown Birnbaum, Janzen, Whiting, Cook 10:11.34 7:12.64 7:50.26
18 The Master's Ghiorso, Anderson, Day, Rush 5:42.64 8:57.76 7:55.89
22 Benedictine (Kan.) Campbell, Cozzi, Joseph, Friess 10:18.81 9:49.80 8:03.44
Men's 4 x 800 Relay Preliminaries Heat 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Dordt Miller, Wittenberg, Engen, Mauldin 9:36.23 9:08.57 6:45.67 7:22.54 6:18.01 9:54.67 7:40.98
5 Spring Arbor Smith, Singleton, Richardson, Reynolds 6:04.63 5:46.17 9:18.48 8:50.79 9:04.63 7:18.48 7:41.55
8 Westmont Baker, Leon, King, Vanden Heuvel 8:05.45 9:19.42 5:23.64 8:10.07 8:42.44 6:23.74 7:42.33
9 Siena Heights Landis, Nassr, Harberts, Grant 8:02.51 9:02.83 6:01.89 7:53.23 9:39.94 8:25.71 7:43.95
11 Lewis-Clark Wessels, Carlson, May, Gordon 8:03.58 8:03.58 9:55.18 8:17.53 6:02.69 8:36.13 7:44.98
17 Goshen Hogan, Roberts, Liddell, Garlinger 6:53.10 8:13.82 8:28.06 7:31.08 6:05.62 10:12.52 7:54.82
19 St. Francis (Ind.) Jackson, Carpenter, Sikorski, Carpenter 6:36.42 6:50.75 6:41.20 5:43.88 8:11.94 5:39.11 7:57.61
19 MidAmerica Nazarene Carranza, Knudsen, Bourquin, Bessmer 6:02.99 5:58.21 8:59.70 8:16.72 5:34.33 8:02.39 7:57.61
Men's 4 x 800 Relay Preliminaries Heat 3
PL TEAM ATHLETES TIME TIME
3 Oklahoma City Smithhart, Todorovic, Maarouf, Robeaux 7:43.35 6:29.22
6 Indiana Wesleyan Bignell, Ott, Kundo, Young 7:43.40 7:20.23
10 Eastern Oregon Brown, Nichols, Thatcher, Wind 7:44.84 7:35.55
14 Mount Vernon Nazarene Jenney, Ramseyer, Hodkinson, Gemmaka 7:47.44 6:04.61
16 Kansas Wesleyan Davidson, Griffith, Avila, Rios 7:53.82 5:45.89
21 Park U. Caines, Caines, Willmann, Schroder 7:59.27 9:06.37
23 Grand View Davis, Thompson, Keller, Silva 8:13.44 7:14.23
24 Lawrence Tech Blandino, Dietrich, Dawson, Wheeler 8:23.61 8:08.51