February 10-11, 2023
|
Washburn-Indoor Athletic Facility - Topeka, KS
|
200m (Banked)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NJCAA

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ricardo Barbosa SO-2 Colby CC 5:02.96 3:22.81 4:10.38 4:40.43
2 Brian Kiptoo FR-1 Northwest Kansas 4:54.23 3:45.74 4:13.64 5:09.44
3 Sawyer Schmidt   Unattached 5:08.43 3:21.38 4:14.90 3:13.73
4 Trevor Matousek SR-4 Nebraska-Kearney 2:59.34 3:50.58 4:16.19 4:46.94
5 Max Lindgren   First City Track Club 5:31.33 3:12.63 4:16.84 5:00.51
6 Aled Jones SO-2 Colby CC 3:44.71 3:31.79 4:18.28 4:05.37
7 Devan Crow SO-2 Allen CC 4:47.01 4:39.25 4:18.56 3:37.19
8 Charles Fossey FR-1 Chadron State 4:31.87 4:39.64 4:18.92 3:11.60
9 Andy Vasquez   LRC Nebraska 4:48.97 4:15.13 4:20.33 3:04.84
10 Nathan Gray SO-2 Washburn 5:15.18 5:38.63 4:20.48 3:57.04
11 Tanner Cooper FR-1 Nebraska-Kearney 5:00.25 3:44.53 4:21.08 5:23.74
12 Paul Becker   Unattached 4:28.76 3:30.80 4:23.49 5:32.00
13 Garrett Avery SR-4 Chadron State 4:50.39 3:15.36 4:23.99 4:05.51
14 Yemane Kifle FR-1 NW Missouri 3:36.53 3:39.17 4:24.05 4:37.26
15 Nick Abdalla SO-2 Nebraska-Kearney 5:07.09 3:13.26 4:24.73 5:15.03
16 Garrett Nichols SO-2 Nebraska-Kearney 3:58.55 4:25.05 4:25.05 4:19.75
17 Tom Schroder FR-1 Park U. 3:35.03 3:32.38 4:25.47 3:56.27
18 Joe Brown   Unattached 5:26.48 4:51.69 4:27.60 4:30.28
19 Matthew Murray FR-1 Dallas Baptist 3:50.45 4:19.93 4:27.96 3:39.73
20 Brian Easter FR-1 Cameron 4:12.73 5:49.52 4:28.86 5:19.95
21 Chase Schermer FR-1 John Brown 4:10.47 4:53.56 4:29.32 3:11.22
22 Nate Mann SO-2 Chadron State 5:04.49 4:24.07 4:29.46 3:35.57
23 Eder Garcia SO-2 Nebraska-Kearney 3:28.00 4:03.11 4:30.12 4:08.51
24 Mason Blevins RS/Una UNAT-John Brown 5:19.12 5:13.71 4:30.44 3:14.72
25 Manuel Reyes FR-1 Park U. 3:18.15 4:07.01 4:31.43 5:44.72
26 Jace Moore FR-1 Washburn 4:07.16 3:12.84 4:31.60 3:20.99
27 Jadin Whiting SR-4 John Brown 3:35.29 3:59.82 4:32.52 3:10.77
28 Max Williams Sophomore KU Runing Club 3:32.80 4:21.90 4:32.81 3:38.25
29 Rylan Cheney SO-2 Nebraska-Kearney 3:38.32 5:54.77 4:32.90 3:19.22
30 Allen Vasquez SO-2 Cameron 4:16.62 4:49.38 4:33.00 5:43.98
31 Christian Darrah FR-1 Hutchinson CC 4:49.83 5:33.58 4:33.42 4:30.69
32 Christian Santiago SR-4 William Jewell 4:47.41 5:36.68 4:33.72 5:14.78
33 Emilien Gaillard JR-3 Cameron 4:09.23 5:53.30 4:33.87 5:23.17
34 Colton Howard FR-1 Dallas Baptist 5:29.39 3:39.60 4:34.49 5:56.84
35 Douwe Bentsink FR-1 Hutchinson CC 4:15.68 4:40.42 4:34.92 5:05.17
36 Adriel Hinojos FR-1 Baker 4:49.86 4:02.93 4:36.05 5:03.66
37 Andrew Figueoa SO-2 Park U. 5:04.42 4:06.30 4:36.74 5:57.00
38 Louis Wilson FR-1 Hutchinson CC 5:40.76 4:01.03 4:37.04 5:10.29
39 Jean-Benoit Merte JR-3 John Brown 4:40.62 3:14.49 4:37.84 5:22.30
40 Isaac Pendley FR-1 Dallas Baptist 5:16.83 5:08.50 4:37.92 6:01.30
41 Michael Medrano FR-1 Colby CC 4:43.45 3:50.13 4:40.64 4:26.61
42 Jonathan Fragua FR-1 Haskell Indian 4:57.80 3:47.57 4:40.94 5:00.61
43 Aidan Junior FR-1 Washburn 4:53.33 5:46.91 4:42.04 5:13.07
44 Jaden Vohs FR-1 Baker 6:02.54 5:54.04 4:43.23 4:51.73
45 Daniel Parra SR-4 Cameron 4:54.99 6:08.74 4:43.64 5:17.68
46 Tyrese Bishop FR-1 Highland CC 5:20.38 3:34.54 4:46.05 4:51.78
47 Johann Hudson SO-2 Park U. 4:09.12 4:03.39 4:46.34 4:29.16
48 Calvin Murrell Sophomore KU Runing Club 5:57.14 5:13.93 4:48.01 3:30.25
49 Nathan Barrett FR-1 Neosho County CC 3:58.71 4:27.82 4:51.10 5:31.86
50 Juan Herrera SO-2 State Fair CC 4:12.59 4:36.36 4:57.16 4:57.16
51 Sam Pyle SO-2 Highland CC 5:26.98 4:51.31 4:57.25 3:37.00
52 Taylor Reed FR-1 Neosho County CC 3:38.23 5:28.84 4:58.94 5:10.90
53 Andrew Ruiz SO-2 Neosho County CC 4:01.49 3:43.38 5:01.86 4:58.85
54 Alexander Lopez SO-2 Neosho County CC 4:01.52 5:26.05 5:01.89 5:16.99
55 Hayden Stutzman FR-1 Neosho County CC 4:16.64 4:19.66 5:01.93 3:40.41
56 Grady Blair SO-2 William Jewell 5:10.08 4:12.32 5:04.00 5:52.64
57 Samuel Castle SO-2 Neosho County CC 3:39.35 6:05.58 5:04.65 4:25.05
58 Ezeckual Freed FR-1 State Fair CC 5:48.98 5:11.59 5:11.59 5:30.29
59 Colton Ohlde FR-1 Pratt CC 5:14.16 6:42.13 5:14.16 4:14.47
60 Jace Baker FR-1 Pratt CC 4:40.62 4:04.73 5:26.30 6:28.30
61 Andwele Shurland SO-2 Highland CC 6:10.07 4:23.81 6:06.40 7:12.36
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
37 Andrew Figueoa SO-2 Park U. 5:48.70 3:41.40 3:13.72 4:36.74 4:53.35 5:29.32
44 Jaden Vohs FR-1 Baker 5:20.05 5:03.06 5:37.05 4:43.23 5:56.87 3:40.92
45 Daniel Parra SR-4 Cameron 3:38.41 4:01.10 5:51.72 4:43.64 3:49.75 3:41.24
49 Nathan Barrett FR-1 Neosho County CC 5:31.86 4:56.93 6:06.79 4:51.10 5:14.39 5:20.21
50 Juan Herrera SO-2 State Fair CC 5:32.82 5:17.97 6:23.34 4:57.16 6:02.54 4:36.36
51 Sam Pyle SO-2 Highland CC 3:57.80 3:57.80 3:37.00 4:57.25 5:56.70 3:37.00
52 Taylor Reed FR-1 Neosho County CC 4:05.13 3:32.25 5:13.89 4:58.94 4:20.08 4:46.99
56 Grady Blair SO-2 William Jewell 6:10.88 5:28.32 6:35.20 5:04.00 5:13.12 5:43.52
57 Samuel Castle SO-2 Neosho County CC 6:26.91 5:04.65 4:15.91 5:04.65 4:28.10 3:42.40
58 Ezeckual Freed FR-1 State Fair CC 4:40.44 4:46.67 6:29.49 5:11.59 4:40.44 6:04.56
59 Colton Ohlde FR-1 Pratt CC 6:32.70 5:23.59 4:23.90 5:14.16 5:58.15 6:04.43
60 Jace Baker FR-1 Pratt CC 4:30.83 4:14.52 3:51.68 5:26.30 6:18.51 3:48.41
61 Andwele Shurland SO-2 Highland CC 7:34.34 7:27.01 7:34.34 6:06.40 4:31.14 7:34.34
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
25 Manuel Reyes FR-1 Park U. 4:31.43
30 Allen Vasquez SO-2 Cameron 4:33.00
32 Christian Santiago SR-4 William Jewell 4:33.72
35 Douwe Bentsink FR-1 Hutchinson CC 4:34.92
36 Adriel Hinojos FR-1 Baker 4:36.05
38 Louis Wilson FR-1 Hutchinson CC 4:37.04
41 Michael Medrano FR-1 Colby CC 4:40.64
42 Jonathan Fragua FR-1 Haskell Indian 4:40.94
46 Tyrese Bishop FR-1 Highland CC 4:46.05
47 Johann Hudson SO-2 Park U. 4:46.34
53 Andrew Ruiz SO-2 Neosho County CC 5:01.86
54 Alexander Lopez SO-2 Neosho County CC 5:01.89
55 Hayden Stutzman FR-1 Neosho County CC 5:01.93
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Matthew Murray FR-1 Dallas Baptist 4:27.96
21 Chase Schermer FR-1 John Brown 4:29.32
24 Mason Blevins RS/Una UNAT-John Brown 4:30.44
26 Jace Moore FR-1 Washburn 4:31.60
27 Jadin Whiting SR-4 John Brown 4:32.52
28 Max Williams Sophomore KU Runing Club 4:32.81
29 Rylan Cheney SO-2 Nebraska-Kearney 4:32.90
31 Christian Darrah FR-1 Hutchinson CC 4:33.42
34 Colton Howard FR-1 Dallas Baptist 4:34.49
39 Jean-Benoit Merte JR-3 John Brown 4:37.84
40 Isaac Pendley FR-1 Dallas Baptist 4:37.92
43 Aidan Junior FR-1 Washburn 4:42.04
48 Calvin Murrell Sophomore KU Runing Club 4:48.01
Men's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Aled Jones SO-2 Colby CC 4:18.28
7 Devan Crow SO-2 Allen CC 4:18.56
11 Tanner Cooper FR-1 Nebraska-Kearney 4:21.08
12 Paul Becker   Unattached 4:23.49
13 Garrett Avery SR-4 Chadron State 4:23.99
15 Nick Abdalla SO-2 Nebraska-Kearney 4:24.73
16 Garrett Nichols SO-2 Nebraska-Kearney 4:25.05
17 Tom Schroder FR-1 Park U. 4:25.47
18 Joe Brown   Unattached 4:27.60
20 Brian Easter FR-1 Cameron 4:28.86
22 Nate Mann SO-2 Chadron State 4:29.46
23 Eder Garcia SO-2 Nebraska-Kearney 4:30.12
Men's Mile Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ricardo Barbosa SO-2 Colby CC 3:52.86 4:10.38 4:57.96
2 Brian Kiptoo FR-1 Northwest Kansas 4:59.30 4:13.64 3:55.89
3 Sawyer Schmidt   Unattached 3:26.47 4:14.90 4:35.30
4 Trevor Matousek SR-4 Nebraska-Kearney 4:26.44 4:16.19 5:17.68
5 Max Lindgren   First City Track Club 4:45.10 4:16.84 4:09.14
8 Charles Fossey FR-1 Chadron State 3:16.78 4:18.92 4:03.39
9 Andy Vasquez   LRC Nebraska 4:35.95 4:20.33 4:48.97
10 Nathan Gray SO-2 Washburn 4:38.72 4:20.48 3:28.39
14 Yemane Kifle FR-1 NW Missouri 3:15.40 4:24.05 3:47.09
33 Emilien Gaillard JR-3 Cameron 5:50.56 4:33.87 5:50.56