March 24-25, 2023
|
UCF - Orlando, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B IC4A/ECAC

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Latasha Smith JR-3 UCF 39.00 37.42 1:04.30 1:01.14 52.70 50.60
2 Ken'naria Gadson JR-3 Clemson 1:05.38 1:03.25 37.21 1:03.25 53.15 43.06
3 Lashanna Graham JR-3 Clemson 1:07.80 45.20 52.37 1:03.94 55.12 1:10.56
4 Cristal Cuervo SO-2 Towson 53.55 55.76 51.89 47.48 55.20 1:09.56
5 Saniyah Tillman SO-2 Bethune-Cookman 1:01.25 1:06.87 1:01.81 1:02.94 56.19 1:00.69
6 Chidumga Nkulume JR-3 Temple 56.30 1:10.51 56.86 46.06 56.86 1:13.35
7 Tara Davis SR-4 Mercer 49.59 1:10.68 40.47 51.87 57.00 1:13.53
8 Odeika Giscombe   EOTO Elite 1:07.88 54.19 47.35 1:03.89 57.04 1:04.46
9 Namiah Simpson SR-4 Southeastern U. 1:06.60 53.97 43.64 51.10 57.41 1:08.32
10 Melissa Gripacus FR-1 Keiser 45.20 1:04.32 47.51 54.47 57.94 57.94
11 Kwanda Knight SR-4 Temple 45.97 1:03.42 1:09.24 1:14.47 58.18 53.53
12 Samaya Caurthens SO-2 Keiser 56.28 54.52 1:16.21 51.00 58.62 41.04
13 Julia Ahaus SO-2 Saint Leo 1:13.04 1:16.01 47.51 46.32 59.38 1:14.23
14 Marie Marc SO-2 Keiser 50.80 59.17 1:12.31 1:08.73 59.76 54.39
15 Emily Lunger SR-4 Towson 1:11.61 1:18.23 1:11.61 42.72 1:00.17 1:04.39
16 Nicole Sullivan SR-4 Tampa 1:04.64 44.10 48.33 1:09.48 1:00.41 1:14.91
17 Nyidjah Ives FR-1 Bethune-Cookman 1:01.62 42.90 1:17.93 56.79 1:00.41 53.77
18 Ceylani Rembert JR-3 Mercer 51.89 59.21 54.94 1:15.69 1:01.04 44.56
19 Tiana Small FR-1 Bethune-Cookman 1:02.41 1:03.03 1:10.44 1:12.30 1:01.79 53.14
20 Lea Steinbach SO-2 Flagler 47.87 1:08.65 1:11.17 1:13.06 1:02.98 1:07.39
21 Kayden Kruchoski SO-2 Tampa 1:01.22 1:03.11 55.54 47.34 1:03.11 1:15.10
22 Valerie Deshommes SO-2 Bethune-Cookman 56.37 1:05.23 48.77 1:16.63 1:03.33 1:05.87
23 Caliya Gee FR-1 Bethune-Cookman 1:10.29 49.01 1:16.74 53.52 1:04.48 1:16.09
24 Solerys Torres Freshman Unattached 1:01.67 1:02.97 1:06.21 55.18 1:04.91 46.74
25 Elizabeth York SO-2 Tampa 1:20.54 58.46 1:14.70 45.47 1:04.95 1:06.90
26 Meridith Richemond Sophomore Unattached 1:15.51 1:16.17 1:11.57 1:09.60 1:05.66 1:24.71
27 Mattison Culver SO-2 Flagler 54.60 58.59 1:11.24 1:00.59 1:06.58 49.27
28 Blair Fowler FR-1 Flagler 1:10.31 1:22.03 1:14.45 52.39 1:08.93 57.91
29 Shannon Connelly JR-3 Tampa 55.48 56.86 1:28.07 52.70 1:09.34 53.40
30 Tori Mills FR-1 Flagler 56.66 1:01.56 57.36 57.36 1:09.95 1:23.94
31 Lily Canoy FR-1 Tampa 1:30.03 54.16 1:00.49 1:30.73 1:10.33 51.34
32 Vanielis Ramos FR-1 Webber 1:13.24 1:12.53 1:06.13 58.31 1:11.10 1:01.86
33 Jiangduo Chen FR-1 Florida Tech 1:44.38 1:09.86 1:26.72 1:18.69 1:20.29 1:01.83
34 Susan Nelson FR-1 Florida Tech 1:42.99 1:08.94 1:26.82 1:07.24 1:25.11 1:12.35
  Monique Woods JR-3 Florida Memorial FS FS FS FS FS FS
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Latasha Smith JR-3 UCF 1:00.61 1:06.41 53.76 41.64 36.89 52.70
2 Ken'naria Gadson JR-3 Clemson 38.80 39.33 55.28 37.21 1:09.10 53.15
3 Lashanna Graham JR-3 Clemson 41.90 56.23 1:01.19 55.12 1:07.80 55.12
4 Cristal Cuervo SO-2 Towson 53.00 58.52 1:10.11 57.96 1:06.80 55.20
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Saniyah Tillman SO-2 Bethune-Cookman 50.58 48.89 42.15 1:11.37 56.19 42.71
7 Tara Davis SR-4 Mercer 50.16 55.29 41.04 42.75 57.00 1:08.40
8 Odeika Giscombe   EOTO Elite 50.77 1:07.88 1:01.04 1:03.89 57.04 57.04
9 Namiah Simpson SR-4 Southeastern U. 1:05.45 44.78 40.77 57.41 57.41 1:06.60
11 Kwanda Knight SR-4 Temple 1:02.26 1:04.00 58.77 51.20 58.18 1:09.24
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Chidumga Nkulume JR-3 Temple 46.63 59.14 1:01.98 52.32 54.02 56.86 1:05.39
10 Melissa Gripacus FR-1 Keiser 40.56 1:01.42 49.83 1:14.17 1:12.43 57.94 48.67
12 Samaya Caurthens SO-2 Keiser 58.62 1:11.52 55.69 1:02.14 41.04 58.62 1:00.38
13 Julia Ahaus SO-2 Saint Leo 54.04 48.10 1:01.17 1:13.64 43.35 59.38 59.98
15 Emily Lunger SR-4 Towson 45.13 47.54 48.14 45.13 52.35 1:00.17 1:08.60
16 Nicole Sullivan SR-4 Tampa 59.81 1:10.08 1:07.06 53.16 51.96 1:00.41 1:09.48
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Marie Marc SO-2 Keiser 59.76
17 Nyidjah Ives FR-1 Bethune-Cookman 1:00.41
18 Ceylani Rembert JR-3 Mercer 1:01.04
21 Kayden Kruchoski SO-2 Tampa 1:03.11
25 Elizabeth York SO-2 Tampa 1:04.95
  Monique Woods JR-3 Florida Memorial FS
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Tiana Small FR-1 Bethune-Cookman 1:10.44 1:01.79
20 Lea Steinbach SO-2 Flagler 1:07.39 1:02.98
22 Valerie Deshommes SO-2 Bethune-Cookman 1:12.20 1:03.33
23 Caliya Gee FR-1 Bethune-Cookman 47.07 1:04.48
24 Solerys Torres Freshman Unattached 1:01.02 1:04.91
26 Meridith Richemond Sophomore Unattached 49.91 1:05.66
31 Lily Canoy FR-1 Tampa 1:25.10 1:10.33
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
27 Mattison Culver SO-2 Flagler 1:06.58 1:10.58 1:21.23 1:25.89
28 Blair Fowler FR-1 Flagler 1:08.93 1:11.00 1:01.35 1:11.00
29 Shannon Connelly JR-3 Tampa 1:09.34 1:07.96 1:21.13 1:10.73
30 Tori Mills FR-1 Flagler 1:09.95 1:20.45 1:08.56 1:18.35
32 Vanielis Ramos FR-1 Webber 1:11.10 1:31.72 1:17.50 1:28.17
33 Jiangduo Chen FR-1 Florida Tech 1:20.29 1:09.86 1:39.56 1:21.10
34 Susan Nelson FR-1 Florida Tech 1:25.11 1:02.99 1:16.60 1:44.69