February 17, 2023
|
Penn State-Ashenfelter Track (Banked) - University Park, PA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC MAC IC4A/ECAC PSAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Behailu Bekele-Arcuri JR-3 Penn State 8:14.97 8:14.97 8:54.57 6:45.88 6:50.83 8:29.82 8:54.57
2 Hayden Healey FR-1 Penn State 10:40.64 8:16.62 8:36.49 8:56.35 7:26.96 8:56.35 7:46.83
3 Ryan Watson   Unattached 9:50.30 8:24.53 10:25.62 6:23.45 5:53.17 10:15.53 6:58.76
4 Josh Lewis JR-3 Penn State 7:21.45 8:33.31 7:11.18 9:34.91 10:21.11 7:21.45 6:40.39
5 Caden Leen FR Unattached 7:02.30 8:34.99 6:26.25 6:41.70 6:26.25 9:05.89 10:17.99
6 Dan Gibney SO-2 Indiana (Pa.) 7:25.95 8:38.54 9:25.21 10:53.36 7:05.21 8:59.29 6:44.47
7 Payton Sewall   Unattached 10:11.62 8:42.75 8:00.93 6:32.07 8:16.62 8:16.62 8:27.07
8 Shane Houghton SR-4 Moravian 8:57.06 8:46.53 8:04.41 7:38.09 8:09.68 8:20.21 8:04.41
9 Justin Healey   Unattached 6:52.84 8:49.28 9:58.09 10:35.14 6:10.50 10:56.31 6:36.96
10 Joel Beckwith FR-1 Indiana (Pa.) 11:01.59 8:53.54 6:45.49 11:06.93 6:29.49 6:50.83 6:29.49
11 Ryan Podnar FR-1 Carnegie Mellon 10:13.97 8:53.88 8:48.55 7:07.11 9:57.95 11:23.37 10:46.00
12 Marco Cardone SO-2 Indiana (Pa.) 8:17.99 8:55.47 9:00.83 10:10.44 8:44.76 10:37.21 9:22.25
13 Chris Hine SO-2 Lock Haven 10:06.89 8:57.07 11:11.34 7:25.77 7:04.29 9:29.30 7:58.00
14 Sam Moffat SO-2 Indiana (Pa.) 6:59.38 8:57.66 11:17.46 8:09.27 8:57.66 8:25.40 6:21.74
15 Tyler Paszkowski   Unattached 8:03.96 8:57.73 8:03.96 6:27.17 6:27.17 9:46.13 8:30.85
16 Ethan Rogers SO-2 Lock Haven 6:35.69 9:02.04 9:02.04 8:40.36 6:51.95 11:33.82 6:30.27
17 Adam Lechleitner FR-1 Indiana (Pa.) 8:36.33 9:09.28 8:25.34 9:36.75 10:59.14 11:48.58 8:58.30
18 Lucas Pajak SO-2 Indiana (Pa.) 11:39.64 9:19.71 9:25.31 12:02.03 12:07.63 11:00.46 6:59.79
19 Andrew Moyer SO-2 Indiana (Pa.) 10:51.66 9:21.77 10:29.19 8:59.30 8:19.98 10:46.04 9:04.92
20 Cade McLaughlin SO-2 Lock Haven 8:49.02 9:22.78 9:17.16 9:22.78 6:33.95 6:45.21 10:07.81
21 Erik Moyer SO-2 Indiana (Pa.) 11:00.68 9:24.68 8:33.86 6:52.22 8:05.63 10:26.80 9:35.98
22 Hunter Confair   Unattached 9:06.82 9:29.60 6:38.72 9:41.00 12:20.48 8:38.34 9:35.30
23 John Davern   Unattached 11:09.02 9:36.74 7:35.63 9:25.21 10:11.35 7:52.93 10:45.95
24 Carter Owen JR-3 Delaware Valley 6:51.64 9:48.05 8:08.09 8:19.85 12:26.83 9:30.41 8:19.85
25 Matthew Skikus FR-1 Delaware Valley 11:12.31 9:49.74 8:09.49 6:58.72 11:06.41 10:25.13 10:31.03
  Kevin Haas SO-2 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Christopher DeSousa FR-1 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Brendan Colwell   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Behailu Bekele-Arcuri JR-3 Penn State 8:19.92 10:33.57 7:10.63 9:19.32 8:14.97 7:10.63 7:00.73
2 Hayden Healey FR-1 Penn State 7:12.06 6:52.20 7:17.03 8:36.49 8:16.62 7:31.93 8:46.42
3 Ryan Watson   Unattached 7:59.31 8:19.49 9:55.35 6:08.31 8:24.53 10:50.85 6:38.58
4 Josh Lewis JR-3 Penn State 8:12.78 6:14.72 7:52.25 9:45.18 8:33.31 10:05.71 6:45.52
5 Caden Leen FR Unattached 8:29.84 6:31.40 9:52.24 9:31.64 8:34.99 6:10.80 8:04.09
6 Dan Gibney SO-2 Indiana (Pa.) 6:44.47 8:59.29 7:31.13 8:12.62 8:38.54 10:32.62 7:57.06
7 Payton Sewall   Unattached 9:29.80 7:03.43 9:14.12 7:03.43 8:42.75 6:11.16 9:35.03
8 Shane Houghton SR-4 Moravian 8:25.47 10:58.17 9:39.19 8:09.68 8:46.53 9:18.13 10:26.57
9 Justin Healey   Unattached 10:24.55 11:06.90 7:19.31 8:12.23 8:49.28 11:28.07 6:26.38
11 Ryan Podnar FR-1 Carnegie Mellon 10:08.63 6:45.75 6:29.74 8:21.85 8:53.88 11:23.37 8:16.51
15 Tyler Paszkowski   Unattached 10:34.53 8:14.72 7:15.57 7:31.70 8:57.73 6:37.92 7:58.58
  Kevin Haas SO-2 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Christopher DeSousa FR-1 Penn State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Brendan Colwell   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Joel Beckwith FR-1 Indiana (Pa.) 10:40.25 8:53.54 6:13.48
12 Marco Cardone SO-2 Indiana (Pa.) 7:03.03 8:55.47 8:01.93
13 Chris Hine SO-2 Lock Haven 8:46.33 8:57.07 10:23.01
14 Sam Moffat SO-2 Indiana (Pa.) 9:03.04 8:57.66 10:12.94
16 Ethan Rogers SO-2 Lock Haven 9:12.88 9:02.04 10:01.67
17 Adam Lechleitner FR-1 Indiana (Pa.) 7:24.92 9:09.28 10:37.17
18 Lucas Pajak SO-2 Indiana (Pa.) 9:36.51 9:19.71 7:16.58
19 Andrew Moyer SO-2 Indiana (Pa.) 8:14.36 9:21.77 6:55.71
20 Cade McLaughlin SO-2 Lock Haven 11:37.85 9:22.78 12:11.62
21 Erik Moyer SO-2 Indiana (Pa.) 6:46.57 9:24.68 11:57.15
22 Hunter Confair   Unattached 7:58.47 9:29.60 8:21.25
23 John Davern   Unattached 11:43.63 9:36.74 8:50.60
24 Carter Owen JR-3 Delaware Valley 11:04.50 9:48.05 11:57.42
25 Matthew Skikus FR-1 Delaware Valley 8:50.77 9:49.74 7:34.10