April 7- 8, 2023
|
South Florida - Tampa, FL
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NJCAA DI NCCAA IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brett Armbruster JR-3 Marshall 1:50.90 1:49.80 1:20.16 1:34.43 1:19.06 1:44.31 2:15.06
2 Amadou Ba SR-4 Coppin State 2:15.57 1:51.12 1:27.79 2:14.46 1:55.57 1:46.68 2:13.35
3 Jacob D'Aleo SO-2 Embry-Riddle 1:59.92 1:52.07 2:08.88 1:41.99 1:20.69 2:21.21 1:20.69
4 Jacob Fritz FR-1 Embry-Riddle 2:00.36 1:53.54 1:39.92 1:19.48 2:27.61 2:27.61 2:27.61
5 Luca Poppe FR-1 Saint Leo 1:38.17 1:55.49 1:38.17 1:38.17 1:33.55 1:33.55 2:00.11
6 Martin Bouldo SO-2 Troy 2:19.94 1:55.65 2:15.31 1:30.21 2:03.75 1:52.18 2:21.10
7 Ezekiel Shore SR-4 South Florida 1:34.89 1:55.71 2:26.96 1:38.36 1:40.67 2:15.38 1:32.57
8 Randy Serville SR-4 Coppin State 1:57.30 1:56.13 2:01.94 2:10.07 1:52.65 2:01.94 2:19.36
9 Jesse Benavides FR-1 South Florida 2:16.13 1:56.35 2:28.93 2:17.30 1:48.21 1:47.05 1:31.92
10 Denzel Bell SR-4 Shorter 1:33.48 1:56.85 1:25.30 2:05.03 2:29.57 2:01.53 2:26.07
11 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 1:38.33 1:57.05 1:46.52 1:37.16 1:48.86 1:59.40 1:51.20
12 Matron Thornton JR-3 SC State 2:32.23 1:57.10 2:15.84 1:29.00 1:58.28 2:08.81 2:22.87
13 Michael Marvin SO-2 Troy 1:42.15 1:57.41 2:25.59 1:22.19 1:30.41 1:30.41 2:00.94
14 Thomas Ashley FR-1 Lynn 1:31.64 1:57.48 1:58.66 1:23.41 2:28.03 2:17.46 2:25.68
15 Saindeley Dorsainvil SO-2 Troy 1:24.64 1:57.55 1:28.17 1:34.04 2:01.08 2:12.84 2:22.24
16 Ryle Traub FR-1 Embry-Riddle 1:37.79 1:57.81 1:46.03 2:17.84 2:27.27 2:30.80 1:44.85
17 Emanuel Preston FR-1 Bethune-Cookman 2:08.83 1:58.19 2:30.11 1:33.37 2:11.19 2:05.29 1:57.01
18 Kazuma Bowring SO-2 Marshall 1:36.01 1:58.53 2:23.43 2:04.46 1:53.79 2:10.39 2:28.17
19 Jonathan Fitzgerald JR-3 Southeastern U. 2:32.95 1:59.49 1:29.62 2:15.03 1:57.10 2:13.83 2:12.64
20 Roy Hobson   Boulder Underground 2:16.70 1:59.91 2:28.69 1:53.92 2:14.30 1:41.93 2:26.29
21 Ben Parker FR-1 Marshall 1:53.03 2:00.24 1:55.43 2:25.49 2:06.26 2:15.88 2:15.88
22 Jayeed Norbal JR-3 Coppin State 1:24.18 2:00.25 1:31.39 1:36.20 2:30.32 2:00.25 2:07.47
23 Aidan O'Leary SO-2 Saint Leo 2:15.91 2:00.27 1:37.42 1:25.40 2:36.36 2:36.36 2:13.50
24 Drew Knobl JR-3 Southeastern U. 2:10.08 2:00.44 1:43.58 1:43.58 1:59.24 2:34.17 2:26.94
25 Hector Perez SO-2 Warner 2:24.98 2:00.81 1:35.44 2:15.31 1:36.65 2:34.64 1:57.19
26 Jessie Strickland FR-1 Saint Leo 1:50.45 2:01.37 2:20.79 1:55.31 2:23.22 2:07.44 1:32.25
27 Joseph Haynes SO-2 Lynn 2:18.97 2:01.90 1:47.28 2:08.00 2:21.41 2:01.90 1:37.52
28 Jake Kramer Freshman Unattached 1:29.11 2:02.06 2:06.95 2:36.24 1:46.20 2:06.95 1:35.21
29 John Ross Donnes SR-4 Lynn 2:32.45 2:02.94 2:31.22 1:35.90 1:44.50 2:01.71 1:40.81
30 Daunte O'Banion SO-2 South Florida 2:07.23 2:04.73 1:53.51 2:40.91 2:23.44 1:29.81 2:35.92
31 Cameron Matejka SO-2 Lynn 1:37.68 2:05.23 1:53.96 1:50.21 2:01.48 2:36.54 2:21.51
32 Andrew Carrera JR-3 Southeastern U. 2:21.29 2:06.15 2:28.86 2:31.38 1:38.40 2:26.34 1:40.92
33 Monte Parker JR-3 South Florida 1:45.13 2:06.66 1:37.53 2:19.33 2:10.46 2:34.53 2:43.40
34 Juan Osorio FR-1 Edward Waters 2:30.08 2:07.18 2:40.25 2:42.79 2:17.36 1:51.92 2:27.53
35 Jaden Simpson FR-1 Southeastern U. 2:03.61 2:07.43 1:47.05 1:43.22 1:39.40 2:12.53 2:07.43
36 Adam Morgan Freshman Unattached 2:11.28 2:07.45 1:35.59 2:06.18 1:52.16 2:32.94 2:20.20
37 Santos Aguilar FR-1 Lake-Sumter State 1:33.89 2:08.61 1:51.89 1:50.61 2:33.05 2:33.05 2:09.90
38 Nolan Hemmen FR-1 Tampa 2:22.87 2:08.71 2:17.72 2:37.03 1:30.10 2:22.87 2:40.89
39 Tyler Skelton SO-2 Lake-Sumter State 2:28.16 2:08.83 2:07.55 2:03.68 1:41.78 2:32.02 2:13.99
40 DaMauri Little SO-2 Bethune-Cookman 2:37.18 2:09.90 1:33.53 2:31.99 2:16.40 2:28.09 2:37.18
41 Ronnie Aeschleman Freshman Unattached 1:54.04 2:11.08 1:31.76 2:41.23 1:44.87 2:07.15 2:13.71
42 Brandon Castillo SO-2 Saint Leo 2:39.17 2:12.64 2:20.60 1:59.38 2:28.56 2:31.21 2:20.60
43 William Cordy FR-1 Edward Waters 2:24.15 2:13.47 2:38.83 1:58.79 2:42.84 2:06.80 2:14.81
44 Daniel Manzella Sophomore Unattached 2:54.05 2:14.92 1:35.80 2:06.83 2:16.27 1:47.94 2:37.86
  Charles Hruda SO-2 Embry-Riddle DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Brett Armbruster JR-3 Marshall 1:49.80 1:46.51
2 Amadou Ba SR-4 Coppin State 1:51.12 1:48.90
3 Jacob D'Aleo SO-2 Embry-Riddle 1:52.07 2:13.37
4 Jacob Fritz FR-1 Embry-Riddle 1:53.54 1:41.05
7 Ezekiel Shore SR-4 South Florida 1:55.71 2:01.50
8 Randy Serville SR-4 Coppin State 1:56.13 2:10.07
9 Jesse Benavides FR-1 South Florida 1:56.35 1:59.84
12 Matron Thornton JR-3 SC State 1:57.10 2:04.13
15 Saindeley Dorsainvil SO-2 Troy 1:57.55 2:25.77
18 Kazuma Bowring SO-2 Marshall 1:58.53 2:17.50
22 Jayeed Norbal JR-3 Coppin State 2:00.25 1:56.65
  Charles Hruda SO-2 Embry-Riddle DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Luca Poppe FR-1 Saint Leo 1:41.64 2:19.75 1:52.03 1:55.49
6 Martin Bouldo SO-2 Troy 1:25.59 1:53.34 1:44.09 1:55.65
10 Denzel Bell SR-4 Shorter 2:20.22 1:55.69 1:36.99 1:56.85
11 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 1:51.20 2:26.32 2:13.44 1:57.05
13 Michael Marvin SO-2 Troy 2:23.24 1:59.76 2:16.20 1:57.41
14 Thomas Ashley FR-1 Lynn 2:30.38 1:58.66 2:18.63 1:57.48
16 Ryle Traub FR-1 Embry-Riddle 2:10.77 1:47.21 1:36.61 1:57.81
17 Emanuel Preston FR-1 Bethune-Cookman 2:28.92 2:08.83 1:31.01 1:58.19
19 Jonathan Fitzgerald JR-3 Southeastern U. 1:30.82 1:58.30 2:23.39 1:59.49
21 Ben Parker FR-1 Marshall 2:03.85 1:32.59 2:08.66 2:00.24
40 DaMauri Little SO-2 Bethune-Cookman 1:38.73 2:13.80 2:35.88 2:09.90
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
20 Roy Hobson   Boulder Underground 1:55.12 1:59.91
23 Aidan O'Leary SO-2 Saint Leo 2:21.92 2:00.27
24 Drew Knobl JR-3 Southeastern U. 2:00.44 2:00.44
25 Hector Perez SO-2 Warner 1:45.11 2:00.81
27 Joseph Haynes SO-2 Lynn 2:21.41 2:01.90
28 Jake Kramer Freshman Unattached 1:47.42 2:02.06
29 John Ross Donnes SR-4 Lynn 2:20.16 2:02.94
32 Andrew Carrera JR-3 Southeastern U. 1:53.54 2:06.15
37 Santos Aguilar FR-1 Lake-Sumter State 1:37.75 2:08.61
38 Nolan Hemmen FR-1 Tampa 2:16.44 2:08.71
41 Ronnie Aeschleman Freshman Unattached 2:20.26 2:11.08
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
26 Jessie Strickland FR-1 Saint Leo 2:01.37 1:28.60 2:32.93 1:32.25
30 Daunte O'Banion SO-2 South Florida 2:04.73 2:14.71 2:27.19 2:05.98
31 Cameron Matejka SO-2 Lynn 2:05.23 2:17.76 1:27.67 1:47.70
33 Monte Parker JR-3 South Florida 2:06.66 1:35.00 2:16.80 1:45.13
34 Juan Osorio FR-1 Edward Waters 2:07.18 2:16.09 2:26.26 1:50.65
35 Jaden Simpson FR-1 Southeastern U. 2:07.43 2:20.18 2:32.92 2:44.39
36 Adam Morgan Freshman Unattached 2:07.45 2:21.47 1:50.89 2:25.30
39 Tyler Skelton SO-2 Lake-Sumter State 2:08.83 2:06.26 2:28.16 2:41.04
42 Brandon Castillo SO-2 Saint Leo 2:12.64 2:08.66 1:36.83 1:36.83
43 William Cordy FR-1 Edward Waters 2:13.47 2:48.18 2:37.50 2:25.49
44 Daniel Manzella Sophomore Unattached 2:14.92 1:38.50 2:28.42 2:27.07