March 31-April 1, 2023
|
High Point - High Point, NC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC AARTFC SUNYAC IC4A/ECAC

Men 400 M Hurdles Participate

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Aaron Kupfner SO-2 West Virginia Wesleyan 54.28 52.11 1:07.85
2 Colsen Conway FR-1 Hillsdale 54.42 1:09.66 1:07.48
3 Robbie Cochran SR-4 Concord 56.78 1:01.89 1:08.14
4 Lukas Valley FR-1 Davidson 56.88 48.35 43.80
5 JAYDEN GEATHERS SO-2 St. Augustine's 57.29 42.97 40.11
6 Paul Adelugba SO-2 VCU 57.83 54.36 1:12.87
7 Will Stephenson SO-2 Mount St. Mary's 57.89 49.21 41.68
8 Connor McCormick FR-1 Hillsdale 58.21 1:01.12 1:02.29
9 Braden Jordan Freshman Unattached 58.27 55.36 58.86
10 Damian Smith SO-2 Charleston (W.V.) 58.30 41.98 40.81
11 John Baldwin SO-2 Hillsdale 58.46 56.13 46.19
12 Treven McGhee FR-1 East Tenn. St. 59.28 45.65 55.73
13 Cori Eatmon SR-4 Lees-McRae 59.48 1:16.73 1:10.19
14 Kaden Lowe FR-1 Capital 59.58 1:12.10 1:07.93
15 Hunter Norman JR-3 Anderson (S.C.) 59.61 54.25 1:10.94
16 Cameron McDonald SO-2 Roanoke 1:00.15 1:17.00 44.51
17 Shy Lucas FR-1 Buffalo State 1:00.25 42.78 50.61
18 Brace Osewe SO-2 UNC Pembroke 1:00.64 46.09 58.82
19 Dylan Knick FR-1 Roanoke 1:00.64 44.27 47.30
20 Austin Major FR-1 Columbia (S.C.) 1:01.42 56.51 50.37
21 Tyler Johnson FR-1 Bridgewater (Va.) 1:03.05 1:03.68 56.75
22 Dylan Devine SO-2 Buffalo State 1:03.12 46.71 1:15.12
23 Jacob Mairena FR-1 Buffalo State 1:03.86 1:12.80 1:01.31
24 Daniel Fulwood FR-1 Columbia (S.C.) 1:04.39 1:13.41 45.72
25 Reese Farquharson FR-1 West Virginia Wesleyan 1:04.54 50.35 1:07.13
26 Brandon D'Amour FR-1 Bridgewater (Va.) 1:05.00 1:06.95 1:08.90
27 Andrew Estes FR-1 Roanoke 1:11.61 1:10.18 1:14.48
28 Jonny Sweeney SO-2 Concord 1:11.73 1:08.86 1:13.89
Men 400 M Hurdles Participate Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Aaron Kupfner SO-2 West Virginia Wesleyan 54.28 54.28 1:05.14
2 Colsen Conway FR-1 Hillsdale 54.42 43.54 39.73
4 Lukas Valley FR-1 Davidson 56.88 1:04.28 54.04
7 Will Stephenson SO-2 Mount St. Mary's 57.89 1:11.79 52.68
9 Braden Jordan Freshman Unattached 58.27 1:14.01 48.37
10 Damian Smith SO-2 Charleston (W.V.) 58.30 46.06 1:06.47
14 Kaden Lowe FR-1 Capital 59.58 1:13.29 1:00.78
18 Brace Osewe SO-2 UNC Pembroke 1:00.64 58.22 44.88
Men 400 M Hurdles Participate Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Robbie Cochran SR-4 Concord 1:07.00 56.78 49.40 1:07.57
5 JAYDEN GEATHERS SO-2 St. Augustine's 1:02.45 57.29 49.27 46.98
6 Paul Adelugba SO-2 VCU 1:01.30 57.83 59.57 1:00.15
11 John Baldwin SO-2 Hillsdale 45.02 58.46 1:07.82 52.62
12 Treven McGhee FR-1 East Tenn. St. 1:01.66 59.28 1:13.51 53.36
13 Cori Eatmon SR-4 Lees-McRae 1:11.97 59.48 55.32 1:09.00
16 Cameron McDonald SO-2 Roanoke 42.11 1:00.15 48.12 1:03.76
22 Dylan Devine SO-2 Buffalo State 1:16.38 1:03.12 1:18.90 1:12.59
Men 400 M Hurdles Participate Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Connor McCormick FR-1 Hillsdale 1:03.45 1:05.78 1:15.68 1:12.77 58.21 51.81
15 Hunter Norman JR-3 Anderson (S.C.) 41.73 1:12.13 1:15.71 53.06 59.61 1:09.75
17 Shy Lucas FR-1 Buffalo State 1:14.11 1:07.48 1:12.91 1:09.89 1:00.25 57.84
19 Dylan Knick FR-1 Roanoke 43.66 44.27 1:17.02 1:05.50 1:00.64 1:00.04
23 Jacob Mairena FR-1 Buffalo State 44.71 46.62 1:08.97 1:01.31 1:03.86 1:12.80
24 Daniel Fulwood FR-1 Columbia (S.C.) 47.65 1:12.12 50.23 57.31 1:04.39 1:01.17
Men 400 M Hurdles Participate Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
20 Austin Major FR-1 Columbia (S.C.) 1:16.78 1:01.42
21 Tyler Johnson FR-1 Bridgewater (Va.) 1:18.82 1:03.05
25 Reese Farquharson FR-1 West Virginia Wesleyan 1:08.42 1:04.54
26 Brandon D'Amour FR-1 Bridgewater (Va.) 48.10 1:05.00
27 Andrew Estes FR-1 Roanoke 1:14.48 1:11.61
28 Jonny Sweeney SO-2 Concord 1:23.21 1:11.73