March 24-25, 2023
|
UCF - Orlando, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Yassin Raffay Senior Unattached 12:57.42 13:15.50 11:17.98 15:03.97 19:35.17
2 Tristan McWilliam FR-1 Embry-Riddle 18:54.98 17:15.10 12:06.39 15:07.98 14:31.66
3 Eliseo Torres SR-4 FIU 18:25.41 13:42.21 14:37.02 15:13.56 17:48.87
4 Jakob McConnell JR-3 Stetson 17:23.29 14:01.95 13:07.04 15:15.16 11:35.53
5 Gio Cerisier JR-3 Tampa 11:00.06 19:24.26 18:01.76 15:16.74 12:04.23
6 Devon Sullivan SR-4 Tampa 11:19.18 16:40.42 10:51.65 15:17.81 18:48.91
7 Karl Van Gelder FR-1 Florida Southern 16:24.99 18:43.08 11:39.62 15:20.55 16:43.40
8 Sean Popik SR-4 Tampa 14:16.22 13:02.56 17:47.97 15:20.66 14:34.63
9 Emmanuel Corral JR-3 Bethune-Cookman 11:39.93 18:34.37 18:52.78 15:20.96 19:38.83
10 Dominic Brink JR-3 Tampa 12:31.39 11:35.73 12:31.39 15:27.64 19:10.28
11 Patrick Pitts FR-1 Stetson 14:18.29 12:07.68 10:53.05 15:32.92 11:39.69
12 Luke Danison FR-1 Stetson 19:43.41 17:13.14 11:35.02 15:39.21 20:11.58
13 Seth Augustynowski SO-2 Florida Southern 19:08.91 15:13.48 13:39.31 15:41.73 18:21.83
14 Dayton Law Freshman Unattached 12:16.49 16:40.87 15:34.77 15:44.21 18:05.85
15 Mason Beaudette FR-1 Embry-Riddle 16:43.83 20:02.71 19:43.77 15:47.01 14:50.19
16 Eduardo Diaz FR-1 Stetson 11:17.43 14:18.71 16:13.21 15:54.12 11:46.05
17 Aiden Redmond SO-2 Florida Southern 12:26.99 14:31.49 16:45.57 15:57.68 11:48.69
18 Aidan O'Leary SO-2 Saint Leo 12:12.89 15:45.04 12:03.24 16:04.32 19:17.19
19 Ethan Lehr SO-2 Tampa 11:37.30 15:49.09 12:35.40 16:08.46 12:06.35
20 Caden Kwiatkowski SO-2 Florida Southern 13:33.86 18:34.22 13:33.86 16:08.88 12:45.42
21 Charlie Eaton JR-3 Valdosta State 14:44.29 17:10.05 14:44.29 16:11.74 14:44.29
22 David Pautienus JR-3 Florida Southern 13:53.17 14:51.99 13:53.17 16:20.20 14:42.18
23 Reese Van Putten JR-3 Florida Tech 16:32.52 16:42.35 19:58.89 16:22.69 18:10.79
24 Sam Henery   Raider Track Club 19:38.38 17:29.65 16:00.53 16:30.23 20:47.69
25 Alec Munger SO-2 Valdosta State 18:29.83 17:40.29 13:32.56 16:30.92 21:18.29
26 Gavin Weinheimer FR-1 Embry-Riddle 12:05.12 16:13.45 13:44.45 16:33.31 18:22.58
27 David Adler SO-2 Florida Tech 16:56.65 15:26.94 11:37.70 16:36.71 17:56.45
28 Luke Dickinson SO-2 Florida Southern 17:38.24 13:58.61 18:18.18 16:38.34 14:18.58
29 Romal EsteMcDonald   Florida Running Club 12:28.97 11:59.01 12:09.00 16:38.62 13:48.86
30 Braedon Bensley JR-3 Valdosta State 14:42.87 14:12.78 21:24.18 16:43.26 18:33.62
31 Jacob Smith   Knight Runners 19:07.47 20:18.56 17:36.08 16:55.46 12:31.44
32 Austen Sekowski SO-2 Valdosta State 20:33.22 16:28.62 15:27.47 16:59.19 15:17.28
33 Justin Haber Senior BOFA TC 21:23.39 17:58.05 15:03.51 17:06.71 20:32.06
34 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 18:58.46 13:16.92 18:48.11 17:14.96 13:58.32
35 Brian Van Smith   Knight Runners 22:06.56 16:45.28 13:59.46 17:16.37 13:28.37
36 Andrew Rodriguez FR-1 Webber 13:03.60 15:00.09 19:14.23 17:38.92 16:14.21
37 Jack McNamara   Florida Running Club 14:14.12 23:03.89 13:20.06 18:01.16 20:00.09
38 Luke Aagaard SO-2 Florida Tech 12:40.39 19:22.30 13:34.70 18:06.26 20:05.75
39 Ethan Lantzy   Florida Running Club 16:33.56 12:55.20 15:06.21 18:11.82 21:39.27
40 Nick Porcelli   Knight Runners 23:18.72 20:54.03 15:52.58 20:05.79 15:40.52
41 Robert Caponegro-Kees   Knight Runners 17:52.32 27:15.98 22:27.28 22:54.77 24:03.51
  Sawyer Dagan SO-2 Clemson DNF DNF DNF DNF DNF
  Nathaniel Verska FR-1 Clemson DNF DNF DNF DNF DNF
  Jackson Leech JR-3 Clemson DNF DNF DNF DNF DNF
  Trey Sullivan FR-1 Clemson DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Yassin Raffay Senior Unattached 12:21.26 16:16.29 15:03.97 14:36.85 12:57.42
2 Tristan McWilliam FR-1 Embry-Riddle 18:09.58 17:42.34 15:07.98 16:29.70 11:30.07
3 Eliseo Torres SR-4 FIU 12:38.26 11:16.04 15:13.56 14:37.02 13:51.34
4 Jakob McConnell JR-3 Stetson 19:31.41 14:20.25 15:15.16 19:40.56 18:36.50
5 Gio Cerisier JR-3 Tampa 14:49.24 14:21.74 15:16.74 12:13.40 13:08.40
6 Devon Sullivan SR-4 Tampa 17:07.95 18:48.91 15:17.81 16:12.88 16:31.24
8 Sean Popik SR-4 Tampa 19:01.62 19:47.66 15:20.66 14:43.84 12:53.36
9 Emmanuel Corral JR-3 Bethune-Cookman 10:53.89 16:07.01 15:20.96 12:53.61 18:52.78
10 Dominic Brink JR-3 Tampa 12:31.39 10:49.35 15:27.64 13:08.50 12:59.22
11 Patrick Pitts FR-1 Stetson 15:51.58 13:59.63 15:32.92 19:26.15 17:43.53
12 Luke Danison FR-1 Stetson 18:28.27 11:44.41 15:39.21 18:28.27 11:16.24
13 Seth Augustynowski SO-2 Florida Southern 14:35.81 20:14.84 15:41.73 17:06.49 11:36.88
16 Eduardo Diaz FR-1 Stetson 18:45.87 16:41.83 15:54.12 11:17.43 11:36.51
18 Aidan O'Leary SO-2 Saint Leo 19:17.19 14:47.18 16:04.32 14:18.25 16:13.97
20 Caden Kwiatkowski SO-2 Florida Southern 18:43.90 18:05.15 16:08.88 15:10.75 13:53.24
22 David Pautienus JR-3 Florida Southern 11:45.75 21:14.26 16:20.20 15:21.39 19:36.24
26 Gavin Weinheimer FR-1 Embry-Riddle 14:44.05 18:42.44 16:33.31 13:14.65 13:34.52
  Sawyer Dagan SO-2 Clemson DNF DNF DNF DNF DNF
  Nathaniel Verska FR-1 Clemson DNF DNF DNF DNF DNF
  Jackson Leech JR-3 Clemson DNF DNF DNF DNF DNF
  Trey Sullivan FR-1 Clemson DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Karl Van Gelder FR-1 Florida Southern 15:20.55
14 Dayton Law Freshman Unattached 15:44.21
15 Mason Beaudette FR-1 Embry-Riddle 15:47.01
17 Aiden Redmond SO-2 Florida Southern 15:57.68
19 Ethan Lehr SO-2 Tampa 16:08.46
21 Charlie Eaton JR-3 Valdosta State 16:11.74
23 Reese Van Putten JR-3 Florida Tech 16:22.69
24 Sam Henery   Raider Track Club 16:30.23
25 Alec Munger SO-2 Valdosta State 16:30.92
27 David Adler SO-2 Florida Tech 16:36.71
28 Luke Dickinson SO-2 Florida Southern 16:38.34
29 Romal EsteMcDonald   Florida Running Club 16:38.62
30 Braedon Bensley JR-3 Valdosta State 16:43.26
31 Jacob Smith   Knight Runners 16:55.46
32 Austen Sekowski SO-2 Valdosta State 16:59.19
33 Justin Haber Senior BOFA TC 17:06.71
34 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 17:14.96
35 Brian Van Smith   Knight Runners 17:16.37
36 Andrew Rodriguez FR-1 Webber 17:38.92
37 Jack McNamara   Florida Running Club 18:01.16
38 Luke Aagaard SO-2 Florida Tech 18:06.26
39 Ethan Lantzy   Florida Running Club 18:11.82
40 Nick Porcelli   Knight Runners 20:05.79
41 Robert Caponegro-Kees   Knight Runners 22:54.77