February 23-24, 2023
|
Macalester-Leonard Center - St. Paul, MN
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Gabe Nichols FR-1 Carleton 7:27.82 8:23.16 8:33.23 10
2 Will Kelly SO-2 St. Olaf 6:01.15 8:28.65 7:12.36 8
3 Lloyd Young JR-3 St. John's (Minn.) 6:07.02 8:29.74 6:37.60 6
4 Chris Melville JR-3 Carleton 8:23.59 8:33.86 7:42.48 5
5 Tor Olsson SO-2 Macalester 9:27.89 8:36.26 8:56.91 4
6 Henry Bowman SR-4 Carleton 7:45.16 8:36.84 9:07.85 3
7 Anders Cote SO-2 St. Olaf 9:29.46 8:37.69 6:07.56 2
8 Roy Llewellyn FR-1 Carleton 11:03.40 8:38.28 8:27.92 1
9 Ben Crotteau SO-2 Macalester 10:48.09 8:38.47 7:36.26 -
10 Mohammed Bati FR-1 Augsburg 10:14.24 8:40.54 7:38.08 -
11 Reece McKee SO-2 Macalester 7:39.39 8:42.03 8:36.81 -
12 Elijah Jones SR-4 Carleton 9:08.77 8:42.63 10:11.48 -
13 Julian Munoz JR-3 St. Olaf 7:06.36 8:46.36 11:13.74 -
14 Nick Ihrke SO-2 Macalester 10:14.14 8:49.43 7:56.49 -
15 Derk Lyford JR-3 St. Olaf 8:55.14 8:49.84 7:46.26 -
16 Kevin Turlington FR-1 St. Olaf 9:09.16 8:53.16 6:29.21 -
17 Kevin Montresor JR-3 St. Olaf 11:09.98 8:55.98 9:49.58 -
18 Leo Smith SR-4 Concordia-Moorhead 9:41.01 8:57.97 7:15.76 -
19 Joe Lee SO-2 Concordia-Moorhead 8:56.16 9:01.57 10:44.47 -
20 Aric Brodie SR-4 Hamline 7:32.14 9:04.74 8:21.16 -
21 Logan McCullough SO-2 Gustavus Adolphus 7:38.81 9:06.20 7:27.89 -
22 Grant Graber SO-2 Bethel (Minn.) 10:06.74 9:06.61 10:28.61 -
23 Ben Aoki-Sherwood SR-4 Carleton 9:35.47 9:08.06 7:07.49 -
24 Henry Hinchcliffe SO-2 Gustavus Adolphus 10:40.15 9:11.85 7:04.93 -
25 Trevor LaVigne SO-2 Gustavus Adolphus 7:27.42 9:12.36 9:51.03 -
26 Aidan St George JR-3 Bethel (Minn.) 9:40.27 9:12.63 6:54.48 -
27 Parker Max FR-1 St. Olaf 7:36.60 9:16.82 8:21.14 -
28 Aidan Appel SO-2 Macalester 11:20.19 9:22.14 7:52.20 -
29 Reese Thompson SO-2 Bethel (Minn.) 11:46.55 9:43.92 10:36.48 -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
15 Derk Lyford JR-3 St. Olaf 11:12.90 7:19.77 8:07.46 8:49.84 9:26.93 8:44.55 -
16 Kevin Turlington FR-1 St. Olaf 11:22.45 7:27.86 10:39.80 8:53.16 8:37.17 10:02.47 -
17 Kevin Montresor JR-3 St. Olaf 7:51.67 8:18.47 6:15.19 8:55.98 7:14.15 10:37.82 -
18 Leo Smith SR-4 Concordia-Moorhead 8:14.94 7:48.04 8:57.97 8:57.97 10:56.33 10:40.19 -
20 Aric Brodie SR-4 Hamline 11:42.72 9:42.88 10:21.01 9:04.74 11:48.17 8:21.16 -
21 Logan McCullough SO-2 Gustavus Adolphus 11:28.22 7:33.35 9:44.44 9:06.20 6:55.12 8:00.66 -
22 Grant Graber SO-2 Bethel (Minn.) 9:23.01 11:28.73 10:17.67 9:06.61 9:33.94 8:44.75 -
23 Ben Aoki-Sherwood SR-4 Carleton 9:24.51 7:02.01 6:45.57 9:08.06 8:35.18 8:13.26 -
24 Henry Hinchcliffe SO-2 Gustavus Adolphus 10:01.52 10:07.04 7:04.93 9:11.85 11:40.85 6:48.37 -
25 Trevor LaVigne SO-2 Gustavus Adolphus 8:28.18 11:19.41 9:45.51 9:12.36 11:41.50 11:13.88 -
26 Aidan St George JR-3 Bethel (Minn.) 7:11.06 9:18.16 8:45.00 9:12.63 11:03.16 11:03.16 -
27 Parker Max FR-1 St. Olaf 9:11.26 8:54.55 10:57.05 9:16.82 6:40.91 11:58.30 -
28 Aidan Appel SO-2 Macalester 6:44.74 8:09.07 10:07.12 9:22.14 11:08.95 8:37.17 -
29 Reese Thompson SO-2 Bethel (Minn.) 11:05.67 11:17.35 12:15.74 9:43.92 12:21.58 11:46.55 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Gabe Nichols FR-1 Carleton 10:54.11 7:12.72 8:33.23 6:42.53 8:23.16 9:33.61 10
2 Will Kelly SO-2 St. Olaf 7:53.05 10:25.64 10:25.64 8:38.83 8:28.65 6:11.32 8
3 Lloyd Young JR-3 St. John's (Minn.) 9:10.52 8:19.55 6:57.99 6:07.02 8:29.74 7:18.38 6
4 Chris Melville JR-3 Carleton 10:32.05 9:45.80 8:39.00 9:25.25 8:33.86 9:14.97 5
5 Tor Olsson SO-2 Macalester 11:00.82 9:33.05 8:00.13 10:14.35 8:36.26 6:06.55 4
6 Henry Bowman SR-4 Carleton 10:46.05 7:19.32 10:40.89 8:21.34 8:36.84 7:14.15 3
7 Anders Cote SO-2 St. Olaf 7:51.10 10:41.94 9:34.64 7:30.39 8:37.69 9:29.46 2
8 Roy Llewellyn FR-1 Carleton 7:15.36 6:49.45 9:14.56 11:13.77 8:38.28 8:22.74 1
9 Ben Crotteau SO-2 Macalester 8:43.66 8:17.74 6:18.49 11:03.65 8:38.47 6:59.96 -
10 Mohammed Bati FR-1 Augsburg 9:27.39 6:09.59 9:32.60 10:09.04 8:40.54 10:19.45 -
11 Reece McKee SO-2 Macalester 8:42.03 7:28.95 7:55.05 8:15.93 8:42.03 10:05.56 -
12 Elijah Jones SR-4 Carleton 7:24.24 9:55.80 6:05.84 8:26.96 8:42.63 8:11.28 -
13 Julian Munoz JR-3 St. Olaf 8:51.63 10:10.58 9:39.00 9:07.42 8:46.36 7:32.67 -
14 Nick Ihrke SO-2 Macalester 10:14.14 7:45.90 11:07.09 11:12.38 8:49.43 6:15.90 -
19 Joe Lee SO-2 Concordia-Moorhead 9:44.90 8:50.74 10:17.39 11:38.63 9:01.57 10:06.56 -