February 24-25, 2023
|
Ashland-Niss Athletic Center - Ashland, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Zach Kreft SR-4 Walsh 8:03.05 8:07.93 7:28.90 10
2 Nick DeHaven SR-4 Findlay 9:27.44 8:17.75 10:32.15 8
3 Noah Fisher SO-2 Findlay 5:58.91 8:18.48 5:58.91 6
4 Mitchel Dunham JR-3 Walsh 8:00.22 8:20.23 10:15.29 5
5 Zane Aldrich SR-4 Northwood 8:06.59 8:21.64 5:51.15 4
6 Hayden Schmidt FR-1 Malone 10:32.16 8:21.71 8:41.78 3
7 Camren Warner SR-4 Trevecca Nazarene 6:56.05 8:27.37 8:52.74 2
8 Brandon Boyd JR-3 Northwood 6:48.68 8:30.84 6:38.46 1
9 Dalton Gleeson SO-2 Tiffin 7:00.95 8:33.35 6:40.42 -
10 Carson Laney SO-2 Northwood 7:26.78 8:33.54 10:26.52 -
11 Jordan Foster SO-2 Findlay 6:36.44 8:34.85 10:38.42 -
12 JJ Varner FR-1 Cedarville 7:49.34 8:35.75 9:32.49 -
13 Drew Roberts JR-3 Walsh 10:09.06 8:36.15 8:10.35 -
14 Sam Smith FR-1 Northwood 9:28.95 8:37.22 7:35.16 -
15 Joshua Bishop JR-3 Tiffin 7:41.18 8:38.18 10:47.73 -
16 Zach Beneteau SO-2 Walsh 9:23.27 8:41.54 11:02.36 -
17 Alex Mitchell SO-2 Hillsdale 10:00.97 8:42.58 10:37.55 -
18 Ethan Wallis SO-2 Cedarville 9:05.28 8:44.30 9:47.22 -
19 Colton Pinkerton SO-2 Ashland 6:23.16 8:44.87 7:15.65 -
20 Charles Guigon SR-4 Tiffin 8:19.12 8:45.39 9:53.69 -
21 Braeden Geist FR-1 Ashland 10:14.86 8:45.52 6:49.91 -
22 Josiah Hicks FR-1 Malone 7:53.18 8:45.75 6:13.29 -
23 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 6:13.50 8:46.05 10:04.96 -
24 Daniel Frase SR-4 Malone 6:56.56 8:47.29 8:36.75 -
25 Merrick Shorter FR-1 Ohio Dominican 10:17.25 8:52.11 8:46.79 -
26 Taye Gonzalez FR-1 Lake Erie 10:32.64 8:56.13 11:26.25 -
27 David Perez FR-1 Lake Erie 11:21.46 8:56.58 7:25.37 -
28 Konnor Ray JR-3 Ashland 8:21.54 8:59.29 11:14.12 -
29 Isaac Waffle JR-3 Hillsdale 7:50.09 9:00.33 10:48.40 -
30 Tanner Hayes SO-2 Kentucky Wesleyan 11:28.74 9:02.31 9:56.54 -
31 Nathaniel Ondracek JR-3 Tiffin 8:51.27 9:07.70 9:29.61 -
32 Preston Jackson FR-1 Malone 7:17.03 9:13.20 7:50.22 -
33 Richie Johnston SO-2 Hillsdale 11:37.40 9:13.49 11:48.47 -
34 Shane West SO-2 Trevecca Nazarene 9:45.33 9:22.81 9:05.93 -
35 Andrew Polcik FR-1 Lake Erie 8:27.46 9:36.66 10:45.86 -
36 Jon Alsup SO-2 Trevecca Nazarene 10:54.87 9:44.70 11:06.56 -
37 Drew Randolph JR-3 Trevecca Nazarene 10:47.13 9:59.19 8:47.29 -
38 Devan Lawson SO-2 Lake Erie 8:02.86 10:03.57 10:27.72 -
39 Edward Devaney FR-1 Ohio Dominican 9:28.83 10:18.29 11:01.57 -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
25 Merrick Shorter FR-1 Ohio Dominican 8:52.11 9:40.00 -
27 David Perez FR-1 Lake Erie 8:56.58 10:54.63 -
28 Konnor Ray JR-3 Ashland 8:59.29 11:08.72 -
30 Tanner Hayes SO-2 Kentucky Wesleyan 9:02.31 10:29.08 -
31 Nathaniel Ondracek JR-3 Tiffin 9:07.70 11:41.06 -
32 Preston Jackson FR-1 Malone 9:13.20 8:34.48 -
34 Shane West SO-2 Trevecca Nazarene 9:22.81 10:07.84 -
35 Andrew Polcik FR-1 Lake Erie 9:36.66 9:59.73 -
36 Jon Alsup SO-2 Trevecca Nazarene 9:44.70 12:05.03 -
37 Drew Randolph JR-3 Trevecca Nazarene 9:59.19 9:23.24 -
38 Devan Lawson SO-2 Lake Erie 10:03.57 8:33.04 -
39 Edward Devaney FR-1 Ohio Dominican 10:18.29 8:20.82 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
9 Dalton Gleeson SO-2 Tiffin 8:33.35 6:55.82 11:02.23 7:00.95 -
12 JJ Varner FR-1 Cedarville 8:35.75 9:58.27 8:51.23 8:56.38 -
14 Sam Smith FR-1 Northwood 8:37.22 9:28.95 8:32.05 10:15.50 -
15 Joshua Bishop JR-3 Tiffin 8:38.18 10:52.91 11:03.27 6:18.28 -
18 Ethan Wallis SO-2 Cedarville 8:44.30 7:25.66 10:08.19 11:11.11 -
19 Colton Pinkerton SO-2 Ashland 8:44.87 10:08.85 10:14.10 9:16.37 -
20 Charles Guigon SR-4 Tiffin 8:45.39 9:37.93 6:23.54 10:56.74 -
21 Braeden Geist FR-1 Ashland 8:45.52 6:07.87 10:25.37 11:23.18 -
22 Josiah Hicks FR-1 Malone 8:45.75 7:05.86 7:47.92 7:11.12 -
23 Isaiah Kelly SR-4 Cedarville 8:46.05 11:08.09 10:10.22 7:53.45 -
24 Daniel Frase SR-4 Malone 8:47.29 10:01.11 9:13.66 10:38.02 -
26 Taye Gonzalez FR-1 Lake Erie 8:56.13 9:39.02 6:47.46 8:45.41 -
29 Isaac Waffle JR-3 Hillsdale 9:00.33 11:26.22 10:32.19 9:38.16 -
33 Richie Johnston SO-2 Hillsdale 9:13.49 9:46.70 8:40.28 6:27.45 -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Zach Kreft SR-4 Walsh 7:19.14 7:09.38 8:07.93 10
2 Nick DeHaven SR-4 Findlay 10:32.15 6:43.18 8:17.75 8
3 Noah Fisher SO-2 Findlay 9:53.20 6:58.73 8:18.48 6
4 Mitchel Dunham JR-3 Walsh 7:20.21 9:50.28 8:20.23 5
5 Zane Aldrich SR-4 Northwood 10:52.14 7:26.46 8:21.64 4
6 Hayden Schmidt FR-1 Malone 8:11.68 10:42.19 8:21.71 3
7 Camren Warner SR-4 Trevecca Nazarene 10:29.14 5:55.16 8:27.37 2
8 Brandon Boyd JR-3 Northwood 7:34.65 6:43.57 8:30.84 1
10 Carson Laney SO-2 Northwood 6:14.89 9:09.49 8:33.54 -
11 Jordan Foster SO-2 Findlay 8:24.56 9:46.93 8:34.85 -
13 Drew Roberts JR-3 Walsh 7:03.25 9:43.25 8:36.15 -
16 Zach Beneteau SO-2 Walsh 6:36.37 7:54.61 8:41.54 -
17 Alex Mitchell SO-2 Hillsdale 6:37.16 9:19.16 8:42.58 -