April 1, 2023
|
Centre College-Lisa H. Owens Fieldhouse - Danville, KY
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA HCAC NCAC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Christopher Phillips-Hart   Antelope Children Track C 14:54.58 13:51.33 16:43.01 15:03.61 14:18.43 10
2 Tate Yoder FR-1 Wilmington (Ohio) 19:44.26 13:43.43 19:07.25 15:25.20 13:15.68 8
3 Ethan Smith FR-1 Berry 18:34.70 10:50.24 17:57.54 15:28.91 17:38.96 6
4 Ethan Wallis SO-2 Cedarville 14:43.29 12:33.12 14:24.69 15:29.77 16:25.56 5
5 Noah Cyr FR-1 Denison 19:20.37 16:21.13 14:56.22 15:43.39 15:15.09 4
6 Charles Coomer   Antelope Children Track C 15:16.22 18:34.57 20:09.03 15:44.55 12:54.54 3
7 Levi Robinson SO-2 Cedarville 15:47.93 14:51.06 18:29.08 15:47.93 12:38.35 2
8 Wes Horton SO-2 Ohio Wesleyan 19:56.53 12:20.71 19:09.04 15:49.62 16:27.61 1
9 Kory Kaiser SO-2 Ohio Wesleyan 17:44.54 17:25.53 11:24.35 15:50.48 18:51.08 -
10 Lucas Eisele FR-1 Wittenberg 18:16.48 15:53.46 19:04.16 15:53.46 14:27.65 -
11 Evan Miller SO-2 Ohio Wesleyan 17:13.28 12:35.83 18:10.69 15:56.74 17:41.99 -
12 Conner Watson FR-1 Hanover 14:03.51 12:27.66 20:36.51 15:58.53 14:13.10 -
13 Cooper Peterson SR-4 Cedarville 19:23.84 20:21.55 19:23.84 16:01.85 12:11.01 -
14 Adam Arndt SO-2 Wittenberg 17:43.25 15:56.93 14:10.60 16:06.59 20:37.24 -
15 Xavier Anderson FR-1 Berry 19:03.58 16:09.13 17:36.36 16:09.13 12:35.93 -
16 Sam Bennett SO-2 Campbellsville 11:28.33 16:48.26 11:38.03 16:09.48 12:36.20 -
17 Preston Pethtel SO-2 Ohio Wesleyan 13:15.01 14:22.88 12:36.23 16:09.52 16:19.22 -
18 Joshua Lamb FR-1 Denison 20:51.76 15:50.95 17:08.58 16:10.35 15:31.54 -
19 Nico Martinelli SO-2 Denison 13:07.00 19:45.36 12:57.28 16:11.60 13:07.00 -
20 Justin Chavez JR-3 Morehead State 13:40.16 12:31.82 18:42.84 16:16.38 20:30.24 -
21 Thomas Zallocco-Smith JR-3 Denison 12:52.11 20:31.47 15:38.26 16:17.35 11:53.47 -
22 Alex Murray JR-3 Morehead State 21:14.39 15:41.09 11:45.82 16:20.30 13:04.24 -
23 Andrew Williamson SO-2 Ohio Wesleyan 13:14.19 19:26.78 17:48.73 16:20.48 13:43.61 -
24 Alexander Coley FR-1 U. of the South 15:27.86 19:54.37 12:40.06 16:27.08 18:35.40 -
25 Ben Kinsey JR-3 Georgetown (Ky.) 18:37.54 18:37.54 16:48.75 16:28.97 13:21.07 -
26 Blake Johnson SO-2 Ohio Wesleyan 20:46.42 14:10.73 14:00.84 16:29.22 18:27.93 -
27 Austin Shaffer JR-3 Thomas More 20:31.89 12:25.10 18:42.61 16:33.46 20:31.89 -
28 Peter McGowan SR-4 Spalding 12:16.44 15:15.58 16:15.29 16:35.19 12:06.49 -
29 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 19:54.90 17:05.63 17:25.54 16:35.75 21:34.48 -
30 Gabe Moore FR-1 Wilmington (Ohio) 12:23.36 20:45.63 16:24.45 16:44.54 14:13.86 -
31 Gianpaolo Longo SO-2 Berry 12:33.75 20:36.15 19:25.80 16:45.00 12:13.65 -
32 Collin Gilmour SO-2 Cedarville 15:15.89 13:25.18 12:24.79 16:46.47 17:16.67 -
33 Nick Clark JR-3 Georgetown (Ky.) 21:08.99 17:35.80 21:08.99 16:55.19 12:00.79 -
34 Trevor Baker FR-1 Georgetown (Ky.) 13:14.08 18:50.03 18:29.67 16:58.04 22:03.46 -
35 Ethan Callarman SO-2 Cedarville 12:24.76 21:35.68 16:39.82 17:00.22 20:24.27 -
36 Wyatt Gatewood JR-3 Georgetown (Ky.) 12:47.58 20:28.12 11:56.41 17:03.43 19:26.71 -
37 Sam Polio SR-4 Centre 21:50.35 12:27.31 15:31.58 17:03.71 14:50.63 -
38 Xavier Platt FR-1 Ohio Wesleyan 19:58.39 22:01.30 17:34.99 17:04.26 15:32.08 -
39 Caleb Yun FR-1 Cedarville 13:50.95 14:31.98 15:43.80 17:05.86 16:55.61 -
40 Jack Miller FR-1 Wittenberg 13:12.03 13:22.31 14:03.46 17:08.60 15:56.60 -
41 Trevor Hansen FR-1 Campbellsville 15:28.48 16:20.06 19:05.12 17:11.64 19:25.76 -
42 Kyle Gutfreund SR-4 Thomas More 21:42.86 21:32.52 18:05.71 17:14.01 17:55.37 -
43 Isaac Madding SR-4 Georgetown (Ky.) 12:41.58 21:23.21 20:10.19 17:23.26 16:10.24 -
44 Sam Peoples JR-3 Georgetown (Ky.) 20:05.65 14:30.17 15:22.59 17:28.39 15:01.62 -
45 Steven Cope FR-1 Maryville (Tenn.) 20:48.40 12:14.35 19:03.49 17:29.07 12:56.32 -
46 Shaun Yun SO-2 Cedarville 15:51.30 16:23.01 14:47.88 17:37.00 15:30.16 -
47 Luke Burton FR-1 Campbellsville 13:39.58 13:07.65 18:05.67 17:44.38 12:25.07 -
48 Tyler Tang FR-1 Ohio Wesleyan 13:15.30 22:23.40 23:17.14 17:54.72 17:54.72 -
49 Harris Barker SR-4 Berry 21:56.93 13:51.18 12:57.21 17:59.45 14:23.56 -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Christopher Phillips-Hart   Antelope Children Track C 15:03.61 12:20.96 17:37.23 15:03.61 15:57.83 10
2 Tate Yoder FR-1 Wilmington (Ohio) 15:52.96 12:01.66 18:48.75 15:25.20 14:20.44 8
3 Ethan Smith FR-1 Berry 13:00.29 10:50.24 11:45.98 15:28.91 11:45.98 6
4 Ethan Wallis SO-2 Cedarville 14:52.58 12:51.71 13:28.90 15:29.77 19:12.92 5
5 Noah Cyr FR-1 Denison 17:36.60 16:40.00 16:30.56 15:43.39 17:17.73 4
6 Charles Coomer   Antelope Children Track C 12:54.54 11:38.97 17:56.79 15:44.55 17:37.90 3
7 Levi Robinson SO-2 Cedarville 14:13.14 11:13.03 18:57.52 15:47.93 12:00.43 2
8 Wes Horton SO-2 Ohio Wesleyan 14:33.65 11:04.74 18:12.07 15:49.62 14:33.65 1
9 Kory Kaiser SO-2 Ohio Wesleyan 15:02.96 14:34.45 18:32.07 15:50.48 13:27.91 -
10 Lucas Eisele FR-1 Wittenberg 12:04.63 20:10.90 17:00.21 15:53.46 16:31.60 -
11 Evan Miller SO-2 Ohio Wesleyan 13:42.80 15:18.47 16:25.45 15:56.74 11:19.29 -
12 Conner Watson FR-1 Hanover 20:26.92 18:31.90 13:53.93 15:58.53 16:46.46 -
13 Cooper Peterson SR-4 Cedarville 11:13.30 18:45.37 13:27.96 16:01.85 11:13.30 -
15 Xavier Anderson FR-1 Berry 15:20.68 15:49.75 17:26.66 16:09.13 15:10.99 -
16 Sam Bennett SO-2 Campbellsville 11:47.72 14:42.23 19:13.69 16:09.48 17:17.35 -
17 Preston Pethtel SO-2 Ohio Wesleyan 12:16.84 13:53.79 19:23.43 16:09.52 12:55.62 -
18 Joshua Lamb FR-1 Denison 19:53.53 17:27.98 15:21.84 16:10.35 11:38.66 -
19 Nico Martinelli SO-2 Denison 18:56.78 13:26.43 17:09.90 16:11.60 11:29.84 -
21 Thomas Zallocco-Smith JR-3 Denison 19:32.82 12:03.24 15:48.03 16:17.35 17:55.09 -
23 Andrew Williamson SO-2 Ohio Wesleyan 16:00.87 19:46.38 17:09.51 16:20.48 12:54.58 -
26 Blake Johnson SO-2 Ohio Wesleyan 19:47.07 12:31.81 20:16.74 16:29.22 14:30.52 -
27 Austin Shaffer JR-3 Thomas More 18:02.88 20:21.96 17:33.07 16:33.46 19:22.35 -
28 Peter McGowan SR-4 Spalding 19:24.38 16:15.29 14:15.87 16:35.19 13:36.06 -
33 Nick Clark JR-3 Georgetown (Ky.) 21:49.60 20:18.23 16:55.19 16:55.19 16:45.04 -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
14 Adam Arndt SO-2 Wittenberg 16:16.26 16:06.59 13:12.61 -
20 Justin Chavez JR-3 Morehead State 17:24.73 16:16.38 13:40.16 -
22 Alex Murray JR-3 Morehead State 19:55.97 16:20.30 13:14.05 -
24 Alexander Coley FR-1 U. of the South 18:25.53 16:27.08 18:55.15 -
25 Ben Kinsey JR-3 Georgetown (Ky.) 12:21.73 16:28.97 15:59.30 -
29 Elijah Walters JR-3 Georgetown (Ky.) 17:25.54 16:35.75 16:45.71 -
30 Gabe Moore FR-1 Wilmington (Ohio) 15:04.09 16:44.54 18:14.95 -
31 Gianpaolo Longo SO-2 Berry 16:45.00 16:45.00 12:03.60 -
32 Collin Gilmour SO-2 Cedarville 18:27.12 16:46.47 16:36.41 -
34 Trevor Baker FR-1 Georgetown (Ky.) 17:18.40 16:58.04 14:35.52 -
35 Ethan Callarman SO-2 Cedarville 15:48.81 17:00.22 20:03.86 -
36 Wyatt Gatewood JR-3 Georgetown (Ky.) 16:32.73 17:03.43 15:10.86 -
37 Sam Polio SR-4 Centre 21:09.40 17:03.71 12:58.02 -
38 Xavier Platt FR-1 Ohio Wesleyan 13:59.90 17:04.26 20:29.12 -
39 Caleb Yun FR-1 Cedarville 12:59.66 17:05.86 19:19.23 -
40 Jack Miller FR-1 Wittenberg 13:12.03 17:08.60 21:36.04 -
41 Trevor Hansen FR-1 Campbellsville 22:10.82 17:11.64 22:10.82 -
42 Kyle Gutfreund SR-4 Thomas More 16:42.99 17:14.01 16:11.97 -
43 Isaac Madding SR-4 Georgetown (Ky.) 19:18.02 17:23.26 17:54.56 -
44 Sam Peoples JR-3 Georgetown (Ky.) 14:51.14 17:28.39 21:19.04 -
45 Steven Cope FR-1 Maryville (Tenn.) 14:20.24 17:29.07 20:16.93 -
46 Shaun Yun SO-2 Cedarville 14:37.31 17:37.00 15:51.30 -
47 Luke Burton FR-1 Campbellsville 13:50.22 17:44.38 20:02.75 -
48 Tyler Tang FR-1 Ohio Wesleyan 14:52.02 17:54.72 13:15.30 -
49 Harris Barker SR-4 Berry 13:40.39 17:59.45 18:53.43 -