April 7, 2023
|
Whitworth - Spokane, WA
ICON KEY: NAIA A NAIA B Cascade Conf NWC NWAC NJCAA DI

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Justin Roosma   UNAT-Eastern Washington 6:59.74 8:00.50 9:12.29 10:02.00 7:38.40 11:35.89
2 Braden Heath SO-2 College of Idaho 11:14.01 12:04.56 9:21.67 7:12.49 11:30.86 10:51.54
3 Cameron Stuard SO-2 Eastern Washington 11:24.37 7:55.10 9:25.59 11:01.74 9:02.97 8:17.72
4 Anthony Carlascio SO-2 Eastern Washington 7:30.08 8:15.66 9:29.72 11:29.37 10:09.60 12:09.25
5 Hayden Bostrom SO-2 College of Idaho 9:55.38 8:00.89 9:32.48 6:40.74 7:55.16 8:23.79
6 Brycen Gardner FR-1 Carroll (Mont.) 11:27.44 8:29.85 9:32.86 10:41.61 11:56.08 11:50.35
7 Justin Morgan SO-2 Montana Tech 8:36.47 10:25.50 9:33.85 7:04.65 8:02.04 12:03.06
8 Jamie Christner JR-3 Eastern Washington 8:50.28 9:53.69 9:36.39 9:47.92 9:42.16 10:51.32
9 Miles Ferguson FR-1 Idaho 9:42.54 10:34.45 9:36.77 7:12.58 11:03.29 8:44.86
10 Justin Ash SO-2 Eastern Oregon 10:39.71 11:08.79 9:41.55 7:51.06 7:10.35 6:47.09
11 Brycen Brown JR-3 Lewis-Clark 12:13.63 10:33.86 9:46.90 9:41.04 8:59.95 8:01.26
12 Quentin Rickey SO-2 Gonzaga 7:17.91 7:00.16 9:51.77 10:15.44 12:43.39 7:12.00
13 Benjamin Zerr FR-1 Montana Tech 9:22.89 9:46.59 9:52.51 8:23.64 8:47.34 10:10.29
14 River Sheppard JR-3 Montana Tech 7:11.05 7:29.26 10:07.10 9:36.75 7:53.54 8:23.90
15 Bennett Welch SO-2 Eastern Oregon 13:09.85 11:26.56 10:07.57 12:21.24 10:07.57 8:30.36
16 Kiler Borg FR-1 Spokane CC 9:43.62 7:29.87 10:07.93 7:42.03 10:38.33 11:14.81
17 James Powers FR-1 Gonzaga 13:12.64 12:11.20 10:14.45 11:40.48 9:31.44 8:48.43
18 Derek Schultz FR-1 Montana Tech 12:17.93 9:44.20 10:14.94 11:10.29 7:22.76 8:42.70
19 Lee Karpstein FR-1 Montana Tech 11:57.80 7:48.13 10:24.17 7:29.41 11:14.11 8:25.58
20 Ashton Drage FR-1 Southern Idaho 8:00.97 8:13.46 10:24.63 11:52.08 11:58.33 12:10.82
21 Tommy Wirth FR-1 Whitworth 11:37.80 9:11.90 10:34.36 10:28.02 9:11.90 10:21.68
22 Darian Slack FR-1 Spokane CC 7:25.47 9:58.20 10:36.38 10:17.29 8:48.20 8:35.47
23 Gregory Anderson JR-3 Whitworth 11:29.88 8:48.69 10:44.74 11:04.09 12:15.01 7:50.66
24 Carlos Serratos FR-1 Southern Idaho 10:46.00 10:19.63 10:59.18 7:41.43 12:24.88 7:41.43
25 Colin Dunlap FR-1 Whitman 9:03.56 10:42.99 11:02.87 11:36.02 13:35.33 12:09.16
26 August Albers SR-4 Whitworth 8:07.37 13:27.84 11:07.63 8:54.11 11:47.69 10:34.25
27 Kevin Au FR-1 Whitworth 9:49.70 12:15.39 11:33.76 13:31.70 13:52.52 12:50.08
  Chance Kelly SO-2 Whitman DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Tyler Stogsdill FR-1 Southern Idaho DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Justin Roosma   UNAT-Eastern Washington 9:12.29 8:06.02 7:27.36
2 Braden Heath SO-2 College of Idaho 9:21.67 9:49.76 7:34.96
3 Cameron Stuard SO-2 Eastern Washington 9:25.59 7:43.79 10:33.46
4 Anthony Carlascio SO-2 Eastern Washington 9:29.72 10:09.60 9:18.33
5 Hayden Bostrom SO-2 College of Idaho 9:32.48 8:52.41 12:12.78
6 Brycen Gardner FR-1 Carroll (Mont.) 9:32.86 10:12.96 9:15.68
7 Justin Morgan SO-2 Montana Tech 9:33.85 12:14.53 8:19.25
8 Jamie Christner JR-3 Eastern Washington 9:36.39 8:50.28 7:52.64
9 Miles Ferguson FR-1 Idaho 9:36.77 9:07.94 8:33.33
11 Brycen Brown JR-3 Lewis-Clark 9:46.90 10:45.59 9:41.04
12 Quentin Rickey SO-2 Gonzaga 9:51.77 8:40.76 7:06.08
13 Benjamin Zerr FR-1 Montana Tech 9:52.51 11:45.09 11:15.47
20 Ashton Drage FR-1 Southern Idaho 10:24.63 9:28.42 8:32.20
24 Carlos Serratos FR-1 Southern Idaho 10:59.18 8:47.35 14:10.35
  Tyler Stogsdill FR-1 Southern Idaho DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Justin Ash SO-2 Eastern Oregon 11:49.50 9:41.55
14 River Sheppard JR-3 Montana Tech 10:55.67 10:07.10
15 Bennett Welch SO-2 Eastern Oregon 10:13.65 10:07.57
16 Kiler Borg FR-1 Spokane CC 8:42.82 10:07.93
17 James Powers FR-1 Gonzaga 11:09.75 10:14.45
18 Derek Schultz FR-1 Montana Tech 13:13.28 10:14.94
19 Lee Karpstein FR-1 Montana Tech 11:14.11 10:24.17
21 Tommy Wirth FR-1 Whitworth 9:18.24 10:34.36
22 Darian Slack FR-1 Spokane CC 9:00.93 10:36.38
23 Gregory Anderson JR-3 Whitworth 13:06.59 10:44.74
25 Colin Dunlap FR-1 Whitman 12:29.05 11:02.87
26 August Albers SR-4 Whitworth 10:27.58 11:07.63
27 Kevin Au FR-1 Whitworth 12:43.14 11:33.76
  Chance Kelly SO-2 Whitman DNF DNF