April 1, 2023
|
UW-Platteville - Platteville, WI
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Mady Van Wieren SO-2 Michigan Tech 4:51.85 3:41.81 3:44.73
2 Steph Lewis SR-4 Luther 5:03.42 5:15.56 4:48.25
3 Alyssa Blankenship SO-2 Luther 5:06.23 3:46.61 4:20.30
4 Ingrid Seagren FR-1 Michigan Tech 5:07.19 5:59.42 4:36.48
5 Gwen Feitl FR-1 Wis.-Oshkosh 5:20.42 4:16.34 5:58.87
6 Vanessa Thomas JR-3 Viterbo 5:20.74 4:03.77 4:45.46
7 Madison Juenger SO-2 Wis.-Stevens Point 5:23.02 5:58.56 6:37.32
8 Elsa Deibert Senior Wisconsin Track Club 5:23.08 4:24.93 5:03.70
9 Berit Skogen SR-4 Luther 5:24.98 4:19.99 4:39.49
10 Jamie Catania FR-1 Wis.-Oshkosh 5:25.30 4:33.26 3:57.47
11 Mari Paulsen FR-1 Luther 5:25.52 5:19.01 6:04.59
12 Lindsey Moseley FR-1 Luther 5:25.94 4:43.57 5:06.39
13 Ally Moseley SR-4 Luther 5:26.49 6:12.20 4:01.61
14 Hadley Reines FR-1 Wis.-Stevens Point 5:27.35 7:05.56 5:30.63
15 Jerica Mueller SO-2 Viterbo 5:28.21 3:49.75 4:45.55
16 Sarah Schmidt SO-2 Luther 5:28.48 5:44.91 5:51.48
17 Julia Veit JR-3 Luther 5:28.58 5:48.30 6:50.73
18 Leah Digmann FR-1 Wis.-Platteville 5:28.59 6:31.03 6:40.88
19 Tricia Cich SR-4 Wis.-Oshkosh 5:28.72 6:04.88 3:50.11
20 Emily Wintrone SO-2 Wis.-Stevens Point 5:30.04 5:59.75 7:02.46
21 Paige Hagner SO-2 Wis.-Oshkosh 5:30.34 5:40.25 6:39.72
22 Kassia Marquardt FR-1 Wis.-Stevens Point 5:30.75 5:17.52 4:04.76
23 Hannah Butler SO-2 Viterbo 5:31.10 4:31.51 7:03.81
24 Ella Galaszewski FR-1 Wis.-Oshkosh 5:31.89 5:11.98 5:05.34
25 Lauren Urban SR-4 Wis.-Oshkosh 5:33.51 4:13.47 6:33.55
26 Amber Brungard   Maranatha Baptist University 5:34.12 4:27.30 4:27.30
27 Angela Meiners FR-1 Wis.-Platteville 5:34.68 6:34.93 5:41.38
28 Ella Merklein SO-2 Michigan Tech 5:34.70 5:07.93 5:07.93
29 Emma Hudson   Wisconsin Track Club 5:42.80 7:08.50 6:03.37
30 Katherine Haffner FR-1 Wis.-Oshkosh 5:46.54 4:16.44 4:26.84
31 Lydia Radeke SO-2 Clarke 5:54.91 5:54.91 4:33.28
32 Lauren Young SO-2 Wis.-Oshkosh 5:56.36 6:07.05 6:07.05
33 Bernadette Frisch FR-1 Viterbo 5:58.97 4:54.36 4:50.77
34 Kaitlyn Wrage FR-1 Viterbo 6:07.71 5:38.30 7:02.87
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Lindsey Moseley FR-1 Luther 5:25.94 4:53.35 3:48.16
14 Hadley Reines FR-1 Wis.-Stevens Point 5:27.35 5:27.35 6:45.92
18 Leah Digmann FR-1 Wis.-Platteville 5:28.59 4:13.02 6:54.03
22 Kassia Marquardt FR-1 Wis.-Stevens Point 5:30.75 4:01.45 5:17.52
26 Amber Brungard   Maranatha Baptist University 5:34.12 6:14.22 4:07.25
27 Angela Meiners FR-1 Wis.-Platteville 5:34.68 4:00.97 4:57.87
30 Katherine Haffner FR-1 Wis.-Oshkosh 5:46.54 6:03.87 5:56.94
31 Lydia Radeke SO-2 Clarke 5:54.91 7:27.19 6:16.21
32 Lauren Young SO-2 Wis.-Oshkosh 5:56.36 7:00.51 4:09.46
33 Bernadette Frisch FR-1 Viterbo 5:58.97 5:23.08 4:22.05
34 Kaitlyn Wrage FR-1 Viterbo 6:07.71 7:10.22 6:15.07
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Madison Juenger SO-2 Wis.-Stevens Point 5:48.87 5:23.02
11 Mari Paulsen FR-1 Luther 4:46.46 5:25.52
13 Ally Moseley SR-4 Luther 4:30.99 5:26.49
15 Jerica Mueller SO-2 Viterbo 5:57.75 5:28.21
16 Sarah Schmidt SO-2 Luther 6:07.90 5:28.48
19 Tricia Cich SR-4 Wis.-Oshkosh 5:25.44 5:28.72
20 Emily Wintrone SO-2 Wis.-Stevens Point 6:36.05 5:30.04
21 Paige Hagner SO-2 Wis.-Oshkosh 6:06.68 5:30.34
24 Ella Galaszewski FR-1 Wis.-Oshkosh 5:48.49 5:31.89
25 Lauren Urban SR-4 Wis.-Oshkosh 5:00.16 5:33.51
29 Emma Hudson   Wisconsin Track Club 6:54.79 5:42.80
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mady Van Wieren SO-2 Michigan Tech 4:16.83 5:53.14 5:23.96 4:16.83 4:51.85 4:11.00
2 Steph Lewis SR-4 Luther 4:02.74 4:33.08 6:22.31 5:58.04 5:03.42 4:05.77
3 Alyssa Blankenship SO-2 Luther 4:11.11 4:57.05 4:20.30 6:10.54 5:06.23 4:01.93
4 Ingrid Seagren FR-1 Michigan Tech 3:44.25 6:36.28 4:24.19 5:40.98 5:07.19 5:04.12
5 Gwen Feitl FR-1 Wis.-Oshkosh 6:50.14 5:36.45 6:43.73 5:14.02 5:20.42 4:25.95
6 Vanessa Thomas JR-3 Viterbo 4:42.26 5:27.16 6:15.27 5:14.33 5:20.74 5:01.50
8 Elsa Deibert Senior Wisconsin Track Club 5:10.16 4:05.54 4:54.01 3:52.62 5:23.08 4:47.55
9 Berit Skogen SR-4 Luther 4:42.74 5:28.23 5:21.73 5:11.98 5:24.98 6:36.48
10 Jamie Catania FR-1 Wis.-Oshkosh 4:26.75 3:57.47 6:49.88 4:26.75 5:25.30 5:35.06
17 Julia Veit JR-3 Luther 5:15.44 4:16.30 6:04.73 6:57.30 5:28.58 6:50.73
23 Hannah Butler SO-2 Viterbo 5:27.79 4:44.75 5:07.93 3:51.77 5:31.10 6:57.19
28 Ella Merklein SO-2 Michigan Tech 6:31.60 6:08.17 5:58.13 3:54.29 5:34.70 4:47.85