February 10-11, 2023
|
Texas Tech-Sports Performance Center - Lubbock, TX
|
200m (Banked)
|
3217 ft. elevation
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men 60m Dash Qualifying R

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Keontae Gaines SO-2 South Plains 5.67 6.74
2 Desmond Aryee JR-3 West Texas A&M 5.07 6.76
2 James Dadzie FR-1 Western Texas College 8.52 6.76
4 Eric Callaway SR-4 Sam Houston 8.81 6.77
5 Derrick Warren Jr FR-1 Sam Houston 6.39 6.79
6 Cameron Crowe JR-3 Incarnate Word 7.47 6.79
7 Cody Grant FR-1 South Plains 5.65 6.80
8 Sanjay Salmon FR-1 Western Texas College 6.76 6.82
9 Kimarlie Stewart FR-1 New Mexico JC 6.48 6.82
10 Thomas Gignoux JR-3 Incarnate Word 8.81 6.83
11 Noah Lawson FR-1 South Plains 6.77 6.83
12 Dallin Draper SO-2 BYU 7.06 6.85
13 Timothy Frederick JR-3 Eastern New Mexico 7.62 6.86
13 Kyler Haughton FR-1 BYU 7.55 6.86
15 Tyriq Brunn FR-1 Sam Houston 7.49 6.87
16 Trael Robertson SO-2 Lubbock Christian 7.49 6.87
17 Gregory Sholars SR-4 TCU 5.84 6.87
18 David Morgan JR-3 Angelo State 8.47 6.88
19 Tevijon Williams FR-1 Incarnate Word 8.19 6.88
20 Tr'Darius Taylor FR-1 Our Lady of the Lake 6.95 6.88
21 Dallas Williams JR-3 Incarnate Word 7.54 6.91
22 Nazhir Carter JR-3 Prairie View 8.86 6.92
23 Addison Franklin JR-3 Abilene Christian 7.06 6.92
24 Kordarion Smith FR-1 TCU 7.70 6.93
25 Everett Sadler FR-1 Tarleton State 7.21 6.93
26 Javain Johnson FR-1 Sam Houston 7.57 6.94
27 Yashawn Hamilton JR-3 UT-Rio Grande Valley 5.97 6.94
28 William Harris JR-3 Abilene Christian 7.78 6.94
29 Jared Davis JR-3 BYU 8.14 6.95
30 Keishawn Everly SR-4 Prairie View 7.38 6.96
31 Chanse Holiday FR-1 Prairie View 6.06 6.96
32 Jeremiah Lauzon JR-3 West Texas A&M 8.65 6.97
33 Dorian Leda JR-3 Angelo State 8.23 6.97
34 Canyun Staton FR-1 Tarleton State 7.25 6.97
35 Jermarrion Stewart SO-2 UT-Rio Grande Valley 5.94 6.98
36 Jaleel Scott SO-2 UT-Rio Grande Valley 7.89 6.98
37 Emmanuel Ekong FR-1 TCU 4.97 6.99
38 Marquis Wortham-Edwards FR-1 Abilene Christian 7.13 6.99
39 Tyrin Lewis   UNAT-West Texas A&M 7.21 7.00
40 Amarrion Reese FR-1 Incarnate Word 7.29 7.01
41 Tiras Reed FR-1 Abilene Christian 5.97 7.02
42 Rodney Webber FR-1 Our Lady of the Lake 8.29 7.02
43 David Mvundura JR-3 Tarleton State 8.16 7.03
44 Elijah Colbert SO-2 New Mexico JC 8.23 7.03
45 Esosa Iyengunmwena SO-2 South Plains 6.76 7.04
46 Josh Smith   Unattached 5.43 7.05
47 Kyle Lind JR-3 Texas Tech 5.09 7.06
48 Allen Henderson JR-3 West Texas A&M 6.16 7.08
49 Bossman Pinkrah SO-2 Angelo State 6.53 7.09
50 Jesus Riefkohl-Delgado FR-1 Our Lady of the Lake 8.30 7.09
51 Jason Paris   Puerto Rico 5.62 7.11
52 Jalen Nero SO-2 UT-Rio Grande Valley 8.32 7.11
53 Gerard Bryant JR-3 West Texas A&M 7.49 7.13
54 Jahvel Granville FR-1 New Mexico JC 6.51 7.15
55 Nathan Mares FR-1 South Plains 5.30 7.15
56 Joaquin Ramirez FR-1 Our Lady of the Lake 6.81 7.16
57 Charlie Lee-Alliston FR-1 Abilene Christian 5.11 7.19
58 John Magee FR-1 Eastern New Mexico 8.97 7.23
59 Jalen Smith JR-3 Prairie View 5.28 7.23
60 Joshua Nate Junior Unattached 8.04 7.37
61 Adrian Mathew Freshman Al Wasl 5.98 7.38
62 Jayme Wooley FR-1 Abilene Christian 6.68 7.42
63 Josh Bachechi FR-1 Eastern New Mexico 6.54 7.43
64 Montes Cristian Freshman Unattached 9.07 7.43
65 Aydan Roberts FR-1 Abilene Christian 7.64 7.79
66 Jesse Woodruff FR-1 Eastern New Mexico 6.49 8.54
  Nathaniel Luna FR-1 Lubbock Christian FS FS
  Alex Williams FR-1 Eastern New Mexico FS FS
Men 60m Dash Qualifying R Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 James Dadzie FR-1 Western Texas College 6.76 5.82
4 Eric Callaway SR-4 Sam Houston 6.77 7.52
40 Amarrion Reese FR-1 Incarnate Word 7.01 7.79
48 Allen Henderson JR-3 West Texas A&M 7.08 6.31
54 Jahvel Granville FR-1 New Mexico JC 7.15 6.44
58 John Magee FR-1 Eastern New Mexico 7.23 8.90
Men 60m Dash Qualifying R Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Keontae Gaines SO-2 South Plains 6.74
8 Sanjay Salmon FR-1 Western Texas College 6.82
20 Tr'Darius Taylor FR-1 Our Lady of the Lake 6.88
27 Yashawn Hamilton JR-3 UT-Rio Grande Valley 6.94
29 Jared Davis JR-3 BYU 6.95
44 Elijah Colbert SO-2 New Mexico JC 7.03
52 Jalen Nero SO-2 UT-Rio Grande Valley 7.11
56 Joaquin Ramirez FR-1 Our Lady of the Lake 7.16
Men 60m Dash Qualifying R Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Cody Grant FR-1 South Plains 6.80
11 Noah Lawson FR-1 South Plains 6.83
13 Timothy Frederick JR-3 Eastern New Mexico 6.86
32 Jeremiah Lauzon JR-3 West Texas A&M 6.97
38 Marquis Wortham-Edwards FR-1 Abilene Christian 6.99
39 Tyrin Lewis   UNAT-West Texas A&M 7.00
46 Josh Smith   Unattached 7.05
59 Jalen Smith JR-3 Prairie View 7.23
Men 60m Dash Qualifying R Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Kyler Haughton FR-1 BYU 4.87 7.62 6.86
16 Trael Robertson SO-2 Lubbock Christian 5.43 6.74 6.87
30 Keishawn Everly SR-4 Prairie View 5.43 8.50 6.96
35 Jermarrion Stewart SO-2 UT-Rio Grande Valley 5.52 8.73 6.98
37 Emmanuel Ekong FR-1 TCU 8.32 8.25 6.99
60 Joshua Nate Junior Unattached 8.92 6.86 7.37
66 Jesse Woodruff FR-1 Eastern New Mexico 10.68 6.67 8.54
Men 60m Dash Qualifying R Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Kimarlie Stewart FR-1 New Mexico JC 4.85 7.23 6.28 6.82 8.67
12 Dallin Draper SO-2 BYU 7.06 8.16 8.77 6.85 6.85
34 Canyun Staton FR-1 Tarleton State 7.95 8.79 5.16 6.97 5.93
41 Tiras Reed FR-1 Abilene Christian 8.71 4.92 4.99 7.02 7.37
61 Adrian Mathew Freshman Al Wasl 8.56 5.91 5.47 7.38 6.94
Men 60m Dash Qualifying R Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Desmond Aryee JR-3 West Texas A&M 6.76 7.98 8.66 5.21
15 Tyriq Brunn FR-1 Sam Houston 6.87 8.73 6.19 7.70
19 Tevijon Williams FR-1 Incarnate Word 6.88 4.96 6.20 5.37
31 Chanse Holiday FR-1 Prairie View 6.96 7.38 4.95 5.99
49 Bossman Pinkrah SO-2 Angelo State 7.09 7.16 6.60 7.24
55 Nathan Mares FR-1 South Plains 7.15 5.08 7.94 7.87
  Nathaniel Luna FR-1 Lubbock Christian FS FS FS FS
  Alex Williams FR-1 Eastern New Mexico FS FS FS FS
Men 60m Dash Qualifying R Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Cameron Crowe JR-3 Incarnate Word 4.82 6.59 6.79 7.07
17 Gregory Sholars SR-4 TCU 5.29 4.95 6.87 6.67
21 Dallas Williams JR-3 Incarnate Word 5.88 6.50 6.91 8.71
22 Nazhir Carter JR-3 Prairie View 5.96 6.30 6.92 5.54
36 Jaleel Scott SO-2 UT-Rio Grande Valley 6.50 8.66 6.98 6.77
45 Esosa Iyengunmwena SO-2 South Plains 7.89 7.26 7.04 7.54
50 Jesus Riefkohl-Delgado FR-1 Our Lady of the Lake 7.87 7.52 7.09 6.53
65 Aydan Roberts FR-1 Abilene Christian 7.48 7.64 7.79 9.35
Men 60m Dash Qualifying R Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Derrick Warren Jr FR-1 Sam Houston 6.79 8.70 5.91 4.76 8.83 6.59
10 Thomas Gignoux JR-3 Incarnate Word 6.83 7.65 7.86 6.97 8.81 4.92
26 Javain Johnson FR-1 Sam Houston 6.94 6.94 6.74 8.33 8.19 7.29
33 Dorian Leda JR-3 Angelo State 6.97 7.11 5.02 5.72 6.56 7.74
47 Kyle Lind JR-3 Texas Tech 7.06 8.76 8.41 8.48 6.08 5.58
53 Gerard Bryant JR-3 West Texas A&M 7.13 7.21 8.70 8.42 5.64 7.78
57 Charlie Lee-Alliston FR-1 Abilene Christian 7.19 6.33 6.12 8.27 5.61 8.78
62 Jayme Wooley FR-1 Abilene Christian 7.42 8.76 8.02 5.27 8.31 6.98
Men 60m Dash Qualifying R Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
24 Kordarion Smith FR-1 TCU 7.28 6.10 5.76 5.27 6.93
28 William Harris JR-3 Abilene Christian 5.35 7.08 8.61 6.18 6.94
42 Rodney Webber FR-1 Our Lady of the Lake 5.20 5.34 6.67 7.30 7.02
43 David Mvundura JR-3 Tarleton State 5.63 5.98 7.53 5.77 7.03
64 Montes Cristian Freshman Unattached 5.73 5.35 8.77 9.37 7.43
Men 60m Dash Qualifying R Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
18 David Morgan JR-3 Angelo State 6.88 6.95 6.82 5.44
23 Addison Franklin JR-3 Abilene Christian 6.92 8.86 8.24 8.31
25 Everett Sadler FR-1 Tarleton State 6.93 5.62 6.86 7.14
51 Jason Paris   Puerto Rico 7.11 7.54 7.61 8.39
63 Josh Bachechi FR-1 Eastern New Mexico 7.43 9.66 5.80 5.58