May 14-15, 2023
|
Widener - Chester, PA
ICON KEY: MAC AARTFC SUNYAC Liberty League IC4A/ECAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Billy Hill   Garden State TC 4:10.34 3:43.51 2:54.34 4:37.16 4:05.87 3:18.93 3:12.22 10
2 Matthew Lecky JR-3 RPI 3:01.63 3:44.23 2:41.45 3:50.96 4:40.29 4:42.53 4:49.26 8
3 Sam Llaneza SO-2 Lynchburg 3:36.18 3:45.18 4:03.20 3:47.44 4:41.48 4:05.45 3:15.91 6
4 Daniel Chen JR-3 Johns Hopkins 4:02.22 3:46.37 2:47.52 3:12.42 4:02.22 4:31.65 2:49.78 5
5 Ezra Ruggles JR-3 SUNY Geneseo 3:20.20 3:47.50 2:43.80 3:47.50 3:13.38 4:42.10 3:15.65 4
6 Arthur Beyer SR-4 Johns Hopkins 2:50.82 3:47.75 2:57.65 4:08.25 4:56.08 2:55.37 3:13.59 3
7 Declan McDonnell Sophomore Unattached 4:49.46 3:47.92 4:40.35 2:46.39 4:03.88 4:26.67 4:15.27   
8 Jonathan Zavala SO-2 Brockport St. 4:04.15 3:48.17 2:57.98 3:36.77 3:45.89 4:08.71 4:40.65 2
9 James Anderson   Genesee Valley Harriers 2:58.20 3:48.45 4:29.57 2:55.91 4:50.14 4:18.15 3:55.31 1
10 Ryan Kredell SR-4 Haverford 4:34.67 3:48.89 4:46.12 3:42.03 4:25.52 3:48.89 2:42.52 -
11 Jordan Brannan   Tailwind 2:48.36 3:50.63 3:48.33 3:32.18 4:50.60 3:25.26 3:29.88 -
12 Logan Horst SO-2 Messiah 3:55.53 3:50.91 4:04.77 4:41.71 2:55.50 3:27.82 2:50.88 -
13 Thomas Kressly SO-2 Brockport St. 2:53.73 3:51.63 4:47.23 4:54.17 3:35.42 3:26.15 3:05.31 -
14 Nicholas Lyndaker FR-1 St. Lawrence 4:43.53 3:52.40 3:52.40 4:52.83 3:38.46 3:10.57 3:22.19 -
15 Cory Kennedy SO-2 RPI 3:26.97 3:52.55 4:04.18 4:25.11 4:39.06 3:52.55 2:49.77 -
16 Tom Long   Leonia Track Club 4:51.20 3:52.96 3:36.66 3:41.32 3:50.63 4:20.92 4:18.59 -
17 Liam Going Freshman Unattached 4:30.46 3:53.15 3:13.52 5:03.10 3:41.50 3:36.83 3:15.85   
18 Arthur Dzieniszewski   Garden State TC 4:21.43 3:53.42 3:30.08 4:33.11 4:00.43 4:02.76 3:06.74 -
19 Sahil Dodda Freshman Unattached 3:39.43 3:53.43 5:01.13 4:54.13 2:57.41 3:39.43 4:49.46   
20 Jack Baronski SO-2 Marywood 3:18.74 3:53.81 3:51.48 3:11.73 3:56.15 4:42.91 3:14.07 -
21 Bryce Thalheimer JR-3 Johns Hopkins 3:07.08 3:53.85 2:53.05 4:33.61 4:54.66 4:28.93 4:26.59 -
22 Ryan Tobin SO-2 NYU 4:24.90 3:54.42 4:15.52 5:00.06 3:00.51 2:58.16 4:15.52 -
23 Daniel Ferrante JR-3 Christopher Newport 3:52.09 3:54.43 4:15.53 4:29.60 3:38.02 4:22.57 2:44.11 -
24 Jacob Riley SO-2 Rowan 4:08.75 3:54.67 3:42.94 4:58.03 4:29.87 3:45.29 3:52.33 -
25 Erik Ackerman SO-2 Stockton 4:32.44 3:54.86 3:50.17 3:05.54 4:25.40 3:07.89 4:37.14 -
26 Michael Rodriguez JR-3 TCNJ 3:52.72 3:55.07 3:10.41 4:25.63 4:32.69 3:17.46 4:51.49 -
27 John O'Rourke SR-4 Catholic 4:02.71 3:55.64 3:25.01 4:14.50 5:01.62 2:52.02 3:25.01 -
28 Holden Emery Sophomore Unattached 4:19.64 3:56.03 2:57.03 2:54.67 3:18.27 4:00.75 4:36.16   
29 Calvin Schneck   PRTC 3:23.12 3:56.18 3:44.38 5:04.68 3:11.31 4:26.89 4:22.16 -
30 Andrew Hutchinson SO-2 Messiah 4:58.04 3:56.54 2:50.31 3:16.33 4:08.37 3:39.99 4:43.85 -
31 Vidhur Polam Sophomore Unattached 3:09.24 3:56.55 3:58.92 3:13.98 4:08.38 3:32.90 3:28.17   
32 Nico Tripeny SR-4 Haverford 3:09.51 3:56.88 3:42.67 3:56.88 4:22.94 3:40.30 4:39.52 -
33 Cooper Knorr SR-4 Stockton 4:30.29 3:57.09 4:49.25 2:57.82 3:21.53 4:20.80 2:57.82 -
34 Troy Hill Junior Unattached 5:03.52 3:57.12 3:09.70 4:06.61 3:00.22 4:06.61 5:03.52   
35 Alex Petrecca   CPTC-Tracksmith 3:00.22 3:57.13 4:27.96 4:54.05 4:04.25 2:55.48 3:19.19 -
36 Ryan Banko Freshman Unattached 2:58.08 3:57.44 2:46.21 2:53.34 3:47.95 4:49.68 2:58.08   
37 Ethan Gonzales   Unattached 2:48.61 3:57.48 3:36.11 5:01.60 2:46.24 3:07.61 3:47.98   
38 Ronnie Melao JR-3 Stevens 4:02.24 3:57.49 4:11.74 3:29.00 3:19.50 3:21.87 3:21.87 -
39 Dylan Servis Senior Unattached 3:00.68 3:57.73 3:00.68 4:35.77 3:03.06 4:21.51 4:59.54   
40 Reza Eshghi SO-2 Haverford 4:28.75 3:57.83 3:53.08 4:43.02 4:00.21 4:54.91 4:38.27 -
41 Brandon Marks SR-4 RPI 4:17.13 3:58.08 4:33.80 4:40.94 4:21.89 4:31.42 4:14.75 -
42 Vincent Twomey Junior St. Joseph's (PA.) 3:20.64 3:58.85 3:11.08 3:27.80 3:56.47 4:37.07 3:01.53 -
43 Micah McCulley SO-2 SUNY Geneseo 2:49.81 3:59.16 4:35.04 3:49.60 2:54.59 3:51.99 4:30.25 -
44 Joey Smith FR-1 RPI 3:32.97 3:59.29 2:49.90 5:11.08 4:01.69 3:01.86 3:37.76 -
45 Kevin Matthews FR-1 TCNJ 4:49.74 3:59.45 3:57.06 3:35.51 4:44.95 4:06.64 3:45.09 -
46 Dillon VanDemortel SR-4 Brockport St. 4:56.95 3:59.47 3:59.47 3:23.55 5:06.53 3:45.11 4:40.18 -
47 Daniel Wyshinski Junior Unattached 3:50.16 3:59.75 4:40.51 3:59.75 2:50.23 4:35.72 4:40.51   
48 Thomas Lee SO-2 Marywood 4:28.70 3:59.91 3:57.51 3:16.73 4:09.51 4:23.91 4:07.11 -
49 Owen Foytack SO-2 King's (Pa.) 3:19.27 4:00.08 3:04.87 2:57.66 4:48.10 4:26.49 3:31.27 -
50 Kevin Heeman Sophomore Unattached 4:04.90 4:00.09 3:43.29 4:24.10 2:48.07 4:43.31 4:28.90   
51 Jason Putnam   Pacers/GRC New Balance 3:19.65 4:00.54 4:39.03 3:50.92 4:00.54 3:48.52 2:50.79 -
52 Will Hanna-Leverett Junior Unattached 4:36.68 4:00.59 2:58.04 3:19.69 4:58.34 4:15.03 2:50.82   
53 Tyler Balas SR-4 TCNJ 4:05.52 4:00.70 3:02.94 4:58.47 3:36.63 4:48.84 3:10.16 -
54 Jake Aylmer JR-3 Stevens 4:44.23 4:00.87 3:22.33 2:55.84 2:55.84 3:36.79 4:53.87 -
55 Luke Riley Sophomore Monmouth University 3:07.89 4:00.88 3:46.43 4:24.97 3:48.84 4:39.42 2:58.26 -
56 Cole Kolodziej SO-2 Rowan 4:37.11 4:00.96 3:27.23 3:12.77 4:39.52 3:12.77 3:51.33 -
57 Nolan Kier   CPTC - Tracksmith 4:27.82 4:01.28 4:51.95 4:42.30 3:34.74 3:44.39 3:44.39 -
58 Jordan Crist SR-4 RPI 4:11.14 4:01.48 3:44.58 4:52.19 4:03.90 4:52.19 4:54.61 -
59 Josiah Moyer SO-2 Messiah 3:37.46 4:01.62 2:58.80 4:40.28 4:25.79 3:54.38 3:47.13 -
60 Ryan Pena FR-1 Ramapo 4:25.84 4:01.67 2:56.42 3:23.01 5:06.92 5:14.18 3:54.42 -
61 Dawson Baptiste Sophomore Unattached 3:04.10 4:02.23 5:07.64 3:38.01 4:45.84 4:45.84 3:01.68   
62 Dylan Rosemark SO-2 RPI 3:16.66 4:02.79 3:23.95 4:31.93 4:41.64 4:10.08 4:44.07 -
63 Michael Franco SR-4 Haverford 3:53.14 4:02.85 4:49.00 4:58.71 2:54.86 5:08.42 3:48.28 -
64 Franklin Livolsi   Unattached 3:31.54 4:03.14 2:52.63 4:32.32 2:59.93 4:44.48 3:48.56   
65 Roman Fabbricatore FR-1 TCNJ 4:03.67 4:03.67 2:55.45 4:06.11 3:00.32 3:41.74 3:17.38 -
66 Bellamy Immanuel SO-2 Eastern Mennonite 5:04.75 4:03.80 3:34.55 3:19.92 4:45.25 3:54.05 3:54.05 -
67 Bryce Ryder SO-2 Marywood 4:50.13 4:03.80 5:12.07 2:50.66 4:01.37 4:57.44 3:10.17 -
68 Luke Tompkins FR-1 Christopher Newport 4:21.12 4:04.03 4:50.40 4:47.96 4:23.56 4:57.72 4:38.20 -
69 Jorge Rocha SO-2 NYU 4:23.97 4:04.41 4:45.96 3:47.31 3:59.53 4:09.30 3:47.31 -
70 Teddy Mercer SR-4 Dickinson 4:02.13 4:04.57 4:36.37 4:16.80 3:40.12 4:58.38 4:24.14 -
71 Zachary Musselman Senior Unattached 4:04.67 4:04.67 4:51.16 5:03.39 5:05.84 2:58.61 3:23.08   
72 Gavin Zanck Freshman Unattached 5:16.44 4:05.30 3:55.49 4:12.66 4:02.85 3:53.04 3:21.15   
73 Austin Schuhrer SO-2 Rowan 4:37.23 4:05.33 3:04.00 4:05.33 3:13.81 5:18.93 4:59.31 -
74 Ben Phillippy JR-3 DeSales 4:42.54 4:05.68 3:16.55 3:53.40 3:55.86 5:02.19 2:59.35 -
75 Bryan Deery   Garden State TC 4:52.49 4:05.79 2:54.51 3:26.47 4:59.87 5:02.33 4:27.92 -
76 Trey Rhinehart SO-2 Misericordia 3:56.84 4:06.70 4:09.17 4:41.24 5:13.31 4:48.64 4:51.11 -
77 Matthew Granizo SO-2 TCNJ 4:16.66 4:06.78 4:24.06 4:16.66 3:17.43 3:24.83 3:10.02 -
78 Jack Sears FR-1 McDaniel 2:52.91 4:07.01 3:37.37 4:29.24 4:44.07 4:58.89 4:34.19 -
79 Brandon Holveck Senior Unattached 4:32.18 4:07.43 4:12.38 3:17.95 3:37.74 4:17.33 4:37.13   
80 Andrew Shenoda   Leonia Track Club 4:12.58 4:07.62 3:32.96 3:37.91 3:55.24 3:55.24 5:02.10 -
81 Ryan Shulman FR-1 Misericordia 5:11.62 4:09.29 4:06.80 3:21.93 4:26.74 5:21.59 5:16.60 -
82 Jaime Tlatelpa JR-3 New Jersey City 3:30.02 4:10.02 4:50.03 5:17.53 4:15.02 4:47.53 4:37.53 -
83 Joe Branderbit Junior Unattached 4:02.58 4:10.08 3:05.06 2:57.56 4:05.08 3:30.07 3:57.58   
84 Nick Lachman   Garden State TC 5:02.96 4:10.38 4:07.88 4:20.40 2:55.27 3:47.85 4:22.90 -
85 Matt Santacoloma SR-4 DeSales 3:20.75 4:10.93 4:25.99 5:16.18 3:35.80 4:05.92 2:55.65 -
86 Ben Nieto   Philadelphia Runner Track Club 2:56.49 4:12.12 3:36.83 4:24.73 5:02.55 4:32.29 4:37.34 -
87 Mike Stec FR-1 Stockton 4:22.23 4:12.14 5:27.79 3:41.89 4:22.23 5:25.26 3:36.84 -
88 Michael McCann FR-1 Marywood 3:25.28 4:13.43 3:58.23 3:27.82 5:06.65 5:26.93 5:06.65 -
89 Sam Beck   Garden State TC 4:46.10 4:15.44 4:56.31 4:18.00 4:10.34 3:39.68 5:01.42 -
90 Brady Sheaffer   Unattached 3:37.45 4:15.82 4:43.96 3:06.75 4:00.47 4:28.62 3:55.36   
91 Alexander Latina Senior Unattached 4:17.15 4:17.15 3:59.15 3:02.58 3:02.58 5:21.44 5:03.44   
92 Stephen Akosah Freshman Unattached 4:31.44 4:18.51 4:13.34 4:15.93 4:05.59 4:10.76 4:31.44   
93 Victor Allen   Unattached 3:26.92 4:18.65 3:26.92 4:54.86 5:15.56 5:31.08 3:57.96   
94 Tyler Wells FR-1 Stockton 4:12.78 4:23.31 5:00.18 5:34.41 4:36.48 3:35.92 4:23.31 -
95 Trayon Williams Senior Unattached 5:28.81 4:25.17 4:46.39 4:49.04 5:02.30 4:25.17 3:45.40   
96 Topu Saha JR-3 New Jersey City 4:51.96 4:27.85 3:47.68 3:23.57 4:35.89 4:19.82 3:18.21 -
97 Sean Swenarton Freshman Unattached 5:32.89 4:28.46 4:36.52 3:53.56 3:53.56 5:27.53 5:32.89   
98 Matt Marroquin   Garden State TC 3:40.80 4:32.59 3:38.08 3:54.43 5:24.39 4:48.95 4:43.50 -
99 Max Humes Senior Rutgers Running Club 4:58.10 4:38.59 3:40.09 5:17.60 5:39.88 3:40.09 4:58.10 -
100 Denilson Lopez JR-3 New Jersey City 3:22.84 4:41.72 4:52.99 3:36.93 5:57.79 3:36.93 4:19.19 -
  Nick Scardigno SR-4 Haverford DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Dawson Woodruff JR-3 Eastern Mennonite DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Caleb Stephen FR-1 Stevens DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Chasen Hunt FR-1 Lynchburg DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  John Wang SR-4 Mount St. Mary's DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Peter Brady   CPTC Tracksmith DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Theo Kahler   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Billy Hill   Garden State TC 3:43.51 10
2 Matthew Lecky JR-3 RPI 3:44.23 8
3 Sam Llaneza SO-2 Lynchburg 3:45.18 6
4 Daniel Chen JR-3 Johns Hopkins 3:46.37 5
5 Ezra Ruggles JR-3 SUNY Geneseo 3:47.50 4
6 Arthur Beyer SR-4 Johns Hopkins 3:47.75 3
7 Declan McDonnell Sophomore Unattached 3:47.92   
8 Jonathan Zavala SO-2 Brockport St. 3:48.17 2
10 Ryan Kredell SR-4 Haverford 3:48.89 -
40 Reza Eshghi SO-2 Haverford 3:57.83 -
70 Teddy Mercer SR-4 Dickinson 4:04.57 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
9 James Anderson   Genesee Valley Harriers 3:48.45 3:25.61 1
11 Jordan Brannan   Tailwind 3:50.63 3:50.63 -
12 Logan Horst SO-2 Messiah 3:50.91 4:37.10 -
13 Thomas Kressly SO-2 Brockport St. 3:51.63 3:44.69 -
17 Liam Going Freshman Unattached 3:53.15 5:00.77   
19 Sahil Dodda Freshman Unattached 3:53.43 3:25.42   
24 Jacob Riley SO-2 Rowan 3:54.67 4:32.22 -
28 Holden Emery Sophomore Unattached 3:56.03 4:12.56   
34 Troy Hill Junior Unattached 3:57.12 4:54.03   
62 Dylan Rosemark SO-2 RPI 4:02.79 3:06.95 -
  Chasen Hunt FR-1 Lynchburg DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
14 Nicholas Lyndaker FR-1 St. Lawrence 3:40.78 3:52.40 3:17.54 -
15 Cory Kennedy SO-2 RPI 2:47.44 3:52.55 3:17.67 -
18 Arthur Dzieniszewski   Garden State TC 4:54.11 3:53.42 4:44.78 -
20 Jack Baronski SO-2 Marywood 4:35.90 3:53.81 3:18.74 -
26 Michael Rodriguez JR-3 TCNJ 3:33.92 3:55.07 3:52.72 -
27 John O'Rourke SR-4 Catholic 4:56.91 3:55.64 4:54.55 -
31 Vidhur Polam Sophomore Unattached 4:36.77 3:56.55 5:05.15   
36 Ryan Banko Freshman Unattached 4:40.18 3:57.44 4:25.94   
37 Ethan Gonzales   Unattached 4:56.85 3:57.48 4:04.61   
64 Franklin Livolsi   Unattached 4:03.14 4:03.14 4:59.07   
88 Michael McCann FR-1 Marywood 4:43.85 4:13.43 4:31.17 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
16 Tom Long   Leonia Track Club 4:53.53 3:52.96 2:52.39 3:06.37 3:01.71 -
21 Bryce Thalheimer JR-3 Johns Hopkins 4:59.33 3:53.85 4:38.29 3:32.81 4:00.87 -
22 Ryan Tobin SO-2 NYU 3:33.33 3:54.42 4:17.87 4:46.00 3:40.36 -
23 Daniel Ferrante JR-3 Christopher Newport 3:56.78 3:54.43 2:44.11 3:42.71 4:41.32 -
25 Erik Ackerman SO-2 Stockton 3:38.42 3:54.86 4:55.93 3:19.64 3:36.08 -
29 Calvin Schneck   PRTC 4:05.63 3:56.18 2:54.78 4:24.53 3:34.93 -
32 Nico Tripeny SR-4 Haverford 2:52.93 3:56.88 5:00.84 3:28.46 4:44.26 -
33 Cooper Knorr SR-4 Stockton 3:09.68 3:57.09 4:46.88 4:18.43 3:26.27 -
35 Alex Petrecca   CPTC-Tracksmith 3:16.82 3:57.13 4:58.79 4:11.36 5:08.27 -
38 Ronnie Melao JR-3 Stevens 2:53.37 3:57.49 2:46.25 2:51.00 3:52.74 -
42 Vincent Twomey Junior St. Joseph's (PA.) 3:39.75 3:58.85 3:11.08 4:51.40 3:13.47 -
46 Dillon VanDemortel SR-4 Brockport St. 4:59.34 3:59.47 2:57.21 3:59.47 4:09.05 -
50 Kevin Heeman Sophomore Unattached 3:40.89 4:00.09 3:45.69 2:50.47 4:07.30   
61 Dawson Baptiste Sophomore Unattached 3:21.05 4:02.23 3:30.74 3:04.10 3:45.28   
  John Wang SR-4 Mount St. Mary's DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
30 Andrew Hutchinson SO-2 Messiah 4:41.49 5:00.41 3:56.54 4:17.83 4:08.37 3:06.87 -
39 Dylan Servis Senior Unattached 3:17.32 4:14.38 3:57.73 3:10.19 3:36.34 4:45.28   
41 Brandon Marks SR-4 RPI 4:14.75 3:24.75 3:58.08 3:43.80 4:24.27 3:53.32 -
47 Daniel Wyshinski Junior Unattached 3:45.37 2:55.02 3:59.75 3:42.97 3:50.16 5:04.49   
48 Thomas Lee SO-2 Marywood 3:45.52 3:33.52 3:59.91 4:43.10 3:23.93 4:52.69 -
52 Will Hanna-Leverett Junior Unattached 2:55.63 3:41.35 4:00.59 3:46.16 2:50.82 4:55.93   
53 Tyler Balas SR-4 TCNJ 3:58.30 4:39.22 4:00.70 3:22.19 3:41.45 3:02.94 -
54 Jake Aylmer JR-3 Stevens 3:41.60 4:44.23 4:00.87 3:15.11 5:05.91 3:22.33 -
56 Cole Kolodziej SO-2 Rowan 3:34.46 4:27.47 4:00.96 4:34.70 4:37.11 4:37.11 -
58 Jordan Crist SR-4 RPI 4:35.29 4:30.46 4:01.48 4:52.19 4:15.97 4:06.31 -
60 Ryan Pena FR-1 Ramapo 5:04.51 4:42.76 4:01.67 4:13.76 4:45.17 3:42.34 -
63 Michael Franco SR-4 Haverford 3:48.28 3:09.43 4:02.85 2:54.86 4:12.57 4:41.71 -
66 Bellamy Immanuel SO-2 Eastern Mennonite 5:04.75 4:52.56 4:03.80 3:24.80 5:16.94 4:01.37 -
67 Bryce Ryder SO-2 Marywood 4:25.75 4:55.00 4:03.80 5:09.63 3:24.80 5:02.32 -
  Theo Kahler   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
43 Micah McCulley SO-2 SUNY Geneseo 3:51.99 3:59.16 4:56.56 3:56.77 3:13.72 3:23.29 4:13.51 -
44 Joey Smith FR-1 RPI 4:35.19 3:59.29 3:32.97 4:54.33 4:06.47 2:49.90 4:44.76 -
45 Kevin Matthews FR-1 TCNJ 4:04.24 3:59.45 3:23.54 4:42.56 4:21.00 4:42.56 3:18.75 -
49 Owen Foytack SO-2 King's (Pa.) 3:52.88 4:00.08 3:43.28 4:40.90 4:40.90 2:50.46 4:57.70 -
55 Luke Riley Sophomore Monmouth University 4:20.15 4:00.88 4:05.70 5:08.33 4:12.93 3:19.93 4:03.29 -
57 Nolan Kier   CPTC - Tracksmith 3:56.46 4:01.28 4:37.48 3:56.46 5:08.84 3:03.38 4:08.52 -
59 Josiah Moyer SO-2 Messiah 3:15.72 4:01.62 4:30.62 3:56.79 2:56.39 3:08.47 4:11.29 -
65 Roman Fabbricatore FR-1 TCNJ 3:36.87 4:03.67 3:12.50 3:10.07 4:54.84 5:02.15 3:58.80 -
68 Luke Tompkins FR-1 Christopher Newport 4:21.12 4:04.03 4:43.08 3:00.59 3:17.67 3:42.07 4:33.32 -
72 Gavin Zanck Freshman Unattached 3:33.42 4:05.30 5:16.44 3:35.87 3:11.34 3:16.24 3:03.98   
73 Austin Schuhrer SO-2 Rowan 3:38.35 4:05.33 4:59.31 2:54.19 5:01.76 3:50.61 3:38.35 -
76 Trey Rhinehart SO-2 Misericordia 3:34.63 4:06.70 3:29.70 5:20.71 3:34.63 4:09.17 4:58.51 -
77 Matthew Granizo SO-2 TCNJ 4:58.61 4:06.78 3:44.57 4:36.40 4:31.46 3:44.57 3:59.38 -
78 Jack Sears FR-1 McDaniel 4:34.19 4:07.01 3:57.13 3:59.60 4:24.30 5:16.18 4:21.83 -
83 Joe Branderbit Junior Unattached 3:12.57 4:10.08 3:17.57 4:40.09 4:32.59 3:50.08 3:37.57   
Men's 1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
51 Jason Putnam   Pacers/GRC New Balance 4:00.54 3:00.41 3:24.46 3:58.14 4:58.27 2:48.38 3:46.11 -
69 Jorge Rocha SO-2 NYU 4:04.41 4:36.19 3:44.86 5:00.63 4:26.41 4:48.41 4:53.30 -
71 Zachary Musselman Senior Unattached 4:04.67 4:38.93 4:31.59 3:32.87 5:13.18 3:01.06 5:00.95   
74 Ben Phillippy JR-3 DeSales 4:05.68 4:57.28 4:57.28 4:05.68 3:21.46 3:09.18 4:10.60 -
75 Bryan Deery   Garden State TC 4:05.79 4:08.25 4:15.63 4:00.88 3:46.13 2:52.06 3:09.26 -
79 Brandon Holveck Senior Unattached 4:07.43 4:07.43 3:55.06 3:22.90 3:30.32 4:37.13 5:14.24   
80 Andrew Shenoda   Leonia Track Club 4:07.62 3:52.77 4:42.29 4:24.96 3:57.72 4:44.77 4:10.10 -
81 Ryan Shulman FR-1 Misericordia 4:09.29 5:24.08 4:04.31 3:11.96 4:54.17 4:59.15 5:09.12 -
82 Jaime Tlatelpa JR-3 New Jersey City 4:10.02 3:05.02 3:15.02 5:05.03 4:52.53 4:22.53 3:37.52 -
84 Nick Lachman   Garden State TC 4:10.38 5:15.48 5:22.99 3:45.35 3:50.35 4:40.43 4:50.44 -
85 Matt Santacoloma SR-4 DeSales 4:10.93 3:40.82 4:23.48 3:20.75 5:23.70 3:20.75 5:08.65 -
90 Brady Sheaffer   Unattached 4:15.82 4:36.29 5:24.90 3:52.80 4:03.03 5:32.57 4:54.20   
92 Stephen Akosah Freshman Unattached 4:18.51 5:07.63 4:15.93 3:57.83 3:16.47 5:10.22 4:59.88   
  Nick Scardigno SR-4 Haverford DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Peter Brady   CPTC Tracksmith DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
86 Ben Nieto   Philadelphia Runner Track Club 4:12.12 4:22.21 5:17.68 -
87 Mike Stec FR-1 Stockton 4:12.14 4:14.67 4:42.40 -
89 Sam Beck   Garden State TC 4:15.44 4:20.55 4:28.22 -
91 Alexander Latina Senior Unattached 4:17.15 5:21.44 3:25.72   
93 Victor Allen   Unattached 4:18.65 4:36.76 5:36.25   
94 Tyler Wells FR-1 Stockton 4:23.31 3:12.22 4:39.11 -
95 Trayon Williams Senior Unattached 4:25.17 4:33.13 4:01.31   
96 Topu Saha JR-3 New Jersey City 4:27.85 3:50.36 4:41.25 -
97 Sean Swenarton Freshman Unattached 4:28.46 5:14.10 4:36.52   
98 Matt Marroquin   Garden State TC 4:32.59 4:38.05 5:05.30 -
99 Max Humes Senior Rutgers Running Club 4:38.59 5:06.45 3:31.73 -
100 Denilson Lopez JR-3 New Jersey City 4:41.72 4:52.99 4:44.54 -
  Dawson Woodruff JR-3 Eastern Mennonite DNS DNS DNS   
  Caleb Stephen FR-1 Stevens DNS DNS DNS