April 7- 8, 2023
|
South Florida - Tampa, FL
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov IC4A/ECAC

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nathan Metelus FR-1 Bethune-Cookman 39.22 46.68 58.82 59.29 47.62 48.08
2 Elijah Wright JR-3 South Florida 58.06 47.20 46.73 58.53 42.01 49.56
3 Daniel Cunningham JR-3 Coppin State 43.09 47.87 52.66 51.70 57.45 46.44
4 Ibrahim Oduong JR-3 MSU-Moorhead 59.40 47.90 38.80 58.92 43.11 36.89
5 Isaiah Vertus FR-1 Bethune-Cookman 54.75 48.02 48.50 51.39 44.18 48.98
6 Rashaun Stewart JR-3 Coppin State 58.98 48.34 49.79 42.06 1:00.43 47.86
7 Jovan Brooks FR-1 Bethune-Cookman 39.72 48.44 34.40 57.65 54.26 47.48
8 Elliott MacLennan SO-2 MSU-Moorhead 43.64 48.48 57.70 57.21 42.18 1:01.57
9 Jaden Barker JR-3 SC State 35.41 48.50 48.02 1:02.08 1:03.05 48.50
10 Miles Small FR-1 Coppin State 41.78 48.58 47.61 37.90 1:00.24 50.53
11 Adriano Gumbs Senior R.A.P.I.D T.C. 1:02.26 48.64 49.62 53.99 47.18 43.78
12 Ethan Bowens FR-1 Marshall 45.65 49.08 35.34 38.78 57.92 35.83
13 Ronald Sayles Senior Empire Athletics 55.18 49.26 1:03.06 53.20 1:03.06 39.41
14 Kendrick Major JR-3 MSU-Moorhead 39.09 49.47 35.13 1:02.34 52.94 35.13
15 Camden Springer Sophomore Unattached 43.10 49.53 1:03.40 41.11 34.68 1:00.93
16 Chance Armstrong JR-3 Troy 39.13 49.53 1:01.42 41.61 44.09 58.94
17 Dametrion Mallett FR-1 Bethune-Cookman 1:03.74 49.79 48.30 57.26 1:01.25 1:01.74
18 Alexander Hayden   Unattached 36.12 50.16 59.69 57.19 40.13 45.65
19 Bradon Black SO-2 Embry-Riddle 1:02.36 50.29 1:03.37 1:03.37 38.73 36.72
20 Marcus Higgins FR-1 Webber 49.53 50.54 55.60 52.06 39.43 1:01.66
21 Micah Grooms FR-1 Webber 53.24 50.70 56.28 41.58 56.79 39.55
22 Vincent Brookins SO-2 Embry-Riddle 58.90 50.77 1:04.48 39.60 1:02.96 45.19
23 Dwayne Curnell SR-4 SC State 43.20 50.82 38.63 44.22 49.30 58.45
24 Gabriel Peacock JR-3 Troy 41.75 50.91 35.64 1:05.17 1:04.15 44.80
25 Stanley Suber   Unattached 36.91 51.26 51.78 1:01.52 50.75 49.73
26 Dwight Mason JR-3 Troy 51.85 51.33 37.47 42.61 1:01.60 59.03
27 Drake Stephan FR-1 Embry-Riddle 46.83 51.46 56.10 56.10 53.01 1:02.79
28 Khalil Snell SO-2 Tampa 45.87 51.53 56.69 47.93 51.02 1:01.32
29 Nathan Gatchell FR-1 Webber 46.94 51.58 51.58 1:03.45 45.91 37.66
30 Jaquan McCants SR-4 Edward Waters 37.56 52.16 48.51 1:05.73 59.99 45.38
31 Alex Miranda SR-4 Lynn 55.83 52.17 44.87 45.91 40.70 1:02.09
32 Tito Bethel SO-2 Edward Waters 1:05.80 53.06 1:02.61 1:04.21 59.43 56.25
33 Jackson Brown SO-2 Tampa 1:01.80 53.74 45.15 48.91 44.61 1:02.88
34 Daniel Perez SO-2 Tampa 1:01.83 53.76 44.62 1:09.35 1:05.59 48.39
35 Derek Romich FR-1 Lynn 45.19 53.79 57.02 57.56 58.10 58.64
36 Joseph Turner SR-4 North Carolina Wesleyan 1:09.56 54.77 47.65 52.04 1:10.11 1:06.28
37 AJ Russo FR-1 Tampa 51.08 54.92 51.08 57.67 43.39 49.98
38 Ian Jordan FR-1 Tampa 52.70 55.47 41.61 1:09.34 46.60 1:09.34
39 Netsanet Collins FR-1 Lynn 49.78 57.21 1:13.80 49.78 1:04.08 42.91
40 Jonathan Checefsky Sophomore VAST Track Club 1:11.40 58.52 58.52 1:12.57 1:09.64 1:05.55
41 Isaiah Ramcharitar FR-1 Saint Leo 1:10.51 1:01.31 1:14.80 1:01.93 56.41 1:16.64
42 Vineet Shinde SR-4 Saint Leo 55.86 1:01.38 55.25 50.34 1:03.23 1:16.12
43 Zach Holman   Warner 1:16.70 1:11.68 51.61 1:13.12 1:13.12 1:10.25
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nathan Metelus FR-1 Bethune-Cookman 46.68 56.95 52.75 33.15 36.41 52.29 39.68
2 Elijah Wright JR-3 South Florida 47.20 36.35 36.35 44.37 37.29 40.12 47.68
3 Daniel Cunningham JR-3 Coppin State 47.87 47.87 1:01.76 46.92 40.69 49.79 34.47
6 Rashaun Stewart JR-3 Coppin State 48.34 35.78 49.31 38.19 35.29 42.06 48.34
11 Adriano Gumbs Senior R.A.P.I.D T.C. 48.64 39.89 1:02.26 53.02 53.99 38.43 45.73
13 Ronald Sayles Senior Empire Athletics 49.26 36.95 1:03.06 41.38 49.26 38.92 49.76
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
4 Ibrahim Oduong JR-3 MSU-Moorhead 55.57 47.90
5 Isaiah Vertus FR-1 Bethune-Cookman 42.26 48.02
7 Jovan Brooks FR-1 Bethune-Cookman 57.65 48.44
9 Jaden Barker JR-3 SC State 38.32 48.50
15 Camden Springer Sophomore Unattached 40.12 49.53
17 Dametrion Mallett FR-1 Bethune-Cookman 57.76 49.79
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Elliott MacLennan SO-2 MSU-Moorhead 48.48 58.18 1:02.06 36.85 1:00.60
10 Miles Small FR-1 Coppin State 48.58 55.87 37.41 1:02.19 39.35
12 Ethan Bowens FR-1 Marshall 49.08 55.96 47.12 34.36 44.18
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Kendrick Major JR-3 MSU-Moorhead 49.47
19 Bradon Black SO-2 Embry-Riddle 50.29
23 Dwayne Curnell SR-4 SC State 50.82
25 Stanley Suber   Unattached 51.26
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Chance Armstrong JR-3 Troy 49.53
18 Alexander Hayden   Unattached 50.16
20 Marcus Higgins FR-1 Webber 50.54
22 Vincent Brookins SO-2 Embry-Riddle 50.77
27 Drake Stephan FR-1 Embry-Riddle 51.46
36 Joseph Turner SR-4 North Carolina Wesleyan 54.77
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Micah Grooms FR-1 Webber 50.70 59.83 43.10 1:02.37 36.00 1:05.41 56.28
24 Gabriel Peacock JR-3 Troy 50.91 41.75 45.31 1:06.19 48.88 39.20 41.75
28 Khalil Snell SO-2 Tampa 51.53 47.93 52.56 52.56 59.78 41.23 1:02.36
29 Nathan Gatchell FR-1 Webber 51.58 43.85 56.23 45.91 59.32 1:04.48 57.77
30 Jaquan McCants SR-4 Edward Waters 52.16 1:01.55 1:03.64 50.60 54.25 1:05.20 52.69
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
31 Alex Miranda SR-4 Lynn 37.04 44.35 49.57 52.17 1:07.30
32 Tito Bethel SO-2 Edward Waters 44.04 1:04.74 1:01.02 53.06 43.51
33 Jackson Brown SO-2 Tampa 41.38 40.85 1:00.73 53.74 48.37
34 Daniel Perez SO-2 Tampa 54.30 1:07.20 1:06.67 53.76 58.06
38 Ian Jordan FR-1 Tampa 46.60 1:07.12 38.83 55.47 1:08.23
Men's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
35 Derek Romich FR-1 Lynn 1:09.93 47.88 53.79 1:06.17 38.19 1:03.48
37 AJ Russo FR-1 Tampa 46.14 57.67 54.92 1:10.85 58.22 1:09.75
39 Netsanet Collins FR-1 Lynn 57.21 55.50 57.21 1:13.80 1:07.51 50.92
40 Jonathan Checefsky Sophomore VAST Track Club 1:00.86 53.84 58.52 45.65 1:02.04 54.43
41 Isaiah Ramcharitar FR-1 Saint Leo 1:00.70 1:17.25 1:01.31 58.25 1:04.99 1:19.09
Men's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
26 Dwight Mason JR-3 Troy 52.87 51.33 54.41 1:01.09
42 Vineet Shinde SR-4 Saint Leo 48.49 1:01.38 1:04.45 1:12.43
43 Zach Holman   Warner 50.18 1:11.68 1:13.83 1:19.57