March 23-24, 2023
|
Whitworth - Spokane, WA
ICON KEY: NAIA A NAIA B Cascade Conf NWC NWAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Lorenz Herrmann JR-3 Idaho 3:49.76
2 Wil Smith SO-2 Gonzaga 3:49.78
3 Cullen McEachern SR-4 Gonzaga 3:50.87
4 Tim Stevens JR-3 Idaho 3:51.73
5 Clayton VanDyke   UNAT-Lewis-Clark 3:52.41
6 Gage Zanette SO-2 Idaho 3:52.86
7 Shea Mattson JR-3 Idaho 3:52.87
8 Ryan Stracke SR-4 Pacific Lutheran 3:53.71
9 Jaxon Mackie JR-3 Gonzaga 3:54.74
10 Justin Roosma   UNAT-Eastern Washington 3:55.01
11 Jacob Alfonso   UNAT-Gonzaga 3:56.04
12 Cooper Laird SO-2 Gonzaga 3:56.21
13 Ansel Tucker FR-1 Gonzaga 3:57.00
14 Jacob Lawrence SO-2 Washington St. 3:57.52
15 Jacob Easton SO-2 Washington St. 3:57.58
16 Jackson Lyne JR-3 Gonzaga 3:58.43
17 Aidan Baughan SO-2 Gonzaga 3:58.73
18 Griffen Parsells SO-2 Lewis-Clark 3:59.00
19 Gabriel Dinnel JR-3 Idaho 3:59.66
20 Carp Mukai FR-1 Gonzaga 3:59.67
21 Bryce Cerkowniak FR-1 Gonzaga 3:59.86
22 Anthony Carlascio SO-2 Eastern Washington 3:59.87
23 Nicola DiMartino SO-2 Gonzaga 4:00.43
24 Conner May JR-3 Lewis-Clark 4:00.52
25 Zac Knapp FR-1 Idaho 4:00.92
26 Cameron Stuard SO-2 Eastern Washington 4:01.02
27 Noah Hasselblad SO-2 Eastern Washington 4:01.18
28 Evan Bates JR-3 Gonzaga 4:01.21
28 Paul Talens FR-1 Gonzaga 4:01.21
30 Kobe Wessels FR-1 Lewis-Clark 4:01.79
31 Alec Barran SO-2 Washington St. 4:02.00
32 Adam Callahan SR-4 Whitworth 4:02.36
33 Ethan Sturdivant FR-1 Idaho 4:02.43
34 Will Thorsett FR-1 Gonzaga 4:02.93
35 Riley Moore JR-3 Gonzaga 4:03.03
36 Sam Fulbright JR-3 Idaho 4:03.88
37 Ferran Verges FR-1 Washington St. 4:04.11
38 Cooper Cortinas SO-2 Washington St. 4:04.34
39 Tommy O'Neil   UNAT-Gonzaga 4:04.43
40 Sean Janecko   UNAT-Gonzaga 4:04.55
41 Caleb Richardson   UNAT-Gonzaga 4:04.71
42 Charles Martinez   UNAT-Gonzaga 4:06.18
43 Isaac Akiyama FR-1 Whitworth 4:08.13
44 Quentin Rickey SO-2 Gonzaga 4:08.36
45 Jesus Herrejon SO-2 Eastern Washington 4:09.46
46 Miles Ferguson FR-1 Idaho 4:09.49
47 Cooper Carlson JR-3 Lewis-Clark 4:10.41
48 Austin Steed SO-2 Eastern Washington 4:11.35
49 Gideon Swanson SO-2 Spokane CC 4:11.65
50 Jamie Christner JR-3 Eastern Washington 4:12.74
51 Matt Buckley JR-3 Whitworth 4:13.20
52 Zac Bright SO-2 Idaho 4:15.90
53 Tyler Graff FR-1 Idaho 4:16.03
54 James Powers FR-1 Gonzaga 4:18.48
55 Tristin O'Brien FR-1 Lewis-Clark 4:20.11
56 Tyler Eakin FR-1 Whitworth 4:20.67
57 Curtis Somerville Freshman Unattached 4:35.04
58 Kevin Au FR-1 Whitworth 4:39.85
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Lorenz Herrmann JR-3 Idaho 3:49.76 4:26.53 4:56.39 4:24.23 3:40.57 3:56.66 4:33.42
2 Wil Smith SO-2 Gonzaga 3:49.78 3:26.81 3:33.70 3:33.70 3:36.00 2:54.64 3:40.59
3 Cullen McEachern SR-4 Gonzaga 3:50.87 2:55.47 4:20.89 3:09.32 2:53.16 3:09.32 3:27.79
4 Tim Stevens JR-3 Idaho 3:51.73 4:38.08 2:58.44 3:56.37 4:40.40 2:56.12 2:42.21
5 Clayton VanDyke   UNAT-Lewis-Clark 3:52.41 3:40.79 3:59.39 4:48.19 4:31.92 3:59.39 3:45.44
6 Gage Zanette SO-2 Idaho 3:52.86 4:18.48 3:34.24 4:02.18 3:29.58 5:00.39 3:55.19
7 Shea Mattson JR-3 Idaho 3:52.87 3:36.57 4:20.82 4:06.85 3:41.23 3:29.59 4:51.09
8 Ryan Stracke SR-4 Pacific Lutheran 3:53.71 3:28.01 3:35.02 4:07.74 3:06.97 4:42.79 3:28.01
9 Jaxon Mackie JR-3 Gonzaga 3:54.74 3:12.49 3:07.80 4:04.13 2:58.41 2:51.36 3:17.19
10 Justin Roosma   UNAT-Eastern Washington 3:55.01 4:32.62 4:39.67 4:13.81 4:58.47 5:05.52 4:23.22
12 Cooper Laird SO-2 Gonzaga 3:56.21 2:57.16 5:04.71 4:52.90 4:08.02 4:15.11 4:50.54
14 Jacob Lawrence SO-2 Washington St. 3:57.52 3:19.52 3:57.52 3:59.90 4:47.40 3:24.27 4:18.90
20 Carp Mukai FR-1 Gonzaga 3:59.67 4:16.45 4:45.21 4:23.64 3:35.71 4:33.23 3:09.34
35 Riley Moore JR-3 Gonzaga 4:03.03 4:39.49 5:15.94 4:24.91 4:00.60 4:44.35 5:06.22
52 Zac Bright SO-2 Idaho 4:15.90 4:41.49 2:59.13 3:09.37 3:11.93 4:41.49 4:10.79
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Jacob Alfonso   UNAT-Gonzaga 2:52.31 3:04.12 3:56.04 3:53.68 4:00.76
13 Ansel Tucker FR-1 Gonzaga 3:33.30 3:38.04 3:57.00 4:37.29 4:23.07
15 Jacob Easton SO-2 Washington St. 4:45.10 3:40.95 3:57.58 4:11.84 4:21.34
16 Jackson Lyne JR-3 Gonzaga 3:51.28 4:41.35 3:58.43 4:10.36 4:27.05
17 Aidan Baughan SO-2 Gonzaga 4:05.90 4:34.54 3:58.73 3:30.09 3:15.76
18 Griffen Parsells SO-2 Lewis-Clark 4:03.78 3:54.22 3:59.00 5:01.14 5:05.92
19 Gabriel Dinnel JR-3 Idaho 2:47.77 4:38.01 3:59.66 4:45.20 3:28.51
21 Bryce Cerkowniak FR-1 Gonzaga 3:02.30 4:21.45 3:59.86 3:35.88 5:07.02
22 Anthony Carlascio SO-2 Eastern Washington 4:11.87 4:02.27 3:59.87 3:45.48 2:59.91
23 Nicola DiMartino SO-2 Gonzaga 3:33.99 3:58.03 4:00.43 4:29.29 4:50.92
24 Conner May JR-3 Lewis-Clark 4:39.01 2:48.37 4:00.52 4:39.01 4:02.93
26 Cameron Stuard SO-2 Eastern Washington 4:54.05 4:15.49 4:01.02 4:54.05 3:22.46
27 Noah Hasselblad SO-2 Eastern Washington 3:12.95 4:59.07 4:01.18 3:20.18 4:56.66
30 Kobe Wessels FR-1 Lewis-Clark 4:11.47 3:56.96 4:01.79 3:35.20 4:25.97
32 Adam Callahan SR-4 Whitworth 4:16.91 4:26.60 4:02.36 4:38.72 4:26.60
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
25 Zac Knapp FR-1 Idaho 3:44.06 4:00.92 3:22.38 3:46.47 5:13.20
28 Paul Talens FR-1 Gonzaga 4:03.63 4:01.21 4:20.51 4:18.10 4:27.75
28 Evan Bates JR-3 Gonzaga 3:22.62 4:01.21 3:27.44 4:34.98 3:08.15
31 Alec Barran SO-2 Washington St. 2:56.66 4:02.00 4:45.56 3:49.90 3:42.64
33 Ethan Sturdivant FR-1 Idaho 4:12.13 4:02.43 4:09.71 3:35.77 3:11.52
34 Will Thorsett FR-1 Gonzaga 2:52.48 4:02.93 2:59.77 5:10.95 2:59.77
36 Sam Fulbright JR-3 Idaho 3:32.18 4:03.88 3:34.62 4:03.88 4:47.78
37 Ferran Verges FR-1 Washington St. 2:58.20 4:04.11 4:33.41 5:02.70 2:55.76
38 Cooper Cortinas SO-2 Washington St. 3:44.80 4:04.34 4:33.66 4:58.10 4:48.33
40 Sean Janecko   UNAT-Gonzaga 4:31.45 4:04.55 4:07.00 4:53.46 4:26.56
41 Caleb Richardson   UNAT-Gonzaga 4:56.10 4:04.71 4:29.19 3:52.48 4:26.74
42 Charles Martinez   UNAT-Gonzaga 4:50.50 4:06.18 2:59.72 3:29.26 3:31.72
44 Quentin Rickey SO-2 Gonzaga 4:45.62 4:08.36 4:00.91 5:05.49 4:38.17
45 Jesus Herrejon SO-2 Eastern Washington 3:39.53 4:09.46 4:34.41 5:06.84 5:04.35
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
39 Tommy O'Neil   UNAT-Gonzaga 4:06.88 3:27.77 4:45.99 3:54.66 4:41.10 4:23.99 4:04.43
43 Isaac Akiyama FR-1 Whitworth 5:02.72 5:12.65 3:35.88 5:05.20 5:00.24 5:07.69 4:08.13
46 Miles Ferguson FR-1 Idaho 4:36.94 3:52.03 5:19.35 5:01.89 4:04.50 3:14.61 4:09.49
47 Cooper Carlson JR-3 Lewis-Clark 5:08.01 4:10.41 4:40.46 4:07.91 5:20.53 5:25.54 4:10.41
48 Austin Steed SO-2 Eastern Washington 4:39.00 4:03.81 4:36.49 3:36.17 4:56.60 3:13.54 4:11.35
49 Gideon Swanson SO-2 Spokane CC 5:07.02 4:34.30 4:09.14 4:11.65 4:36.82 5:12.05 4:11.65
50 Jamie Christner JR-3 Eastern Washington 3:01.98 2:56.92 4:48.13 3:07.03 5:23.51 4:10.22 4:12.74
51 Matt Buckley JR-3 Whitworth 3:42.82 4:46.12 3:40.29 4:23.33 4:13.20 3:12.44 4:13.20
53 Tyler Graff FR-1 Idaho 4:00.67 4:08.35 4:05.79 5:17.48 4:51.88 4:59.56 4:16.03
54 James Powers FR-1 Gonzaga 4:36.58 3:06.11 4:02.98 4:21.07 4:57.26 3:08.69 4:18.48
55 Tristin O'Brien FR-1 Lewis-Clark 4:20.11 4:56.53 3:41.10 3:41.10 4:07.11 5:27.74 4:20.11
56 Tyler Eakin FR-1 Whitworth 3:57.21 3:05.08 3:49.39 3:59.82 4:12.85 4:28.49 4:20.67
57 Curtis Somerville Freshman Unattached 4:37.79 3:18.03 5:46.55 4:59.80 3:18.03 3:40.04 4:35.04
58 Kevin Au FR-1 Whitworth 3:18.70 3:52.28 5:10.64 4:56.65 5:38.62 4:53.85 4:39.85