February 23-24, 2023
|
Macalester-Leonard Center - St. Paul, MN
|
200m (Flat)

Men's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jayson Ekiyor SO-2 Bethel (Minn.) 8.08 7.68 8.00 10.10 7.03 7.60 5.82 10
2 Lucas Kramarczuk JR-3 St. Olaf 8.21 8.79 10.51 7.31 6.65 8.05 10.35 8
3 Josh Sampson JR-3 Bethel (Minn.) 8.22 9.70 9.95 9.05 9.37 6.66 9.62 6
4 Josh Thomsen SO-2 Hamline 8.45 9.81 10.82 5.92 6.00 10.82 9.05 5
5 David Myres JR-3 Bethel (Minn.) 8.50 10.46 8.33 8.59 8.59 9.61 6.29 4
6 Logan Clark FR-1 Concordia-Moorhead 8.83 8.22 9.72 10.95 9.98 11.04 10.16 3
7 Demetri Lord SO-2 St. Olaf 8.84 9.29 6.90 9.37 9.55 6.72 8.31 2
8 Hamza Mahamud FR-1 Macalester 8.95 6.63 8.69 7.97 9.58 11.10 7.97 1

Men's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jayson Ekiyor SO-2 Bethel (Minn.) 9.60 9.60 8.06 8.95 6.13 10.24 9.92
2 Lucas Kramarczuk JR-3 St. Olaf 6.73 10.53 8.10 9.81 9.00 6.00 6.48
3 Josh Thomsen SO-2 Hamline 8.36 9.53 8.36 10.04 10.37 10.79 7.11
4 Josh Sampson JR-3 Bethel (Minn.) 8.98 10.53 8.16 7.43 6.45 7.18 9.71
5 David Myres JR-3 Bethel (Minn.) 9.16 7.24 8.72 9.25 6.89 9.33 10.03
6 Demetri Lord SO-2 St. Olaf 8.01 8.89 8.80 7.57 9.16 9.86 9.60
7 Logan Clark FR-1 Concordia-Moorhead 11.56 8.45 8.89 10.49 7.38 9.07 10.41
8 Hamza Mahamud FR-1 Macalester 9.20 9.47 8.93 7.15 9.83 7.24 10.99
9 Max Lelwica SO-2 St. John's (Minn.) 7.12 9.10 9.01 9.10 6.85 10.37 8.38
10 Micah Smith SR-4 Bethel (Minn.) 7.75 10.10 9.01 7.48 7.57 11.72 6.94
11 Matthew Nissen SO-2 St. Olaf 8.56 10.37 9.01 7.39 11.36 10.10 8.65
12 Sebastian Stefanowicz FR-1 Macalester 11.08 8.09 9.08 8.45 6.36 6.72 9.99
13 Josh Lee SO-2 Bethel (Minn.) 7.85 7.94 9.12 8.76 8.58 11.04 9.03
14 Wade Rhonemus SR-4 Concordia-Moorhead 7.77 7.31 9.25 7.77 11.10 8.42 8.42
15 Connor McCormick FR-1 Gustavus Adolphus 10.23 8.93 9.30 10.79 10.14 9.03 7.17
16 Trajen Clayton FR-1 Augsburg 7.23 12.12 9.39 7.99 7.70 8.36 8.46
17 Riley Buxell FR-1 St. John's (Minn.) 8.89 10.59 9.45 10.21 7.75 7.66 6.81
18 Will Skemp FR-1 St. Olaf 7.76 10.24 9.57 9.38 9.86 9.00 10.15
19 Aaron Elseth FR-1 Bethel (Minn.) 10.12 8.48 9.63 7.90 7.23 11.66 12.14
20 Aiden Blaeser FR-1 St. John's (Minn.) 7.41 9.18 9.87 11.85 8.69 7.41 7.21
21 Layton Borst SO-2 St. Olaf 9.80 7.03 9.89 6.93 6.93 9.89 8.31
22 Grant Baker SO-2 Gustavus Adolphus 8.40 13.06 10.12 10.93 10.33 11.34 10.23
23 Aki Wada FR-1 Macalester 12.16 8.04 10.30 12.36 11.23 12.78 8.45
24 Calvin Moeller SO-2 Gustavus Adolphus 10.61 7.49 10.40 8.64 8.22 11.55 8.12
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Lucas Kramarczuk JR-3 St. Olaf 7.21 7.78 5.75 8.10 10.21 7.13
4 Josh Sampson JR-3 Bethel (Minn.) 7.18 6.78 6.53 8.16 9.31 9.88
10 Micah Smith SR-4 Bethel (Minn.) 7.66 11.27 10.28 9.01 11.45 9.46
11 Matthew Nissen SO-2 St. Olaf 9.01 7.84 6.85 9.01 7.75 8.47
13 Josh Lee SO-2 Bethel (Minn.) 9.85 8.30 10.49 9.12 8.21 10.22
19 Aaron Elseth FR-1 Bethel (Minn.) 6.75 11.27 6.94 9.63 9.06 10.50
20 Aiden Blaeser FR-1 St. John's (Minn.) 9.78 9.58 11.85 9.87 11.06 7.90
23 Aki Wada FR-1 Macalester 7.21 9.58 7.83 10.30 11.85 12.57
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Josh Thomsen SO-2 Hamline 8.36
5 David Myres JR-3 Bethel (Minn.) 8.72
7 Logan Clark FR-1 Concordia-Moorhead 8.89
8 Hamza Mahamud FR-1 Macalester 8.93
12 Sebastian Stefanowicz FR-1 Macalester 9.08
17 Riley Buxell FR-1 St. John's (Minn.) 9.45
21 Layton Borst SO-2 St. Olaf 9.89
22 Grant Baker SO-2 Gustavus Adolphus 10.12
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jayson Ekiyor SO-2 Bethel (Minn.) 8.06 10.48 5.65
6 Demetri Lord SO-2 St. Olaf 8.80 7.13 6.96
9 Max Lelwica SO-2 St. John's (Minn.) 9.01 8.02 8.29
14 Wade Rhonemus SR-4 Concordia-Moorhead 9.25 11.94 9.53
15 Connor McCormick FR-1 Gustavus Adolphus 9.30 8.47 11.44
16 Trajen Clayton FR-1 Augsburg 9.39 10.90 12.02
18 Will Skemp FR-1 St. Olaf 9.57 9.10 11.97
24 Calvin Moeller SO-2 Gustavus Adolphus 10.40 13.52 8.53