March 2- 4, 2023
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Women's 600 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Addy Wiley FR-1 Huntington 1:29.47 1:40.21 1:06.21 1:10.69 1:16.05 1:16.95 10
2 Darly Camilo-Montenegro JR-3 Central Methodist 1:32.58 1:42.77 1:17.77 1:40.92 1:19.62 1:17.77 8
3 Jo'Deci Irby JR-3 Indiana Tech 1:32.83 1:30.98 1:12.41 1:27.26 1:44.90 1:18.91 6
4 Lauryn Mitchell SO-2 Eastern Oregon 1:34.38 1:39.10 1:14.56 1:33.44 1:53.26 1:27.78 5
5 Alison Ambuul SO-2 Benedictine (Kan.) 1:34.97 2:01.57 1:43.52 1:22.63 1:17.88 1:46.37 4
6 Mika Kooistra SR-4 Dordt 1:35.35 1:22.96 2:01.10 1:21.05 1:57.28 1:25.82 3
7 Olaide Olapade JR-3 Indiana Tech 1:36.12 1:27.47 1:29.40 1:14.98 1:56.31 1:08.25 2
8 Ellen Palmgren JR-3 The Master's 1:38.42 1:21.69 1:41.38 1:45.31 1:32.52 1:15.79 1

Women's 600 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Addy Wiley FR-1 Huntington 1:32.13
2 Jo'Deci Irby JR-3 Indiana Tech 1:33.05
3 Darly Camilo-Montenegro JR-3 Central Methodist 1:33.19
4 Ellen Palmgren JR-3 The Master's 1:33.43
5 Mika Kooistra SR-4 Dordt 1:34.07
6 Olaide Olapade JR-3 Indiana Tech 1:34.66
7 Lauryn Mitchell SO-2 Eastern Oregon 1:34.19
8 Alison Ambuul SO-2 Benedictine (Kan.) 1:34.60
9 Jenna Esch SO-2 Concordia (Neb.) 1:35.17
10 Michelle Herbes SR-4 Eastern Oregon 1:35.44
11 Jayden Roach SO-2 Rio Grande 1:35.45
12 Jessica Phillips JR-3 Madonna 1:35.47
13 Kjirsten Guilford FR-1 Central Methodist 1:35.68
14 Maria Simancas JR-3 William Carey 1:36.39
15 Siena Keck SR-4 Westmont 1:36.74
16 Mariah Maley SO-2 St. Francis (Ind.) 1:38.15
17 Magdalena Burdova SR-4 MidAmerica Nazarene 1:38.32
18 Hanna Reuter FR-1 Marian (Ind.) 1:39.15
19 Victoria Young FR-1 Campbellsville 1:39.71
20 Chantaya Griffin SR-4 St. Mary (Neb.) 1:40.33
21 Jordan Koepke SO-2 Concordia (Neb.) 1:40.77
Women's 600 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Jo'Deci Irby JR-3 Indiana Tech 1:57.25 1:29.33 1:18.17 1:33.05 1:55.39 1:52.59 1:44.22
4 Ellen Palmgren JR-3 The Master's 1:26.89 1:18.49 1:08.21 1:33.43 1:13.81 1:53.05 2:00.53
8 Alison Ambuul SO-2 Benedictine (Kan.) 1:40.28 1:42.17 1:31.77 1:34.60 1:56.36 1:27.04 1:15.68
11 Jayden Roach SO-2 Rio Grande 1:14.46 1:51.68 1:45.95 1:35.45 1:53.59 1:43.09 1:12.55
14 Maria Simancas JR-3 William Carey 2:05.31 1:46.03 1:14.22 1:36.39 1:28.68 2:02.42 1:48.92
15 Siena Keck SR-4 Westmont 1:38.68 2:02.86 1:29.00 1:36.74 2:03.83 1:14.49 1:20.30
21 Jordan Koepke SO-2 Concordia (Neb.) 1:46.82 1:24.65 2:04.96 1:40.77 1:38.76 1:26.67 1:57.90
Women's 600 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Addy Wiley FR-1 Huntington 1:41.35 1:10.94 1:32.13
5 Mika Kooistra SR-4 Dordt 1:21.84 1:24.67 1:34.07
7 Lauryn Mitchell SO-2 Eastern Oregon 1:18.18 2:02.45 1:34.19
9 Jenna Esch SO-2 Concordia (Neb.) 1:20.90 1:58.01 1:35.17
17 Magdalena Burdova SR-4 MidAmerica Nazarene 1:41.27 1:57.00 1:38.32
18 Hanna Reuter FR-1 Marian (Ind.) 1:50.06 1:54.03 1:39.15
20 Chantaya Griffin SR-4 St. Mary (Neb.) 2:10.43 1:54.38 1:40.33
Women's 600 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Darly Camilo-Montenegro JR-3 Central Methodist 1:33.19 1:23.88 1:11.76 1:17.35
6 Olaide Olapade JR-3 Indiana Tech 1:34.66 2:02.12 1:50.76 1:28.04
10 Michelle Herbes SR-4 Eastern Oregon 1:35.44 1:30.67 1:18.26 1:09.68
12 Jessica Phillips JR-3 Madonna 1:35.47 2:00.30 1:49.79 1:11.61
13 Kjirsten Guilford FR-1 Central Methodist 1:35.68 1:44.30 1:20.38 1:29.94
16 Mariah Maley SO-2 St. Francis (Ind.) 1:38.15 1:48.95 1:29.32 1:57.78
19 Victoria Young FR-1 Campbellsville 1:39.71 1:51.68 1:50.68 1:56.66