February 3- 4, 2023
|
Washburn-Indoor Athletic Facility - Topeka, KS
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Ricardo Barbosa SO-2 Colby CC 8:14.45 8:14.45
2 Sanele Masondo SO-2 Colby CC 8:15.12 9:34.34
3 Brendan Erwin SR-4 St. Mary (Kan.) 8:29.96 6:17.37
4 Ethan Mychajlonka JR-3 Arkansas State 8:30.79 8:25.69
5 David Kibet JR-3 Washburn 8:31.37 6:08.19
6 Emad Bashir-Mohammed JR-3 St. Mary (Kan.) 8:31.43 8:41.66
7 Ethan Fisher SO-2 Fort Hays St. 8:32.92 10:30.90
8 Paul Becker   Unattached 8:35.80 10:18.96
9 Jaret Pfizenmaier SO-2 Fort Hays St. 8:36.62 8:31.46
10 Liam Neidig SO-2 St. Mary (Kan.) 8:37.06 7:40.19
11 Brig Merritt JR-3 St. Mary (Kan.) 8:37.23 7:40.34
12 Noah Haileab FR-1 Harding 8:38.99 8:38.99
13 Halen Biggs SO-2 Oklahoma City 8:42.42 7:13.61
14 Tommy Baker SO-2 St. Mary (Kan.) 8:42.85 9:24.68
15 Jack Gipson SR-4 UT-Tyler 8:44.13 8:44.13
16 Ryan Heline SO-2 St. Mary (Kan.) 8:47.67 10:59.59
17 Natnael Enright FR-1 Arkansas State 8:48.00 8:21.60
18 Jaime Diaz SO-2 Emporia St. 8:48.24 6:15.05
19 Dylan Stoltzfus SO-2 St. Mary (Kan.) 8:48.70 7:34.69
20 Alan Catana SO-2 Tabor 8:48.98 8:01.38
21 Tegen Arega FR-1 Oklahoma Christian 8:49.27 11:06.88
22 Zach Reed JR-3 Harding 8:49.33 8:17.57
23 Keetan Munsell SO-2 Washburn 8:50.00 6:11.00
24 Colton Underwood SO-2 St. Mary (Kan.) 8:50.48 9:06.40
25 Brock Lauer SO-2 McPherson 8:52.75 8:15.46
26 Noah Morenz FR-1 Fort Hays St. 8:53.44 8:21.44
27 Lorenzo Chavez SR-4 UT-Tyler 8:54.03 10:51.52
28 Dawson Adams SO-2 St. Mary (Kan.) 8:54.08 10:03.51
29 Cody Achilles SO-2 Emporia St. 8:54.18 8:38.16
30 Dominick Beine SO-2 St. Mary (Kan.) 8:56.59 11:37.57
31 Chris Metz SO-2 St. Mary (Kan.) 8:57.13 7:58.05
32 Jake Cruz FR-1 Kansas Wesleyan 8:58.47 10:46.17
33 Ethan Ramos FR-1 Allen CC 8:59.36 8:53.97
34 Jahlil Howard SR-4 Missouri Valley 8:59.98 8:11.39
35 Aidan Massey SO-2 Baker 9:00.02 9:16.22
36 Austin Hess SO-2 Kansas Wesleyan 9:00.73 10:48.88
37 Wyndom Giefer   Unattached 9:00.98 8:06.89
38 Andrew Waller FR-1 Fort Hays St. 9:01.36 10:44.22
39 Asher Moen SO-2 Emporia St. 9:01.92 10:23.21
40 Pierce Klaassen SR-4 Tabor 9:01.95 10:12.41
41 Collin Turley SO-2 Pratt CC 9:03.37 9:14.24
42 Jacob Gutzman FR-1 Truman 9:03.66 10:08.90
43 Elvis Rojas-King SO-2 St. Mary (Kan.) 9:03.98 8:04.15
44 Caleb Pyle JR-3 Maryville (Mo.) 9:04.93 9:32.18
45 Ajay Dandu   Unattached 9:07.59 11:35.44
46 Austin McNair JR-3 Oklahoma Christian 9:07.68 8:56.73
47 Ryan Harness SO-2 Truman 9:09.88 9:31.88
48 Griffin Chesire JR-3 Oklahoma Christian 9:10.49 8:37.46
49 Brayden Myers JR-3 St. Mary (Kan.) 9:14.96 9:59.36
50 Brian Misoi SO-2 Maryville (Mo.) 9:17.08 7:53.52
51 Wyatt Allen SO-2 McPherson 9:18.68 6:42.25
52 Christian Darrah FR-1 Hutchinson CC 9:20.67 7:34.15
53 Logan Harder SR-4 Graceland 9:21.23 8:08.27
54 Landon Ellis FR-1 Oklahoma Christian 9:23.78 11:56.00
55 Jerah Schmidt JR-3 Tabor 9:25.11 7:54.70
56 Jonathan Bishard   Kansas City Smoke 9:29.68 9:18.29
57 Treyton Laurance FR-1 Emporia St. 9:32.91 8:35.62
  Kgadi Monyebodi FR-1 Colby CC DNF DNF
  Gabriel Chinya JR-3 Washburn DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
24 Colton Underwood SO-2 St. Mary (Kan.) 6:53.78 6:16.64 9:22.31 8:02.74 8:50.48 10:47.19
28 Dawson Adams SO-2 St. Mary (Kan.) 8:11.36 9:47.49 7:44.65 8:06.02 8:54.08 9:47.49
30 Dominick Beine SO-2 St. Mary (Kan.) 7:52.20 9:12.69 9:39.52 9:39.52 8:56.59 11:37.57
32 Jake Cruz FR-1 Kansas Wesleyan 11:34.63 8:42.32 9:30.78 8:15.40 8:58.47 8:42.32
33 Ethan Ramos FR-1 Allen CC 7:43.85 6:17.56 9:42.51 8:48.58 8:59.36 10:25.66
35 Aidan Massey SO-2 Baker 9:16.22 7:28.22 8:16.82 9:21.62 9:00.02 8:16.82
45 Ajay Dandu   Unattached 10:35.21 9:29.50 6:23.32 9:40.45 9:07.59 11:08.06
47 Ryan Harness SO-2 Truman 6:52.41 11:49.35 11:38.35 10:10.37 9:09.88 7:52.90
49 Brayden Myers JR-3 St. Mary (Kan.) 10:32.66 8:13.92 7:51.72 7:23.97 9:14.96 9:09.41
51 Wyatt Allen SO-2 McPherson 11:38.35 8:45.16 10:59.25 8:11.64 9:18.68 7:04.60
53 Logan Harder SR-4 Graceland 10:45.42 11:19.09 9:26.85 10:11.74 9:21.23 10:56.64
55 Jerah Schmidt JR-3 Tabor 7:49.05 12:03.34 9:53.37 10:32.93 9:25.11 8:45.56
56 Jonathan Bishard   Kansas City Smoke 9:06.90 9:29.68 7:01.57 8:55.50 9:29.68 6:50.17
57 Treyton Laurance FR-1 Emporia St. 11:38.95 9:21.46 11:50.41 8:29.89 9:32.91 11:38.95
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
20 Alan Catana SO-2 Tabor 8:48.98
22 Zach Reed JR-3 Harding 8:49.33
23 Keetan Munsell SO-2 Washburn 8:50.00
26 Noah Morenz FR-1 Fort Hays St. 8:53.44
31 Chris Metz SO-2 St. Mary (Kan.) 8:57.13
34 Jahlil Howard SR-4 Missouri Valley 8:59.98
36 Austin Hess SO-2 Kansas Wesleyan 9:00.73
38 Andrew Waller FR-1 Fort Hays St. 9:01.36
40 Pierce Klaassen SR-4 Tabor 9:01.95
41 Collin Turley SO-2 Pratt CC 9:03.37
42 Jacob Gutzman FR-1 Truman 9:03.66
43 Elvis Rojas-King SO-2 St. Mary (Kan.) 9:03.98
48 Griffin Chesire JR-3 Oklahoma Christian 9:10.49
50 Brian Misoi SO-2 Maryville (Mo.) 9:17.08
52 Christian Darrah FR-1 Hutchinson CC 9:20.67
54 Landon Ellis FR-1 Oklahoma Christian 9:23.78
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Liam Neidig SO-2 St. Mary (Kan.) 8:21.55 6:43.31 8:37.06
11 Brig Merritt JR-3 St. Mary (Kan.) 10:36.20 10:20.68 8:37.23
13 Halen Biggs SO-2 Oklahoma City 9:24.22 9:08.54 8:42.42
14 Tommy Baker SO-2 St. Mary (Kan.) 7:45.34 7:34.88 8:42.85
15 Jack Gipson SR-4 UT-Tyler 9:41.79 10:55.17 8:44.13
16 Ryan Heline SO-2 St. Mary (Kan.) 11:10.14 6:30.48 8:47.67
18 Jaime Diaz SO-2 Emporia St. 11:21.43 8:16.55 8:48.24
19 Dylan Stoltzfus SO-2 St. Mary (Kan.) 9:09.85 7:13.54 8:48.70
21 Tegen Arega FR-1 Oklahoma Christian 7:29.88 8:38.69 8:49.27
25 Brock Lauer SO-2 McPherson 10:12.67 8:36.77 8:52.75
27 Lorenzo Chavez SR-4 UT-Tyler 9:15.40 8:05.97 8:54.03
29 Cody Achilles SO-2 Emporia St. 6:40.64 8:32.82 8:54.18
37 Wyndom Giefer   Unattached 9:06.39 11:05.41 9:00.98
39 Asher Moen SO-2 Emporia St. 9:45.28 7:40.64 9:01.92
44 Caleb Pyle JR-3 Maryville (Mo.) 10:37.57 6:59.60 9:04.93
46 Austin McNair JR-3 Oklahoma Christian 11:13.65 9:18.64 9:07.68
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ricardo Barbosa SO-2 Colby CC 8:14.45
2 Sanele Masondo SO-2 Colby CC 8:15.12
3 Brendan Erwin SR-4 St. Mary (Kan.) 8:29.96
4 Ethan Mychajlonka JR-3 Arkansas State 8:30.79
5 David Kibet JR-3 Washburn 8:31.37
6 Emad Bashir-Mohammed JR-3 St. Mary (Kan.) 8:31.43
7 Ethan Fisher SO-2 Fort Hays St. 8:32.92
8 Paul Becker   Unattached 8:35.80
9 Jaret Pfizenmaier SO-2 Fort Hays St. 8:36.62
12 Noah Haileab FR-1 Harding 8:38.99
17 Natnael Enright FR-1 Arkansas State 8:48.00
  Gabriel Chinya JR-3 Washburn DNF
  Kgadi Monyebodi FR-1 Colby CC DNF