February 10-11, 2023
|
Washburn-Indoor Athletic Facility - Topeka, KS
|
200m (Banked)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NJCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Micah Fitch FR-1 Dallas Baptist 1:39.62 2:05.10 1:55.83 1:53.52
2 Ahmed Muse FR-1 Nebraska-Kearney 2:26.76 1:41.33 1:56.47 1:56.47
3 Drew Birnbaum SO-2 John Brown 1:53.16 1:41.50 1:56.66 1:25.17
4 Lukaas Simonson SR-4 Wichita State 1:39.39 1:32.38 1:56.93 1:21.86
5 Kaelin Triggs JR-3 Webster 2:32.73 1:35.16 1:57.48 2:05.71
6 Matthew Cook FR-1 John Brown 1:54.31 2:07.27 1:57.84 2:33.20
7 Logan Moravec SR-4 Chadron State 2:07.28 1:53.14 1:57.85 1:22.50
8 Clayon Cooper SO-2 Highland CC 1:24.88 1:56.71 1:57.88 1:44.92
9 Quintin Johnson FR-1 Pratt CC 2:08.93 1:51.19 1:58.28 2:14.84
10 Nathan Kemp SO-2 Cameron 1:46.83 2:30.74 1:58.69 1:31.40
11 Kyland Fuller FR-1 Chadron State 2:34.48 1:44.57 1:58.83 2:09.53
12 Milo Dekker FR-1 Washburn 2:23.86 1:55.33 1:58.89 2:10.78
13 Luke Browning FR-1 Dallas Baptist 1:47.29 1:44.91 1:59.21 1:34.18
14 Andrew Janzen SO-2 John Brown 1:52.06 2:08.75 1:59.21 1:58.02
15 Kael Ecord JR-3 Washburn 1:36.57 2:33.80 1:59.22 2:13.53
16 Yemane Kifle FR-1 NW Missouri 1:33.03 2:01.66 1:59.27 2:08.82
17 Melynson Bett FR-1 Iowa Western CC 2:34.26 1:28.49 1:59.58 1:52.41
18 Ethan Willmann SO-2 Park U. 1:43.45 1:45.86 2:00.29 1:55.48
19 Allen Vasquez SO-2 Cameron 1:45.97 1:54.40 2:00.42 2:12.47
20 Ty Costigan SO-2 Iowa Western CC 1:52.04 2:04.09 2:00.47 2:24.57
21 Crispus Atukwatse SO-2 Pratt CC 2:32.01 2:23.57 2:00.64 2:01.85
22 Hayden Stutzman FR-1 Neosho County CC 2:03.26 1:34.26 2:00.84 1:39.09
23 Lamon Miles SO-2 Cameron 1:51.24 1:30.69 2:00.91 2:27.51
24 Chaz Brown SO-2 Iowa Western CC 1:56.02 1:57.24 2:02.12 1:31.59
25 Andrew Ruiz SO-2 Neosho County CC 1:25.49 2:20.45 2:02.13 1:41.37
26 Alexander Lopez SO-2 Neosho County CC 2:31.52 2:24.19 2:02.19 2:10.75
27 Nate Mann SO-2 Chadron State 2:00.05 1:29.43 2:02.50 2:36.80
28 Evan Avitia FR-1 Hutchinson CC 2:29.66 1:27.10 2:02.67 1:47.95
29 Josson Vaughn FR-1 William Jewell 1:45.52 1:29.57 2:02.69 1:45.52
30 Tyrese Bishop FR-1 Highland CC 2:33.87 2:37.56 2:03.09 1:40.94
31 Luke Persson FR-1 Baker 2:26.70 1:59.58 2:03.27 2:00.81
32 Jadin Whiting SR-4 John Brown 2:13.15 1:49.72 2:03.28 2:05.75
33 Sebastian Padron-Casadiegos JR-3 Cameron 2:08.27 1:58.40 2:03.33 1:30.03
34 Andrew Figueoa SO-2 Park U. 2:11.68 1:39.38 2:04.22 2:06.71
35 Cameryn Spence FR-1 Chadron State 1:59.03 2:42.88 2:05.29 2:01.54
36 Tokiwa Armstrong FR-1 Hutchinson CC 1:39.03 2:07.86 2:05.35 2:39.20
37 Johnny Dunfee SO-2 John Brown 2:37.68 1:48.48 2:06.14 2:21.28
38 Ty Lewis SO-2 State Fair CC 2:36.14 1:42.83 2:06.94 2:34.87
39 Daine Wardyn FR-1 Iowa Western CC 2:24.90 2:37.61 2:07.10 2:24.90
40 Andres Lemuz FR-1 Colby CC 1:52.39 2:16.65 2:07.71 2:28.15
41 Sam Baker JR-3 Webster 2:24.67 1:34.74 2:08.02 2:40.03
42 Taylor Reed FR-1 Neosho County CC 1:31.23 2:41.90 2:08.49 2:14.92
43 Michael Medrano FR-1 Colby CC 2:14.85 2:22.63 2:09.66 1:56.70
44 Dorian Daw SR-4 Haskell Indian 2:14.88 2:38.23 2:09.69 2:13.58
45 Brian Easter FR-1 Cameron 2:27.10 1:54.55 2:10.17 1:53.25
46 Johann Hudson SO-2 Park U. 1:56.75 1:39.70 2:11.18 2:34.80
47 Jacob Long FR-1 Haskell Indian 1:54.27 2:42.87 2:11.34 2:31.05
48 Nathan Barrett FR-1 Neosho County CC 1:58.61 2:22.34 2:11.79 2:24.97
49 Andrew Blankenship FR-1 Neosho County CC 1:56.23 2:01.57 2:13.59 2:45.66
50 Donald Chamber FR-1 Baker 2:33.76 1:33.59 2:13.70 1:56.32
51 Samuel Castle SO-2 Neosho County CC 2:51.02 1:37.14 2:16.81 2:27.76
52 Colton Ohlde FR-1 Pratt CC 3:05.80 2:45.48 2:25.15 3:01.44
53 Jace Baker FR-1 Pratt CC 2:55.84 1:55.76 2:26.53 2:07.49
54 Christian Gray SR-4 Webster 2:38.61 1:47.74 2:29.63 2:32.63
  Steve Hines SO-2 Iowa Western CC DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
39 Daine Wardyn FR-1 Iowa Western CC 1:35.33 2:07.10 2:35.07 2:12.19 1:59.48 2:18.54
42 Taylor Reed FR-1 Neosho County CC 2:09.78 2:08.49 2:21.34 2:02.07 1:42.80 2:39.33
47 Jacob Long FR-1 Haskell Indian 2:20.54 2:11.34 2:29.73 2:28.42 2:29.73 2:27.10
48 Nathan Barrett FR-1 Neosho County CC 1:58.61 2:11.79 1:34.89 2:34.20 2:51.33 2:13.11
49 Andrew Blankenship FR-1 Neosho County CC 2:52.34 2:13.59 2:26.95 1:33.52 1:33.52 2:30.96
50 Donald Chamber FR-1 Baker 1:48.30 2:13.70 1:54.99 2:43.12 2:53.81 2:37.77
51 Samuel Castle SO-2 Neosho County CC 2:05.87 2:16.81 1:48.08 2:09.97 1:52.19 1:35.77
52 Colton Ohlde FR-1 Pratt CC 2:23.70 2:25.15 1:50.32 2:57.09 2:30.96 2:20.80
53 Jace Baker FR-1 Pratt CC 3:04.63 2:26.53 2:55.84 3:01.70 3:10.49 2:45.58
54 Christian Gray SR-4 Webster 2:14.67 2:29.63 2:55.07 2:44.60 2:29.63 1:59.71
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
28 Evan Avitia FR-1 Hutchinson CC 2:02.67 1:35.69 2:37.02 2:38.25
34 Andrew Figueoa SO-2 Park U. 2:04.22 1:30.68 1:39.38 2:21.61
36 Tokiwa Armstrong FR-1 Hutchinson CC 2:05.35 2:12.88 2:19.14 2:39.20
37 Johnny Dunfee SO-2 John Brown 2:06.14 1:28.30 1:38.39 2:08.67
40 Andres Lemuz FR-1 Colby CC 2:07.71 1:51.11 1:47.28 1:58.77
41 Sam Baker JR-3 Webster 2:08.02 2:41.31 2:00.34 2:41.31
43 Michael Medrano FR-1 Colby CC 2:09.66 2:21.33 1:32.06 2:20.04
44 Dorian Daw SR-4 Haskell Indian 2:09.69 2:39.52 1:46.35 1:48.94
45 Brian Easter FR-1 Cameron 2:10.17 1:44.14 2:14.08 2:15.38
46 Johann Hudson SO-2 Park U. 2:11.18 2:40.04 2:28.24 2:16.43
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Drew Birnbaum SO-2 John Brown 1:56.66
9 Quintin Johnson FR-1 Pratt CC 1:58.28
14 Andrew Janzen SO-2 John Brown 1:59.21
17 Melynson Bett FR-1 Iowa Western CC 1:59.58
22 Hayden Stutzman FR-1 Neosho County CC 2:00.84
25 Andrew Ruiz SO-2 Neosho County CC 2:02.13
29 Josson Vaughn FR-1 William Jewell 2:02.69
30 Tyrese Bishop FR-1 Highland CC 2:03.09
31 Luke Persson FR-1 Baker 2:03.27
32 Jadin Whiting SR-4 John Brown 2:03.28
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Kyland Fuller FR-1 Chadron State 1:58.83 1:52.89 2:01.21 2:02.40 2:19.04
12 Milo Dekker FR-1 Washburn 1:58.89 1:30.36 2:15.54 2:34.56 2:32.18
18 Ethan Willmann SO-2 Park U. 2:00.29 1:31.42 2:01.50 2:31.57 1:24.21
19 Allen Vasquez SO-2 Cameron 2:00.42 2:00.42 2:17.28 1:43.57 1:35.14
20 Ty Costigan SO-2 Iowa Western CC 2:00.47 1:42.40 2:04.09 1:56.86 2:25.77
21 Crispus Atukwatse SO-2 Pratt CC 2:00.64 2:10.30 1:53.41 1:24.45 2:24.77
26 Alexander Lopez SO-2 Neosho County CC 2:02.19 1:27.98 1:25.54 2:30.30 1:31.65
35 Cameryn Spence FR-1 Chadron State 2:05.29 2:02.79 1:41.49 2:22.83 1:59.03
38 Ty Lewis SO-2 State Fair CC 2:06.94 2:28.52 2:29.79 1:40.29 2:06.94
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Ahmed Muse FR-1 Nebraska-Kearney 1:56.47 2:30.25 1:56.47 1:55.31
4 Lukaas Simonson SR-4 Wichita State 1:56.93 2:13.30 1:45.24 1:34.72
8 Clayon Cooper SO-2 Highland CC 1:57.88 1:27.24 2:16.74 2:10.85
10 Nathan Kemp SO-2 Cameron 1:58.69 2:05.82 2:01.07 1:27.83
13 Luke Browning FR-1 Dallas Baptist 1:59.21 1:53.25 2:18.29 1:38.95
15 Kael Ecord JR-3 Washburn 1:59.22 2:02.80 1:27.03 2:33.80
23 Lamon Miles SO-2 Cameron 2:00.91 2:09.38 2:27.51 1:35.52
24 Chaz Brown SO-2 Iowa Western CC 2:02.12 1:43.81 2:11.89 2:24.11
27 Nate Mann SO-2 Chadron State 2:02.50 1:42.90 2:12.30 1:42.90
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Micah Fitch FR-1 Dallas Baptist 1:21.08 1:29.19 1:55.83 1:28.03 2:03.94
5 Kaelin Triggs JR-3 Webster 1:42.21 1:32.81 1:57.48 1:51.61 2:18.63
6 Matthew Cook FR-1 John Brown 1:22.49 1:40.17 1:57.84 1:24.85 1:35.45
7 Logan Moravec SR-4 Chadron State 2:13.17 2:29.67 1:57.85 1:50.78 1:26.03
16 Yemane Kifle FR-1 NW Missouri 2:32.67 2:15.97 1:59.27 1:35.42 1:36.61
33 Sebastian Padron-Casadiegos JR-3 Cameron 1:39.90 1:59.63 2:03.33 2:29.23 1:41.13
  Steve Hines SO-2 Iowa Western CC DNF DNF DNF DNF DNF