February 17, 2023
|
Texas Tech-Sports Performance Center - Lubbock, TX
|
200m (Banked)
|
3217 ft. elevation
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Mehmet Celik FR-1 South Plains 2:13.61 2:12.52 1:48.62
2 Alex Piquart JR-3 Houston Christian 1:51.65 2:08.40 1:51.65
3 Evans Pololet SO-2 New Mexico JC 1:18.29 2:00.79 1:51.84
4 Krzysztof Turski FR-1 Houston Christian 2:22.31 2:16.71 1:52.05
5 Zephaniah Cuico-McLennan FR-1 Huston-Tillotson 2:07.64 1:20.20 1:52.95
6 Travis Jacobs SR-4 Houston Christian 1:56.92 2:15.08 1:53.51
7 Walid Jarfani FR-1 Texas Wesleyan 1:35.36 1:56.93 1:53.52
8 Cooper Goggans JR-3 Abilene Christian 1:21.02 2:06.67 1:54.11
9 Daniel Armstrong FR-1 Ranger 2:05.38 2:20.33 1:55.02
10 Liam Walsh Senior Born To Run 1:32.24 2:03.38 1:55.30
11 Abram Maldonado SO-2 McMurry 2:27.75 2:21.98 1:55.43
12 Reymond Bueno   Unattached 2:22.33 1:50.83 1:56.66
13 Maxwel Kiplagat SR-4 Abilene Christian 2:19.22 2:00.50 1:56.99
14 Neal Helgerson SO-2 Abilene Christian 1:23.77 1:50.91 1:57.98
15 Keaton Raney FR-1 Abilene Christian 2:31.24 2:27.69 1:58.15
16 Garrison Shindler SO-2 Abilene Christian 2:32.68 2:31.49 1:59.28
17 Emmett Murphy FR-1 Oklahoma Baptist 2:25.95 1:28.53 1:59.63
18 John Trook FR-1 Abilene Christian 1:47.95 1:49.15 1:59.94
19 Jacob Smith FR-1 St. Thomas (Tex.) 1:33.73 2:02.57 2:00.16
20 Luis Green SR-4 Texas Lutheran 1:43.36 1:37.28 2:01.60
21 Jesus Rojas FR-1 Trinity (Tex.) 1:41.17 2:28.71 2:01.89
22 Elijah Baker FR-1 East Texas Baptist 1:41.49 2:18.17 2:02.27
23 Vance Ruiz Senior Unattached 1:48.19 2:38.60 2:02.94
24 Mason Wilen FR-1 St. Thomas (Tex.) 2:32.16 1:27.83 2:03.70
25 Sebastian Langer FR-1 Trinity (Tex.) 2:22.34 1:35.31 2:03.77
26 Jhancarlos Carpio SO-2 St. Thomas (Tex.) 1:57.00 1:44.55 2:04.46
27 Joel Haynes SO-2 Southern Nazarene 2:17.14 2:23.37 2:04.67
28 Tyler Mills FR-1 McMurry 2:15.63 2:16.89 2:05.58
29 William Ramirez SO-2 Southern Nazarene 1:42.09 1:42.09 2:06.03
30 Dennis Green JR-3 Southern Nazarene 1:57.64 2:31.79 2:06.49
31 Immanuel Edwards FR-1 Huston-Tillotson 2:32.15 1:32.56 2:06.79
32 Christian Franklin SO-2 Texas Wesleyan 1:50.61 1:36.46 2:08.61
33 Victor Leos FR-1 McMurry 2:17.26 1:55.25 2:09.49
34 Jacob Humphrey SO-2 Southern Nazarene 2:02.92 1:45.74 2:12.17
35 Josh Lewis JR-3 Southern Nazarene 2:38.69 2:49.36 2:13.35
36 David Gamas SO-2 Southern Nazarene 2:19.02 2:43.80 2:17.64
  Aron Tanui SO-2 South Plains DNF DNF DNF
  Chevonne Hall SO-2 South Plains DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mehmet Celik FR-1 South Plains 1:48.62
3 Evans Pololet SO-2 New Mexico JC 1:51.84
5 Zephaniah Cuico-McLennan FR-1 Huston-Tillotson 1:52.95
  Chevonne Hall SO-2 South Plains DNF
  Aron Tanui SO-2 South Plains DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Alex Piquart JR-3 Houston Christian 1:32.67 1:58.35 1:28.21 1:42.72 2:19.57 1:51.65 2:07.28
7 Walid Jarfani FR-1 Texas Wesleyan 2:19.63 2:08.28 1:48.98 1:47.85 2:23.04 1:53.52 2:10.55
8 Cooper Goggans JR-3 Abilene Christian 2:05.53 2:00.96 2:03.24 1:51.83 1:38.14 1:54.11 2:11.23
10 Liam Walsh Senior Born To Run 1:53.00 1:43.77 2:06.83 2:28.74 2:07.99 1:55.30 1:27.63
16 Garrison Shindler SO-2 Abilene Christian 1:59.28 1:41.39 2:30.30 2:06.44 2:24.33 1:59.28 1:47.36
32 Christian Franklin SO-2 Texas Wesleyan 2:40.77 1:42.89 2:06.04 2:30.48 2:47.20 2:08.61 2:06.04
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Krzysztof Turski FR-1 Houston Christian 2:07.74 1:52.05 1:31.88
6 Travis Jacobs SR-4 Houston Christian 1:59.19 1:53.51 1:38.76
11 Abram Maldonado SO-2 McMurry 1:45.05 1:55.43 1:57.74
12 Reymond Bueno   Unattached 2:06.00 1:56.66 2:09.50
13 Maxwel Kiplagat SR-4 Abilene Christian 1:27.75 1:56.99 1:26.58
15 Keaton Raney FR-1 Abilene Christian 1:53.43 1:58.15 2:19.42
23 Vance Ruiz Senior Unattached 1:53.11 2:02.94 1:27.29
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Neal Helgerson SO-2 Abilene Christian 2:10.96 2:12.14 1:57.98 2:12.14 2:14.50 2:08.60 1:39.11
17 Emmett Murphy FR-1 Oklahoma Baptist 1:44.08 1:47.67 1:59.63 1:32.12 2:17.58 2:35.52 2:10.40
18 John Trook FR-1 Abilene Christian 1:31.16 2:35.93 1:59.94 1:38.35 1:44.35 1:51.55 2:28.73
20 Luis Green SR-4 Texas Lutheran 1:39.72 2:18.63 2:01.60 1:47.01 2:38.08 2:27.14 2:00.39
21 Jesus Rojas FR-1 Trinity (Tex.) 1:28.98 1:41.17 2:01.89 1:35.08 2:16.52 1:32.64 2:07.99
25 Sebastian Langer FR-1 Trinity (Tex.) 2:06.25 1:45.21 2:03.77 1:34.07 2:01.30 1:36.54 2:32.24
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
19 Jacob Smith FR-1 St. Thomas (Tex.) 2:33.81 1:48.15 1:25.32 2:20.59 2:00.16
22 Elijah Baker FR-1 East Texas Baptist 1:50.05 2:23.06 1:48.82 2:26.73 2:02.27
24 Mason Wilen FR-1 St. Thomas (Tex.) 2:40.81 1:37.73 1:43.91 1:32.78 2:03.70
26 Jhancarlos Carpio SO-2 St. Thomas (Tex.) 1:30.86 2:33.09 1:35.84 1:37.08 2:04.46
27 Joel Haynes SO-2 Southern Nazarene 2:23.37 2:34.59 2:09.66 2:34.59 2:04.67
29 William Ramirez SO-2 Southern Nazarene 1:50.91 2:23.68 2:24.94 2:07.29 2:06.03
30 Dennis Green JR-3 Southern Nazarene 2:02.70 2:39.38 2:36.85 2:34.32 2:06.49
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Daniel Armstrong FR-1 Ranger 2:06.53 2:14.58 1:26.27 2:11.13 1:55.02
28 Tyler Mills FR-1 McMurry 1:27.91 2:19.40 1:59.30 1:50.51 2:05.58
31 Immanuel Edwards FR-1 Huston-Tillotson 1:47.78 1:45.24 2:39.76 1:45.24 2:06.79
33 Victor Leos FR-1 McMurry 2:37.98 2:13.38 1:34.53 2:45.75 2:09.49
34 Jacob Humphrey SO-2 Southern Nazarene 2:13.50 1:56.31 2:46.54 2:41.25 2:12.17
35 Josh Lewis JR-3 Southern Nazarene 2:28.02 2:34.69 1:42.68 2:50.69 2:13.35
36 David Gamas SO-2 Southern Nazarene 2:41.04 2:58.94 2:46.55 1:52.87 2:17.64