April 1, 2023
|
Centre College-Lisa H. Owens Fieldhouse - Danville, KY
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA HCAC NCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Conner Kimball SR-4 Earlham 1:57.96 1:44.99 1:54.43 10
2 Davis Brown FR-1 Asbury 1:58.66 1:30.19 1:58.66 8
3 Braedon Killion SR-4 Cedarville 1:59.77 1:33.42 1:23.84 6
4 Dom De Lillo SO-2 Berry 2:00.14 2:07.35 2:19.37 5
5 Justin Stearns SO-2 Lindsey Wilson 2:00.71 2:00.71 2:12.79 4
6 Peter Ivester SO-2 Berry 2:00.85 2:31.07 1:36.68 3
7 JJ Varner FR-1 Cedarville 2:01.70 2:22.39 1:45.88 2
8 Ethan Hunter SO-2 Cedarville 2:01.87 2:21.37 1:25.31 1
9 Nolan Foushee JR-3 Lindsey Wilson 2:02.03 1:36.41 2:13.02 -
10 Ian McCandlish JR-3 Wittenberg 2:02.07 2:19.16 1:30.34 -
11 Declan Toomey SO-2 Denison 2:03.02 1:55.64 1:26.12 -
12 Tomas Brockett-Delgado SO-2 Denison 2:03.62 1:57.44 2:27.11 -
13 Mason Blizzard JR-3 Shawnee State 2:03.89 1:49.03 2:13.81 -
14 Kolson Kytta FR-1 Cedarville 2:04.63 1:55.91 1:43.45 -
15 Jackson McClimans SR-4 Berry 2:05.26 2:19.04 2:21.55 -
16 Holden Jorski JR-3 Berry 2:05.71 2:10.74 2:35.88 -
17 Marcus Abel SO-2 Lindsey Wilson 2:05.81 2:28.46 2:38.52 -
18 Jacob Kocis JR-3 Midway 2:05.82 2:29.73 1:50.73 -
19 Noah Reasoner SO-2 Berea 2:05.84 1:52.00 2:25.98 -
20 Samuel Webb FR-1 Asbury 2:06.22 2:36.52 2:30.21 -
21 Alexis Arreola SO-2 Berea 2:06.30 1:39.78 2:01.25 -
22 Jacob Lloyd FR-1 Centre 2:06.57 1:51.39 2:26.83 -
23 Rylan Felumlee FR-1 Cedarville 2:06.72 1:46.45 2:19.40 -
24 Sam Lucas SO-2 Morehead State 2:06.90 2:34.82 1:51.68 -
25 JP Deaton JR-3 Berry 2:07.18 2:33.89 2:30.08 -
26 Noah George FR-1 Centre 2:07.27 2:34.00 1:36.73 -
26 Luke Holton SO-2 Asbury 2:07.27 1:32.91 2:44.18 -
28 Austin Montgomery SO-2 Morehead State 2:07.78 1:46.06 1:53.73 -
29 Luke Wheatley JR-3 Asbury 2:07.80 2:33.36 1:57.58 -
30 Aaron Bensley SR-4 Berry 2:07.93 1:52.58 1:42.35 -
31 Jude Theriot FR-1 Thomas More 2:09.91 1:56.92 2:37.20 -
32 Josiah Kocis SO-2 Midway 2:10.02 1:40.12 2:11.32 -
33 Wesley Preston JR-3 Asbury 2:10.53 2:19.67 2:01.40 -
34 Jeremiah Hetrick FR-1 Cedarville 2:11.01 2:18.87 1:50.05 -
35 William Allain SO-2 Denison 2:11.27 1:39.77 2:34.90 -
36 Kyler Adams FR-1 Midway 2:11.40 1:46.44 2:27.17 -
37 Johnny Hernandez FR-1 Berry 2:12.74 1:51.51 2:02.12 -
38 Jack Matics SO-2 Transylvania 2:14.04 2:34.15 1:40.53 -
39 Matthew Rauch SO-2 Shawnee State 2:14.41 2:33.23 2:05.01 -
40 Holden Wells Senior Unattached 2:14.86 2:09.47 1:49.24 -
41 Trevor Orchard SR-4 Cedarville 2:15.27 2:16.63 2:40.98 -
42 Parker Owens SR-4 Maryville (Tenn.) 2:15.95 2:49.94 2:34.99 -
43 Baylee Jost FR-1 Wittenberg 2:16.60 1:54.75 1:42.45 -
44 Ike Synnestvedt FR-1 Centre 2:19.25 2:34.57 2:48.50 -
45 Austin Rice FR-1 Asbury 2:19.51 1:46.03 2:25.09 -
46 Eli Fortman FR-1 Pikeville 2:19.55 2:32.11 2:37.70 -
47 Dalton Sunday FR-1 Thomas More 2:19.97 2:15.77 2:46.57 -
48 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 2:20.93 2:15.30 3:03.21 -
49 Logan Boggs JR-3 Shawnee State 2:21.45 2:58.23 2:44.09 -
50 Jace Cowman SO-2 Lindsey Wilson 2:23.00 2:45.88 1:52.97 -
51 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 2:23.34 1:41.78 3:00.61 -
52 Jacob Beyer JR-3 Shawnee State 2:25.79 2:34.54 2:34.54 -
53 Robert Peskin SO-2 Denison 2:26.55 2:17.76 2:47.07 -
54 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 2:28.17 1:58.54 3:05.22 -
55 Andrew Hornung SO-2 Transylvania 2:28.29 3:08.33 2:04.57 -
56 Tommy Ray JR-3 Thomas More 2:31.21 2:47.85 2:41.80 -
57 Nate Arachi FR-1 Campbellsville 2:32.50 2:30.98 2:40.13 -
58 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 2:38.13 2:34.97 2:11.25 -
59 Jackson Bogel SO-2 Transylvania 2:38.14 1:55.45 2:04.93 -
60 Gustavo Hernandez SO-2 Maryville (Tenn.) 2:40.84 2:55.32 1:59.03 -
61 Will Symonds FR-1 Denison 2:42.77 2:55.80 2:42.77 -
62 Osvaldo Contreras SO-2 Maryville (Tenn.) 3:00.60 2:17.26 2:24.48 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Conner Kimball SR-4 Earlham 1:57.96 10
2 Davis Brown FR-1 Asbury 1:58.66 8
3 Braedon Killion SR-4 Cedarville 1:59.77 6
4 Dom De Lillo SO-2 Berry 2:00.14 5
5 Justin Stearns SO-2 Lindsey Wilson 2:00.71 4
9 Nolan Foushee JR-3 Lindsey Wilson 2:02.03 -
10 Ian McCandlish JR-3 Wittenberg 2:02.07 -
13 Mason Blizzard JR-3 Shawnee State 2:03.89 -
15 Jackson McClimans SR-4 Berry 2:05.26 -
17 Marcus Abel SO-2 Lindsey Wilson 2:05.81 -
21 Alexis Arreola SO-2 Berea 2:06.30 -
29 Luke Wheatley JR-3 Asbury 2:07.80 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
6 Peter Ivester SO-2 Berry 2:09.31 1:39.10 1:33.06 1:29.43 2:00.85 3
7 JJ Varner FR-1 Cedarville 2:37.00 1:38.58 2:10.22 2:32.13 2:01.70 2
8 Ethan Hunter SO-2 Cedarville 2:25.03 2:14.06 1:28.97 2:26.25 2:01.87 1
11 Declan Toomey SO-2 Denison 2:21.48 2:04.25 1:33.50 1:28.58 2:03.02 -
12 Tomas Brockett-Delgado SO-2 Denison 1:43.84 1:32.72 1:41.37 1:45.08 2:03.62 -
16 Holden Jorski JR-3 Berry 2:24.57 2:34.63 1:53.14 2:12.00 2:05.71 -
22 Jacob Lloyd FR-1 Centre 2:15.43 1:56.45 1:57.71 2:14.17 2:06.57 -
25 JP Deaton JR-3 Berry 1:43.02 2:36.44 2:35.16 1:43.02 2:07.18 -
26 Noah George FR-1 Centre 2:31.46 1:52.00 2:11.09 2:12.36 2:07.27 -
40 Holden Wells Senior Unattached 2:13.52 1:45.19 2:01.38 2:45.88 2:14.86 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
14 Kolson Kytta FR-1 Cedarville 1:39.71 2:27.07 2:04.63 2:33.30 -
20 Samuel Webb FR-1 Asbury 1:58.65 1:53.60 2:06.22 1:40.98 -
23 Rylan Felumlee FR-1 Cedarville 2:23.20 2:44.74 2:06.72 2:09.26 -
24 Sam Lucas SO-2 Morehead State 1:30.10 1:38.99 2:06.90 1:28.83 -
26 Luke Holton SO-2 Asbury 2:41.64 2:45.46 2:07.27 1:59.64 -
28 Austin Montgomery SO-2 Morehead State 1:52.45 1:47.34 2:07.78 2:11.62 -
30 Aaron Bensley SR-4 Berry 2:14.33 1:52.58 2:07.93 2:24.56 -
32 Josiah Kocis SO-2 Midway 2:04.82 2:11.32 2:10.02 1:32.32 -
34 Jeremiah Hetrick FR-1 Cedarville 2:46.39 2:16.25 2:11.01 2:05.77 -
41 Trevor Orchard SR-4 Cedarville 2:16.63 1:53.63 2:15.27 2:35.56 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
18 Jacob Kocis JR-3 Midway 2:05.82 1:58.27 -
19 Noah Reasoner SO-2 Berea 2:05.84 1:39.42 -
33 Wesley Preston JR-3 Asbury 2:10.53 1:56.18 -
35 William Allain SO-2 Denison 2:11.27 2:45.40 -
38 Jack Matics SO-2 Transylvania 2:14.04 1:45.90 -
43 Baylee Jost FR-1 Wittenberg 2:16.60 2:43.92 -
44 Ike Synnestvedt FR-1 Centre 2:19.25 2:42.93 -
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
31 Jude Theriot FR-1 Thomas More 2:46.29 1:55.62 2:48.89 1:30.94 2:09.91 1:54.32 -
37 Johnny Hernandez FR-1 Berry 2:31.33 2:04.78 1:56.82 2:11.42 2:12.74 2:22.04 -
39 Matthew Rauch SO-2 Shawnee State 2:09.04 2:48.02 2:00.97 2:19.79 2:14.41 2:02.32 -
42 Parker Owens SR-4 Maryville (Tenn.) 1:59.64 2:45.86 1:44.69 2:37.71 2:15.95 2:18.67 -
46 Eli Fortman FR-1 Pikeville 1:41.88 1:48.85 2:26.53 2:04.20 2:19.55 3:01.42 -
47 Dalton Sunday FR-1 Thomas More 1:49.18 2:31.17 2:05.98 2:35.37 2:19.97 1:46.38 -
48 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 1:55.57 2:50.53 1:44.29 2:56.17 2:20.93 2:39.25 -
49 Logan Boggs JR-3 Shawnee State 2:37.01 2:07.31 1:54.58 1:41.85 2:21.45 2:51.16 -
52 Jacob Beyer JR-3 Shawnee State 2:03.93 3:08.07 2:14.13 1:50.80 2:25.79 1:55.18 -
53 Robert Peskin SO-2 Denison 2:32.42 2:08.97 2:03.11 2:55.86 2:26.55 2:00.18 -
54 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 2:26.69 1:51.13 2:28.17 1:57.06 2:28.17 2:17.80 -
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
36 Kyler Adams FR-1 Midway 2:11.40 -
45 Austin Rice FR-1 Asbury 2:19.51 -
50 Jace Cowman SO-2 Lindsey Wilson 2:23.00 -
51 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 2:23.34 -
55 Andrew Hornung SO-2 Transylvania 2:28.29 -
56 Tommy Ray JR-3 Thomas More 2:31.21 -
57 Nate Arachi FR-1 Campbellsville 2:32.50 -
58 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 2:38.13 -
59 Jackson Bogel SO-2 Transylvania 2:38.14 -
60 Gustavo Hernandez SO-2 Maryville (Tenn.) 2:40.84 -
61 Will Symonds FR-1 Denison 2:42.77 -
62 Osvaldo Contreras SO-2 Maryville (Tenn.) 3:00.60 -