April 1, 2023
|
Centre College-Lisa H. Owens Fieldhouse - Danville, KY
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA HCAC NCAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
0 Holden Wells Senior Unattached 3:38.51 4:17.06 4:27.35 4:58.19 -
1 Justin Stearns SO-2 Lindsey Wilson 3:21.70 4:05.97 5:05.01 4:03.51 10
2 Grady Coppock JR-3 Berry 4:21.96 4:07.13 3:27.59 3:17.71 8
3 Connor Hayes Senior Unattached 4:36.79 4:07.13 4:17.02 4:17.02 -
3 Aidan Peterson SO-2 Cedarville 4:51.65 4:07.16 3:15.26 4:12.11 6
4 Garrett Elrod JR-3 Transylvania 3:48.96 4:08.86 3:26.56 3:24.07 5
5 Bradshaw Lathbury JR-3 Berry 4:43.46 4:10.85 3:20.68 3:03.12 4
6 Noah Tobin JR-3 Wilmington (Ohio) 4:41.22 4:11.09 3:25.90 3:15.85 3
7 Noah Reasoner SO-2 Berea 3:03.80 4:11.77 5:14.72 5:17.23 2
8 Aaron Bensley SR-4 Berry 3:26.74 4:12.12 5:10.11 4:39.86 1
9 Trevor Cross SR-4 Cedarville 3:46.92 4:12.13 3:09.10 3:44.40 -
10 Dakota Brady SO-2 Campbellsville 4:02.91 4:13.03 3:40.14 3:35.08 -
11 Jacob Kocis JR-3 Midway 3:19.94 4:13.08 3:07.28 2:59.69 -
12 Kolson Kytta FR-1 Cedarville 5:19.74 4:13.76 3:02.71 4:06.15 -
13 Jeremiah Hetrick FR-1 Cedarville 3:25.79 4:14.06 4:11.52 3:41.04 -
14 Tomas Brockett-Delgado SO-2 Denison 3:57.19 4:15.04 3:49.54 5:29.01 -
15 JJ Varner FR-1 Cedarville 3:44.81 4:15.46 4:02.69 5:09.11 -
16 Alexis Arreola SO-2 Berea 4:00.74 4:16.10 5:07.32 5:27.81 -
17 Troy Blackwood FR-1 Berry 3:58.66 4:16.62 3:38.13 4:49.98 -
18 Wesley Preston JR-3 Asbury 3:02.24 4:16.67 4:01.27 3:27.91 -
19 Mason Blizzard JR-3 Shawnee State 5:04.01 4:17.63 4:48.55 4:09.91 -
20 Josiah Kocis SO-2 Midway 3:03.74 4:18.79 3:55.50 4:16.21 -
21 Brody Wallace SR-4 Berry 4:26.59 4:18.82 3:27.06 5:02.82 -
22 Michael Kersting SR-4 Transylvania 3:01.68 4:19.54 3:45.80 3:30.23 -
23 Simon Leck SO-2 Ohio Wesleyan 3:08.15 4:21.32 4:52.68 4:39.62 -
24 Luke Wheatley JR-3 Asbury 4:54.45 4:22.90 3:53.99 3:27.70 -
25 Ethan Vance SO-2 Morehead State 5:37.18 4:23.42 3:22.84 4:55.03 -
26 Jude Theriot FR-1 Thomas More 3:25.87 4:23.93 3:28.51 4:37.13 -
27 Logan Boggs JR-3 Shawnee State 3:52.67 4:24.39 3:50.02 3:18.30 -
28 Trevor Billingsley FR-1 Cedarville 4:57.31 4:25.45 3:40.33 3:45.64 -
29 Robert Hoegeman SR-4 Hanover 4:53.15 4:26.50 4:13.18 4:07.85 -
30 Nate Very SO-2 Transylvania 5:35.96 4:26.63 3:30.64 3:35.97 -
31 Alex Steen JR-3 Campbellsville 4:41.80 4:28.38 3:32.02 4:14.96 -
32 Philip Evory JR-3 Shawnee State 3:30.83 4:30.29 4:46.51 3:25.42 -
33 Nate Rogers FR-1 Transylvania 3:14.71 4:30.42 3:39.04 5:08.28 -
34 Wyatt Frye FR-1 Spalding 5:08.57 4:30.67 4:41.50 3:58.19 -
35 Nico Klementzos SO-2 Berry 3:49.21 4:32.87 3:51.94 3:46.49 -
36 Austin Shaffer JR-3 Thomas More 4:45.69 4:34.70 4:48.44 3:53.50 -
37 Ben Kinsey JR-3 Georgetown (Ky.) 3:48.31 4:35.07 5:02.58 4:43.33 -
38 Nolan Flispart FR-1 Campbellsville 5:38.11 4:37.14 3:14.00 4:51.00 -
39 Ian Gorley SR-4 Earlham 3:58.65 4:37.49 4:54.14 3:25.35 -
40 Trevor Orchard SR-4 Cedarville 3:40.34 4:38.90 3:57.07 4:38.90 -
41 Kyle Gutfreund SR-4 Thomas More 5:38.43 4:39.69 4:34.10 6:00.80 -
42 Jacob Miller JR-3 Mount St. Joseph 4:35.30 4:40.91 3:53.16 3:16.64 -
43 Zach Sharrock SO-2 Shawnee State 4:26.01 4:42.98 3:18.09 3:40.73 -
44 Dalton Sunday FR-1 Thomas More 5:58.93 4:44.86 4:19.23 4:42.02 -
45 AJ Maxey JR-3 Centre 3:34.86 4:46.48 4:32.16 4:17.84 -
46 RJ Thalls SO-2 Hanover 3:52.49 4:47.02 5:58.78 3:32.40 -
47 Robert Peskin SO-2 Denison 6:05.03 4:47.42 5:56.40 3:55.69 -
48 Levi Call FR-1 Earlham 6:14.51 4:52.58 4:52.58 4:14.55 -
49 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 5:43.54 4:53.62 4:09.58 4:00.77 -
50 Jack Monroe FR-1 Shawnee State 5:07.60 4:55.77 5:46.05 4:26.20 -
51 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 3:58.37 4:57.96 4:01.35 6:18.41 -
52 Mitch Reveal FR-1 Mount St. Joseph 4:41.80 4:59.78 3:59.83 4:35.80 -
53 Finn Bledsoe FR-1 Berea 5:44.94 4:59.94 5:44.94 5:05.94 -
54 Austin Rice FR-1 Asbury 6:09.18 5:00.14 3:51.11 5:12.15 -
55 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 5:57.47 5:00.39 4:57.39 3:51.30 -
56 Jared Flowers FR-1 Shawnee State 5:29.98 5:05.53 4:25.82 3:36.93 -
57 Luc Dallaris FR-1 Maryville (Tenn.) 6:08.57 5:12.34 3:38.64 5:40.45 -
58 Owen Trotto SO-2 Earlham 5:30.68 5:17.96 4:14.37 6:27.92 -
59 Nate Arachi FR-1 Campbellsville 4:15.19 5:27.16 6:39.14 4:41.36 -
  Dalton Nunn SO-2 Transylvania DNF DNF DNF DNF -
  Ike Synnestvedt FR-1 Centre DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Justin Stearns SO-2 Lindsey Wilson 4:42.87 4:13.35 4:05.97 3:26.62 4:42.87 10
2 Grady Coppock JR-3 Berry 3:57.25 3:32.54 4:07.13 4:07.13 4:39.26 8
3 Aidan Peterson SO-2 Cedarville 2:55.49 4:56.60 4:07.16 2:55.49 2:55.49 6
3 Connor Hayes Senior Unattached 4:12.08 5:03.97 4:07.13 3:27.59 2:55.47 -
4 Garrett Elrod JR-3 Transylvania 3:51.44 5:16.06 4:08.86 4:21.31 4:21.31 5
5 Bradshaw Lathbury JR-3 Berry 3:00.62 3:43.26 4:10.85 2:55.60 3:53.29 4
9 Trevor Cross SR-4 Cedarville 4:14.66 4:14.66 4:12.13 5:02.56 4:47.43 -
10 Dakota Brady SO-2 Campbellsville 3:32.55 3:24.96 4:13.03 4:58.58 3:27.49 -
12 Kolson Kytta FR-1 Cedarville 3:10.32 3:50.93 4:13.76 5:07.05 4:36.60 -
14 Tomas Brockett-Delgado SO-2 Denison 4:02.29 5:21.35 4:15.04 3:06.18 5:23.90 -
28 Trevor Billingsley FR-1 Cedarville 4:28.11 4:25.45 4:25.45 3:42.98 3:05.82 -
  Dalton Nunn SO-2 Transylvania DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
0 Holden Wells Senior Unattached 4:55.62 4:17.06 -
6 Noah Tobin JR-3 Wilmington (Ohio) 5:16.38 4:11.09 3
11 Jacob Kocis JR-3 Midway 3:57.90 4:13.08 -
15 JJ Varner FR-1 Cedarville 4:18.02 4:15.46 -
17 Troy Blackwood FR-1 Berry 3:22.73 4:16.62 -
19 Mason Blizzard JR-3 Shawnee State 5:09.16 4:17.63 -
21 Brody Wallace SR-4 Berry 3:21.88 4:18.82 -
22 Michael Kersting SR-4 Transylvania 3:22.45 4:19.54 -
23 Simon Leck SO-2 Ohio Wesleyan 4:10.87 4:21.32 -
24 Luke Wheatley JR-3 Asbury 4:30.79 4:22.90 -
30 Nate Very SO-2 Transylvania 4:21.30 4:26.63 -
32 Philip Evory JR-3 Shawnee State 5:37.87 4:30.29 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
7 Noah Reasoner SO-2 Berea 4:11.77 4:04.22 2
8 Aaron Bensley SR-4 Berry 4:12.12 3:31.78 1
13 Jeremiah Hetrick FR-1 Cedarville 4:14.06 4:57.25 -
16 Alexis Arreola SO-2 Berea 4:16.10 3:17.20 -
18 Wesley Preston JR-3 Asbury 4:16.67 4:47.47 -
29 Robert Hoegeman SR-4 Hanover 4:26.50 4:13.18 -
38 Nolan Flispart FR-1 Campbellsville 4:37.14 5:24.26 -
40 Trevor Orchard SR-4 Cedarville 4:38.90 5:51.42 -
  Ike Synnestvedt FR-1 Centre DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
20 Josiah Kocis SO-2 Midway 3:03.74 4:18.79 4:00.68 -
31 Alex Steen JR-3 Campbellsville 4:17.65 4:28.38 5:30.11 -
34 Wyatt Frye FR-1 Spalding 3:50.07 4:30.67 5:46.46 -
37 Ben Kinsey JR-3 Georgetown (Ky.) 4:04.82 4:35.07 4:04.82 -
42 Jacob Miller JR-3 Mount St. Joseph 6:02.38 4:40.91 3:16.64 -
43 Zach Sharrock SO-2 Shawnee State 5:36.75 4:42.98 3:26.58 -
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
25 Ethan Vance SO-2 Morehead State 4:23.42 -
26 Jude Theriot FR-1 Thomas More 4:23.93 -
27 Logan Boggs JR-3 Shawnee State 4:24.39 -
33 Nate Rogers FR-1 Transylvania 4:30.42 -
35 Nico Klementzos SO-2 Berry 4:32.87 -
39 Ian Gorley SR-4 Earlham 4:37.49 -
46 RJ Thalls SO-2 Hanover 4:47.02 -
47 Robert Peskin SO-2 Denison 4:47.42 -
49 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 4:53.62 -
50 Jack Monroe FR-1 Shawnee State 4:55.77 -
52 Mitch Reveal FR-1 Mount St. Joseph 4:59.78 -
54 Austin Rice FR-1 Asbury 5:00.14 -
55 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 5:00.39 -
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
36 Austin Shaffer JR-3 Thomas More 5:37.89 4:34.70 -
41 Kyle Gutfreund SR-4 Thomas More 5:02.07 4:39.69 -
44 Dalton Sunday FR-1 Thomas More 4:59.11 4:44.86 -
45 AJ Maxey JR-3 Centre 5:35.19 4:46.48 -
48 Levi Call FR-1 Earlham 5:30.62 4:52.58 -
51 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 3:49.43 4:57.96 -
53 Finn Bledsoe FR-1 Berea 5:11.94 4:59.94 -
56 Jared Flowers FR-1 Shawnee State 4:53.31 5:05.53 -
57 Luc Dallaris FR-1 Maryville (Tenn.) 3:38.64 5:12.34 -
58 Owen Trotto SO-2 Earlham 3:48.94 5:17.96 -
59 Nate Arachi FR-1 Campbellsville 4:41.36 5:27.16 -