April 15, 2023
|
Maryville (Tenn.) - Maryville, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Appalachian AC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Scott Greeves   Tennessee Running Club 1:55.22 1:52.92 2:28.64 2:19.42 2:25.18 1:32.18
2 Spencer Baldwin SO-2 Lincoln Memorial 1:55.68 2:13.04 2:00.31 1:51.06 1:31.39 2:07.25
3 Zachary Sever JR-3 Bryan 1:56.76 1:54.43 2:04.94 1:28.74 2:04.94 1:25.24
4 Ethan Wever   Tennessee Running Club 1:57.59 2:02.30 1:29.37 2:03.47 1:23.49 1:31.72
5 Sam Fulton FR-1 Lincoln Memorial 1:57.73 1:36.54 1:25.95 1:33.01 1:43.61 1:25.95
6 Payt Bussey JR-3 Tennessee Wesleyan 1:59.78 1:27.44 1:41.82 2:30.93 2:27.33 2:29.73
7 Samuel Olsen SO-2 Bryan 2:01.80 1:36.23 1:49.62 1:39.88 2:11.55 2:05.46
8 Hunter Preston FR-1 Lincoln Memorial 2:05.16 1:33.87 2:36.45 2:22.69 2:25.19 2:37.71
9 Ransom Lester   Tennessee Running Club 2:05.52 1:30.38 1:42.93 2:00.50 2:23.10 2:19.33
10 Thomas Schmiedicke   Tennessee Running Club 2:06.09 1:29.53 2:07.35 2:18.70 2:21.22 2:19.96
11 Devin Henderson JR-3 Bryan 2:06.29 1:33.46 2:18.92 2:27.76 2:39.13 2:15.13
12 Eli Sharp   Tennessee Running Club 2:07.50 2:44.48 1:34.35 2:36.83 2:02.40 1:49.65
13 Daniel Greene SR-4 Tennessee Wesleyan 2:10.44 1:44.36 1:41.75 1:40.44 2:23.49 2:48.27
14 Conner Craig FR-1 Tennessee Wesleyan 2:13.22 1:37.25 2:29.21 2:07.90 1:57.24 1:51.91
15 Luc Dallaris FR-1 Maryville (Tenn.) 2:19.50 2:05.55 2:59.96 1:44.63 2:43.22 2:16.71
16 Jacey Grabeel SR-4 Lincoln Memorial 2:24.13 2:34.22 2:37.11 1:59.63 1:43.78 1:46.66
17 Gustavo Hernandez SO-2 Maryville (Tenn.) 2:39.78 3:05.35 3:21.33 2:03.03 3:03.75 3:27.72
  Mack Alas SO-2 Tennessee Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Edimo Nintereste   UNAT-Bryan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Eli Cox SO-2 Tennessee Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Caleb Greene FR-1 Tennessee Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Daniel Leoni   Tennessee Running Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Scott Greeves   Tennessee Running Club 1:55.22 1:20.66 1:46.01 1:31.03
2 Spencer Baldwin SO-2 Lincoln Memorial 1:55.68 2:01.47 2:02.62 2:11.88
3 Zachary Sever JR-3 Bryan 1:56.76 2:09.61 1:56.76 1:41.59
4 Ethan Wever   Tennessee Running Club 1:57.59 2:29.34 1:34.08 1:45.84
5 Sam Fulton FR-1 Lincoln Memorial 1:57.73 1:47.14 2:10.68 1:40.07
6 Payt Bussey JR-3 Tennessee Wesleyan 1:59.78 1:53.80 2:29.73 1:41.82
7 Samuel Olsen SO-2 Bryan 2:01.80 2:04.24 2:11.55 2:37.13
9 Ransom Lester   Tennessee Running Club 2:05.52 2:24.35 2:16.82 1:39.16
  Eli Cox SO-2 Tennessee Wesleyan DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Hunter Preston FR-1 Lincoln Memorial 2:05.16 2:35.20 1:27.62
10 Thomas Schmiedicke   Tennessee Running Club 2:06.09 1:43.40 2:07.35
11 Devin Henderson JR-3 Bryan 2:06.29 2:29.03 2:01.24
12 Eli Sharp   Tennessee Running Club 2:07.50 2:22.80 2:02.40
13 Daniel Greene SR-4 Tennessee Wesleyan 2:10.44 2:45.66 2:05.23
  Mack Alas SO-2 Tennessee Wesleyan DNS DNS DNS
  Edimo Nintereste   UNAT-Bryan DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Conner Craig FR-1 Tennessee Wesleyan 2:13.22 2:09.23 2:43.86 2:31.87 2:53.19 2:19.89
15 Luc Dallaris FR-1 Maryville (Tenn.) 2:19.50 2:04.16 2:30.66 1:40.44 2:11.13 2:01.37
16 Jacey Grabeel SR-4 Lincoln Memorial 2:24.13 2:21.25 1:50.98 2:08.28 1:58.19 1:40.89
17 Gustavo Hernandez SO-2 Maryville (Tenn.) 2:39.78 3:00.56 2:03.03 2:28.60 1:58.24 2:28.60
  Caleb Greene FR-1 Tennessee Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Daniel Leoni   Tennessee Running Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS