February 10-11, 2023
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Owen Hoeft   Minnesota Distance Elite 6:51.23 8:09.56 9:57.27 10:02.16 10
2 Noah Kohut-Jackson   UNAT-Minnesota 7:22.12 8:16.76 6:12.57 9:11.41 8
3 Colten Brand JR-3 Augustana (S.D.) 6:08.34 8:17.75 9:42.37 8:02.82 6
4 Hunter Klimek JR-3 North Dakota State 6:44.74 8:19.68 9:54.62 6:14.76 5
5 Will Lohr FR-1 South Dakota St. 7:36.44 8:21.58 9:36.82 5:51.11 4
6 Emmet Anderson   UNAT-Minnesota 10:54.50 8:23.46 8:13.39 10:24.29 3
7 Shane Greipentrog   UNAT-Minnesota 8:44.15 8:23.99 10:55.19 6:48.24 2
8 Colton Halla JR-3 St. Thomas (Minn.) 10:30.92 8:24.73 8:19.69 9:05.11 1
9 Josh Evans   Unattached 10:16.41 8:25.25 6:13.89 10:36.62 -
10 Juan Trasobares FR-1 Drake 10:21.61 8:25.37 10:16.56 8:50.64 -
11 Caden Nordberg FR-1 St. Thomas (Minn.) 10:06.80 8:25.66 10:06.80 8:30.72 -
12 Morey Smith JR-3 St. Thomas (Minn.) 8:56.41 8:26.04 5:54.23 10:42.67 -
13 Wyatt Baldauf JR-3 Dakota Wesleyan 10:02.94 8:26.67 9:47.74 8:36.81 -
14 Charles Caven SO-2 St. Thomas (Minn.) 9:39.25 8:28.11 6:26.17 8:43.36 -
15 Griffin Ward   UNAT-Minnesota 6:47.39 8:29.23 8:03.77 8:49.60 -
16 Tony Weeks SO-2 St. Thomas (Minn.) 7:08.27 8:29.84 10:37.30 7:13.37 -
17 Matthew Lepine   UNAT-Minnesota 9:41.59 8:30.16 6:12.42 8:04.66 -
18 Caleb Rivera SO-2 Sioux Falls 7:38.29 8:34.93 6:26.20 11:04.26 -
19 Jon Roux FR-1 St. Thomas (Minn.) 8:30.21 8:35.36 10:13.28 9:01.13 -
20 Joe Langridge FR-1 Augustana (Ill.) 10:08.38 8:35.57 8:04.64 8:30.42 -
21 Aidan Vorster SO-2 Dordt 9:12.76 8:36.59 8:10.76 10:35.41 -
22 Dan Iselin   Runablaze Iowa 7:11.42 8:39.78 7:42.61 7:11.42 -
23 Sean McNiesh FR-1 St. Thomas (Minn.) 7:06.70 8:40.36 6:09.46 7:27.51 -
24 Owen Dickenson JR-3 Minnesota-Duluth 10:51.45 8:41.16 9:59.34 9:43.70 -
25 Thaniel Schroeder SR-4 Dordt 6:41.37 8:41.26 8:04.78 8:04.78 -
26 Ian Busche FR-1 North Dakota 6:06.18 8:43.11 7:19.42 6:42.80 -
27 Christian Noble   UNAT-South Dakota St. 10:07.33 8:43.56 8:06.91 7:35.50 -
28 Brady Hogan SO-2 Iowa Central CC 6:06.89 8:44.13 9:31.31 11:00.41 -
29 Regan Bosch   UNAT-North Dakota State 11:11.04 8:44.25 10:02.89 10:13.38 -
30 Tim Brown JR-3 Black Hills St. 9:58.10 8:44.65 7:15.46 9:16.13 -
31 Nathan Notgrass   UNAT-South Dakota St. 8:23.70 8:44.68 9:31.91 10:19.13 -
32 Caleb Appleton   Runablaze Iowa 9:38.92 8:46.29 10:47.34 6:18.93 -
33 Ethan Summerhays JR-3 Dordt 6:24.53 8:46.75 9:07.82 8:57.29 -
34 Guillermo Fregoso JR-3 U-Mary 10:28.86 8:48.45 8:48.45 9:04.31 -
35 Marshall Loveland   UNAT-North Dakota State 9:04.63 8:48.76 10:34.52 9:52.22 -
36 Owen Wagner SO-2 South Dakota Mines 8:01.41 8:49.02 6:20.90 10:13.67 -
37 Norbert Weijenberg JR-3 Nebraska Wesleyan 9:38.94 8:51.13 6:17.11 9:49.56 -
38 Colin O'Farrell FR-1 MSU-Moorhead 10:43.55 8:51.86 6:44.22 8:51.86 -
39 Miles Olofson SO-2 Sioux Falls 6:18.58 8:53.21 11:17.18 6:50.58 -
40 Marco Lopez SO-2 Iowa Central CC 7:22.78 8:53.47 10:08.16 6:24.10 -
41 Avery Den Herder JR-3 Dordt 7:44.43 8:53.82 8:16.46 11:23.29 -
42 Gabe Peters   UNAT-UNATTACHED-SDSU 7:23.89 8:54.80 7:07.84 10:36.42 -
43 Riley Ruhaak SO-2 South Dakota 7:40.50 8:55.46 6:20.18 7:24.44 -
44 Caeden Johnson   Unattached 7:29.92 8:55.62 8:02.06 10:37.39 -
45 Jacob Brouwer SR-4 Dordt 6:52.57 8:55.80 9:44.03 9:44.03 -
46 Camden Jasmin FR-1 Minot State 11:38.56 8:57.35 10:12.58 6:53.76 -
47 Kadin Groen FR-1 Augustana (S.D.) 9:32.08 8:59.69 7:11.76 8:16.52 -
48 Levi Smith SO-2 Black Hills St. 10:20.74 8:59.77 6:17.84 8:16.59 -
49 Seth Fey FR-1 South Dakota 9:05.56 9:00.15 8:22.34 7:28.33 -
50 Isaac Fink SO-2 Augustana (S.D.) 8:46.43 9:02.71 8:51.86 10:29.55 -
51 Aric Brodie SR-4 Hamline 8:58.80 9:04.24 8:09.82 7:48.05 -
52 Ethan Schaffer FR-1 U-Mary 9:50.22 9:06.50 7:55.46 10:28.48 -
53 Jarek Glenn SO-2 South Dakota 7:51.15 9:07.84 7:34.71 9:02.37 -
54 Evan Halbe Freshman Unattached 10:19.53 9:08.25 11:52.73 10:08.56 -
55 Joran Lamoreaux FR-1 South Dakota Mines 8:13.83 9:08.70 10:31.01 8:52.24 -
56 Ander Julian FR-1 Iowa Central CC 10:59.57 9:09.64 7:47.20 8:20.18 -
57 Cooper Greenslade   UNAT-South Dakota St. 7:21.43 9:11.78 11:35.25 11:02.14 -
58 Eli Boppart Senior Unattached 7:05.24 9:12.26 10:13.01 10:46.15 -
59 Lucas LiaBraaten FR-1 Hamline 6:27.75 9:13.92 7:17.60 11:32.40 -
60 Mason Swingholm SO-2 Black Hills St. 6:50.50 9:14.73 8:30.36 7:34.88 -
61 John Swotek   UNAT-South Dakota 7:35.19 9:15.11 7:46.30 6:56.34 -
62 Jared Lutmer Junior Unattached 10:13.16 9:17.41 9:45.28 10:24.30 -
63 Owen Jones SO-2 U-Mary 8:17.44 9:18.92 11:33.06 10:37.17 -
64 Parker Hahn FR-1 Sioux Falls 11:44.60 9:19.20 9:52.76 12:06.96 -
65 Tyler Kennedy SR-4 Dakota State 9:14.18 9:19.77 11:00.53 11:17.33 -
66 Preston Drew FR-1 South Dakota Mines 7:51.72 9:21.57 9:04.73 10:45.81 -
67 Hunter Prather JR-3 South Dakota Mines 9:47.47 9:24.87 6:58.01 12:03.04 -
68 Everett Sandbo FR-1 South Dakota Mines 10:50.24 9:25.42 11:35.47 10:21.97 -
69 Justin Steffensmeier JR-3 Sioux Falls 10:33.69 9:25.79 7:15.66 11:47.24 -
70 Yoni Neyshtadt FR-1 Minot State 9:14.81 9:26.13 11:53.33 9:43.12 -
71 Aidan Rivers FR-1 South Dakota Mines 10:14.56 9:34.35 7:05.02 9:40.10 -
72 Lucas Steiger JR-3 Sioux Falls 7:46.54 9:35.97 8:44.14 7:46.54 -
73 Drew Ekstrum FR-1 South Dakota Mines 10:18.12 9:37.68 10:23.90 11:27.44 -
74 Daniel Green JR-3 Dakota State 9:30.69 9:42.33 7:10.93 11:03.86 -
75 Logan Anderson   UNAT-UNATTACHED-SDSU 9:37.47 9:43.30 11:10.80 9:43.30 -
76 John Jacklin JR-3 Northern State 11:58.24 9:43.93 9:55.61 7:12.11 -
77 Grant Engel JR-3 Nebraska Wesleyan 9:40.04 9:45.90 9:51.76 10:38.64 -
78 Ashton Schnaser SO-2 Sioux Falls 9:27.94 9:51.60 8:28.78 10:03.44 -
79 William Saari SO-2 Hamline 11:06.11 9:54.74 11:12.06 11:41.80 -
80 Brayden Dirks FR-1 Northwestern (Iowa) 12:25.40 9:56.32 10:08.25 10:08.25 -
81 Reese Henrie FR-1 Dakota State 8:04.16 9:57.72 7:46.23 11:15.43 -
82 Vlad Starrett FR-1 North Iowa Area CC 11:02.10 10:07.43 13:03.59 11:32.47 -
83 Matthew Todd FR-1 Minot State 12:23.07 10:14.10 8:35.85 8:54.27 -
84 Chris Marquardt FR-1 North Iowa Area CC 13:52.11 10:45.04 10:25.69 11:17.30 -
85 David Adair FR-1 Northwestern (Iowa) 13:13.48 11:24.03 10:01.95 13:20.32 -
86 Tyler McCormac FR-1 Iowa Central CC 8:31.95 11:41.30 10:59.23 8:31.95 -
87 Nowa Bugale FR-1 Iowa Central CC 13:11.50 12:26.69 11:49.36 12:11.76 -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
57 Cooper Greenslade   UNAT-South Dakota St. 11:18.69 11:24.21 10:29.03 8:38.68 6:31.77 9:11.78 -
59 Lucas LiaBraaten FR-1 Hamline 7:00.98 7:45.30 10:20.39 6:27.75 7:28.68 9:13.92 -
64 Parker Hahn FR-1 Sioux Falls 11:44.60 7:16.18 7:32.96 9:08.02 8:56.84 9:19.20 -
66 Preston Drew FR-1 South Dakota Mines 9:49.65 6:49.95 8:53.50 8:14.19 8:25.42 9:21.57 -
67 Hunter Prather JR-3 South Dakota Mines 10:32.66 11:17.85 6:41.06 11:57.39 10:15.71 9:24.87 -
68 Everett Sandbo FR-1 South Dakota Mines 7:49.30 8:00.61 6:41.45 8:28.88 12:15.05 9:25.42 -
70 Yoni Neyshtadt FR-1 Minot State 11:36.34 9:48.78 7:32.91 10:51.05 9:37.46 9:26.13 -
71 Aidan Rivers FR-1 South Dakota Mines 7:33.74 8:19.69 9:11.38 11:00.51 9:05.64 9:34.35 -
72 Lucas Steiger JR-3 Sioux Falls 11:42.69 9:53.25 11:02.37 8:44.14 11:48.45 9:35.97 -
73 Drew Ekstrum FR-1 South Dakota Mines 10:18.12 11:27.44 9:20.35 11:10.11 8:28.36 9:37.68 -
74 Daniel Green JR-3 Dakota State 8:49.92 10:23.10 8:38.28 8:14.98 8:14.98 9:42.33 -
75 Logan Anderson   UNAT-UNATTACHED-SDSU 12:26.63 9:02.47 12:20.79 11:16.63 10:24.14 9:43.30 -
76 John Jacklin JR-3 Northern State 10:30.65 7:47.15 9:14.74 8:10.51 10:13.13 9:43.93 -
77 Grant Engel JR-3 Nebraska Wesleyan 10:15.20 12:41.67 8:35.60 9:57.62 12:41.67 9:45.90 -
78 Ashton Schnaser SO-2 Sioux Falls 12:25.42 8:16.95 11:02.60 9:51.60 7:17.79 9:51.60 -
79 William Saari SO-2 Hamline 7:37.95 11:00.17 12:41.27 11:35.85 12:35.32 9:54.74 -
80 Brayden Dirks FR-1 Northwestern (Iowa) 9:32.47 8:26.88 10:26.14 8:14.95 8:14.95 9:56.32 -
81 Reese Henrie FR-1 Dakota State 7:16.34 9:51.75 12:39.11 12:51.06 9:15.88 9:57.72 -
82 Vlad Starrett FR-1 North Iowa Area CC 12:45.37 10:31.73 11:20.33 10:01.36 7:41.65 10:07.43 -
83 Matthew Todd FR-1 Minot State 7:52.86 12:16.92 13:06.05 10:26.39 10:14.10 10:14.10 -
84 Chris Marquardt FR-1 North Iowa Area CC 9:40.54 9:59.89 11:36.65 10:45.04 10:06.34 10:45.04 -
85 David Adair FR-1 Northwestern (Iowa) 8:26.19 8:19.35 13:40.84 9:48.27 10:29.31 11:24.03 -
86 Tyler McCormac FR-1 Iowa Central CC 13:12.47 13:47.54 8:31.95 10:45.20 11:41.30 11:41.30 -
87 Nowa Bugale FR-1 Iowa Central CC 11:56.83 9:34.96 11:12.03 11:12.03 12:11.76 12:26.69 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
22 Dan Iselin   Runablaze Iowa 8:44.98 8:39.78 10:28.94 8:03.40 7:16.62 10:02.95 -
31 Nathan Notgrass   UNAT-South Dakota St. 7:46.97 8:44.68 8:55.18 10:34.87 7:20.74 10:08.63 -
32 Caleb Appleton   Runablaze Iowa 8:35.77 8:46.29 11:18.92 9:33.66 6:34.72 7:43.14 -
35 Marshall Loveland   UNAT-North Dakota State 8:59.34 8:48.76 6:36.57 6:26.00 8:59.34 11:11.53 -
36 Owen Wagner SO-2 South Dakota Mines 10:18.96 8:49.02 10:18.96 10:24.25 7:40.25 10:29.54 -
37 Norbert Weijenberg JR-3 Nebraska Wesleyan 7:10.22 8:51.13 9:49.56 6:54.29 9:23.00 9:17.69 -
39 Miles Olofson SO-2 Sioux Falls 9:25.21 8:53.21 7:59.89 6:23.92 9:03.88 6:45.24 -
40 Marco Lopez SO-2 Iowa Central CC 6:34.77 8:53.47 9:20.15 9:20.15 10:29.50 10:40.17 -
41 Avery Den Herder JR-3 Dordt 11:07.28 8:53.82 6:19.02 8:00.44 8:11.12 10:24.57 -
45 Jacob Brouwer SR-4 Dordt 10:05.46 8:55.80 8:39.73 10:16.17 9:27.95 7:40.79 -
46 Camden Jasmin FR-1 Minot State 8:19.74 8:57.35 6:16.15 8:41.23 9:45.72 7:15.26 -
47 Kadin Groen FR-1 Augustana (S.D.) 9:26.68 8:59.69 8:32.71 11:14.62 8:48.90 9:53.66 -
49 Seth Fey FR-1 South Dakota 6:55.92 9:00.15 9:05.56 8:16.94 8:22.34 6:39.71 -
50 Isaac Fink SO-2 Augustana (S.D.) 11:29.25 9:02.71 8:24.72 8:46.43 7:08.74 10:29.55 -
51 Aric Brodie SR-4 Hamline 10:58.53 9:04.24 11:25.75 8:15.26 6:31.86 11:36.63 -
52 Ethan Schaffer FR-1 U-Mary 7:55.46 9:06.50 10:50.34 10:39.41 9:44.76 9:06.50 -
53 Jarek Glenn SO-2 South Dakota 9:02.37 9:07.84 7:07.32 10:40.98 7:45.67 10:08.11 -
55 Joran Lamoreaux FR-1 South Dakota Mines 8:19.32 9:08.70 7:46.40 6:40.56 6:46.04 7:02.50 -
56 Ander Julian FR-1 Iowa Central CC 9:15.14 9:09.64 11:05.07 10:04.61 9:20.64 9:59.11 -
58 Eli Boppart Senior Unattached 10:29.58 9:12.26 11:08.24 8:44.65 8:17.04 9:17.79 -
62 Jared Lutmer Junior Unattached 6:30.19 9:17.41 6:41.34 9:11.84 8:27.25 11:14.47 -
63 Owen Jones SO-2 U-Mary 11:05.12 9:18.92 10:53.94 9:18.92 10:31.58 8:06.26 -
65 Tyler Kennedy SR-4 Dakota State 8:29.39 9:19.77 7:16.62 11:39.72 12:07.71 7:33.42 -
69 Justin Steffensmeier JR-3 Sioux Falls 8:17.90 9:25.79 11:01.98 8:12.24 7:43.95 6:58.69 -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
18 Caleb Rivera SO-2 Sioux Falls 10:38.52 6:46.80 8:34.93 10:38.52 -
19 Jon Roux FR-1 St. Thomas (Minn.) 9:21.75 6:47.14 8:35.36 9:01.13 -
21 Aidan Vorster SO-2 Dordt 7:08.77 10:19.91 8:36.59 6:48.11 -
23 Sean McNiesh FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:30.27 6:40.68 8:40.36 8:19.55 -
24 Owen Dickenson JR-3 Minnesota-Duluth 8:15.11 7:43.84 8:41.16 10:56.67 -
25 Thaniel Schroeder SR-4 Dordt 8:56.90 7:54.35 8:41.26 8:41.26 -
26 Ian Busche FR-1 North Dakota 9:24.96 10:53.89 8:43.11 10:38.20 -
27 Christian Noble   UNAT-South Dakota St. 10:23.04 9:35.92 8:43.56 9:25.45 -
28 Brady Hogan SO-2 Iowa Central CC 10:28.96 8:07.44 8:44.13 9:15.58 -
29 Regan Bosch   UNAT-North Dakota State 6:27.95 9:05.22 8:44.25 8:44.25 -
33 Ethan Summerhays JR-3 Dordt 7:38.28 7:11.94 8:46.75 11:03.71 -
34 Guillermo Fregoso JR-3 U-Mary 6:15.20 6:46.91 8:48.45 7:02.76 -
38 Colin O'Farrell FR-1 MSU-Moorhead 9:23.78 6:54.85 8:51.86 6:33.58 -
42 Gabe Peters   UNAT-UNATTACHED-SDSU 10:36.42 8:01.32 8:54.80 6:19.71 -
43 Riley Ruhaak SO-2 South Dakota 8:01.92 8:34.05 8:55.46 8:50.11 -
44 Caeden Johnson   Unattached 8:23.49 9:22.41 8:55.62 9:27.76 -
48 Levi Smith SO-2 Black Hills St. 10:15.34 9:37.56 8:59.77 10:42.33 -
54 Evan Halbe Freshman Unattached 6:56.67 6:23.78 9:08.25 11:36.28 -
60 Mason Swingholm SO-2 Black Hills St. 6:50.50 7:45.98 9:14.73 10:49.04 -
61 John Swotek   UNAT-South Dakota 8:08.50 10:27.28 9:15.11 9:42.87 -
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Owen Hoeft   Minnesota Distance Elite 7:25.50 8:09.56 9:37.68 6:46.34 10
2 Noah Kohut-Jackson   UNAT-Minnesota 9:21.34 8:16.76 6:47.35 5:47.74 8
3 Colten Brand JR-3 Augustana (S.D.) 9:27.44 8:17.75 10:07.26 9:02.55 6
4 Hunter Klimek JR-3 North Dakota State 10:04.62 8:19.68 10:24.60 8:59.66 5
5 Will Lohr FR-1 South Dakota St. 10:21.96 8:21.58 5:51.11 9:56.88 4
6 Emmet Anderson   UNAT-Minnesota 7:23.05 8:23.46 9:44.02 10:14.23 3
7 Shane Greipentrog   UNAT-Minnesota 6:07.92 8:23.99 6:43.20 9:09.35 2
8 Colton Halla JR-3 St. Thomas (Minn.) 9:15.21 8:24.73 9:50.54 9:25.30 1
9 Josh Evans   Unattached 7:34.73 8:25.25 7:44.83 8:30.31 -
10 Juan Trasobares FR-1 Drake 5:53.76 8:25.37 10:41.82 9:00.75 -
11 Caden Nordberg FR-1 St. Thomas (Minn.) 7:09.82 8:25.66 8:40.83 10:27.02 -
12 Morey Smith JR-3 St. Thomas (Minn.) 6:44.84 8:26.04 7:55.68 7:15.20 -
13 Wyatt Baldauf JR-3 Dakota Wesleyan 6:45.34 8:26.67 6:35.21 8:21.61 -
14 Charles Caven SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:36.33 8:28.11 8:33.20 6:31.25 -
15 Griffin Ward   UNAT-Minnesota 6:47.39 8:29.23 7:33.22 8:29.23 -
16 Tony Weeks SO-2 St. Thomas (Minn.) 10:16.91 8:29.84 9:10.63 10:16.91 -
17 Matthew Lepine   UNAT-Minnesota 10:17.30 8:30.16 8:25.06 9:21.18 -
20 Joe Langridge FR-1 Augustana (Ill.) 10:44.47 8:35.57 9:58.07 6:31.84 -
30 Tim Brown JR-3 Black Hills St. 11:01.06 8:44.65 9:42.37 9:26.63 -