March 24-25, 2023
|
UCF - Orlando, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Rayjay Hamilton   Unattached 1:47.04 1:48.11
2 Kameron Jones   Unattached 1:47.29 1:23.69
3 Victor Ndiwa FR-1 Clemson 1:48.46 1:21.35
4 Aman Thornton JR-3 Clemson 1:50.00 1:33.50
5 Gabriel Ludwick SO-2 Clemson 1:51.07 2:12.18
6 Jacob D'Aleo SO-2 Embry-Riddle 1:54.36 1:47.50
7 Jacob Fritz FR-1 Embry-Riddle 1:54.85 1:23.84
8 Luke Larkin FR-1 Flagler 1:54.91 1:42.27
9 Alex Guy JR-3 Florida Southern 1:55.33 2:01.10
10 Omario Windett SO-2 Keiser 1:55.54 2:07.10
11 Disner Moreno SR-4 FIU 1:56.19 1:51.55
12 Corentin Serbource SR-4 Clemson 1:56.21 1:31.81
13 Kalel Duncan FR-1 Embry-Riddle 1:56.31 2:05.62
14 Anthony Matthew FR-1 Florida Southern 1:56.58 1:39.10
15 Paul Wales SR-4 Tampa 1:56.94 1:38.23
16 Drake Stephan FR-1 Embry-Riddle 1:57.05 1:31.30
17 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 1:57.07 2:15.81
18 Jonathan Fitzgerald JR-3 Southeastern U. 1:58.06 2:15.77
19 DaMauri Little SO-2 Bethune-Cookman 1:58.78 2:33.23
20 Logan Kraus JR-3 Valdosta State 1:58.86 1:44.60
21 Vincent Brookins SO-2 Embry-Riddle 1:58.90 2:29.82
22 Brandon Knieja SO-2 Flagler 1:59.23 1:38.96
23 Da'Quon King FR-1 Bethune-Cookman 1:59.41 1:45.08
24 Joe Royston   Raider Track Club 1:59.45 2:10.20
25 Ryle Traub FR-1 Embry-Riddle 1:59.73 1:34.59
26 Ja'Quan King FR-1 Bethune-Cookman 2:00.32 2:36.42
27 Chase McKee SO-2 Flagler 2:00.63 2:32.00
28 Ethan Campbell SO-2 Southeastern U. 2:00.86 1:45.15
29 Ali Milline SO-2 Florida Memorial 2:00.97 2:27.59
30 Logan Burch FR-1 Flagler 2:01.00 2:10.68
31 Drew Knobl JR-3 Southeastern U. 2:01.16 1:42.99
32 Jonathan Dinkins SO-2 Southeastern U. 2:01.45 1:55.38
33 Jaylen Caneus SO-2 Florida Southern 2:01.59 2:22.26
34 Dalton Pender JR-3 Valdosta State 2:02.38 2:35.43
35 Santos Aguilar FR-1 Lake-Sumter State 2:02.86 2:28.66
36 Victor Ortiz   Knight Runners 2:04.27 2:34.10
37 Brandon Castillo SO-2 Saint Leo 2:05.06 2:18.82
38 Andrew Carrera JR-3 Southeastern U. 2:05.63 1:48.05
39 Luke Reeves FR-1 Florida Southern 2:05.74 2:09.52
40 Sebastian Kruger-Lagomarsino   Raider Track Club 2:05.84 1:44.45
41 Matthew Herndon FR-1 Valdosta State 2:06.00 2:17.34
42 Carson Scohera   Knight Runners 2:06.33 2:03.81
43 Adrian Abercrombie FR-1 Flagler 2:06.33 2:26.55
44 Billy Adams JR-3 Florida Southern 2:06.43 2:19.08
45 Nikola Vukelja FR-1 Keiser 2:06.58 2:04.05
46 Jonathan Klepper   Florida Running Club 2:06.92 2:23.42
47 Paolo Garcia   Knight Runners 2:07.02 2:42.59
48 Sam Henery   Raider Track Club 2:07.30 2:20.03
49 John Crawford   Florida Running Club 2:07.74 2:42.23
50 Jessie Strickland FR-1 Saint Leo 2:07.83 2:23.17
51 Gage Rassmussen JR-3 Keiser 2:07.93 2:20.73
52 Steven Lazar   Knight Runners 2:08.32 1:33.68
53 Joel Hardin SR-4 Florida College 2:08.76 2:40.95
54 Rey Permaul   Raider Track Club 2:09.91 1:58.22
55 Tyler Gulluscio SO-2 Florida Southern 2:10.91 1:59.13
56 Luke Stegall FR-1 Florida College 2:11.43 2:32.46
57 Evan Patel   Knight Runners 2:11.48 2:46.98
58 Samuel Sneed SO-2 Florida College 2:12.59 2:52.37
59 Travis Hytry   Knight Runners 2:12.78 1:47.56
60 Adam Berriz Sophomore Knights runners 2:13.60 2:37.65
61 Ian Lacquement SO-2 Florida College 2:13.72 2:33.78
62 Darin Hinshaw SO-2 Keiser 2:17.12 1:49.70
63 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 2:19.32 2:01.21
64 Jankarlos Colon FR-1 Webber 2:19.68 2:33.65
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Rayjay Hamilton   Unattached 1:47.04
2 Kameron Jones   Unattached 1:47.29
3 Victor Ndiwa FR-1 Clemson 1:48.46
4 Aman Thornton JR-3 Clemson 1:50.00
5 Gabriel Ludwick SO-2 Clemson 1:51.07
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Jacob D'Aleo SO-2 Embry-Riddle 1:54.36
7 Jacob Fritz FR-1 Embry-Riddle 1:54.85
9 Alex Guy JR-3 Florida Southern 1:55.33
10 Omario Windett SO-2 Keiser 1:55.54
11 Disner Moreno SR-4 FIU 1:56.19
12 Corentin Serbource SR-4 Clemson 1:56.21
16 Drake Stephan FR-1 Embry-Riddle 1:57.05
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Luke Larkin FR-1 Flagler 2:06.41 1:54.91
13 Kalel Duncan FR-1 Embry-Riddle 1:42.36 1:56.31
14 Anthony Matthew FR-1 Florida Southern 2:18.73 1:56.58
15 Paul Wales SR-4 Tampa 1:30.05 1:56.94
17 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 2:26.34 1:57.07
18 Jonathan Fitzgerald JR-3 Southeastern U. 2:26.40 1:58.06
21 Vincent Brookins SO-2 Embry-Riddle 2:04.85 1:58.90
22 Brandon Knieja SO-2 Flagler 1:47.31 1:59.23
23 Da'Quon King FR-1 Bethune-Cookman 2:03.00 1:59.41
26 Ja'Quan King FR-1 Bethune-Cookman 1:37.46 2:00.32
35 Santos Aguilar FR-1 Lake-Sumter State 2:12.69 2:02.86
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
19 DaMauri Little SO-2 Bethune-Cookman 1:50.47 1:58.78 1:23.15
20 Logan Kraus JR-3 Valdosta State 2:22.64 1:58.86 2:28.58
24 Joe Royston   Raider Track Club 1:52.29 1:59.45 2:23.34
25 Ryle Traub FR-1 Embry-Riddle 2:03.33 1:59.73 2:32.06
27 Chase McKee SO-2 Flagler 2:36.82 2:00.63 2:28.38
28 Ethan Campbell SO-2 Southeastern U. 2:09.32 2:00.86 1:46.36
29 Ali Milline SO-2 Florida Memorial 2:19.12 2:00.97 2:13.07
30 Logan Burch FR-1 Flagler 2:23.99 2:01.00 2:15.52
31 Drew Knobl JR-3 Southeastern U. 2:25.40 2:01.16 2:29.03
32 Jonathan Dinkins SO-2 Southeastern U. 1:40.81 2:01.45 1:37.16
33 Jaylen Caneus SO-2 Florida Southern 2:10.11 2:01.59 1:43.36
34 Dalton Pender JR-3 Valdosta State 1:50.15 2:02.38 2:08.50
41 Matthew Herndon FR-1 Valdosta State 2:18.60 2:06.00 2:40.02
44 Billy Adams JR-3 Florida Southern 1:57.58 2:06.43 2:00.11
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
37 Brandon Castillo SO-2 Saint Leo 2:05.06 1:58.81 2:02.56
38 Andrew Carrera JR-3 Southeastern U. 2:05.63 2:32.02 2:14.43
40 Sebastian Kruger-Lagomarsino   Raider Track Club 2:05.84 2:05.84 2:25.98
43 Adrian Abercrombie FR-1 Flagler 2:06.33 2:03.81 2:35.39
46 Jonathan Klepper   Florida Running Club 2:06.92 1:45.35 1:40.27
48 Sam Henery   Raider Track Club 2:07.30 2:13.67 2:08.58
49 John Crawford   Florida Running Club 2:07.74 1:39.64 2:14.13
50 Jessie Strickland FR-1 Saint Leo 2:07.83 1:38.43 2:06.56
53 Joel Hardin SR-4 Florida College 2:08.76 1:59.75 2:16.49
60 Adam Berriz Sophomore Knights runners 2:13.60 2:53.68 2:52.35
61 Ian Lacquement SO-2 Florida College 2:13.72 2:35.12 2:28.43
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
36 Victor Ortiz   Knight Runners 1:40.66 2:04.27 2:10.49 1:41.91
39 Luke Reeves FR-1 Florida Southern 2:00.71 2:05.74 2:03.23 2:43.47
42 Carson Scohera   Knight Runners 2:01.28 2:06.33 1:38.54 1:48.65
45 Nikola Vukelja FR-1 Keiser 2:16.71 2:06.58 2:35.70 2:11.65
47 Paolo Garcia   Knight Runners 2:18.46 2:07.02 1:47.97 1:53.05
51 Gage Rassmussen JR-3 Keiser 1:33.39 2:07.93 1:56.42 1:58.98
52 Steven Lazar   Knight Runners 1:29.83 2:08.32 2:21.16 2:09.61
54 Rey Permaul   Raider Track Club 1:43.93 2:09.91 1:45.23 1:41.33
55 Tyler Gulluscio SO-2 Florida Southern 1:52.59 2:10.91 2:31.86 2:27.93
56 Luke Stegall FR-1 Florida College 1:45.15 2:11.43 1:45.15 1:49.09
57 Evan Patel   Knight Runners 1:47.82 2:11.48 2:24.63 1:45.19
58 Samuel Sneed SO-2 Florida College 2:28.50 2:12.59 1:51.38 2:33.81
59 Travis Hytry   Knight Runners 2:49.96 2:12.78 2:11.46 1:43.57
62 Darin Hinshaw SO-2 Keiser 2:07.53 2:17.12 2:06.15 2:15.75
63 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 2:30.47 2:19.32 2:29.08 2:13.75
64 Jankarlos Colon FR-1 Webber 2:58.79 2:19.68 2:02.92 2:43.43