March 24-25, 2023
|
UCF - Orlando, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Rayjay Hamilton   Unattached 1:27.78 1:48.11 1:52.40 1:20.28 1:47.04
2 Kameron Jones   Unattached 2:07.68 2:04.46 1:38.71 1:17.25 1:47.29
3 Victor Ndiwa FR-1 Clemson 1:39.79 2:17.75 1:58.23 2:14.49 1:48.46
4 Aman Thornton JR-3 Clemson 1:20.30 1:52.20 1:22.50 1:36.80 1:50.00
5 Gabriel Ludwick SO-2 Clemson 2:23.28 1:41.08 1:47.74 1:42.19 1:51.07
6 Jacob D'Aleo SO-2 Embry-Riddle 2:28.67 2:02.37 1:49.79 2:17.24 1:54.36
7 Jacob Fritz FR-1 Embry-Riddle 1:33.03 1:49.11 1:43.37 1:38.77 1:54.85
8 Luke Larkin FR-1 Flagler 2:02.96 2:17.90 2:02.96 1:53.76 1:54.91
9 Alex Guy JR-3 Florida Southern 1:24.19 1:21.89 1:53.03 1:21.89 1:55.33
10 Omario Windett SO-2 Keiser 1:49.77 2:04.79 2:23.27 2:16.34 1:55.54
11 Disner Moreno SR-4 FIU 1:48.06 1:23.66 1:36.44 1:52.71 1:56.19
12 Corentin Serbource SR-4 Clemson 1:43.43 1:42.27 1:53.89 1:49.24 1:56.21
13 Kalel Duncan FR-1 Embry-Riddle 2:06.78 2:31.21 2:16.09 2:03.29 1:56.31
14 Anthony Matthew FR-1 Florida Southern 1:57.75 2:22.23 1:28.60 1:40.26 1:56.58
15 Paul Wales SR-4 Tampa 2:05.13 1:58.11 1:28.88 2:19.16 1:56.94
16 Drake Stephan FR-1 Embry-Riddle 1:38.33 1:45.35 2:23.98 2:27.49 1:57.05
17 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 1:28.98 2:12.29 2:31.02 1:46.54 1:57.07
18 Jonathan Fitzgerald JR-3 Southeastern U. 2:29.94 1:25.01 2:15.77 1:43.90 1:58.06
19 DaMauri Little SO-2 Bethune-Cookman 2:04.72 2:02.35 1:33.84 1:55.22 1:58.78
20 Logan Kraus JR-3 Valdosta State 2:08.37 1:26.77 2:16.69 1:42.22 1:58.86
21 Vincent Brookins SO-2 Embry-Riddle 2:13.17 2:29.82 2:20.31 1:32.75 1:58.90
22 Brandon Knieja SO-2 Flagler 1:54.46 1:40.16 2:04.00 1:50.89 1:59.23
23 Da'Quon King FR-1 Bethune-Cookman 1:39.11 2:17.33 1:36.73 2:19.71 1:59.41
24 Joe Royston   Raider Track Club 1:23.62 1:53.48 1:43.93 2:12.59 1:59.45
25 Ryle Traub FR-1 Embry-Riddle 1:57.34 1:48.96 2:10.51 2:32.06 1:59.73
26 Ja'Quan King FR-1 Bethune-Cookman 1:39.87 2:17.17 1:31.45 1:24.23 2:00.32
27 Chase McKee SO-2 Flagler 1:53.40 2:24.76 1:42.54 1:26.86 2:00.63
28 Ethan Campbell SO-2 Southeastern U. 1:47.57 2:05.70 2:03.28 2:02.07 2:00.86
29 Ali Milline SO-2 Florida Memorial 1:53.72 1:35.57 1:37.99 1:59.76 2:00.97
30 Logan Burch FR-1 Flagler 2:34.88 1:45.27 1:31.96 2:36.09 2:01.00
31 Drew Knobl JR-3 Southeastern U. 1:33.30 1:34.51 2:22.97 1:58.74 2:01.16
32 Jonathan Dinkins SO-2 Southeastern U. 2:00.24 2:07.53 2:34.25 2:18.46 2:01.45
33 Jaylen Caneus SO-2 Florida Southern 2:35.64 2:11.32 2:38.07 1:50.65 2:01.59
34 Dalton Pender JR-3 Valdosta State 1:44.03 2:37.87 2:31.76 1:41.58 2:02.38
35 Santos Aguilar FR-1 Lake-Sumter State 2:33.58 2:05.32 2:36.04 2:27.44 2:02.86
36 Victor Ortiz   Knight Runners 2:34.10 2:01.79 1:31.96 2:20.43 2:04.27
37 Brandon Castillo SO-2 Saint Leo 1:50.06 1:45.05 2:35.08 1:27.55 2:05.06
38 Andrew Carrera JR-3 Southeastern U. 1:39.25 2:06.89 1:39.25 1:41.76 2:05.63
39 Luke Reeves FR-1 Florida Southern 2:43.47 2:33.41 2:09.52 1:36.82 2:05.74
40 Sebastian Kruger-Lagomarsino   Raider Track Club 2:29.75 2:33.53 2:22.20 2:07.10 2:05.84
41 Matthew Herndon FR-1 Valdosta State 2:32.46 1:53.40 1:28.20 1:57.18 2:06.00
42 Carson Scohera   Knight Runners 2:44.23 1:54.96 2:12.65 1:49.91 2:06.33
43 Adrian Abercrombie FR-1 Flagler 1:41.07 2:30.34 2:18.97 2:27.81 2:06.33
44 Billy Adams JR-3 Florida Southern 2:10.23 2:40.57 1:34.83 2:40.57 2:06.43
45 Nikola Vukelja FR-1 Keiser 1:58.99 2:17.98 1:43.80 2:24.31 2:06.58
46 Jonathan Klepper   Florida Running Club 2:19.62 1:45.35 1:59.31 1:35.19 2:06.92
47 Paolo Garcia   Knight Runners 2:33.70 1:31.46 2:05.75 1:41.62 2:07.02
48 Sam Henery   Raider Track Club 2:06.03 1:39.30 2:13.67 2:26.40 2:07.30
49 John Crawford   Florida Running Club 1:53.69 1:37.09 2:24.35 2:12.85 2:07.74
50 Jessie Strickland FR-1 Saint Leo 2:20.62 2:15.50 1:42.27 1:46.10 2:07.83
51 Gage Rassmussen JR-3 Keiser 2:06.65 2:45.03 2:09.21 1:39.79 2:07.93
52 Steven Lazar   Knight Runners 2:05.76 1:55.49 1:32.39 1:46.51 2:08.32
53 Joel Hardin SR-4 Florida College 2:28.08 1:32.71 2:08.76 1:36.57 2:08.76
54 Rey Permaul   Raider Track Club 2:06.02 2:02.12 1:47.83 2:30.70 2:09.91
55 Tyler Gulluscio SO-2 Florida Southern 1:34.26 1:35.57 2:21.39 1:47.35 2:10.91
56 Luke Stegall FR-1 Florida College 2:37.72 2:45.61 2:11.43 2:19.32 2:11.43
57 Evan Patel   Knight Runners 1:38.61 2:41.72 2:25.95 2:08.85 2:11.48
58 Samuel Sneed SO-2 Florida College 2:41.76 1:54.03 2:09.94 2:01.99 2:12.59
59 Travis Hytry   Knight Runners 1:52.87 1:39.59 1:42.24 2:19.42 2:12.78
60 Adam Berriz Sophomore Knights runners 1:33.52 2:26.96 2:04.25 1:48.22 2:13.60
61 Ian Lacquement SO-2 Florida College 2:19.07 2:23.08 2:13.72 2:44.48 2:13.72
62 Darin Hinshaw SO-2 Keiser 2:00.67 2:00.67 1:37.36 1:48.33 2:17.12
63 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 2:58.33 1:52.85 2:37.44 2:15.14 2:19.32
64 Jankarlos Colon FR-1 Webber 2:51.81 2:53.21 2:21.08 2:47.62 2:19.68
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Rayjay Hamilton   Unattached 1:51.33 1:19.21 1:29.92 1:55.61 1:47.04 2:06.31 2:14.87
2 Kameron Jones   Unattached 1:59.10 1:37.64 1:30.13 2:08.75 1:47.29 2:02.31 1:27.98
3 Victor Ndiwa FR-1 Clemson 1:43.04 1:48.46 1:39.79 2:03.65 1:48.46 1:17.01 1:15.93
4 Aman Thornton JR-3 Clemson 2:19.70 2:16.40 2:07.60 2:08.70 1:50.00 1:33.50 2:08.70
5 Gabriel Ludwick SO-2 Clemson 2:06.62 1:51.07 1:57.74 2:24.40 1:51.07 1:25.53 1:17.75
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Jacob D'Aleo SO-2 Embry-Riddle 1:39.50 1:50.93 1:54.36
7 Jacob Fritz FR-1 Embry-Riddle 2:15.53 1:41.07 1:54.85
9 Alex Guy JR-3 Florida Southern 1:54.18 1:51.87 1:55.33
10 Omario Windett SO-2 Keiser 2:27.90 1:35.90 1:55.54
11 Disner Moreno SR-4 FIU 1:38.77 1:56.19 1:56.19
12 Corentin Serbource SR-4 Clemson 1:57.38 2:18.29 1:56.21
16 Drake Stephan FR-1 Embry-Riddle 1:33.64 2:14.61 1:57.05
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Luke Larkin FR-1 Flagler 1:54.91 1:51.47 2:04.11
13 Kalel Duncan FR-1 Embry-Riddle 1:56.31 1:37.70 1:33.05
14 Anthony Matthew FR-1 Florida Southern 1:56.58 1:39.10 1:29.77
15 Paul Wales SR-4 Tampa 1:56.94 1:39.40 1:23.03
17 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 1:57.07 2:08.78 1:23.12
18 Jonathan Fitzgerald JR-3 Southeastern U. 1:58.06 2:16.95 2:14.59
21 Vincent Brookins SO-2 Embry-Riddle 1:58.90 1:54.15 1:42.26
22 Brandon Knieja SO-2 Flagler 1:59.23 2:01.62 1:33.00
23 Da'Quon King FR-1 Bethune-Cookman 1:59.41 2:29.27 2:32.85
26 Ja'Quan King FR-1 Bethune-Cookman 2:00.32 2:09.95 1:55.51
35 Santos Aguilar FR-1 Lake-Sumter State 2:02.86 2:39.72 1:35.83
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 DaMauri Little SO-2 Bethune-Cookman 2:23.73 1:55.22 2:11.85 1:40.97 1:58.78 1:56.41 2:32.04
20 Logan Kraus JR-3 Valdosta State 2:22.64 2:28.58 1:23.21 1:50.54 1:58.86 2:19.07 2:16.69
24 Joe Royston   Raider Track Club 1:46.31 2:13.79 1:42.73 1:49.90 1:59.45 2:25.73 1:53.48
25 Ryle Traub FR-1 Embry-Riddle 2:27.27 1:32.20 1:34.59 1:38.18 1:59.73 2:06.92 2:02.13
27 Chase McKee SO-2 Flagler 1:34.10 2:10.28 2:19.93 1:25.65 2:00.63 1:44.95 2:11.49
28 Ethan Campbell SO-2 Southeastern U. 2:14.16 1:40.32 1:57.24 1:43.94 2:00.86 2:34.70 2:35.91
29 Ali Milline SO-2 Florida Memorial 1:44.04 1:35.57 1:31.94 1:33.15 2:00.97 1:45.25 2:25.17
30 Logan Burch FR-1 Flagler 2:11.89 1:38.01 2:36.09 1:38.01 2:01.00 2:15.52 1:27.12
31 Drew Knobl JR-3 Southeastern U. 2:06.01 1:32.09 2:20.55 2:33.88 2:01.16 1:29.66 2:20.55
32 Jonathan Dinkins SO-2 Southeastern U. 1:57.81 1:26.23 1:59.03 2:17.24 2:01.45 2:26.96 2:05.10
33 Jaylen Caneus SO-2 Florida Southern 2:23.48 2:17.40 1:37.28 2:06.46 2:01.59 2:00.38 2:16.18
34 Dalton Pender JR-3 Valdosta State 1:25.67 2:39.10 2:34.20 1:53.82 2:02.38 2:02.38 1:50.15
41 Matthew Herndon FR-1 Valdosta State 1:45.84 1:58.44 2:04.74 2:34.98 2:06.00 1:57.18 1:39.54
44 Billy Adams JR-3 Florida Southern 2:32.98 2:31.72 2:06.43 1:52.53 2:06.43 1:36.09 1:36.09
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
37 Brandon Castillo SO-2 Saint Leo 1:45.05 2:21.32 1:33.80 2:05.06
38 Andrew Carrera JR-3 Southeastern U. 1:56.84 2:19.45 2:09.40 2:05.63
40 Sebastian Kruger-Lagomarsino   Raider Track Club 2:36.05 2:15.91 2:24.72 2:05.84
43 Adrian Abercrombie FR-1 Flagler 2:18.97 2:10.12 1:58.75 2:06.33
46 Jonathan Klepper   Florida Running Club 2:36.12 1:58.04 1:51.69 2:06.92
48 Sam Henery   Raider Track Club 1:58.39 2:04.76 1:55.85 2:07.30
49 John Crawford   Florida Running Club 1:47.31 2:24.35 1:49.86 2:07.74
50 Jessie Strickland FR-1 Saint Leo 1:58.89 1:39.71 2:30.84 2:07.83
53 Joel Hardin SR-4 Florida College 2:30.65 1:46.87 1:57.18 2:08.76
60 Adam Berriz Sophomore Knights runners 2:45.67 2:24.29 1:52.23 2:13.60
61 Ian Lacquement SO-2 Florida College 2:04.36 2:37.79 2:27.10 2:13.72
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
36 Victor Ortiz   Knight Runners 2:04.27 2:29.13 2:30.37
39 Luke Reeves FR-1 Florida Southern 2:05.74 1:56.94 2:04.49
42 Carson Scohera   Knight Runners 2:06.33 1:33.49 2:30.34
45 Nikola Vukelja FR-1 Keiser 2:06.58 1:31.14 2:43.29
47 Paolo Garcia   Knight Runners 2:07.02 2:08.29 1:56.86
51 Gage Rassmussen JR-3 Keiser 2:07.93 1:38.51 2:37.36
52 Steven Lazar   Knight Runners 2:08.32 1:59.34 2:16.02
54 Rey Permaul   Raider Track Club 2:09.91 1:46.53 2:12.51
55 Tyler Gulluscio SO-2 Florida Southern 2:10.91 1:56.51 2:29.24
56 Luke Stegall FR-1 Florida College 2:11.43 2:45.61 1:50.41
57 Evan Patel   Knight Runners 2:11.48 1:57.02 1:32.04
58 Samuel Sneed SO-2 Florida College 2:12.59 2:28.50 1:52.71
59 Travis Hytry   Knight Runners 2:12.78 1:58.18 2:44.65
62 Darin Hinshaw SO-2 Keiser 2:17.12 1:48.33 2:02.04
63 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 2:19.32 1:38.92 2:54.15
64 Jankarlos Colon FR-1 Webber 2:19.68 2:08.51 2:35.05