March 24-25, 2023
|
UCF - Orlando, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Ukeyvia Beckwith SR-4 Embry-Riddle 2:33.72 2:06.00
2 Brynne Sumner SO-2 Clemson 2:10.19 2:06.39
3 Jessica McLean FR-1 Clemson 2:16.99 2:08.02
4 Kayan Green SO-2 Clemson 2:46.78 2:12.36
5 Laura McBride SO-2 Embry-Riddle 1:44.42 2:13.87
6 Leah Disher SR-4 Clemson 1:55.26 2:15.60
7 Amenda Saint-Louis SO-2 Bethune-Cookman 2:48.21 2:15.65
8 Maija Rettelle JR-3 Central Michigan 2:55.22 2:15.83
9 Madelyn Dinneen FR-1 Clemson 2:40.96 2:16.40
10 Mackenzie Keller FR-1 Embry-Riddle 2:24.90 2:18.00
11 Lisa Adjouadi JR-3 FIU 2:22.41 2:18.26
12 Lea Steinbach SO-2 Flagler 2:47.42 2:18.36
13 Clemence Treguer FR-1 Flagler 2:34.77 2:19.43
14 Zahra Wilson SR-4 Tampa 2:01.89 2:20.10
15 Carly Holadia   Raider Track Club 2:44.32 2:20.44
16 Sabrina Gomez FR-1 FIU 2:05.27 2:20.75
17 Bailey McLain   Knight Runners 2:47.53 2:20.78
18 Jillian Blaser SO-2 Southeastern U. 2:31.44 2:21.53
19 Monique Brown JR-3 Florida Memorial 2:24.47 2:21.63
20 Monika Kubai JR-3 Flagler 1:42.04 2:21.71
21 Marissa Kempf SO-2 Flagler 2:13.22 2:21.72
22 Megan Churchill SO-2 Flagler 2:13.46 2:21.97
23 Hannah Buchanan FR-1 FIU 2:49.86 2:22.74
24 Morgan Dudley JR-3 Embry-Riddle 2:02.27 2:23.84
25 Maddi Hood SO-2 Flagler 2:42.62 2:23.91
26 Riley O'Regan FR-1 Tampa 1:59.68 2:24.19
27 Grace Feder SO-2 Southeastern U. 2:42.15 2:24.77
28 Caitlin Beery FR-1 Florida Southern 1:58.82 2:24.90
29 Alyssa Williams SO-2 Bethune-Cookman 2:57.64 2:25.60
30 Nithya Chummar SO-2 Embry-Riddle 2:29.10 2:26.17
31 Shelby Roth SR-4 Florida College 2:02.64 2:27.75
32 Marisa Kortright SO-2 Florida Southern 3:10.85 2:27.94
33 Jaziah Ochoa SR-4 Mercer 2:12.17 2:28.50
34 Kyleigh Rice SO-2 Valdosta State 2:45.55 2:29.14
35 Kaitlyn Vorkapich SO-2 Southeastern U. 2:24.89 2:29.37
36 Natalie Rohm FR-1 Southeastern U. 3:11.75 2:30.98
37 Caitlyn Koske SO-2 Valdosta State 2:01.36 2:31.70
38 Sophie Barth SR-4 Florida Southern 2:09.68 2:34.38
39 Jianna Hibbler FR-1 Bethune-Cookman 3:00.32 2:36.80
40 Taisha Benjamin FR-1 Bethune-Cookman 3:01.55 2:39.25
41 Emily Opalinski SO-2 Florida Southern 2:01.12 2:39.36
42 Valencia Butler FR-1 Bethune-Cookman 3:08.58 2:41.18
43 Shannon Connelly JR-3 Tampa 2:38.88 2:42.12
44 Natalie Shelton   Knight Runners 2:02.80 2:43.73
45 Lily Novac FR-1 Lake-Sumter State 3:14.05 2:45.85
46 Lily Canoy FR-1 Tampa 2:59.65 2:46.34
47 Emily Phillips FR-1 Valdosta State 2:06.27 2:48.35
48 Maddy Mae Dickinson   Knight Runners 3:52.13 2:59.94
49 Jayd Derickson   Knight Runners 3:31.12 3:00.44
50 Jiangduo Chen FR-1 Florida Tech 3:36.95 3:00.79
51 Carlie Gainer FR-1 Florida College 2:41.70 3:01.68
52 Katelyn Lopez FR-1 Lake-Sumter State 2:55.52 3:08.73
53 Morgan Misenar SR-4 Florida Southern 2:12.16 3:08.80
54 Susan Nelson FR-1 Florida Tech 3:50.44 3:12.03
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ukeyvia Beckwith SR-4 Embry-Riddle 2:19.86 1:38.28 2:07.26 2:06.00 2:19.86
2 Brynne Sumner SO-2 Clemson 1:42.38 1:32.27 2:41.78 2:06.39 2:32.94
3 Jessica McLean FR-1 Clemson 2:11.86 2:34.91 2:00.34 2:08.02 2:28.51
4 Kayan Green SO-2 Clemson 2:40.16 2:22.95 2:17.66 2:12.36 1:55.16
5 Laura McBride SO-2 Embry-Riddle 2:05.84 1:37.73 1:51.12 2:13.87 2:31.28
6 Leah Disher SR-4 Clemson 2:54.93 1:53.91 1:51.20 2:15.60 2:34.59
7 Amenda Saint-Louis SO-2 Bethune-Cookman 2:42.78 1:58.02 1:49.88 2:15.65 1:52.59
9 Madelyn Dinneen FR-1 Clemson 2:46.41 2:19.13 2:13.68 2:16.40 2:10.95
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Maija Rettelle JR-3 Central Michigan 2:02.25 1:40.52 2:15.83 2:43.00 2:41.64 2:06.33
10 Mackenzie Keller FR-1 Embry-Riddle 2:40.08 2:51.12 2:18.00 2:20.76 2:15.24 2:51.12
11 Lisa Adjouadi JR-3 FIU 1:49.23 2:34.86 2:18.26 2:33.47 2:08.59 1:47.85
16 Sabrina Gomez FR-1 FIU 2:09.49 2:53.13 2:20.75 1:58.23 3:02.98 2:48.90
20 Monika Kubai JR-3 Flagler 1:43.45 2:55.72 2:21.71 2:10.38 2:18.88 1:47.70
24 Morgan Dudley JR-3 Embry-Riddle 2:02.27 1:52.20 2:23.84 2:49.74 3:01.24 3:07.00
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Lea Steinbach SO-2 Flagler 1:36.86 2:18.36 2:14.21 1:42.39 2:29.43 2:16.98 2:54.34
15 Carly Holadia   Raider Track Club 1:41.12 2:20.44 2:33.08 2:05.00 2:45.72 2:54.15 2:55.55
18 Jillian Blaser SO-2 Southeastern U. 1:47.57 2:21.53 1:44.74 2:47.01 2:49.84 1:48.98 1:56.06
19 Monique Brown JR-3 Florida Memorial 2:03.22 2:21.63 2:17.39 2:58.46 2:27.30 1:43.39 2:04.64
21 Marissa Kempf SO-2 Flagler 2:23.14 2:21.72 2:41.56 1:50.55 1:51.96 2:06.13 1:59.05
22 Megan Churchill SO-2 Flagler 3:04.57 2:21.97 1:40.80 1:57.84 1:45.06 2:07.78 1:49.32
23 Hannah Buchanan FR-1 FIU 2:41.30 2:22.74 1:57.05 1:57.05 1:42.78 2:12.75 2:32.74
25 Maddi Hood SO-2 Flagler 3:05.65 2:23.91 2:03.77 2:08.08 1:59.45 2:13.84 2:32.55
30 Nithya Chummar SO-2 Embry-Riddle 1:54.02 2:26.17 2:32.02 2:02.79 1:43.78 2:52.48 1:45.25
33 Jaziah Ochoa SR-4 Mercer 1:46.92 2:28.50 2:43.35 2:27.02 1:55.83 2:35.93 2:31.47
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
13 Clemence Treguer FR-1 Flagler 2:15.25 2:19.43
14 Zahra Wilson SR-4 Tampa 1:42.28 2:20.10
17 Bailey McLain   Knight Runners 1:51.22 2:20.78
26 Riley O'Regan FR-1 Tampa 1:56.80 2:24.19
27 Grace Feder SO-2 Southeastern U. 2:17.54 2:24.77
28 Caitlin Beery FR-1 Florida Southern 2:30.70 2:24.90
29 Alyssa Williams SO-2 Bethune-Cookman 2:22.69 2:25.60
32 Marisa Kortright SO-2 Florida Southern 2:29.42 2:27.94
36 Natalie Rohm FR-1 Southeastern U. 2:14.38 2:30.98
37 Caitlyn Koske SO-2 Valdosta State 1:47.71 2:31.70
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Shelby Roth SR-4 Florida College 2:27.75
34 Kyleigh Rice SO-2 Valdosta State 2:29.14
35 Kaitlyn Vorkapich SO-2 Southeastern U. 2:29.37
38 Sophie Barth SR-4 Florida Southern 2:34.38
39 Jianna Hibbler FR-1 Bethune-Cookman 2:36.80
40 Taisha Benjamin FR-1 Bethune-Cookman 2:39.25
41 Emily Opalinski SO-2 Florida Southern 2:39.36
42 Valencia Butler FR-1 Bethune-Cookman 2:41.18
43 Shannon Connelly JR-3 Tampa 2:42.12
46 Lily Canoy FR-1 Tampa 2:46.34
47 Emily Phillips FR-1 Valdosta State 2:48.35
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
44 Natalie Shelton   Knight Runners 3:32.85 2:43.73
45 Lily Novac FR-1 Lake-Sumter State 2:59.12 2:45.85
48 Maddy Mae Dickinson   Knight Runners 3:50.33 2:59.94
49 Jayd Derickson   Knight Runners 2:17.14 3:00.44
50 Jiangduo Chen FR-1 Florida Tech 3:17.07 3:00.79
51 Carlie Gainer FR-1 Florida College 3:18.04 3:01.68
52 Katelyn Lopez FR-1 Lake-Sumter State 3:59.69 3:08.73
53 Morgan Misenar SR-4 Florida Southern 2:15.94 3:08.80
54 Susan Nelson FR-1 Florida Tech 2:31.71 3:12.03