February 18, 2023
|
Wittenberg-The Steemer - Springfield, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC NCAC HCAC

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Audrianna Enns FR-1 Cedarville 2:14.32 1:58.21 1:47.46 2:54.62
2 Shelby Nolan   Unattached 2:16.20 2:32.55 1:51.69 1:53.05
3 Annalise Grammel JR-3 DePauw 2:16.80 2:37.32 2:20.91 2:08.60
4 Alayna Ackley SR-4 Cedarville 2:17.88 2:06.85 2:02.72 2:13.75
5 Madeleine Peramaki SR-4 Cedarville 2:18.41 2:19.80 2:44.71 2:44.71
6 Ella Webster FR-1 Wittenberg 2:18.68 2:00.66 1:52.33 1:44.01
7 Remington Hobson SR-4 Cedarville 2:19.67 2:47.61 2:08.50 2:49.00
8 Martha Bergley JR-3 Cedarville 2:20.79 2:02.49 2:27.83 2:50.36
9 Morgan Tharp FR-1 DePauw 2:23.52 2:14.91 3:06.58 2:14.91
10 Kaycee Moore FR-1 Transylvania 2:24.35 1:52.60 2:25.80 2:38.79
11 Delaney Tackett FR-1 Wittenberg 2:24.41 2:07.08 1:59.86 2:41.74
12 Ashley Beatty FR-1 Ohio Wesleyan 2:24.77 2:10.30 2:01.61 2:16.09
13 Ava Knight FR-1 DePauw 2:24.85 1:57.33 3:08.31 2:59.62
14 Laurel Brown SO-2 Cedarville 2:25.30 1:41.71 2:23.85 1:44.62
15 McKenna Downing FR-1 Ohio Wesleyan 2:25.62 2:38.73 2:41.64 1:41.94
16 JJ Herron JR-3 Ohio Northern 2:25.82 2:05.41 2:37.49 2:12.70
17 Aleena Cook FR-1 Cedarville 2:26.11 2:56.80 2:58.26 2:49.49
18 Corinne Lynch FR-1 Cedarville 2:27.28 2:21.39 2:40.54 2:49.38
19 Katelyn Stapleton FR-1 Ohio Wesleyan 2:27.45 2:18.61 2:58.42 3:01.37
20 Emma Lichtenberger SO-2 Cedarville 2:27.91 2:47.14 2:57.50 2:23.48
21 Isabel Chasney SR-4 Heidelberg 2:31.32 1:50.47 2:54.02 3:07.64
22 Erin Mayle FR-1 Denison 2:31.53 1:47.59 2:13.35 2:19.41
23 Emily Ferrans JR-3 PSU-Behrend 2:31.69 1:47.70 2:05.91 3:17.20
24 Abby Brown SR-4 Cedarville 2:32.52 3:09.13 2:49.30 2:02.02
25 Kylie Cope FR-1 Heidelberg 2:33.01 2:29.95 1:48.64 1:56.29
26 Lindsey Hartle FR-1 PSU-Behrend 2:33.39 2:28.79 2:14.99 2:36.46
27 Libby Perkins FR-1 Transylvania 2:35.87 1:58.47 2:51.46 2:34.32
28 Samantha Roth FR-1 Ohio Northern 2:35.92 2:32.81 2:20.33 2:17.21
29 Siarra Hoover SO-2 Ohio Wesleyan 2:37.68 2:15.61 2:06.15 2:50.30
30 Reghan Mulder SO-2 Cedarville 2:39.40 2:05.93 2:53.75 3:22.44
31 Victoria Kempton FR-1 Ohio Northern 2:39.60 2:31.62 2:45.99 2:20.45
32 Ella Bryant FR-1 Transylvania 2:41.46 1:56.26 3:25.06 2:01.10
33 Audrey Calvin JR-3 Ohio Wesleyan 2:42.14 2:14.58 2:12.96 2:38.90
34 Fiona Coleman FR-1 Denison 2:44.86 2:51.46 3:06.30 2:51.46
35 Izzy Spires SO-2 PSU-Behrend 2:48.47 3:35.65 2:04.67 2:45.10
36 Liz Pollner FR-1 Ohio Wesleyan 2:51.91 3:21.14 2:19.25 3:03.95
37 Morgan Chupp JR-3 Manchester 2:54.15 2:17.58 2:05.39 2:10.62
38 Caiti Panten FR-1 Denison 3:06.45 3:02.72 3:23.23 3:02.72
39 Alexis Coward SO-2 Defiance 3:17.70 2:59.91 4:05.15 3:45.38
40 Brianna Snider SO-2 Defiance 3:22.13 3:30.22 3:42.35 2:37.67
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Audrianna Enns FR-1 Cedarville 2:14.32 2:23.73 2:15.67 2:12.98 1:52.83 2:21.04 1:52.83
2 Shelby Nolan   Unattached 2:16.20 2:09.39 2:31.19 2:43.44 2:20.29 2:16.20 2:35.27
3 Annalise Grammel JR-3 DePauw 2:16.80 2:18.17 2:46.90 1:35.76 2:46.90 1:48.08 2:12.70
4 Alayna Ackley SR-4 Cedarville 2:17.88 2:13.75 2:55.11 1:43.41 2:39.94 2:01.34 2:17.88
5 Madeleine Peramaki SR-4 Cedarville 2:18.41 1:49.35 2:41.94 2:43.33 2:01.80 2:00.42 2:35.02
6 Ella Webster FR-1 Wittenberg 2:18.68 2:51.97 2:13.14 2:51.97 1:45.40 1:45.40 2:10.36
7 Remington Hobson SR-4 Cedarville 2:19.67 1:44.76 1:46.15 2:40.62 2:32.24 2:39.23 2:23.86
8 Martha Bergley JR-3 Cedarville 2:20.79 2:51.77 2:05.31 2:10.94 2:29.24 1:49.82 1:49.82
13 Ava Knight FR-1 DePauw 2:24.85 3:08.31 3:02.52 1:54.44 2:37.89 2:14.71 3:02.52
17 Aleena Cook FR-1 Cedarville 2:26.11 3:07.02 1:45.20 2:48.03 3:02.64 2:29.04 2:26.11
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Morgan Tharp FR-1 DePauw 2:20.65 2:23.52 2:56.53
10 Kaycee Moore FR-1 Transylvania 2:46.01 2:24.35 2:17.14
11 Delaney Tackett FR-1 Wittenberg 2:51.85 2:24.41 2:31.63
12 Ashley Beatty FR-1 Ohio Wesleyan 2:45.04 2:24.77 1:48.58
14 Laurel Brown SO-2 Cedarville 3:08.89 2:25.30 2:00.60
15 McKenna Downing FR-1 Ohio Wesleyan 1:56.50 2:25.62 2:15.43
19 Katelyn Stapleton FR-1 Ohio Wesleyan 2:17.13 2:27.45 2:20.08
20 Emma Lichtenberger SO-2 Cedarville 3:06.37 2:27.91 2:44.18
21 Isabel Chasney SR-4 Heidelberg 2:13.17 2:31.32 3:16.72
22 Erin Mayle FR-1 Denison 2:16.38 2:31.53 2:52.75
24 Abby Brown SR-4 Cedarville 3:03.03 2:32.52 2:17.27
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 JJ Herron JR-3 Ohio Northern 3:06.65 2:14.16 2:25.82 2:06.87 2:43.32
18 Corinne Lynch FR-1 Cedarville 2:59.69 2:59.69 2:27.28 2:33.18 2:09.61
23 Emily Ferrans JR-3 PSU-Behrend 2:40.80 2:43.83 2:31.69 2:18.04 3:03.55
25 Kylie Cope FR-1 Heidelberg 2:13.12 2:54.44 2:33.01 2:08.53 3:09.74
26 Lindsey Hartle FR-1 PSU-Behrend 3:07.14 2:47.20 2:33.39 2:13.45 2:56.40
27 Libby Perkins FR-1 Transylvania 2:15.61 3:03.93 2:35.87 3:16.40 3:02.37
29 Siarra Hoover SO-2 Ohio Wesleyan 3:12.37 2:01.42 2:37.68 2:12.46 2:07.72
30 Reghan Mulder SO-2 Cedarville 2:26.65 3:00.13 2:39.40 2:05.93 3:24.04
33 Audrey Calvin JR-3 Ohio Wesleyan 2:42.14 3:25.92 2:42.14 2:53.49 2:30.79
40 Brianna Snider SO-2 Defiance 3:07.98 2:23.52 3:22.13 3:14.05 2:33.62
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
28 Samantha Roth FR-1 Ohio Northern 2:35.92 1:49.15
31 Victoria Kempton FR-1 Ohio Northern 2:39.60 3:09.93
32 Ella Bryant FR-1 Transylvania 2:41.46 1:56.26
34 Fiona Coleman FR-1 Denison 2:44.86 2:21.78
35 Izzy Spires SO-2 PSU-Behrend 2:48.47 2:35.00
36 Liz Pollner FR-1 Ohio Wesleyan 2:51.91 3:02.23
37 Morgan Chupp JR-3 Manchester 2:54.15 2:59.38
38 Caiti Panten FR-1 Denison 3:06.45 3:04.59
39 Alexis Coward SO-2 Defiance 3:17.70 4:09.11