February 25-26, 2023
|
MSU-Mankato-Myers FH - Mankato, MN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Amanda Montplaisir SR-4 Minnesota State 7:46.51 9:43.13 10
2 Khot Juac SO-2 Sioux Falls 10:37.26 9:55.57 8
3 Jessica Lutmer SO-2 Sioux Falls 12:33.87 9:58.31 6
4 Mary Goodwin JR-3 Bemidji State 10:51.57 10:03.30 5
5 McKenna Taylor SO-2 Winona State 10:21.38 10:09.19 4
6 Morgan Gehl SO-2 Sioux Falls 9:05.74 10:13.19 3
7 Ella Bakken SO-2 Augustana (S.D.) 12:22.18 10:13.37 2
8 Emily Cunningham SO-2 Minnesota State 12:03.89 10:13.46 1
9 Taylor Melton JR-3 Augustana (S.D.) 8:31.92 10:16.77 -
10 Ana McCabe JR-3 Augustana (S.D.) 9:04.84 10:19.13 -
11 Andrijana Fundak SO-2 U-Mary 11:32.11 10:23.52 -
12 Alexis Erickson JR-3 Bemidji State 7:54.99 10:24.98 -
13 Megan Pickering SO-2 Northern State 11:37.57 10:28.44 -
14 Morgan Radel SR-4 Minnesota-Duluth 7:42.08 10:32.98 -
15 Eve Anderson SO-2 Minnesota-Duluth 10:46.44 10:33.76 -
16 Lauryn Renier JR-3 Minnesota-Duluth 8:39.83 10:33.94 -
17 Megan Means SR-4 Augustana (S.D.) 7:57.17 10:36.22 -
18 Jessica Martinez JR-3 Minot State 9:08.74 10:38.07 -
19 Ellen Moore JR-3 U-Mary 8:06.19 10:39.72 -
20 Madison Matzek FR-1 Minnesota State 12:23.26 10:40.74 -
21 Elizabeth VanLoon FR-1 Minnesota-Duluth 10:59.55 10:46.61 -
22 Emery Smith FR-1 Minot State 11:56.27 10:51.15 -
23 Teresa Blote SR-4 U-Mary 12:21.89 11:02.40 -
24 Anna Palodichuk JR-3 Minnesota-Duluth 10:53.61 11:06.94 -
25 Paulette Dominguez SO-2 Minot State 12:14.18 11:19.79 -
  Terez Wycklendt FR-1 U-Mary DNS DNS -
  Julia Nielsen SR-4 Minnesota-Duluth DNS DNS -
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Alexis Erickson JR-3 Bemidji State 10:43.73 8:13.74 13:07.48 10:37.48 11:58.73 10:24.98 9:03.74 -
14 Morgan Radel SR-4 Minnesota-Duluth 9:04.37 11:17.29 9:29.69 10:20.32 12:01.60 10:32.98 12:20.59 -
15 Eve Anderson SO-2 Minnesota-Duluth 8:20.67 9:05.04 8:14.34 11:56.15 9:11.38 10:33.76 12:15.17 -
18 Jessica Martinez JR-3 Minot State 13:49.50 13:04.83 9:27.89 7:39.41 8:17.70 10:38.07 12:52.07 -
19 Ellen Moore JR-3 U-Mary 13:00.46 10:20.53 7:47.00 10:46.12 9:10.16 10:39.72 11:50.09 -
20 Madison Matzek FR-1 Minnesota State 12:23.26 9:04.63 10:08.71 10:47.15 13:01.71 10:40.74 9:36.67 -
21 Elizabeth VanLoon FR-1 Minnesota-Duluth 13:41.20 10:53.08 11:57.74 10:01.35 8:37.29 10:46.61 12:10.67 -
22 Emery Smith FR-1 Minot State 12:22.31 12:02.78 9:39.53 10:44.64 12:02.78 10:51.15 13:53.48 -
23 Teresa Blote SR-4 U-Mary 8:56.55 9:03.17 8:23.43 14:07.88 9:16.42 11:02.40 10:22.66 -
24 Anna Palodichuk JR-3 Minnesota-Duluth 9:46.91 8:00.20 10:06.92 9:53.58 8:26.88 11:06.94 12:33.65 -
25 Paulette Dominguez SO-2 Minot State 11:19.79 11:26.59 12:14.18 11:19.79 10:11.82 11:19.79 13:22.16 -
  Terez Wycklendt FR-1 U-Mary DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Amanda Montplaisir SR-4 Minnesota State 9:43.13 7:58.17 12:26.41 10:12.29 10
2 Khot Juac SO-2 Sioux Falls 9:55.57 7:50.50 12:30.42 8:20.28 8
3 Jessica Lutmer SO-2 Sioux Falls 9:58.31 11:10.11 7:46.69 8:28.57 6
4 Mary Goodwin JR-3 Bemidji State 10:03.30 11:21.73 12:28.10 8:14.71 5
5 McKenna Taylor SO-2 Winona State 10:09.19 10:57.93 8:07.36 11:22.30 4
6 Morgan Gehl SO-2 Sioux Falls 10:13.19 12:34.23 7:39.90 10:56.12 3
7 Ella Bakken SO-2 Augustana (S.D.) 10:13.37 10:13.37 11:14.71 11:02.44 2
8 Emily Cunningham SO-2 Minnesota State 10:13.46 7:52.37 7:21.70 11:39.35 1
9 Taylor Melton JR-3 Augustana (S.D.) 10:16.77 12:57.13 8:44.26 7:42.58 -
10 Ana McCabe JR-3 Augustana (S.D.) 10:19.13 7:44.35 11:33.43 7:56.73 -
11 Andrijana Fundak SO-2 U-Mary 10:23.52 9:46.11 12:03.29 11:07.17 -
13 Megan Pickering SO-2 Northern State 10:28.44 10:03.31 8:10.19 9:38.17 -
16 Lauryn Renier JR-3 Minnesota-Duluth 10:33.94 11:50.02 13:12.43 12:47.07 -
17 Megan Means SR-4 Augustana (S.D.) 10:36.22 11:33.48 10:04.41 9:32.60 -
  Julia Nielsen SR-4 Minnesota-Duluth DNS DNS DNS DNS -