March 17, 2023
|
Miami Ohio - Oxford, OH
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jaden Haldeman SO-2 Mount Vernon Nazarene 49.39 1:04.21 58.78
2 James Kuisel SO-2 IUPUI 51.01 1:05.30 40.81
3 Michael Beros SO-2 Butler 51.08 44.44 51.08
4 Xavier Wills FR-1 Butler 51.66 54.25 42.88
5 Kobe Milledge SO-2 Purdue Fort Wayne 51.86 1:00.16 41.49
6 Mick Clines SO-2 Xavier (Ohio) 51.95 1:02.34 57.67
7 Chris Figat SO-2 Xavier (Ohio) 52.25 42.85 50.69
8 Brett Baine FR-1 Grand Valley St. 52.50 38.33 1:03.53
9 Mohamed Bilal SO-2 Wright State 52.63 46.84 44.21
10 Liam Near JR-3 Mount Vernon Nazarene 52.67 43.72 43.19
11 Rex Kirchenstein FR-1 Indiana East 52.92 55.04 1:01.39
12 Jaylon Cooper FR-1 IUPUI 53.07 47.77 1:07.93
13 Ethan Pyeatt SO-2 Grand Valley St. 53.58 52.51 48.76
14 Larry Branch SO-2 Berea 55.76 43.50 50.19
15 Jeffrey Ozor SO-2 Berea 55.87 43.58 55.32
16 Harry Custer Junior Unattached 55.91 1:08.21 1:02.06
17 Jacob Beyer JR-3 Shawnee State 57.91 1:14.13 56.18
18 Quinncey Gibson SO-2 Berea 58.74 57.57 57.57
  Zac Stanley JR-3 Butler DNS DNS DNS
  Gavin Cougle FR-1 Butler DNS DNS DNS
  Thomas Gray-Torsell FR-1 Northern Kentucky DNS DNS DNS
  Jacob Ranker JR-3 Miami (Ohio) DNS DNS DNS
  Jacob Matthews SR-4 Miami (Ohio) DNS DNS DNS
  Christoff Mendy FR-1 Berea DNS DNS DNS
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jaden Haldeman SO-2 Mount Vernon Nazarene 43.47 59.27 42.97 49.39
3 Michael Beros SO-2 Butler 59.26 1:02.32 48.53 51.08
4 Xavier Wills FR-1 Butler 50.11 44.95 1:04.58 51.66
10 Liam Near JR-3 Mount Vernon Nazarene 1:04.79 48.99 1:06.37 52.67
  Jacob Matthews SR-4 Miami (Ohio) DNS DNS DNS DNS
  Jacob Ranker JR-3 Miami (Ohio) DNS DNS DNS DNS
  Gavin Cougle FR-1 Butler DNS DNS DNS DNS
  Zac Stanley JR-3 Butler DNS DNS DNS DNS
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 James Kuisel SO-2 IUPUI 1:01.73 1:00.20 38.26 38.77 42.34 51.01 38.26
5 Kobe Milledge SO-2 Purdue Fort Wayne 47.72 1:00.16 58.61 42.53 59.64 51.86 51.86
6 Mick Clines SO-2 Xavier (Ohio) 40.01 1:07.54 1:02.86 1:03.38 36.37 51.95 1:00.79
7 Chris Figat SO-2 Xavier (Ohio) 36.58 55.91 54.87 38.15 38.15 52.25 1:04.27
8 Brett Baine FR-1 Grand Valley St. 40.95 37.28 47.78 45.15 43.58 52.50 50.40
12 Jaylon Cooper FR-1 IUPUI 1:07.40 38.21 47.77 47.24 1:05.81 53.07 1:01.57
16 Harry Custer Junior Unattached 57.03 1:00.95 48.65 1:04.86 1:11.01 55.91 55.91
  Christoff Mendy FR-1 Berea DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Mohamed Bilal SO-2 Wright State 52.63 56.84 38.42 1:00.53 55.27
11 Rex Kirchenstein FR-1 Indiana East 52.92 48.69 47.63 1:05.10 54.51
13 Ethan Pyeatt SO-2 Grand Valley St. 53.58 54.66 49.83 47.15 1:01.62
14 Larry Branch SO-2 Berea 55.76 1:07.47 45.73 42.38 1:10.82
15 Jeffrey Ozor SO-2 Berea 55.87 43.58 1:07.61 59.78 43.02
17 Jacob Beyer JR-3 Shawnee State 57.91 59.07 41.12 47.49 1:01.97
18 Quinncey Gibson SO-2 Berea 58.74 54.04 49.93 58.16 51.70
  Thomas Gray-Torsell FR-1 Northern Kentucky DNS DNS DNS DNS DNS