February 10-11, 2023
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NJCAA

Men's 600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Tristan Allen   U of Manitoba 1:17.57 10
2 Dawson Mann Senior U of Manitoba 1:18.01 8
3 Marcus Brown SR-4 Waldorf 1:19.54 6
4 Gabe Anderson JR-3 Nebraska Wesleyan 1:19.58 5
5 Peyton Miller SR-4 Dordt 1:21.45 4
6 Jack Taylor Senior U of Manitoba 1:21.53 3
7 Trey Engelmann SO-2 Northwestern (Iowa) 1:22.12 2
8 Hugo Massa SO-2 North Iowa Area CC 1:23.41 1
9 Rocharn Wilson SO-2 Iowa Central CC 1:23.73 -
10 Juan Gutierrez SR-4 Minot State 1:23.82 -
11 Scott Friesen Junior U of Manitoba 1:24.69 -
12 Robert Norton SO-2 Southwestern CC 1:24.98 -
13 Matthew Schoessow JR-3 Augustana (S.D.) 1:25.00 -
14 Dylan Schimke SO-2 Northern State 1:25.39 -
15 Tanner Schiller FR-1 U-Mary 1:25.79 -
16 Casey Kruger FR-1 Morningside 1:25.81 -
17 Antonio Burton SO-2 Iowa Central CC 1:26.09 -
18 Noah Schroder Senior Unattached 1:26.19 -
19 Joshua Krull JR-3 Dakota State 1:26.37 -
20 Alex Hastings FR-1 Iowa Central CC 1:27.12 -
21 Rowan Winter FR-1 South Dakota Mines 1:27.16 -
22 Nicholas Muller JR-3 Sioux Falls 1:27.70 -
23 Alfred Kiptoo SO-2 North Iowa Area CC 1:27.92 -
24 Blake Stoks FR-1 Northern State 1:28.55 -
25 Diego Jaimes SR-4 Sioux Falls 1:28.78 -
26 Carson Mashlan SO-2 South Dakota Mines 1:29.16 -
27 Nolan Reynolds JR-3 Waldorf 1:29.32 -
28 Caden Gortmaker FR-1 Dakota State 1:29.51 -
29 Matthew Todd FR-1 Minot State 1:30.18 -
30 James Dalton FR-1 U-Mary 1:30.48 -
31 Dan Istvanovich SO-2 Northern State 1:31.22 -
32 Jacob Kalkwarf FR-1 Northwestern (Iowa) 1:33.14 -
33 Collin Engebretson FR-1 Northern State 1:34.04 -
34 Jaylan Brown FR-1 Minot State 1:38.50 -
  Caleb Roggenbuck JR-3 Sioux Falls DQ -
  Joseph Eberle FR-1 U-Mary DQ -
Men's 600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Tristan Allen   U of Manitoba 1:17.57 1:27.66 1:04.39 1:09.82 10
2 Dawson Mann Senior U of Manitoba 1:18.01 1:18.01 1:14.89 1:33.62 8
3 Marcus Brown SR-4 Waldorf 1:19.54 1:37.84 1:35.45 1:35.45 6
4 Gabe Anderson JR-3 Nebraska Wesleyan 1:19.58 1:16.40 1:06.06 1:06.06 5
5 Peyton Miller SR-4 Dordt 1:21.45 1:19.83 1:37.74 1:36.93 4
6 Jack Taylor Senior U of Manitoba 1:21.53 1:10.94 1:23.16 1:10.94 3
7 Trey Engelmann SO-2 Northwestern (Iowa) 1:22.12 1:45.94 1:05.70 1:46.76 2
Men's 600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Juan Gutierrez SR-4 Minot State 1:23.82 1:42.26 1:02.03 1:22.15 1:42.26 -
11 Scott Friesen Junior U of Manitoba 1:24.69 1:42.48 1:18.77 1:47.56 1:18.77 -
12 Robert Norton SO-2 Southwestern CC 1:24.98 1:02.89 1:13.09 1:20.74 1:06.29 -
14 Dylan Schimke SO-2 Northern State 1:25.39 1:20.27 1:01.48 1:12.59 1:16.00 -
15 Tanner Schiller FR-1 U-Mary 1:25.79 1:48.96 1:06.06 1:29.23 1:07.78 -
18 Noah Schroder Senior Unattached 1:26.19 1:09.82 1:38.26 1:10.68 1:01.20 -
19 Joshua Krull JR-3 Dakota State 1:26.37 1:45.38 1:08.24 1:00.46 1:18.60 -
  Joseph Eberle FR-1 U-Mary DQ DQ DQ DQ DQ -
Men's 600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
8 Hugo Massa SO-2 North Iowa Area CC 1:15.91 59.23 1:37.59 1:34.26 1:23.41 1
9 Rocharn Wilson SO-2 Iowa Central CC 1:21.22 1:29.60 1:09.50 59.45 1:23.73 -
13 Matthew Schoessow JR-3 Augustana (S.D.) 1:33.50 1:50.50 1:46.25 1:29.25 1:25.00 -
16 Casey Kruger FR-1 Morningside 1:23.24 1:03.50 1:32.68 1:34.40 1:25.81 -
21 Rowan Winter FR-1 South Dakota Mines 1:23.68 1:28.91 1:41.11 1:17.58 1:27.16 -
26 Carson Mashlan SO-2 South Dakota Mines 1:23.81 1:17.57 1:26.49 1:49.67 1:29.16 -
30 James Dalton FR-1 U-Mary 1:11.48 1:49.48 1:33.20 1:41.34 1:30.48 -
  Caleb Roggenbuck JR-3 Sioux Falls DQ DQ DQ DQ DQ -
Men's 600 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
17 Antonio Burton SO-2 Iowa Central CC 1:26.09 1:25.23 1:13.18 1:24.37 1:13.18 -
20 Alex Hastings FR-1 Iowa Central CC 1:27.12 1:37.58 1:36.71 1:45.42 1:40.19 -
22 Nicholas Muller JR-3 Sioux Falls 1:27.70 1:19.81 1:29.46 1:41.74 1:24.20 -
23 Alfred Kiptoo SO-2 North Iowa Area CC 1:27.92 1:15.62 1:20.01 1:24.41 1:06.82 -
24 Blake Stoks FR-1 Northern State 1:28.55 1:35.64 1:03.76 1:47.15 1:07.30 -
25 Diego Jaimes SR-4 Sioux Falls 1:28.78 1:21.68 1:05.70 1:10.14 1:49.20 -
31 Dan Istvanovich SO-2 Northern State 1:31.22 1:16.63 1:03.86 1:47.64 1:27.58 -
Men's 600 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
27 Nolan Reynolds JR-3 Waldorf 1:29.32 1:15.93 -
28 Caden Gortmaker FR-1 Dakota State 1:29.51 1:06.24 -
29 Matthew Todd FR-1 Minot State 1:30.18 1:13.95 -
32 Jacob Kalkwarf FR-1 Northwestern (Iowa) 1:33.14 1:59.22 -
33 Collin Engebretson FR-1 Northern State 1:34.04 1:55.67 -
34 Jaylan Brown FR-1 Minot State 1:38.50 2:08.05 -