March 30-April 1, 2023
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B USCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Brendon Shea SO-2 Embry-Riddle 14:37.47 17:15.42 13:53.60 15:47.67 16:05.22 13:44.83 11:06.88 10
2 Dayton Law Freshman Unattached 15:08.59 13:10.48 13:55.91 17:06.71 13:46.82 14:41.34 15:54.02   
3 Jared Falchook Freshman UNAT-Daytona State College 15:24.07 11:23.82 16:56.48 15:24.07 15:14.83 12:56.22 20:01.30 8
4 John Perez-Dunn JR-3 Southeastern U. 15:26.96 16:31.85 11:35.22 18:13.82 17:36.74 19:46.51 11:35.22 6
5 Joshua Brett Sophomore Unattached 15:28.28 12:13.35 12:41.19 11:54.78 17:28.96 11:08.37 18:52.51   
6 Thomas Hellenbrand   Jacksonville 15:32.83 19:26.04 20:03.35 13:50.22 13:03.58 14:36.86 11:39.63 5
7 David Milburn JR-3 Southeastern U. 15:34.25 15:06.23 19:18.47 11:59.38 12:18.06 13:32.80 16:02.28 4
8 Nathan Evans FR-1 Southeastern U. 15:35.07 16:03.13 11:41.31 15:25.72 12:37.41 15:07.02 14:10.92 3
9 Ethan Stout FR-1 Embry-Riddle 15:36.94 15:08.84 19:40.55 17:01.27 13:07.03 12:10.82 12:48.29 2
10 Mason Beaudette FR-1 Embry-Riddle 15:38.95 17:41.02 16:25.90 17:22.24 17:59.80 11:44.22 14:33.23 1
11 Jonathan Werble Senior Unattached 15:47.16 18:37.65 12:09.32 19:53.43 19:06.07 16:15.58 19:53.43   
12 Jonathan Fitzgerald JR-3 Southeastern U. 15:49.45 19:46.82 17:33.89 16:08.44 15:58.95 14:52.49 18:21.37 -
13 Matthew Speruta Freshman Unattached 15:50.88 12:59.73 12:59.73 20:07.62 11:34.15 13:18.74 19:48.60   
14 Christopher Hermann FR-1 Ave Maria 15:54.59 14:00.04 20:21.88 13:50.50 16:32.78 20:40.97 17:39.60 -
15 Micah Blair FR-1 Embry-Riddle 15:56.46 19:07.76 15:27.77 13:13.87 17:12.98 11:19.09 14:20.82 -
16 Julian Pomales Freshman UNAT-Daytona State College 15:59.73 11:21.41 12:09.40 12:19.00 19:50.07 13:06.98 19:59.67 -
17 Sam Henery   Raider Track Club 16:00.53 20:39.09 13:46.06 15:12.51 11:50.80 11:31.59 11:12.38 -
18 Luke Kaelin FR-1 Florida Southern 16:01.84 17:38.03 12:30.24 18:54.98 12:59.09 16:49.94 11:42.15 -
19 Charlie Eaton JR-3 Valdosta State 16:02.52 12:30.77 11:23.39 13:18.90 12:11.52 12:30.77 17:29.15 -
20 David Fuller SR-4 SCAD Savannah 16:05.01 13:49.91 15:45.71 16:14.66 12:32.71 16:24.31 18:49.07 -
21 Ryan Bradley JR-3 SCAD Savannah 16:07.84 12:25.24 16:27.20 18:23.34 12:44.60 20:29.16 11:46.53 -
22 Zach Mickler FR-1 Lynn 16:08.34 20:20.11 14:02.46 13:23.73 18:23.91 15:19.93 15:58.66 -
23 Lewis Perry   Jacksonville 16:09.08 14:41.87 16:18.77 14:41.87 15:30.32 14:12.79 14:41.87 -
24 Carson Scohera Freshman Unattached 16:13.75 18:10.60 14:46.12 16:23.49 12:29.79 19:28.50 11:41.10   
25 Richard Lebron Sophomore UNAT-Daytona State College 16:14.46 13:58.04 11:41.62 11:22.13 13:09.32 19:09.87 17:03.19 -
26 Nathan Goetz FR-1 Florida Southern 16:17.00 17:35.16 11:23.90 19:12.86 15:18.38 20:21.25 20:40.79 -
27 Reese Van Putten JR-3 Florida Tech 16:19.02 15:30.07 18:36.09 17:07.98 14:50.91 11:25.32 20:13.99 -
28 Ryan Musil SO-2 Embry-Riddle 16:21.12 20:36.22 12:15.84 19:17.73 20:46.03 20:06.78 15:12.45 -
29 Brendan Hamilton Freshman UNAT-Daytona State College 16:24.86 16:05.17 18:42.74 20:50.78 17:53.50 14:16.83 13:57.14 -
30 Pedro Zapata Freshman UNAT-Daytona State College 16:25.38 21:01.29 18:43.34 11:49.48 18:33.48 11:59.33 18:43.34 -
31 Jordan Hierholzer FR-1 Southeastern U. 16:27.06 12:30.17 18:05.77 16:46.81 12:40.04 13:09.65 20:43.70 -
32 David Adler SO-2 Florida Tech 16:27.15 13:49.21 11:31.01 14:18.82 18:25.61 17:46.13 14:08.95 -
33 Owen Skelton   Jacksonville 16:30.31 12:12.83 19:28.57 12:22.74 16:10.51 18:39.05 18:19.25 -
34 Luke Callery SO-2 Southeastern U. 16:30.38 17:59.52 14:31.54 19:08.84 13:12.31 20:28.08 15:50.77 -
35 Alec Munger SO-2 Valdosta State 16:31.26 17:01.00 21:08.82 16:01.53 20:29.17 12:23.45 13:32.84 -
36 Jacob Smith Sophomore Unattached 16:33.78 17:53.29 21:12.04 20:42.23 17:23.47 19:12.79 12:15.40   
37 Ivan Marin-Padilla Freshman UNAT-Daytona State College 16:40.86 14:00.73 16:30.86 21:31.11 19:51.03 18:30.96 15:00.78 -
38 Robert Davidson FR-1 Lynn 16:41.71 12:41.30 19:21.99 19:32.00 16:31.70 12:41.30 21:32.21 -
39 Joshua Shields SO-2 Southeastern U. 16:42.39 16:32.37 16:32.37 15:52.27 20:42.97 14:42.11 19:52.85 -
40 Braedon Bensley JR-3 Valdosta State 16:43.79 16:43.79 20:24.63 14:03.19 13:53.15 15:03.42 13:13.00 -
41 Jack Bolan FR-1 Lynn 16:44.24 17:44.50 19:24.92 16:54.29 14:43.74 15:13.86 15:23.90 -
42 Sebastian Kruger-Lagomarsino   Raider Track Club 16:45.17 18:55.85 17:35.43 19:26.00 16:25.07 14:44.55 14:54.61 -
43 Lucas Mardis SO-2 Nova Southeastern 16:45.42 21:26.94 13:24.34 17:45.75 14:34.72 16:25.32 14:34.72 -
44 Austen Sekowski SO-2 Valdosta State 16:46.65 13:25.32 17:16.85 17:16.85 17:26.92 14:15.66 16:26.52 -
45 Avery Geerlings   Unattached 16:49.95 12:57.67 13:07.77 18:00.65 15:29.16 15:08.96 21:32.74   
46 Mike Klein SO-2 Embry-Riddle 16:51.84 18:33.03 12:59.12 13:59.83 18:43.15 12:08.53 19:13.50 -
47 Juan Felipe Ledesma SO-2 Southeastern U. 16:53.24 17:33.77 19:15.10 18:14.30 18:04.17 18:14.30 13:10.33 -
48 Emilio Ancaya FR-1 Southeastern U. 16:53.69 16:33.42 15:12.33 16:13.15 18:35.06 17:13.97 16:23.28 -
49 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 16:54.69 15:03.08 18:05.72 13:21.61 16:54.69 14:12.34 16:34.40 -
50 Haven Honeycutt JR-3 SCAD Savannah 16:57.15 14:55.10 21:01.27 17:27.67 16:26.64 14:14.41 15:35.78 -
51 Samuel Lenes SO-2 Palm Beach Atlantic 16:59.69 16:29.10 15:27.92 12:03.98 14:47.13 12:54.97 18:00.88 -
52 Pete Hopfe FR-1 Embry-Riddle 17:02.95 13:07.68 15:41.12 16:32.27 18:24.79 12:36.99 12:26.76 -
53 Diego Diaz SO-2 Keiser 17:04.45 15:11.76 14:20.54 20:19.10 14:30.79 12:27.85 15:32.25 -
54 Daniel Morgan FR-1 Southeastern U. 17:05.61 13:19.98 22:13.30 21:42.53 20:20.48 21:42.53 20:30.74 -
55 Jacob Bormet Freshman UNAT-Daytona State College 17:06.67 13:31.07 12:39.74 15:13.74 14:42.94 18:08.27 21:13.07 -
56 William Nuneville Freshman Unattached 17:06.85 18:59.81 12:29.60 14:32.83 21:44.10 17:47.93 12:50.14   
57 Grant Kaminer Freshman Unattached 17:12.49 19:26.72 13:35.67 16:31.19 15:18.92 19:47.37 12:54.37   
58 Christian Pastrana Sophomore UNAT-Daytona State College 17:26.04 22:08.47 15:20.52 21:05.71 13:56.84 19:00.19 12:22.69 -
59 Tyler Gulluscio SO-2 Florida Southern 17:32.08 18:14.17 14:01.67 21:55.10 20:51.98 22:37.19 22:47.71 -
60 Michael Kipchumba FR-1 Florida National 17:44.67 22:00.19 21:49.55 22:32.13 18:37.91 14:54.33 12:35.92 -
61 Cody Brown SO-2 Nova Southeastern 17:56.61 19:22.74 18:39.68 13:05.93 14:42.82 17:24.32 20:27.34 -
62 TJ Sanders SO-2 Southeastern U. 18:29.74 19:47.43 21:16.21 22:33.89 19:47.43 13:30.11 22:11.69 -
63 Leon Kipkoech SO-2 Florida National 18:34.90 22:29.03 24:09.37 24:09.37 15:14.22 21:10.99 18:57.20 -
64 Scott Richards FR-1 Palm Beach Atlantic 18:41.65 14:57.32 17:00.71 14:34.89 15:30.97 24:06.93 17:56.79 -
65 Jack Schule SO-2 Florida Tech 19:43.77 18:20.91 19:43.77 18:20.91 16:58.05 23:52.37 22:53.18 -
66 Noah Wells FR-1 Florida Tech 20:38.22 26:49.69 18:34.40 20:38.22 26:49.69 23:43.96 22:42.05 -
67 Mandlalele Cabey FR-1 Keiser 22:36.14 21:28.34 18:18.48 24:51.76 29:09.42 18:45.60 22:22.58 -
  Malik Millet   Freedom Running Club NT NT NT NT NT NT NT   
  Andrew Stowe FR-1 Embry-Riddle DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF   
  Daniel Garza FR-1 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Gavin Weinheimer FR-1 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jayven Garcia Freshman UNAT-Daytona State College DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Tomoki Scharber SO-2 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Cooper Krug Sophomore Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Christopher Perez SO-2 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Julio Rojas Sophomore Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  GRANT HOLDER Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Connor O'Flynn FR-1 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jonathan Reyes Sophomore UNAT-Daytona State College DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Grant Holder Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Kaid Boehm FR-1 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Bartosz Kwiecinski SR-4 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Caleb Brady FR-1 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Luke Dickinson SO-2 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Christian Giller FR-1 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Caden Kwiatkowski SO-2 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jovan Figueroa Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
30 Pedro Zapata Freshman UNAT-Daytona State College 13:37.87 16:45.09 15:16.41 14:07.43 16:25.38 -
36 Jacob Smith Sophomore Unattached 14:54.41 20:52.17 12:25.34 21:02.10 16:33.78   
41 Jack Bolan FR-1 Lynn 19:14.88 16:34.20 13:53.52 19:04.84 16:44.24 -
43 Lucas Mardis SO-2 Nova Southeastern 14:14.61 11:43.80 21:47.05 17:55.80 16:45.42 -
44 Austen Sekowski SO-2 Valdosta State 12:45.06 12:55.12 18:07.19 14:05.59 16:46.65 -
46 Mike Klein SO-2 Embry-Riddle 14:09.95 12:28.77 16:31.61 19:43.86 16:51.84 -
48 Emilio Ancaya FR-1 Southeastern U. 16:33.42 18:24.93 21:07.12 12:09.86 16:53.69 -
49 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 17:45.43 12:51.17 21:28.66 12:51.17 16:54.69 -
50 Haven Honeycutt JR-3 SCAD Savannah 14:55.10 15:15.44 16:26.64 12:12.35 16:57.15 -
51 Samuel Lenes SO-2 Palm Beach Atlantic 17:40.48 19:32.65 12:03.98 15:38.12 16:59.69 -
52 Pete Hopfe FR-1 Embry-Riddle 14:49.97 16:52.72 21:59.61 17:02.95 17:02.95 -
54 Daniel Morgan FR-1 Southeastern U. 20:30.74 15:33.31 14:21.52 12:18.44 17:05.61 -
56 William Nuneville Freshman Unattached 22:14.91 21:23.57 16:25.78 17:47.93 17:06.85   
57 Grant Kaminer Freshman Unattached 22:11.92 16:51.84 12:02.75 20:18.34 17:12.49   
59 Tyler Gulluscio SO-2 Florida Southern 20:20.42 17:42.60 16:39.48 17:42.60 17:32.08 -
60 Michael Kipchumba FR-1 Florida National 20:13.73 18:59.20 13:39.80 12:46.57 17:44.67 -
61 Cody Brown SO-2 Nova Southeastern 20:59.64 12:33.63 18:07.38 13:27.46 17:56.61 -
62 TJ Sanders SO-2 Southeastern U. 22:44.98 19:58.52 14:14.50 19:03.04 18:29.74 -
63 Leon Kipkoech SO-2 Florida National 20:59.84 23:47.08 13:33.88 16:43.41 18:34.90 -
64 Scott Richards FR-1 Palm Beach Atlantic 14:23.67 16:04.62 15:53.41 19:04.09 18:41.65 -
65 Jack Schule SO-2 Florida Tech 14:35.99 24:39.72 22:41.34 19:20.10 19:43.77 -
66 Noah Wells FR-1 Florida Tech 18:22.02 23:31.57 16:42.96 18:09.64 20:38.22 -
67 Mandlalele Cabey FR-1 Keiser 18:32.04 22:22.58 20:34.09 18:59.16 22:36.14 -
  Christopher Perez SO-2 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS   
  Daniel Garza FR-1 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS   
  Connor O'Flynn FR-1 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jovan Figueroa Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS   
  Kaid Boehm FR-1 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS   
  Grant Holder Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS   
  GRANT HOLDER Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS   
  Luke Dickinson SO-2 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS   
  Christian Giller FR-1 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
12 Jonathan Fitzgerald JR-3 Southeastern U. 12:39.56 15:49.45 17:24.40 18:21.37 -
14 Christopher Hermann FR-1 Ave Maria 11:46.40 15:54.59 15:16.41 15:06.86 -
16 Julian Pomales Freshman UNAT-Daytona State College 18:33.29 15:59.73 12:09.40 14:33.36 -
17 Sam Henery   Raider Track Club 18:53.43 16:00.53 15:41.32 12:58.03 -
18 Luke Kaelin FR-1 Florida Southern 15:42.61 16:01.84 17:47.65 14:16.04 -
19 Charlie Eaton JR-3 Valdosta State 16:50.65 16:02.52 13:28.52 19:43.90 -
20 David Fuller SR-4 SCAD Savannah 18:29.77 16:05.01 16:53.26 16:05.01 -
21 Ryan Bradley JR-3 SCAD Savannah 19:31.09 16:07.84 19:50.45 17:54.31 -
22 Zach Mickler FR-1 Lynn 16:37.39 16:08.34 16:56.76 18:52.96 -
23 Lewis Perry   Jacksonville 17:26.61 16:09.08 14:41.87 20:21.04 -
24 Carson Scohera Freshman Unattached 14:26.64 16:13.75 17:51.13 16:04.02   
25 Richard Lebron Sophomore UNAT-Daytona State College 14:27.27 16:14.46 16:14.46 16:33.95 -
26 Nathan Goetz FR-1 Florida Southern 21:00.33 16:17.00 13:01.60 18:14.24 -
27 Reese Van Putten JR-3 Florida Tech 20:23.78 16:19.02 16:58.18 11:44.90 -
29 Brendan Hamilton Freshman UNAT-Daytona State College 15:45.47 16:24.86 16:15.02 14:06.98 -
32 David Adler SO-2 Florida Tech 19:54.46 16:27.15 16:07.41 16:46.90 -
33 Owen Skelton   Jacksonville 12:52.45 16:30.31 19:08.76 18:09.35 -
35 Alec Munger SO-2 Valdosta State 19:49.52 16:31.26 12:23.45 14:12.49 -
37 Ivan Marin-Padilla Freshman UNAT-Daytona State College 13:10.68 16:40.86 15:10.79 15:10.79 -
40 Braedon Bensley JR-3 Valdosta State 19:04.32 16:43.79 12:22.81 13:43.11 -
42 Sebastian Kruger-Lagomarsino   Raider Track Club 12:13.78 16:45.17 15:24.76 17:35.43 -
45 Avery Geerlings   Unattached 21:42.84 16:49.95 17:40.45 12:27.37   
47 Juan Felipe Ledesma SO-2 Southeastern U. 11:59.40 16:53.24 12:09.54 12:19.67 -
53 Diego Diaz SO-2 Keiser 19:58.61 17:04.45 19:38.12 20:39.59 -
55 Jacob Bormet Freshman UNAT-Daytona State College 20:21.74 17:06.67 21:33.61 18:59.61 -
58 Christian Pastrana Sophomore UNAT-Daytona State College 19:10.65 17:26.04 12:22.69 12:22.69 -
  Malik Millet   Freedom Running Club NT NT NT NT   
  Caden Kwiatkowski SO-2 Florida Southern DNS DNS DNS DNS   
  Jonathan Reyes Sophomore UNAT-Daytona State College DNS DNS DNS DNS   
  Tomoki Scharber SO-2 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Brendon Shea SO-2 Embry-Riddle 17:24.19 14:37.47 10
2 Dayton Law Freshman Unattached 19:32.09 15:08.59   
3 Jared Falchook Freshman UNAT-Daytona State College 20:01.30 15:24.07 8
4 John Perez-Dunn JR-3 Southeastern U. 14:03.54 15:26.96 6
5 Joshua Brett Sophomore Unattached 15:00.44 15:28.28   
6 Thomas Hellenbrand   Jacksonville 18:48.73 15:32.83 5
7 David Milburn JR-3 Southeastern U. 18:50.45 15:34.25 4
8 Nathan Evans FR-1 Southeastern U. 15:07.02 15:35.07 3
9 Ethan Stout FR-1 Embry-Riddle 12:48.29 15:36.94 2
10 Mason Beaudette FR-1 Embry-Riddle 14:33.23 15:38.95 1
11 Jonathan Werble Senior Unattached 17:21.88 15:47.16   
13 Matthew Speruta Freshman Unattached 20:26.64 15:50.88   
15 Micah Blair FR-1 Embry-Riddle 13:04.30 15:56.46 -
28 Ryan Musil SO-2 Embry-Riddle 17:59.24 16:21.12 -
31 Jordan Hierholzer FR-1 Southeastern U. 19:14.86 16:27.06 -
34 Luke Callery SO-2 Southeastern U. 21:27.50 16:30.38 -
38 Robert Davidson FR-1 Lynn 14:21.47 16:41.71 -
39 Joshua Shields SO-2 Southeastern U. 14:42.11 16:42.39 -
  Andrew Stowe FR-1 Embry-Riddle DNF DNF   
  Gavin Weinheimer FR-1 Embry-Riddle DNS DNS   
  Bartosz Kwiecinski SR-4 Embry-Riddle DNS DNS   
  Caleb Brady FR-1 Florida Southern DNS DNS   
  Julio Rojas Sophomore Unattached DNS DNS   
  Cooper Krug Sophomore Unattached DNS DNS   
  Jayven Garcia Freshman UNAT-Daytona State College DNS DNS