February 3- 4, 2023
|
Washburn-Indoor Athletic Facility - Topeka, KS
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men 60m Dash Fri Qualify

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Juwan Johnson   Unattached 6.92
2 Keorapetse Nkopane SO-2 Cowley College 6.93
3 Ian Liburd SO-2 Coffeyville CC 6.94
4 Derrick Harbin SO-2 Northwest Kansas 6.94
4 Eddie Craig SO-2 Coffeyville CC 6.94
6 Jadon Rose FR-1 Coffeyville CC 6.94
7 Myron Montgomery SO-2 Fort Scott CC 6.95
8 Keldrick Turner SO-2 Fort Scott CC 6.96
9 Keyshawn Jones JR-3 Southwestern (Kan.) 6.97
10 Mark Benjamin FR-1 Kansas Wesleyan 6.97
11 Marcus Purcell SO-2 Northwest Kansas 6.97
12 Tavius Woodall JR-3 Baker 6.98
13 Devonte Pruitt FR-1 Cowley College 6.98
14 Jaysaun Smith SO-2 Northwest Kansas 6.98
15 Ja'Laveyn January FR-1 Washburn 6.99
16 Jalon Rose FR-1 Coffeyville CC 6.99
17 Tad Kirby JR-3 Harding 7.00
18 William Perry SO-2 Fort Scott CC 7.01
19 Micah Wesley FR-1 Graceland 7.01
20 Nathan Williams FR-1 UT-Tyler 7.01
21 Andre Whitaker-Myart FR-1 Fort Scott CC 7.03
22 Phillip Jones SR-4 Southwestern (Kan.) 7.03
23 Travian Johnson FR-1 Coffeyville CC 7.03
24 Darrick McClendon SO-2 Coffeyville CC 7.04
25 Keano Ferguson FR-1 Colby CC 7.04
26 Isaac Tarango SO-2 Emporia St. 7.04
27 Ayden Bredenkamp Freshman Unattached 7.05
28 Krishaun Watson JR-3 Harding 7.05
29 Cameron Cavalier SO-2 Missouri Valley 7.06
30 Marcus Renford SO-2 Coffeyville CC 7.06
31 C'ontrae Clark FR-1 Coffeyville CC 7.06
32 Verrell McBride SR-4 Oklahoma Christian 7.06
33 Jordan Johnson JR-3 TAMU-Commerce 7.06
34 Kareem Small FR-1 Harding 7.08
35 Khalil Gunn FR-1 Fort Scott CC 7.10
36 Isaac Koomson SO-2 Oklahoma Christian 7.10
36 Eddie McVay FR-1 Fort Hays St. 7.10
38 Will Meredith JR-3 Harding 7.10
39 Elijah Rowe FR-1 Coffeyville CC 7.11
40 Toby Wahlmeier FR-1 Fort Hays St. 7.13
41 Adrian Gatlin FR-1 Graceland 7.13
42 Cameron Campbell FR-1 Hutchinson CC 7.13
43 Brogan Renfro FR-1 Emporia St. 7.14
44 Malachi Heywood FR-1 Graceland 7.14
45 Billy Ross Jr. JR-3 Emporia St. 7.15
46 Lopez Lumaine FR-1 Coffeyville CC 7.15
47 Jaiden Carter FR-1 Northwest Kansas 7.16
48 Garrett Jeffcoat FR-1 Oklahoma Wesleyan 7.17
48 Asante Fazarro JR-3 UT-Tyler 7.17
50 Kenny Fritsch FR-1 Fort Hays St. 7.17
51 Sean Dixon SO-2 Allen CC 7.18
52 Calee Williams FR-1 Southern Nazarene 7.18
53 Tyler Mooney FR-1 Washburn 7.19
54 Robert Robinson SO-2 Graceland 7.19
55 Richard Kokoroko Jr. SR-4 Oklahoma Wesleyan 7.19
55 Paul Marchand JR-3 Graceland 7.19
57 Cooper Doolin SO-2 Truman 7.19
58 Cameron Jackson SO-2 Ottawa 7.19
59 Adama Faye FR-1 Garden City CC 7.21
60 Jahkoby Franklin SO-2 Ottawa 7.22
61 Jamie Miller FR-1 Garden City CC 7.22
62 Mark Noel SR-4 St. Mary (Kan.) 7.22
63 Tristan Madden FR-1 Emporia St. 7.22
64 Jacob Romero FR-1 Garden City CC 7.23
65 Royal Williams FR-1 Fort Scott CC 7.24
66 Cage Davison FR-1 Sterling 7.25
67 Edward Thomas SO-2 Southern Nazarene 7.26
68 James Colbert FR-1 Fort Scott CC 7.26
69 Darrius Blackshire SR-4 Southern Nazarene 7.27
70 Nasjy'n Newhouse SO-2 Langston 7.27
71 Gabriel Ogundeinde SO-2 Langston 7.28
72 Nurye Brookins-Cornell SO-2 St. Mary (Kan.) 7.28
72 Quinjerus Miles FR-1 Garden City CC 7.28
74 Chase Buford FR-1 Missouri Valley 7.28
75 Cameron Gordon SO-2 Bethany (Kan.) 7.29
76 Davion Smith SO-2 Harding 7.29
77 Josiah Clarke FR-1 Oklahoma Wesleyan 7.30
78 Ali Cannon JR-3 Tabor 7.30
79 Xavier Hall SR-4 Emporia St. 7.30
80 Kade Winn SO-2 Emporia St. 7.31
81 Noah Doss FR-1 St. Mary (Kan.) 7.32
82 Davion Scott SR-4 Emporia St. 7.33
83 Erkki Arpia SO-2 Neosho County CC 7.33
84 Yusef Elghzali SO-2 Emporia St. 7.36
85 Juan Garcia FR-1 Neosho County CC 7.38
86 Santino Gee SR-4 Ottawa 7.39
87 Mailik Watkins SO-2 Colby CC 7.39
88 James Boldware SO-2 Oklahoma Wesleyan 7.39
89 Cyrus Hancock FR-1 Southwestern CC 7.40
90 Fabian Nava SO-2 Emporia St. 7.40
91 Al-Farouk Salako JR-3 Graceland 7.43
92 Elijah Evans FR-1 Bethany (Kan.) 7.44
93 Garrah Bauer FR-1 Cowley College 7.45
94 Lunga Matanzima SO-2 Neosho County CC 7.50
95 Nick Jones FR-1 Southwestern (Kan.) 7.52
96 Khyree Marshall FR-1 Bethany (Kan.) 7.54
Men 60m Dash Fri Qualify Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Myron Montgomery SO-2 Fort Scott CC 8.76 7.86 7.65 6.95 5.01 5.36 7.16
17 Tad Kirby JR-3 Harding 6.30 7.35 6.30 7.00 6.72 6.86 7.63
23 Travian Johnson FR-1 Coffeyville CC 5.07 6.54 7.39 7.03 8.58 6.75 5.56
33 Jordan Johnson JR-3 TAMU-Commerce 5.79 7.13 8.55 7.06 5.86 6.00 7.91
52 Calee Williams FR-1 Southern Nazarene 6.90 8.33 5.10 7.18 5.46 7.69 8.12
53 Tyler Mooney FR-1 Washburn 8.20 8.06 5.32 7.19 7.05 9.35 8.42
81 Noah Doss FR-1 St. Mary (Kan.) 8.06 7.76 5.49 7.32 7.84 8.71 7.25
84 Yusef Elghzali SO-2 Emporia St. 7.44 5.82 5.97 7.36 7.44 9.28 9.20
Men 60m Dash Fri Qualify Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Keyshawn Jones JR-3 Southwestern (Kan.) 7.04 5.72 6.97
25 Keano Ferguson FR-1 Colby CC 5.35 8.52 7.04
32 Verrell McBride SR-4 Oklahoma Christian 5.02 8.62 7.06
38 Will Meredith JR-3 Harding 4.97 8.60 7.10
43 Brogan Renfro FR-1 Emporia St. 9.29 5.79 7.14
47 Jaiden Carter FR-1 Northwest Kansas 7.74 7.31 7.16
59 Adama Faye FR-1 Garden City CC 5.41 6.85 7.21
88 James Boldware SO-2 Oklahoma Wesleyan 9.61 8.06 7.39
Men 60m Dash Fri Qualify Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Derrick Harbin SO-2 Northwest Kansas 6.60 6.53 5.00 6.94 7.99
28 Krishaun Watson JR-3 Harding 8.39 6.63 4.94 7.05 8.25
29 Cameron Cavalier SO-2 Missouri Valley 9.18 5.58 6.08 7.06 7.91
60 Jahkoby Franklin SO-2 Ottawa 6.65 6.65 8.96 7.22 8.81
63 Tristan Madden FR-1 Emporia St. 5.78 6.29 8.52 7.22 7.87
64 Jacob Romero FR-1 Garden City CC 9.19 6.58 6.22 7.23 8.03
80 Kade Winn SO-2 Emporia St. 8.05 6.66 5.56 7.31 6.51
85 Juan Garcia FR-1 Neosho County CC 5.39 9.45 9.23 7.38 8.42
Men 60m Dash Fri Qualify Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Keorapetse Nkopane SO-2 Cowley College 7.42 5.20 5.89 8.94 6.93
14 Jaysaun Smith SO-2 Northwest Kansas 6.70 6.57 8.38 6.84 6.98
40 Toby Wahlmeier FR-1 Fort Hays St. 8.77 5.92 5.64 7.49 7.13
44 Malachi Heywood FR-1 Graceland 9.14 5.22 5.57 8.50 7.14
69 Darrius Blackshire SR-4 Southern Nazarene 6.55 5.24 9.02 9.16 7.27
72 Quinjerus Miles FR-1 Garden City CC 8.23 7.50 5.54 8.81 7.28
94 Lunga Matanzima SO-2 Neosho County CC 7.80 8.78 7.50 7.80 7.50
95 Nick Jones FR-1 Southwestern (Kan.) 9.40 7.52 7.98 9.25 7.52
Men 60m Dash Fri Qualify Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Mark Benjamin FR-1 Kansas Wesleyan 9.07 6.90 6.97 5.30
26 Isaac Tarango SO-2 Emporia St. 7.61 6.20 7.04 6.41
36 Eddie McVay FR-1 Fort Hays St. 7.25 5.83 7.10 8.38
68 James Colbert FR-1 Fort Scott CC 5.23 9.30 7.26 7.55
79 Xavier Hall SR-4 Emporia St. 7.89 6.36 7.30 5.41
86 Santino Gee SR-4 Ottawa 6.36 9.02 7.39 6.14
91 Al-Farouk Salako JR-3 Graceland 6.77 6.39 7.43 9.44
Men 60m Dash Fri Qualify Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Ian Liburd SO-2 Coffeyville CC 8.61 6.94 6.81 6.11 4.86
27 Ayden Bredenkamp Freshman Unattached 7.27 7.05 8.18 6.98 6.98
45 Billy Ross Jr. JR-3 Emporia St. 7.87 7.15 6.22 6.65 7.15
48 Garrett Jeffcoat FR-1 Oklahoma Wesleyan 8.25 7.17 9.25 7.25 7.46
58 Cameron Jackson SO-2 Ottawa 9.06 7.19 6.19 6.48 7.34
62 Mark Noel SR-4 St. Mary (Kan.) 7.08 7.22 5.92 7.30 6.57
71 Gabriel Ogundeinde SO-2 Langston 8.96 7.28 5.10 8.30 8.96
90 Fabian Nava SO-2 Emporia St. 8.88 7.40 9.11 6.00 6.44
Men 60m Dash Fri Qualify Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Micah Wesley FR-1 Graceland 7.01 5.61
24 Darrick McClendon SO-2 Coffeyville CC 7.04 6.62
42 Cameron Campbell FR-1 Hutchinson CC 7.13 9.06
55 Paul Marchand JR-3 Graceland 7.19 8.34
65 Royal Williams FR-1 Fort Scott CC 7.24 7.39
75 Cameron Gordon SO-2 Bethany (Kan.) 7.29 8.68
93 Garrah Bauer FR-1 Cowley College 7.45 9.39
96 Khyree Marshall FR-1 Bethany (Kan.) 7.54 9.58
Men 60m Dash Fri Qualify Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Jadon Rose FR-1 Coffeyville CC 7.36 6.94 6.74
12 Tavius Woodall JR-3 Baker 5.31 6.98 8.38
21 Andre Whitaker-Myart FR-1 Fort Scott CC 6.54 7.03 8.86
48 Asante Fazarro JR-3 UT-Tyler 8.11 7.17 8.18
67 Edward Thomas SO-2 Southern Nazarene 5.96 7.26 9.22
70 Nasjy'n Newhouse SO-2 Langston 6.55 7.27 7.42
87 Mailik Watkins SO-2 Colby CC 7.32 7.39 6.21
Men 60m Dash Fri Qualify Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
31 C'ontrae Clark FR-1 Coffeyville CC 7.06 7.28 6.08 5.23 8.83 4.95 6.22
34 Kareem Small FR-1 Harding 7.08 5.95 6.66 8.43 8.36 6.38 7.72
35 Khalil Gunn FR-1 Fort Scott CC 7.10 5.47 5.26 7.25 8.67 4.97 8.74
57 Cooper Doolin SO-2 Truman 7.19 5.90 6.62 7.70 8.06 6.69 8.70
66 Cage Davison FR-1 Sterling 7.25 7.98 8.12 9.21 7.04 9.14 6.46
82 Davion Scott SR-4 Emporia St. 7.33 5.35 6.89 7.11 8.73 8.87 8.36
92 Elijah Evans FR-1 Bethany (Kan.) 7.44 8.71 6.55 9.08 6.85 7.15 5.73
Men 60m Dash Fri Qualify Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Marcus Purcell SO-2 Northwest Kansas 8.93 5.30 6.97
18 William Perry SO-2 Fort Scott CC 9.05 6.03 7.01
30 Marcus Renford SO-2 Coffeyville CC 6.22 6.43 7.06
41 Adrian Gatlin FR-1 Graceland 5.28 8.99 7.13
61 Jamie Miller FR-1 Garden City CC 6.14 8.16 7.22
76 Davion Smith SO-2 Harding 7.37 6.27 7.29
83 Erkki Arpia SO-2 Neosho County CC 6.23 9.39 7.33
Men 60m Dash Fri Qualify Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Eddie Craig SO-2 Coffeyville CC 6.18 8.82 7.15 8.26 6.94 7.78
20 Nathan Williams FR-1 UT-Tyler 6.87 9.12 6.59 6.17 7.01 8.28
36 Isaac Koomson SO-2 Oklahoma Christian 8.74 6.25 6.47 6.75 7.10 5.40
39 Elijah Rowe FR-1 Coffeyville CC 6.76 6.83 9.03 5.34 7.11 8.75
46 Lopez Lumaine FR-1 Coffeyville CC 9.30 7.15 6.73 6.94 7.15 7.30
74 Chase Buford FR-1 Missouri Valley 5.17 6.92 7.36 8.38 7.28 6.56
89 Cyrus Hancock FR-1 Southwestern CC 5.70 7.40 8.88 6.74 7.40 6.66
Men 60m Dash Fri Qualify Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Juwan Johnson   Unattached 8.31 8.38 8.17 6.92 5.19 7.55 5.61
15 Ja'Laveyn January FR-1 Washburn 8.88 9.02 7.20 6.99 5.04 6.23 6.64
16 Jalon Rose FR-1 Coffeyville CC 6.92 4.90 6.50 6.99 6.92 9.09 6.36
22 Phillip Jones SR-4 Southwestern (Kan.) 5.63 8.23 7.46 7.03 5.14 5.91 5.14
50 Kenny Fritsch FR-1 Fort Hays St. 6.03 8.25 7.82 7.17 6.82 8.03 7.75
55 Richard Kokoroko Jr. SR-4 Oklahoma Wesleyan 5.76 5.04 8.92 7.19 7.12 5.68 5.97
72 Nurye Brookins-Cornell SO-2 St. Mary (Kan.) 8.38 8.01 5.17 7.28 5.97 6.05 5.10
Men 60m Dash Fri Qualify Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Keldrick Turner SO-2 Fort Scott CC 6.96
13 Devonte Pruitt FR-1 Cowley College 6.98
51 Sean Dixon SO-2 Allen CC 7.18
54 Robert Robinson SO-2 Graceland 7.19
77 Josiah Clarke FR-1 Oklahoma Wesleyan 7.30
78 Ali Cannon JR-3 Tabor 7.30