March 9-10, 2023
|
UT-Arlington - Maverick Stadium - Arlington, TX
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Jarvis Miles SR-4 UT-Arlington 52.88 33.96 48.51 58.70 10
2 Griffin Gayler Sophomore Unattached 51.94 45.63 48.54 1:01.16 -
3 Canyun Staton FR-1 Tarleton State 40.47 54.12 48.75 54.60 8
4 Khalid Mendez SO-2 UT-Arlington 41.03 51.29 48.84 45.43 6
5 Timothy Rice JR-3 Dallas Baptist 48.55 51.01 49.04 53.46 4
6 Matthew Moore FR-1 Dallas Baptist 1:04.08 1:03.58 49.67 47.69 2
7 Kaneal Cooper SO-2 SAGU 51.79 42.82 49.79 48.30 1
8 Levi Bontke FR-1 UT-Arlington 58.50 1:00.50 50.00 58.50 -
9 Nicholas Henderson SR-4 SAGU 39.00 47.00 50.00 40.00 -
10 Joshua Nate Junior Unattached 37.57 56.10 50.09 1:03.62 -
11 Adam Herrera SO-2 UT-Arlington 52.20 59.23 50.19 40.66 -
12 Luke Bontke FR-1 UT-Arlington 1:01.08 53.51 50.48 53.51 -
13 Jayden Blakey FR-1 UT-Arlington 35.89 41.45 50.54 54.59 -
14 Daniel Kanz FR-1 Dallas Baptist 50.59 45.54 50.59 48.57 -
15 Logan Moffitt JR-3 Dallas Baptist 51.66 59.76 50.64 1:05.84 -
16 tanner wright Senior US Paralympic Team 41.14 52.82 50.78 55.86 -
17 Joel Ekeanyanwu Sophomore Unattached 37.23 1:01.71 51.00 44.37 -
18 Maddox Pederson FR-1 Dallas Baptist 47.34 1:00.87 52.02 55.15 -
19 Cole Walker FR-1 Tarleton State 59.68 58.64 52.35 46.60 -
20 Michael Murphy FR-1 SAGU 57.16 1:03.69 54.43 52.80 -
21 Montrell Blacknall SO-2 SAGU 57.52 53.14 54.78 1:03.55 -
22 Robert Griffin SO-2 UT-Arlington 1:11.54 1:10.99 55.03 1:00.54 -
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Jarvis Miles SR-4 UT-Arlington 47.06 48.51 1:02.58 10
2 Griffin Gayler Sophomore Unattached 42.23 48.54 42.23 -
3 Canyun Staton FR-1 Tarleton State 56.07 48.75 1:00.94 8
4 Khalid Mendez SO-2 UT-Arlington 40.54 48.84 42.98 6
7 Kaneal Cooper SO-2 SAGU 50.79 49.79 52.28 1
9 Nicholas Henderson SR-4 SAGU 57.00 50.00 51.50 -
11 Adam Herrera SO-2 UT-Arlington 43.67 50.19 45.18 -
17 Joel Ekeanyanwu Sophomore Unattached 42.84 51.00 53.04 -
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
5 Timothy Rice JR-3 Dallas Baptist 49.04 44.14 49.04 42.18 4
6 Matthew Moore FR-1 Dallas Baptist 1:02.59 55.63 49.67 42.72 2
8 Levi Bontke FR-1 UT-Arlington 50.50 41.50 50.00 1:03.50 -
13 Jayden Blakey FR-1 UT-Arlington 36.39 39.93 50.54 46.00 -
15 Logan Moffitt JR-3 Dallas Baptist 1:03.30 55.71 50.64 1:04.82 -
16 tanner wright Senior US Paralympic Team 55.35 1:00.43 50.78 50.28 -
22 Robert Griffin SO-2 UT-Arlington 45.13 55.03 55.03 1:09.89 -
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
10 Joshua Nate Junior Unattached 57.61 50.09 -
12 Luke Bontke FR-1 UT-Arlington 36.85 50.48 -
14 Daniel Kanz FR-1 Dallas Baptist 47.56 50.59 -
18 Maddox Pederson FR-1 Dallas Baptist 37.46 52.02 -
19 Cole Walker FR-1 Tarleton State 1:08.06 52.35 -
20 Michael Murphy FR-1 SAGU 43.00 54.43 -
21 Montrell Blacknall SO-2 SAGU 1:05.19 54.78 -