April 1, 2023
|
Centre College-Lisa H. Owens Fieldhouse - Danville, KY
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA HCAC NCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Conner Kimball SR-4 Earlham 2:18.02 2:13.30 1:57.96 1:29.65 1:57.96 10
2 Davis Brown FR-1 Asbury 2:31.89 2:17.65 2:22.40 1:52.73 1:58.66 8
3 Braedon Killion SR-4 Cedarville 1:46.60 1:23.84 1:33.42 1:50.19 1:59.77 6
4 Dom De Lillo SO-2 Berry 2:10.96 1:36.12 1:32.51 2:08.55 2:00.14 5
5 Justin Stearns SO-2 Lindsey Wilson 2:05.54 1:46.23 1:45.02 1:52.26 2:00.71 4
6 Peter Ivester SO-2 Berry 1:39.10 2:09.31 2:31.07 1:56.02 2:00.85 3
7 JJ Varner FR-1 Cedarville 1:37.36 2:35.78 1:55.62 2:18.74 2:01.70 2
8 Ethan Hunter SO-2 Cedarville 1:41.16 1:42.37 1:57.00 2:15.28 2:01.87 1
9 Nolan Foushee JR-3 Lindsey Wilson 1:52.27 1:43.73 2:08.14 2:04.47 2:02.03 -
10 Ian McCandlish JR-3 Wittenberg 1:46.20 2:28.93 1:51.09 1:49.87 2:02.07 -
11 Declan Toomey SO-2 Denison 1:47.03 1:47.03 1:28.58 1:59.33 2:03.02 -
12 Tomas Brockett-Delgado SO-2 Denison 2:12.28 2:24.64 2:28.35 1:38.90 2:03.62 -
13 Mason Blizzard JR-3 Shawnee State 2:05.13 2:16.28 1:30.44 2:05.13 2:03.89 -
14 Kolson Kytta FR-1 Cedarville 2:18.34 2:18.34 2:27.07 2:23.33 2:04.63 -
15 Jackson McClimans SR-4 Berry 1:42.72 1:59.00 2:34.07 1:33.95 2:05.26 -
16 Holden Jorski JR-3 Berry 2:15.77 1:34.29 2:35.88 2:09.49 2:05.71 -
17 Marcus Abel SO-2 Lindsey Wilson 2:03.30 1:31.85 1:40.65 2:39.78 2:05.81 -
18 Jacob Kocis JR-3 Midway 1:48.21 2:08.34 1:44.43 2:36.02 2:05.82 -
19 Noah Reasoner SO-2 Berea 1:31.87 1:33.13 2:36.05 2:19.69 2:05.84 -
20 Samuel Webb FR-1 Asbury 2:22.63 2:12.54 2:04.96 2:07.49 2:06.22 -
21 Alexis Arreola SO-2 Berea 2:29.04 1:32.20 1:35.99 2:20.20 2:06.30 -
22 Jacob Lloyd FR-1 Centre 2:09.11 1:38.73 2:24.29 1:48.85 2:06.57 -
23 Rylan Felumlee FR-1 Cedarville 2:00.39 2:35.87 2:21.93 2:11.79 2:06.72 -
24 Sam Lucas SO-2 Morehead State 1:33.91 2:41.17 2:25.94 2:14.52 2:06.90 -
25 JP Deaton JR-3 Berry 1:41.75 2:36.44 1:59.55 2:41.52 2:07.18 -
26 Noah George FR-1 Centre 2:17.46 2:09.82 2:26.36 1:55.82 2:07.27 -
26 Luke Holton SO-2 Asbury 1:53.27 2:03.46 2:32.73 2:03.46 2:07.27 -
28 Austin Montgomery SO-2 Morehead State 1:53.73 2:03.95 2:44.84 2:20.56 2:07.78 -
29 Luke Wheatley JR-3 Asbury 1:53.75 1:37.13 2:44.87 1:30.74 2:07.80 -
30 Aaron Bensley SR-4 Berry 2:02.82 1:38.51 1:35.95 2:07.93 2:07.93 -
31 Jude Theriot FR-1 Thomas More 2:11.21 2:19.01 2:42.39 2:37.20 2:09.91 -
32 Josiah Kocis SO-2 Midway 2:39.93 1:32.32 2:04.82 1:33.62 2:10.02 -
33 Wesley Preston JR-3 Asbury 1:40.51 2:26.20 1:31.38 2:49.69 2:10.53 -
34 Jeremiah Hetrick FR-1 Cedarville 2:43.77 2:24.12 2:04.46 1:59.22 2:11.01 -
35 William Allain SO-2 Denison 1:51.58 1:55.52 2:42.78 2:36.22 2:11.27 -
36 Kyler Adams FR-1 Midway 2:16.66 2:46.88 2:17.97 2:42.94 2:11.40 -
37 Johnny Hernandez FR-1 Berry 1:40.89 2:27.35 1:51.51 1:46.20 2:12.74 -
38 Jack Matics SO-2 Transylvania 2:10.02 2:40.85 1:40.53 1:55.28 2:14.04 -
39 Matthew Rauch SO-2 Shawnee State 2:23.82 2:22.48 2:02.32 2:53.39 2:14.41 -
40 Holden Wells Senior Unattached 2:18.91 1:46.54 1:38.45 1:35.75 2:14.86 -
41 Trevor Orchard SR-4 Cedarville 2:42.33 1:37.40 2:24.74 1:45.51 2:15.27 -
42 Parker Owens SR-4 Maryville (Tenn.) 1:50.12 1:50.12 1:48.76 1:47.40 2:15.95 -
43 Baylee Jost FR-1 Wittenberg 1:53.38 2:12.51 2:11.14 1:41.09 2:16.60 -
44 Ike Synnestvedt FR-1 Centre 3:01.03 1:44.44 2:29.00 2:03.94 2:19.25 -
45 Austin Rice FR-1 Asbury 2:32.07 2:12.54 2:37.65 2:33.47 2:19.51 -
46 Eli Fortman FR-1 Pikeville 2:40.49 2:11.18 1:41.88 2:01.41 2:19.55 -
47 Dalton Sunday FR-1 Thomas More 2:45.17 2:38.17 1:43.58 1:40.78 2:19.97 -
48 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 2:54.76 2:19.52 1:54.16 3:01.80 2:20.93 -
49 Logan Boggs JR-3 Shawnee State 2:12.97 2:45.50 1:51.75 2:24.28 2:21.45 -
50 Jace Cowman SO-2 Lindsey Wilson 2:07.27 2:48.74 2:10.13 1:42.96 2:23.00 -
51 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 2:40.54 2:21.91 2:34.81 2:57.75 2:23.34 -
52 Jacob Beyer JR-3 Shawnee State 2:43.29 2:19.96 1:53.72 2:15.59 2:25.79 -
53 Robert Peskin SO-2 Denison 1:42.59 2:03.11 3:03.19 3:10.52 2:26.55 -
54 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 2:48.92 2:42.99 2:16.32 3:06.70 2:28.17 -
55 Andrew Hornung SO-2 Transylvania 2:28.29 3:11.30 1:52.70 3:00.92 2:28.29 -
56 Tommy Ray JR-3 Thomas More 3:15.06 1:53.41 2:52.38 3:01.46 2:31.21 -
57 Nate Arachi FR-1 Campbellsville 2:27.93 2:24.88 2:18.78 1:57.43 2:32.50 -
58 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 2:25.48 2:34.97 3:22.41 2:20.74 2:38.13 -
59 Jackson Bogel SO-2 Transylvania 3:14.52 1:50.70 2:36.56 2:30.24 2:38.14 -
60 Gustavo Hernandez SO-2 Maryville (Tenn.) 2:53.71 1:55.81 1:59.03 2:08.68 2:40.84 -
61 Will Symonds FR-1 Denison 3:08.82 1:57.20 2:28.12 3:26.72 2:42.77 -
62 Osvaldo Contreras SO-2 Maryville (Tenn.) 3:15.05 3:06.02 3:38.53 2:47.96 3:00.60 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Conner Kimball SR-4 Earlham 1:55.60 1:42.63 1:47.35 1:32.01 1:57.96 10
2 Davis Brown FR-1 Asbury 2:22.40 1:42.05 1:27.81 1:42.05 1:58.66 8
3 Braedon Killion SR-4 Cedarville 1:59.77 1:39.41 2:09.36 1:46.60 1:59.77 6
4 Dom De Lillo SO-2 Berry 2:09.76 1:54.14 2:10.96 1:51.73 2:00.14 5
5 Justin Stearns SO-2 Lindsey Wilson 2:03.13 1:53.47 2:20.03 2:32.10 2:00.71 4
9 Nolan Foushee JR-3 Lindsey Wilson 1:52.27 2:17.90 2:04.47 1:26.65 2:02.03 -
10 Ian McCandlish JR-3 Wittenberg 2:37.47 2:19.16 1:57.19 1:41.32 2:02.07 -
13 Mason Blizzard JR-3 Shawnee State 2:41.06 2:13.81 1:47.79 2:16.28 2:03.89 -
15 Jackson McClimans SR-4 Berry 1:45.22 2:21.55 2:20.30 2:17.79 2:05.26 -
17 Marcus Abel SO-2 Lindsey Wilson 1:33.10 2:29.72 1:54.49 1:45.68 2:05.81 -
21 Alexis Arreola SO-2 Berea 2:05.04 2:37.88 1:32.20 1:44.83 2:06.30 -
29 Luke Wheatley JR-3 Asbury 2:37.20 2:11.64 1:33.30 2:29.53 2:07.80 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
6 Peter Ivester SO-2 Berry 1:53.60 2:08.11 2:00.85 1:37.89 1:27.02 3
7 JJ Varner FR-1 Cedarville 2:30.91 1:30.06 2:01.70 2:00.49 2:17.53 2
8 Ethan Hunter SO-2 Cedarville 1:36.28 2:06.75 2:01.87 1:28.97 1:50.91 1
11 Declan Toomey SO-2 Denison 1:40.88 2:25.17 2:03.02 1:26.12 1:51.95 -
12 Tomas Brockett-Delgado SO-2 Denison 2:14.75 1:51.26 2:03.62 1:31.48 1:58.68 -
16 Holden Jorski JR-3 Berry 2:22.06 1:29.26 2:05.71 1:56.91 1:44.34 -
22 Jacob Lloyd FR-1 Centre 1:42.53 2:20.50 2:06.57 1:56.45 2:40.75 -
25 JP Deaton JR-3 Berry 2:42.79 2:12.27 2:07.18 1:48.11 2:11.00 -
26 Noah George FR-1 Centre 1:39.27 1:35.46 2:07.27 2:30.18 2:21.27 -
40 Holden Wells Senior Unattached 2:51.28 2:40.49 2:14.86 1:46.54 2:41.84 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
14 Kolson Kytta FR-1 Cedarville 2:04.63 2:15.85 -
20 Samuel Webb FR-1 Asbury 2:06.22 1:59.91 -
23 Rylan Felumlee FR-1 Cedarville 2:06.72 1:46.45 -
24 Sam Lucas SO-2 Morehead State 2:06.90 2:20.86 -
26 Luke Holton SO-2 Asbury 2:07.27 1:34.18 -
28 Austin Montgomery SO-2 Morehead State 2:07.78 2:37.17 -
30 Aaron Bensley SR-4 Berry 2:07.93 2:09.21 -
32 Josiah Kocis SO-2 Midway 2:10.02 1:47.92 -
34 Jeremiah Hetrick FR-1 Cedarville 2:11.01 1:51.36 -
41 Trevor Orchard SR-4 Cedarville 2:15.27 2:09.86 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
18 Jacob Kocis JR-3 Midway 2:05.82 1:49.47 2:15.89 1:51.98 1:44.43 -
19 Noah Reasoner SO-2 Berea 2:05.84 2:38.56 2:29.75 1:54.52 1:34.38 -
33 Wesley Preston JR-3 Asbury 2:10.53 2:31.42 1:57.48 2:20.98 2:41.86 -
35 William Allain SO-2 Denison 2:11.27 1:59.46 2:29.65 1:54.21 1:38.46 -
38 Jack Matics SO-2 Transylvania 2:14.04 2:50.23 2:50.23 2:26.11 1:33.83 -
43 Baylee Jost FR-1 Wittenberg 2:16.60 2:48.02 2:04.31 2:13.87 1:38.36 -
44 Ike Synnestvedt FR-1 Centre 2:19.25 2:06.72 1:50.01 1:48.62 1:45.83 -
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
31 Jude Theriot FR-1 Thomas More 2:02.12 2:33.30 2:46.29 1:53.03 2:09.91 -
37 Johnny Hernandez FR-1 Berry 2:19.38 1:34.25 1:40.89 1:54.16 2:12.74 -
39 Matthew Rauch SO-2 Shawnee State 1:59.63 2:18.45 2:53.39 2:49.36 2:14.41 -
42 Parker Owens SR-4 Maryville (Tenn.) 2:54.02 2:07.80 2:01.00 2:41.78 2:15.95 -
46 Eli Fortman FR-1 Pikeville 1:43.27 1:43.27 1:37.69 1:50.25 2:19.55 -
47 Dalton Sunday FR-1 Thomas More 1:54.78 2:01.78 2:53.57 2:11.58 2:19.97 -
48 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 2:33.62 2:51.94 2:33.62 2:51.94 2:20.93 -
49 Logan Boggs JR-3 Shawnee State 2:28.53 2:51.16 3:02.47 1:46.09 2:21.45 -
52 Jacob Beyer JR-3 Shawnee State 1:58.09 2:11.21 2:03.93 2:08.30 2:25.79 -
53 Robert Peskin SO-2 Denison 2:28.02 1:55.78 2:08.97 2:06.04 2:26.55 -
54 Tre Troxler FR-1 Georgetown (Ky.) 3:11.14 3:11.14 2:32.62 2:40.03 2:28.17 -
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
36 Kyler Adams FR-1 Midway 1:46.44 2:04.83 1:50.38 2:11.40 2:14.03 2:45.57 2:50.82 -
45 Austin Rice FR-1 Asbury 2:43.23 1:50.22 1:53.01 2:19.51 2:18.12 2:01.38 3:01.37 -
50 Jace Cowman SO-2 Lindsey Wilson 2:21.57 1:41.53 2:24.43 2:23.00 2:04.41 2:14.42 2:30.15 -
51 Mackennen Mullenhour JR-3 Campbellsville 2:13.31 3:00.61 2:49.15 2:23.34 2:09.01 1:57.54 1:46.08 -
55 Andrew Hornung SO-2 Transylvania 2:29.78 1:43.81 1:45.29 2:28.29 2:44.61 3:05.37 2:59.43 -
56 Tommy Ray JR-3 Thomas More 3:01.46 2:50.87 2:58.43 2:31.21 2:50.87 2:41.80 2:02.48 -
57 Nate Arachi FR-1 Campbellsville 2:06.58 3:16.73 3:15.20 2:32.50 2:53.85 2:58.43 2:11.15 -
58 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 1:50.69 1:57.02 1:58.60 2:38.13 2:23.90 2:38.13 2:03.35 -
59 Jackson Bogel SO-2 Transylvania 3:11.35 2:25.49 1:57.03 2:38.14 3:03.45 2:01.77 2:38.14 -
60 Gustavo Hernandez SO-2 Maryville (Tenn.) 2:55.32 2:15.11 2:16.72 2:40.84 2:07.07 2:11.89 2:18.33 -
61 Will Symonds FR-1 Denison 3:16.96 2:26.50 2:11.85 2:42.77 2:34.64 2:44.40 2:52.54 -
62 Osvaldo Contreras SO-2 Maryville (Tenn.) 2:35.32 3:22.28 2:29.90 3:00.60 2:08.23 3:31.31 2:42.54 -