March 31-April 1, 2023
|
High Point - High Point, NC
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC CACC IC4A/ECAC

Men 800 M Participate

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Andrew Hamilton SO-2 UNC-Greensboro 2:03.80 1:45.12 1:56.79 1:41.61
2 Joey Tindale FR-1 Erskine 1:38.45 1:22.04 1:57.20 1:44.31
3 Walker Lezotte JR-3 UNC-Asheville 1:35.54 2:17.99 1:57.94 2:29.79
4 Jaime Blazquez FR-1 Charleston (W.V.) 2:24.01 2:28.73 1:58.04 2:20.47
5 Michael Garrett SO-2 Charleston (W.V.) 1:48.88 1:59.53 1:58.34 1:53.61
6 Isaiah Chapman SO-2 St. Augustine's 1:54.95 2:05.61 1:58.50 2:31.68
7 Aidan Soto FR-1 High Point 1:33.67 2:22.29 1:58.57 2:19.92
8 Kevin Zaleski SO-2 Mount St. Mary's 2:12.82 1:24.20 1:58.59 1:33.69
9 Emmanuel Paddyfote FR-1 N.C. Central 1:38.45 1:27.78 1:58.61 1:59.80
10 Josh Gillis FR-1 Lees-McRae 1:49.47 1:55.41 1:58.98 1:39.95
11 Riley LePrell Senior Unattached 1:57.20 2:01.99 1:59.59 2:01.99
12 Deshawn Owens JR-3 Barton 2:04.45 2:34.37 1:59.66 2:18.81
13 Levin Koonce JR-3 UNC Pembroke 1:51.33 1:48.93 1:59.70 1:24.99
14 Octavious Smith FR-1 N.C. Central 1:57.02 1:50.98 2:00.63 2:00.63
15 Corey Little FR-1 N.C. Central 2:27.58 2:17.90 2:00.96 1:37.98
16 Benjamin Hagerich FR-1 VMI 1:28.33 1:56.16 2:01.00 1:54.95
17 Seth Lassiter SO-2 Mount St. Mary's 2:15.83 2:21.89 2:01.27 1:27.32
18 Nolan Pedota FR-1 East Tenn. St. 2:36.65 2:31.79 2:01.43 2:34.22
19 Matt Filliben FR-1 Mount St. Mary's 1:56.81 2:26.01 2:01.67 1:30.04
20 Cole Friend SO-2 Charleston (W.V.) 2:13.14 2:18.02 2:02.14 1:37.72
21 Reilly Mazzetti SO-2 High Point 1:46.27 1:46.27 2:02.15 2:04.60
22 Zach Wilson SO-2 Concord 2:18.37 2:33.07 2:02.45 1:52.66
23 Stephen Kelley JR-3 VMI 2:21.01 1:30.74 2:02.61 1:33.19
24 Silas Arendash SR-4 Lees-McRae 1:41.82 1:39.37 2:02.67 1:45.50
25 Joe Waller JR-3 Gardner-Webb 2:37.12 2:06.44 2:02.75 1:41.89
26 Bryce Jarrell SR-4 Glenville St. 2:11.35 2:13.80 2:02.75 1:55.39
27 Kyle Spector JR-3 Georgian Court 1:27.20 1:40.71 2:02.81 1:29.66
28 Nick Hamilton   Unattached 2:15.34 1:49.50 2:03.03 2:07.96
29 Blake Jarrell JR-3 Glenville St. 2:03.23 1:54.61 2:03.23 2:34.04
30 Jakel Chalmers SR-4 UNC Pembroke 2:14.41 2:19.34 2:03.31 1:52.22
31 Jack Burgener FR-1 UNC-Greensboro 2:13.74 2:12.50 2:03.83 2:38.51
32 Dennis McCheskey JR-3 Charleston (W.V.) 1:44.07 1:26.73 2:03.89 2:32.39
33 Cole Bracken SO-2 West Virginia Wesleyan 1:41.86 2:36.52 2:04.22 1:35.65
34 Will Walsh Sophomore Unattached 1:43.37 2:35.68 2:04.54 2:38.17
35 Anthony Bradford SO-2 Charleston (W.V.) 2:26.98 2:18.27 2:04.56 2:13.28
36 Carter Lipscomb FR-1 Charleston (W.V.) 2:34.77 2:26.03 2:04.81 2:18.54
37 Preston Core FR-1 UNC-Asheville 1:27.55 1:51.31 2:05.06 2:21.32
38 Garry Ankrom JR-3 Gardner-Webb 2:33.42 2:03.24 2:05.75 1:35.57
39 David Birkhofer FR-1 East Tenn. St. 2:13.09 1:28.73 2:06.75 1:59.15
40 Dorde Racic JR-3 Columbia (S.C.) 1:41.52 2:38.62 2:06.89 2:34.81
41 Ben Gribbins SO-2 Lees-McRae 1:44.10 2:10.76 2:06.95 1:54.26
42 Kaden Reeder FR-1 Columbia (S.C.) 1:33.09 2:12.61 2:07.51 2:21.54
43 Isaiah Jackson-Darby JR-3 Concord 1:57.58 1:38.41 2:07.80 2:25.70
44 Shawn Walls FR-1 St. Augustine's 1:56.52 2:43.90 2:08.04 2:09.32
45 JAYDEN GEATHERS SO-2 St. Augustine's 1:50.53 2:39.37 2:08.52 1:49.25
46 Davis Cuffe FR-1 Catawba 1:41.58 1:35.15 2:08.58 2:36.87
47 Virgil Sneed   Fayetteville Flyers 2:21.94 1:48.39 2:09.03 2:09.03
48 Nick Stuck JR-3 Capital 2:32.58 1:51.20 2:09.30 1:58.96
49 Melchior Ellis JR-3 N.C. Central 1:35.87 1:43.75 2:11.33 2:20.53
50 Zach Glotzbecker FR-1 Capital 2:31.15 2:33.78 2:11.43 2:44.29
51 Neco Johnson SR-4 N.C. Central 2:51.93 2:41.35 2:12.25 1:45.80
52 Trenton Torain FR-1 Guilford 2:13.40 1:45.39 2:13.40 2:37.42
53 Lee Thomas JR-3 Barton 2:40.36 1:53.19 2:14.75 2:37.66
54 Guy Crane SO-2 Barton 2:47.63 2:48.98 2:15.18 2:24.65
55 Kohen Johnson Freshman Cleveland CC 2:53.63 2:36.96 2:18.90 1:38.62
56 Hunter Sizemore JR-3 Lees-McRae 1:54.28 1:52.87 2:21.08 1:44.40
57 Jason Whitehead SR-4 Lenoir-Rhyne 1:41.82 2:16.73 2:25.45 2:38.54
58 Jamie Sanchez Freshman Cleveland CC 1:56.09 2:19.60 2:26.94 1:50.21
59 Ha'Mir Hampton FR-1 St. Augustine's 1:50.37 2:51.51 2:29.14 3:12.39
60 Joseph Yanez FR-1 Guilford 2:05.93 2:10.43 2:29.91 2:44.91
61 Tucker McIntrye Freshman Cleveland CC 3:08.01 3:18.00 2:46.38 1:59.80
Men 800 M Participate Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Andrew Hamilton SO-2 UNC-Greensboro 1:56.79 1:52.12 1:41.61 1:27.60
2 Joey Tindale FR-1 Erskine 1:57.20 1:36.11 1:56.03 1:25.56
3 Walker Lezotte JR-3 UNC-Asheville 1:57.94 2:13.28 1:23.74 2:16.81
4 Jaime Blazquez FR-1 Charleston (W.V.) 1:58.04 2:20.47 1:33.26 2:02.77
5 Michael Garrett SO-2 Charleston (W.V.) 1:58.34 1:33.49 1:38.23 1:41.78
7 Aidan Soto FR-1 High Point 1:58.57 1:59.76 2:12.80 1:50.27
8 Kevin Zaleski SO-2 Mount St. Mary's 1:58.59 1:55.04 1:46.74 2:16.38
10 Josh Gillis FR-1 Lees-McRae 1:58.98 2:29.92 2:28.73 1:41.14
21 Reilly Mazzetti SO-2 High Point 2:02.15 1:56.05 1:59.71 2:37.58
25 Joe Waller JR-3 Gardner-Webb 2:02.75 2:02.75 2:00.30 2:10.12
Men 800 M Participate Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Deshawn Owens JR-3 Barton 1:46.50 1:59.66 2:08.04 1:46.50 1:23.77 1:28.55 1:39.32
13 Levin Koonce JR-3 UNC Pembroke 2:33.22 1:59.70 1:47.73 2:04.49 2:30.83 2:18.86 2:20.05
16 Benjamin Hagerich FR-1 VMI 2:22.78 2:01.00 2:14.31 1:34.38 2:15.52 1:42.85 2:27.62
18 Nolan Pedota FR-1 East Tenn. St. 2:29.36 2:01.43 2:18.43 1:43.22 1:35.93 1:42.01 2:03.86
23 Stephen Kelley JR-3 VMI 2:18.55 2:02.61 2:27.14 1:58.94 1:41.77 1:56.48 1:45.45
27 Kyle Spector JR-3 Georgian Court 1:32.11 2:02.81 1:28.43 1:49.30 2:10.18 2:22.46 1:25.97
30 Jakel Chalmers SR-4 UNC Pembroke 1:57.15 2:03.31 1:55.92 1:55.92 1:39.89 2:34.14 2:21.81
39 David Birkhofer FR-1 East Tenn. St. 1:42.67 2:06.75 1:32.53 1:51.54 2:05.49 1:45.21 2:02.95
Men 800 M Participate Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Emmanuel Paddyfote FR-1 N.C. Central 1:58.61
11 Riley LePrell Senior Unattached 1:59.59
14 Octavious Smith FR-1 N.C. Central 2:00.63
19 Matt Filliben FR-1 Mount St. Mary's 2:01.67
29 Blake Jarrell JR-3 Glenville St. 2:03.23
31 Jack Burgener FR-1 UNC-Greensboro 2:03.83
33 Cole Bracken SO-2 West Virginia Wesleyan 2:04.22
35 Anthony Bradford SO-2 Charleston (W.V.) 2:04.56
37 Preston Core FR-1 UNC-Asheville 2:05.06
47 Virgil Sneed   Fayetteville Flyers 2:09.03
Men 800 M Participate Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Isaiah Chapman SO-2 St. Augustine's 2:25.76 1:58.50 1:59.69 1:35.99 1:54.95 1:38.36
15 Corey Little FR-1 N.C. Central 2:19.11 2:00.96 2:22.74 1:56.13 2:08.22 2:19.11
17 Seth Lassiter SO-2 Mount St. Mary's 2:06.12 2:01.27 1:37.02 1:47.93 2:36.44 2:19.46
24 Silas Arendash SR-4 Lees-McRae 1:44.27 2:02.67 2:23.53 2:37.02 2:18.62 1:52.86
26 Bryce Jarrell SR-4 Glenville St. 1:48.02 2:02.75 2:37.12 2:11.35 1:48.02 2:34.67
28 Nick Hamilton   Unattached 1:59.34 2:03.03 1:54.42 1:35.97 2:07.96 2:15.34
34 Will Walsh Sophomore Unattached 2:38.17 2:04.54 2:04.54 2:02.05 2:03.30 2:38.17
38 Garry Ankrom JR-3 Gardner-Webb 1:45.63 2:05.75 2:01.98 1:40.60 1:46.89 1:28.03
46 Davis Cuffe FR-1 Catawba 1:41.58 2:08.58 1:42.87 1:44.15 2:25.30 2:30.44
Men 800 M Participate Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Cole Friend SO-2 Charleston (W.V.) 1:47.49 2:22.91 1:26.72 2:24.13 2:36.34 2:02.14 1:56.04
22 Zach Wilson SO-2 Concord 2:13.47 1:44.09 1:45.31 2:19.60 1:58.78 2:02.45 2:37.96
32 Dennis McCheskey JR-3 Charleston (W.V.) 2:26.19 2:28.67 1:34.16 2:27.43 2:06.37 2:03.89 1:42.83
36 Carter Lipscomb FR-1 Charleston (W.V.) 2:13.55 2:22.29 1:39.85 2:27.28 1:44.84 2:04.81 2:02.32
40 Dorde Racic JR-3 Columbia (S.C.) 1:33.90 1:42.78 2:05.63 1:30.10 1:55.47 2:06.89 2:23.39
41 Ben Gribbins SO-2 Lees-McRae 2:42.50 1:39.03 1:41.56 2:42.50 1:47.91 2:06.95 2:19.65
42 Kaden Reeder FR-1 Columbia (S.C.) 2:01.14 2:31.74 2:41.94 2:39.39 1:53.49 2:07.51 1:31.81
43 Isaiah Jackson-Darby JR-3 Concord 2:01.41 1:29.46 2:19.31 1:49.91 2:42.31 2:07.80 2:02.69
48 Nick Stuck JR-3 Capital 2:26.11 1:46.03 2:35.16 2:46.80 2:39.04 2:09.30 2:00.25
49 Melchior Ellis JR-3 N.C. Central 2:20.53 1:34.56 2:25.78 2:33.66 2:23.15 2:11.33 2:25.78
50 Zach Glotzbecker FR-1 Capital 2:19.32 1:45.15 2:25.89 1:37.26 2:33.78 2:11.43 1:38.58
52 Trenton Torain FR-1 Guilford 2:45.42 2:14.74 1:40.05 1:48.06 2:24.08 2:13.40 2:42.75
53 Lee Thomas JR-3 Barton 2:47.09 2:14.75 1:50.50 2:44.40 1:58.58 2:14.75 1:38.37
Men 800 M Participate Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
44 Shawn Walls FR-1 St. Augustine's 2:08.04
45 JAYDEN GEATHERS SO-2 St. Augustine's 2:08.52
51 Neco Johnson SR-4 N.C. Central 2:12.25
54 Guy Crane SO-2 Barton 2:15.18
55 Kohen Johnson Freshman Cleveland CC 2:18.90
56 Hunter Sizemore JR-3 Lees-McRae 2:21.08
57 Jason Whitehead SR-4 Lenoir-Rhyne 2:25.45
58 Jamie Sanchez Freshman Cleveland CC 2:26.94
59 Ha'Mir Hampton FR-1 St. Augustine's 2:29.14
60 Joseph Yanez FR-1 Guilford 2:29.91
61 Tucker McIntrye Freshman Cleveland CC 2:46.38